sat─▒r aras─▒

Kokore├ž Faydalar─▒ Nelerdir?

Ülkemizde çok sevilen ve özel lezzetiyle her zaman be─čenilen kokoreç faydalar─▒ ile de ad─▒ndan söz ettirmeyi ba┼čar─▒r. Kokoreç, yüksek bir protein kayna─č─▒d─▒r ve ayn─▒ zamanda A, D, E ve K vitaminlerine sahiptir. Bu özelli─čiyle tüketilmesi ise vücudun temel besin ihtiyaçlar─▒na katk─▒da bulunabilir.  

Kokoreçin faydalar─▒ sahip oldu─ču vitaminlerle s─▒n─▒rl─▒ de─čil. Çe┼čitli rahats─▒zl─▒klara da fayda sa─čland─▒─č─▒ bilinir. Özellikle otoimmün bir hastal─▒ktan mustarip olanlar beslenme programlar─▒nda bu ürüne yer verebilir.

Hipotiroidi, sedef hastal─▒─č─▒, diyabet, iltihapl─▒ ba─č─▒rsak hastal─▒─č─▒ ve romatoid belirtilen otoimmün rahats─▒zl─▒k türü kapsam─▒nda say─▒l─▒r. Ayr─▒ca bu rahats─▒zl─▒klarda vücutta zarar gören bölüm ba─č─▒rsak bariyerleridir. Bu nedenle hastalara otoimmün protokol uygulan─▒r.

Otoimmün protokol uygulanan hastalar─▒n sa─čl─▒─č─▒n─▒ iyile┼čtirme amac─▒yla beslenme biçimleri belirlenir. Kokoreç tüketmek ba─č─▒rsak bariyerinde, kan damarlar─▒nda ve di─čer iltihapl─▒ dokularda meydana gelen mikroskobik hasar olu┼čumlar─▒nda iyile┼čtirici olabilir.  

Kokoreçin faydalar─▒ hakk─▒nda bilgi sahibi olmak ve doktor tavsiyesiyle diyet listelerine eklenecek bu besini tüketmek, sa─čl─▒─č─▒n─▒za olumlu katk─▒lar sunabilir. Özellikle mide asidinin salg─▒lanmas─▒na destek vermesi sayesinde sindirim problemlerinize de yard─▒mc─▒ olabilece─či ve tüketimi kolay bir yiyecek oldu─čundan rahatl─▒kla tercih edilebilir. Ayn─▒ zamanda tüketmeden önce uzman görü┼čü almay─▒ da ihmal etmemelisiniz. 

Kokoreç Faydalar─▒ Nelerdir? 

Kokore├ž Faydalar─▒ Nelerdir?┬á

Kokoreçin faydalar─▒ gerçekle┼čtirilen akademik ara┼čt─▒rmalar neticesinde her geçen gün daha net olarak belirleniyor. Böylece kokoreçin tüketimi daha güvenli hale geliyor. Elbette hijyenik kayg─▒lardan ötürü bu yiyece─či tüketmek istemeyenler bilindik marka ve kurulu┼člardan temin ettikleri takdirde daha güvenli ve rahat biçimde ürünleri yiyebilir.  

Kokoreç ile ilgili daha önce olumlu biçimde etki ortaya koydu─ču rahats─▒zl─▒klardan bahsetmi┼čtik. ┼×imdi ise di─čer faydalar─▒na birlikte göz atabiliriz: 

 • Doku onar─▒m─▒ ve eklemsa─čl─▒─č─▒ konular─▒nda içinde bulunan amino asit türü olan glisin ile fayda sa─člay─▒c─▒ etkisi bulunur. 
 • Melatonin ve serotonin salg─▒lanmas─▒ için yine bir amino asit öncüsü olan triptofan maddesini bulundurur. Triptofan; i┼čtah, uyku, ruh durumu gibi pek çok fizyolojik durum ile ili┼čkilidir. 
 • Ya─č ve kas kütlesi art─▒r─▒m─▒, saç, t─▒rnak ve cilt sa─čl─▒─č─▒n─▒n korunmas─▒nda etkili olabilir. 
 • Beyin, sinir fonksiyonlar─▒ ve karaci─čer sa─čl─▒─č─▒ için önemli katk─▒lar sunabilir. 
 • Kalp fonksiyonlar─▒n─▒n do─čru çal─▒┼čmas─▒na destek verebilir. 
 • Antioksidan ve enerji üretimi için faydal─▒ sa─člayabilir. 
 • Anemiyi önlemeye yard─▒mc─▒ olabilir. 

Yukar─▒da belirtilen kokoreç faydalar─▒ ile sa─čl─▒─č─▒n─▒za olumlu katk─▒lar sunabilirsiniz. Ancak belirli rahats─▒zl─▒klara veya alerjilere sahipseniz uzman bir doktor ile görü┼čmeden bu besini tüketmemeniz daha uygun olacakt─▒r. 

Kokoreç Besin De─čerleri

Kokore├ž Besin De─čerleri

Kokoreçin faydalar─▒ nelerdir sorusunun yan─▒tlar─▒ içerisinde besin de─čerlerinin önemi dikkat çeker. Kokoreçin sahip oldu─ču besin de─čerlerini bilerek tüketirseniz, daha çok faydaya ula┼čman─▒z─▒n önü aç─▒lm─▒┼č olur. 240 graml─▒k 1 porsiyon kokoreç ise 226 kalori de─čerine ula┼č─▒r. 100 graml─▒k kokoreç porsiyonunda yakla┼č─▒k 94 kalori bulunur. Yine 100 gram kokoreçte 2,31 gram kadar karbonhidrat yer al─▒r. Protein 14,99 gram, ya─č 2,35 gram ve lif miktar─▒ ise 0,3 gramd─▒r. 

Kokoreç fosfor, folik asit, demir ve A vitamini gibi içerdi─či pek çok madde sayesinde oldukça faydal─▒d─▒r. Ayn─▒ zamanda sodyum ve doymu┼č ya─č bak─▒m─▒ndan zengin olmas─▒, özellikle yüksek kolesterol hastalar─▒ için risk te┼čkil edebilir. Halihaz─▒rda kolesterol rahats─▒zl─▒─č─▒n─▒z varsa kokoreç tüketmeden önce mutlaka hekiminize dan─▒┼čman─▒z ve porsiyonlar─▒n─▒z─▒ düzenlemeniz gerekir. Ayr─▒ca mümkün oldu─ču kadar uzak durman─▒z daha do─čru bir tercih olur. 

Kokoreç Faydalar─▒ ─░çin Nas─▒l Pi┼čirilmeli? 

Kokoreç faydalar─▒ sayesinde sa─čl─▒kl─▒ bir beslenme program─▒ haz─▒rlamak istiyorsan─▒z, pi┼čirme yöntemlerine gereken özeni göstermelisiniz. Sokak lezzetleri aras─▒nda her zaman yo─čun ilgi görmeyi ba┼čaran kokoreci pi┼čirmek için özel tasarlanan mangallara ula┼čman─▒z mümkündür. Gerekli malzemeler ile haz─▒r hale getirdi─činiz kokoreçi bu mangal arac─▒l─▒─č─▒yla pi┼čirebilirsiniz. Ayn─▒ zamanda yatay biçimde sürekli dönerek pi┼čmesi, faydalar─▒na ula┼čman─▒z─▒ da kolayla┼čt─▒r─▒r. 

Kokoreç pi┼čtikten sonra bir parça keserek servis tahtas─▒na alabilirsiniz. Daha sonra ise ku┼čba┼č─▒ ┼čeklinde do─čraman─▒z gerekir. Domates veya damak zevkinize göre farkl─▒ malzemeleri de ekleyebilirsiniz. Baharat olarak ise pul biber, kekik ve kimyon tercih ederseniz, bu baharatlar─▒n faydalar─▒ndan da yararlanabilirsiniz. Tam anlam─▒yla do─čru bir tüketim içinse kokoreçin faydalar─▒ ve zararlar─▒ detayl─▒ biçimde ö─črenilmelidir. 

Kokoreç Zararlar─▒ Nelerdir? 

Kokore├ž Zararlar─▒ Nelerdir?┬á

Kokoreç genel olarak sunmu┼č oldu─ču faydalar ile bilinen bir besindir. Ancak içeri─činde bulunan maddelerin baz─▒ hastal─▒klar─▒ bulunanlar ba┼čta olmak üzere zarar vermesi de mümkün olabilir. Bu yüzden kokoreç tüketmeden hemen önce zararlar─▒na mutlaka bakman─▒z avantaj─▒n─▒za olur. Ço─čunlukla dikkat edilmesi gereken kokoreç zararlar─▒ ise ┼ču ┼čekilde s─▒ralan─▒r: 

 • Kokoreçin içerisinde önemli ölçüde doymu┼č ya─č bulunur. Özellikle kolesterolün yükselmesine sebebiyet verebilmesi, tüketiminin s─▒n─▒rland─▒r─▒lmas─▒ gereklili─čini ortaya ç─▒kar─▒r. 
 • A┼č─▒r─▒ miktarda kokoreç tüketmeniz halinde ba─č─▒rsaklar─▒n─▒z i┼člevini yerine getirmede problemler ya┼čayabilir. Ba─č─▒rsaklar─▒n iyi besin içeriklerini kullanamamaya ba┼člamas─▒ da muhtemeldir. Yeterli oranda tüketmeniz durumunda ba─č─▒rsaklar─▒n─▒z─▒ korumaya devam edebilirsiniz. 
 • Beyin fonksiyonlar─▒, hormonlar ve enerjinin düzenlenmesi noktas─▒nda ya─ča ihtiyaç duyulur. Fakat kokoreç içerisinde ya─č oran─▒ fazlas─▒yla yüksek olaca─č─▒ndan tüketim miktar─▒ için beslenme program─▒n─▒n profesyonel biçimde haz─▒rlanmas─▒ ┼čartt─▒r.  
 • Kokoreç kan damarlar─▒nda plak olu┼čumuna sebebiyet verebilir. Ayn─▒ zamanda damarlar─▒n büzü┼čmesiyle beraber kalp hastal─▒klar─▒n─▒n ortaya ç─▒kmas─▒na da yol açabilir. 
 • Kilo vermek için avantaj sa─člayan besinler aras─▒nda yer alsa da a┼č─▒r─▒ tüketimi vücutta ya─č birikmesine neden olabilir. Bu durum nedeniyle do─čal olarak kilo vermek isterken alabilirsiniz. 

Kokoreçin faydalar─▒ ve zararlar─▒ hakk─▒nda akl─▒n─▒za tak─▒lan sorular için yukar─▒daki ayr─▒nt─▒lardan faydalanabilirsiniz. Kokoreç tüketerek çe┼čitli faydalara ula┼čman─▒n ilk yolunun dengeli tüketim oldu─čunu ise unutmamal─▒s─▒n─▒z. Ayn─▒ zamanda kolesterol ve kalp gibi belirli rahats─▒zl─▒klar─▒n─▒z varsa doktorunuzla ileti┼čim kurmadan kokoreç tüketmemeniz gerekti─čini bilmelisiniz. Bu sayede kokoreç faydalar─▒ ve sa─čl─▒─č─▒n─▒z için son derece etkili bir karar vermi┼č olursunuz. 

Kokoreç Faydalar─▒ Hakk─▒nda S─▒k Sorulan Sorular 

Kokoreç Ba─č─▒┼č─▒kl─▒─č─▒ Güçlendirir mi? 

Kokoreçin içerisinde bulunan vitaminler pek çok faydaya ula┼čman─▒za katk─▒da bulunabilir. Önemli ölçüde çinko içermesi ise ba─č─▒┼č─▒kl─▒k sisteminin bir hayli güçlenmesini destekleyebilir. Bunun yan─▒ s─▒ra hücre yenilenmesine de yard─▒mc─▒ olmas─▒ mümkündür. Ancak faydalar─▒n─▒ elde etmek istiyorsan─▒z, do─čru porsiyon düzenlemesi yapman─▒z gerekti─čini unutmamal─▒s─▒n─▒z. 

Kokoreç Gribe ─░yi Gelir mi? 

Kokoreç Türk mutfa─č─▒nda oldukça önemli bir yere sahiptir. Sakatat kategorisinde bulunan kokoreç genel olarak birçok vitamin içerir. Uzman görü┼čüyle porsiyonunun düzenlenmesi durumunda faydalar─▒na ula┼čmak da oldukça kolayd─▒r. Bu sayede özellikle so─čuk havalarda grip gibi hastal─▒klara kar┼č─▒ vücut direncinizi artt─▒rabilirsiniz. So─čuk alg─▒nl─▒─č─▒ndan kurtulmak için a┼č─▒r─▒ya kaçmadan kokoreç tüketebilirsiniz. 

Kokoreçte Kolajen Var m─▒? 

Kokoreç sa─čl─▒k aç─▒s─▒ndan oldukça dikkat çekici faydalar sunan bir besindir. Yüksek besin de─čerleri ise kokoreçin besin programlar─▒nda yerini almas─▒n─▒ kolay bir hale getirir. Bununla beraber önemli miktarda kolajen içermesi, çe┼čitli faydalara ula┼čman─▒z─▒n önünü açar. Kokoreç ba─č ve kas dokusunu onarma konusunda yard─▒mc─▒ olurken öte yandan eklem a─čr─▒lar─▒n─▒za da iyi gelebilir. 

Kokoreç Temiz mi? 

Kokoreçin haz─▒rl─▒k a┼čamas─▒nda yo─čun bir çaba sarf edilir. Ön temizlik i┼člemlerinin ard─▒ndan ha┼člama a┼čamas─▒ndan geçen kokoreç haz─▒r hale getirilir. Hijyen kurallar─▒na tam anlam─▒yla uyulmas─▒ sayesinde herhangi bir sorun ortaya ç─▒kmaz. Fakat haz─▒r olarak tüketecekseniz, hijyen kurallar─▒na gerekli özeni gösteren yerleri tercih etmeniz son derece önemlidir. 

En ├çok Okunan Sa─čl─▒k Rehberi Yaz─▒lar─▒m─▒z

Sosyal Medya Hesaplar─▒m─▒z:
Facebook | Instagram | YouTube | LinkedIn

Uzm. Dyt.
Bet├╝l Yurdakul
Beslenme ve Diyet
─░stinye ├ťniversitesi Hastanesi Bah├že┼čehir
2001

Bu i├žeri─čin geli┼čtirilmesinde Medical Park Yay─▒n Kurulu katk─▒ sa─člam─▒┼čt─▒r.
Sayfa i├žeri─či sadece bilgilendirme ama├žl─▒d─▒r. Sayfa i├žeri─činde tedavi edici sa─čl─▒k hizmetine y├Ânelik bilgiler i├žeren ├Âgelere yer verilmemi┼čtir. Tan─▒ ve tedavi i├žin mutlaka hekiminize ba┼čvurunuz.