Kısırlık tedavisi ve tüp bebek yöntemleri

Tüp Bebek (IVF)
2132

Çocuk sahibi olmak isteyen bir çiftin doğum kontrol yöntemlerinden herhangi birini uygulamamasına ve düzenli aralıklarla (Haftada 2-4 kez) cinsel ilişkiye girmesine rağmen bir yıllık süre içerisinde çocuk sahibi olamama durumuna kısırlık ya da infertilite adı verilir. Eşlerden birinde ya da her ikisinde ortaya çıkabilen kısırlık günümüzde üreme çağındaki kadınların %20'sini etkiler. Bazı çiftlerde infertiletinin nedeni bilinirken çiftlerin %10’luk kısmında infertilitenin nedeni açıklanamamaktadır. Altta yatan nedenin bilinemediği çiftler açıklanamayan infertilite grubuna girer.

Kısırlık Nedenleri

  • Daha önce geçirilen enfeksiyon nedenleriyle tüplerin kapanması, rahimde oluşan doğumsal şekil bozuklukları, miyomlar, Erkekte sperm üreten kanallardaki bozukluklar
  • Polikistik over benzeri yumurtlama bozuklukları, çikolata kistleri ve endometriozis gibi bozukluklar
  • Guatr ve diyabet gibi kontrol edilemeyen metabolik hastalıklar
  • Sperm sayısındaki azalma, sperm şeklinde bozukluk, sperm hareketlerinde azalma ve menide sperm bulunmaması
  • Genetik bozukluklar
  • Erken boşalma, ereksiyon bozukluğu ve vajinusmus gibi problemler nedeniyle ilişkiye girememe

Kısırlık Tedavisi

Kısırlığın tedavisinde hangi işlem uygulanırsa uygulansın, hiçbir doğurganlık problemi olmayan çiftlerde bile hamile kalma şansı ortalama %25-60 oranındadır. Kısırlık tedavisinde başarı hastanın yaşadığı probleme ve ona uygulanan tedaviye göre değişiklik gösterir. Kısırlık tedavisinde uygulanan tüp bebek yönteminde başarı şansı 35 yaş altı kadınlarda %50-60 arasında değişir. Çiftlere uygulanan tedavi yöntemi seçilirken kısırlığa neden olan faktörler dikkate alınır.

Kısırlık Tedavisinde Uygulanan yöntemler

  • Yumurtlamayı arttırıcı tedavi - ovulasyon indüksiyon
  • İnseminasyon - aşılama
  • Kısırlığa yol açan nedenlerin tedavisi
  • Tüp bebek yöntemleri ve mikroenjeksiyon

Tüp Bebek Tedavisi

Tüp bebek konusunda uzmanlaşmış kadın hastalıkları ve doğum uzmanı, üroloji uzmanı, embriyolog, hemşire ve yardımcı destek personelden oluşan profesyonel bir ekibin uyumlu çalışması tüp bebek tedavi yönteminin başarısında oldukça önemlidir.

Tüp bebek tedavi aşamaları:

1. Aşama : İlk görüşme

Çocuk isteyen çiftlerle yapılan ilk görüşmede anne baba adayına infertilite nedenleri anlatılır ve bu nedenlerle ilgili tanıların yapılmasını sağlamak amacıyla uygulanacak testler konusunda bilgiler verilir. Çiftlerin daha önce yaptırdıkları, sperm analizi testleri, varsa rahim filmi ( yoksa mutlaka rahim filmi çekilmelidir) , daha önce infertilite tedavisi yaptırdılarsa tedavi sürecine ilişkin testleri ve raporları ve tüm kan tahlilleri istenir. Böylece hastanın geçmiş hikâyesi alınır. Anne adayı son bir yıl içinde smear testi yaptırmadıysa smear testi yaptırması sağlanır. Bütün bu bilgiler ışığında infertilitenin nedeni bulunarak nedene uygun tedavisine başlanır.

2. Aşama: Yumurtaların Uyarılması Tedavisi

Tüp bebek tedavisinin ikinci aşamasında anne adayı adetinin ikinci ya da üçüncü günü yumurtalıklarının değerlendirilmesi amacı ile doktoru ile görüşmeye gelir. Ultrason yardımıyla anne adayının yumurtalıklarını değerlendiren hekim hastanın durumuna göre hormon değerlerine bakılmasını isteyebilir. Sonuçlara göre hastasını değerlendiren hekim yumurtalıkların uyarılmasını sağlayarak yumurta geliştirilmesi için ilaç tedavisine başlar ve ilaçların nasıl kullanılacağına dair hemşire hastayı bilgilendirir.

3. Aşama: Yumurta Toplama İşlemi

Hormon ilaçları verilerek geliştirilen yumurta, istenilen büyüklüğe ve olgunluğa ulaştığında genel anestezi altında enjeksiyon yardımıyla rahimden alınır. Vajinal yolla rahimden alınan yumurtalar klasik tüp bebek ya da mikroenjeksiyon yöntemiyle döllenir. Klasik tüp bebek yönteminde yumurta etrafına belli sayıda spermler koyulur ve spermlerden birinin yumurtayı döllemesi belenir. Mikroenjeksiyon yönteminde ise yumurta içine spermler arasından seçilen en kaliteli ve sağlıklı bir sperm özel yöntemlerle enjekte edilir.

4. Aşama: Embriyo Transferi

Döllenme ve embriyon transferi için laboratuara alınan yumurta ve spermler kontrol edilerek embriyo gelişimleri izlenir. Embriyolog tarafından kaliteli embriyolar seçilir. 35 yaş altı kadınlarda tek 35 yaş üstü kadınlarda ise çift embriyo konulması kanunen belirlenmiştir. Seçilen kaliteli embriyo ya da embriyolar rahim ağzına yerleştirilen özel bir kateter yardımıyla rahim içine uzman hekim tarafından yerleştirilir. Ağrı ve acı hissedilmeyen anestezisiz olarak gerçekleştirilen embriyo transferinden sonra anne adayı 45 dakika ile 1 saat arasında dinlenmeye alınır. Bu süre zarfından sonra hasta normal yaşantısına dönebilir.

5. Aşama: Tüp Bebek Destek Tedavisi

Embriyo transferinden sonra embriyonun rahime daha sıkı tutunabilmesi için anne adayına destekleyici ilaçlar verilir. 12 ile 15 günlük bir sürenin ardında beta HCG testi için randevu verilir.