satır arası

 

Koronavirüs enfeksiyonunu takiben, bağışıklık gelişmesi anlamına gelen, virüse özel antikorların oluşumu başlatılmaktadır. Oluşan bağışıklığın koruyucu olup olmadığı henüz açıklığa kavuşmamıştır. Hastalığa yakalanan herkesin koruyucu bir bağışıklık geliştirip geliştirmediği henüz bilinmediği gibi, koruyuculuğun ne kadar süreceği de hala net değildir.

Koronavirüs enfeksiyonundan iyileşen kişilerin plazmasının diğer hastalara verilmesiyle şifa elde edilmiştir. Şikayetlerin başlamasından 14 gün sonra hastalarda antikor gelişmeye başlamaktadır. Ancak hastalığı hafif şekilde atlatan kişilerde antikor gelişmesi daha düşük seviyede olmaktadır. Üstelik oluşan antikorların ne kadar süre yeniden hasta olmaktan koruyacağı belli değildir. Koruyucu antikor seviyesi aylar içinde azalmaktadır.

Çok az sayıda kişi, iyileştikten aylar sonra farklı bir yeni virüs ile tekrar enfekte olabilmektedir. Şikayetler düzeldikten ve arka arkaya yapılan iki PCR testi negatif geldikten bir süre sonra yapılan RNA testi tekrar pozitif gelebilmektedir. Ancak bu durum, genellikle enfeksiyonu göstermez, tekrar hastalık oluşmaz, etrafa bulaş söz konusu olmaz.

En Çok Okunan Sağlık Rehberi Yazılarımız

Sosyal Medya Hesaplarımız:
Facebook | Instagram | YouTube | LinkedIn

9673

Bu içeriğin geliştirilmesinde Medical Park Yayın Kurulu katkı sağlamıştır.
Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.