satır arası

Kol Germe Ameliyatı

Kollar, belirli bir yaştan sonra kalınlaşma veya sarkma eğilimi gösterebilir. Bu da kişilerde estetik ve psikolojik açıdan rahatsızlık verici olabilir. Bunun önüne geçmek ve güzel bir görünüme kavuşmak için ‘‘kol germe ameliyatı’’ sıklıkla tercih edilen yöntemlerden biridir. Kol germe (Brakioplasti) ameliyatı sadece yaşlanmaya bağlı sarkmalarda değil, tüp mide ameliyatı sonrasında hızlı kilo kaybında veya aşırı kilo alımından sonra kollarda kalınlaşmaya bağlı istenmeyen görünümden kurtulmak için de tercih edilen bir estetik tedavi yöntemidir.. Kol germe ameliyatları, estetik ve plastik cerrahi uzmanı hekimler tarafından yapılır. Kol germe ameliyatı yaptırmaya karar vermeniz durumunda alanında uzman, tecrübeli plastik cerrahlara danışmanız gerekir. Yazımızın devamında kol germe ameliyatı ve kol germe estetiği konularında daha detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Kol Germe Ameliyatı (Brakioplasti) Nedir?

Latince adı ‘‘brakioplasti’’ olan kol germe estetiği, birçok faktöre bağlı kol sarkmasında başvurulan bir uygulamadır. Kol germe estetiği sarkmanın olmadığı, deri dokusunun elastikiyetinin tam anlamıyla bozulmadığı durumlarda liposuction uygulaması ile sağlanabilir. Ancak kollarda sarkık bir görüntü oluşmuşsa kol germe ameliyatına başvurulabilir.

Kol Germe Ameliyatı

Kol Germe Estetiği Neden Yapılır?

Belli sebeplere bağlı oluşan, gevşemiş ve sarkmış kol derisi, kişileri kozmetik ve estetik açıdan rahatsız ettiği kadar psikolojik açıdan da rahatsız edebilir. Özellikle kısa kollu giysilerde açık kollar kötü bir görünümde olur ve bu durum kişilerin sosyal yaşamını da olumsuz etkileyebilir. Hastalar, bu kötü görüntünün önüne geçmek ve kendini daha iyi hissetmek için kol germe estetiği yaptırmayı isteyebilirler.

Kol Derisi Neden Sarkar?

Kol derisi yapısı gereği sarkmaya meyilli bir yapıdadır. İlerleyen yaşla birlikte ciltteki kolajen yapı azalır ve deri elastikiyetini kaybeder. Bu nedenle kol derisinde sarkma oluşabilir. Ayrıca çoğunlukla kadınlarda görülen üst kol sarkması kilo alıp vermeye bağlı olarak meydana gelebilir. Vücut yağlandıkça kilo verilse bile uzayan kolajen dokular eski haline gelmeyebilir. Kişiler, mide küçültme ameliyatlarından ve doğum sonrasında fazla kilo verdiği için kollarda sarkmalar daha çok görülebilir. Genetik olarak vücut elastikiyetinin az olması durumunda da kolda sarkmalar meydana gelebilir.

Kol Germe Ameliyatı Öncesi Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kol germe ameliyatı öncesi, hastalardan birtakım tahlil ve tetkikler istenir. Ameliyata ve anesteziye engel teşkil edecek bir sorun yoksa kol sarkma ameliyatı günü belirlenir. Ameliyattan önce hastaya, kan sulandırıcı ilaç kullanıyorsa bırakması gerektiği ve ameliyattan önce en az 8 saat boyunca herhangi bir şey yiyip içmemesi gerektiği söylenir.

Kol Germe Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Kol germe ameliyatı, kolun iç kısmından koltuk altı kıvrımlarına paralel uzanan kısma kadar yaklaşık 5 cm kadar kesi atılması ve sarkık deri ve yağ dokusunun alınmasıyla gerçekleşmiş olur. Kol germe ameliyatı, ameliyat koşullarında ve genel anestezi altında yapılır. Kol germe ameliyatında estetik dikiş denilen, kendiliğinden kaybolan gizli dikiş yöntemi kullanılır.

Kol Germe Ameliyatı Ne Kadar Sürer?

Kol germe ameliyatı süresi ortalama 2-3 saat sürebilir. Operasyonun süresi hastanın durumuna göre değişiklik gösterebilir. 

Kol Germe Estetiği

Kol Germe Ameliyatı Ağrılı Bir Operasyon mudur?

Kol germe ameliyatı sonrası genellikle ağrı olmaz. Kol germe ameliyatı olanlar, ameliyat sonrası bandaja ve cerrahiye bağlı kısa süreli ağrılar olduğunu söyleyebilir. Bu durumda doktorlar, kol germe ameliyatı olan hastaya ağrı kesici ilaçlar verebilir.

Kimlere Kol Germe Yapılır?

Kol germe ameliyatı, estetik açıdan rahatsızlık duyan yetişkin kadın ve erkek hastalara uygulanabilir. Kol germe estetiği uygulanacak kişilerde anestezi almasında sakınca yaratacak bir engel olmaması gerekir.

Kol Germe Ameliyatı Sonrası Ve İyileşme Süreci Nasıl Olur?

Kol germe ameliyatı sonrası hastalar, dikiş hattına zarar vermemek ve dikiş atılan dokuların kapanmasını kolaylaştırmak için kol korsesi kullanabilirler. Korseler genellikle 3-6 hafta boyunca kullanılabilir. Hastalar yaklaşık 6 haftalık sürenin ardından normal günlük yaşamlarına rahatlıkla dönebilirler.

Kol Germe Ameliyatı Fiyatları 2024

Kol germe ameliyatı 2024 fiyatları ve kol germe estetiği 2024 fiyatları yapılacak yöntemlere, liposuction uygulanıp uygulanmamasına göre farklılık gösterebilir. Dolayısıyla kol germe ameliyatı fiyatları hakkında sabit bir rakam vermek söz konusu değildir. Hastanelerin estetik ve plastik cerrahi bölümünden randevu alıp doktorunuzla görüşerek fiyat bilgisi alabilirsiniz. 2024 kol germe ameliyatı fiyatına etki edecek pek çok paremetre olabilir. Doktor muayene edip uygun işlem ve cerrahi operasyona karar verdikten sonra hastanelerden net bir kol germe ameliyatı fiyatı bilgisi alınabilir. 

Brakioplasti

Kol Germe Estetiği Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

1. Kol Germe Ameliyatına Bağlı Riskler Nelerdir?

Kol germe ameliyatında, uygulanan anesteziye bağlı bir duyarlılık yoksa herhangi bir engel teşkil etmez. Ancak, kol bölgesi hareketli ve terleyen bir bölge olduğu için, kol germe ameliyatı olan hastaların özellikle operasyon sonrasında kollarını kuru tutmaları ve bir süre ağırlık kaldırmamaları önerilir.

2. Yağ Alma (Liposuction) Uygulaması, Kol Germe Ameliyatı ile Birlikte Yapılabilir mi?

Kol germe ameliyatı sırasında liposuction uygulaması yapılabilir. Eğer kol germe ameliyatı olan hastada cilt sarkması dışında yağlanma problemi de varsa önce liposuction uygulanır sonra kol germe ameliyatı gerçekleştirilir. Ancak yağlanma problemi olmayan hastalara liposuction uygulamaya gerek yoktur.

3. Kol Germe Ameliyatı Sonrası İz Kalır mı?

Kol germe ameliyatı sırasında, uygulanan dikiş yöntemleri ve kesi yerinin kolun görünmeyen iç kısmında olması, estetik açıdan kişiyi rahatsız edecek boyutta olmayabilir. Ameliyat sonrası iyileşme tamamlandıktan sonra ise çeşitli ameliyat izi karşıtı kremler kullanılabilir. Oluşan dikiş izleri yaklaşık 1 yıl gibi bir sürede ten rengini alarak kaybolabilirler.

4. Kol Germe Ameliyatının Tekrarlanması Gerekir mi?

Kol germe ameliyatı kalıcı bir operasyondur ve kolun tekrar deforme olmasına sebep olacak bir durum yoksa kol germe ameliyatının tekrarına gerek kalmayabilir.

5. Kol Germe Estetiği Kalıcı mıdır?

Kol germe estetiği kalıcı bir operasyondur. Kol germe estetiği olan hastanın mevcut kilosunu koruması, düzenli egzersiz ve bakım uygulamalarını yapması durumunda kol germe ameliyatı etkisini uzun süre devam ettirebilir.

6. Brakioplasti Ameliyatı Hangi Yaşta Yapılabilir?

Brakioplasti diğer adıyla kol germe ameliyatı, operasyona engel teşkil edecek herhangi bir rahatsızlığı bulunmayan 18 yaş üstü her yaştan kadın-erkek hastalara yapılabilir.

7. Ameliyat Sonrası Spor Yapılabilir mi?

Kol germe ameliyatı sonrasında yaklaşık 1-1.5 ay sonrasında spor yapılabilir. Yapılan egzersizler, kolun sıkılığının korunmasında ve kas kuvvetinde fayda sağlayabilir.

8. Ameliyat Sonrası Kol Bir Kez Daha Sarkar mı?

Kol germe ameliyatı olan kişilerde kollar, uzun vadede tekrar sarkma eğiliminde olmazlar. Kişiler zaman içinde kilo alıp verme durumu yaşasalar da tekrar sarkma durumu meydana gelmeyebilir. Ancak yüksek oranda kilo alıp verme durumu devam ederse, kollar eski haline dönüp sarkabilir ve kol sarkma ameliyatına ihtiyaç olabilir.

9. Kol Germe Ameliyatı Sonrası Ne Zaman İşe Gidebilirim?

Kol germe ameliyatı sonrası hastaların hekimlere en çok sorduğu sorulardan biri de günlük yaşantıya ne zaman dönüleceği ve ne zaman işe başlanacağıdır. Hastalar operasyondan sonra genelde 1 gün hastanede kalırlar ve takip eden 1 hafta boyunca da evde istirahat ederler.

10. Yarasa Kol Nedir?

Yarasa kol, kolun sarkmasının en ilerlemiş halidir. Hastalarda 2 kolu da yana doğru açtıklarında, aynı anda kolun üst kısmının sarkması, koltuk altı derisinin sarkması ve sarkık meme görüntüsüyle kendini gösterir.

11.  Kol Sarkması Krem ve İlaçlarla Önlenebilir Mi?

Kol sarkmasında kullanılacak kremler ya da ilaçlar etki etmez. Ancak kol sarkmadan önce kullanılırsa gerginlik ve toparlama sağlayabilir ve kol sarkma ameliyatı ertelenebilir.

Sizin de kollarınızda sarkma problemi varsa doktorunuzun tavsiyesiyle plastik cerrahi yöntemlere başvurmayı düşünebilirsiniz. Medical Park hastaneleri bünyesinde yer alan, alanında uzman, deneyimli plastik rekonstrüktif ve estetik cerrahi kadrosu gelişmiş tıbbi ekipmanlarıyla hizmet veriyor. Daha fazla bilgi ve randevu almak için bize ulaşabilirsiniz. 

13469

Bu içeriğin geliştirilmesinde Medical Park Yayın Kurulu katkı sağlamıştır.
Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.