Koltuk Altından Kesi ile Kalp Kapağı Ameliyatı

Kalp ve Damar Cerrahisi
5305

Günümüzde kalp ameliyatları çok yaygın şekilde ve birçok merkezde uygulanmaktadır. Bu ameliyatların hemen hemen hepsi göğsün ön bölümünde bulunan sternum dediğimiz, halk arasında iman tahtası olarak bilinen kemiğin elektrikli testere yardımıyla kesilerek yapılmaktadır. Son zamanlarda uygulamaya giren koltuk altından kalp ameliyatı yöntemi ise sağ koltuk altından yaklaşık 5-6 cm'lik küçük bir kesi yapılarak, hiç kemik kesmeden kaburgaların arasından girilerek yapılan kalp ameliyatlarını kapsamaktadır. İşin ilginç yanlarından bir tanesi de kalp sol tarafta olmasına rağmen sağ koltuk altından bu ameliyatların yapılmasıdır.

Koltuk Altı Kalp Ameliyatları Hangi Hastalara Uygulanır?

Bu ameliyat tekniği, kadın erkek ve çocuk tüm hastalara, hangi yaşta olursa olsun uygulanabilir. Mitral kapak cerrahisi, aort kapak cerrahisi, triküspit kapak cerrahisi yapılacak tüm hastalara uygulanabilir. Aynı ameliyatta bu 3 kapağın rahatsızlıkları hepsi birlikte de tedavi edilebilir. Bunların yanında doğuştan kalbin delik olduğu ASD veya VSD ameliyatlarında bu teknikle kolaylıkla tamir edilebilir. Çok büyük kolaylık sağladığı diğer ameliyat grubu ise redo dediğimiz 2. veyahut 3. kez ameliyat olmak zorunda olan hastaların ameliyatlarında bu teknik çok büyük kolaylık sağlar.

Koltuk Altı Kalp Ameliyatları Nasıl Yapılır?

Sağ koltuk altından memenin bitim yerine gelen bölgeye 5-6 cm'lik bir kesi yapılarak, kaburgaların arasından girilip uygulanır. Her hangi bir kemik kesme işlemi uygulanmaz.

Avantajları Nelerdir?

Koltuk altı kalp kapak ameliyatı, hasta ameliyattan sonra erken dönemde istediği pozisyonda yatabilir. Herhangi bir kemik kesilmediği için kemiğin iyileşmesinin sıkıntılı olduğu yaşlı hastalarda çok büyük kolaylık sağlar. Enfeksiyon ihtimali diğer tekniklere göre daha düşüktür. Yara yeri çabuk iyileşir. Rahatça öksürebilir, kemiğin açılması gibi bir durum söz konusu değildir. Ameliyattan sonra toparlanma çok daha hızlı ve kolay olur. Hastanede daha kısa süre kalır. Normal hayatına çok kısa sürede döner. Taburcu olduğu gün araba kullanabilir, kollarını istediği gibi kullanabilir. Ameliyat yeri koltuk altına denk geldiği için görünmez. Karşıdan bakan kişi kesinlikle ameliyat olduğunuzu fark edemez. Yara yeri küçüktür ve kozmetiktir.