satır arası

Kriyoterapi Nedir?

Kriyoterapi derideki lezyonun sıvı nitrojen ya da argon gazı kullanılarak dondurması ile iyileştirilmesidir. Siğil, eklem ameliyatları sonrasında, prekanseröz deri lezyonlarında ve erken evre deri kanserlerinde kullanılabilir. Bu işlem basınç altındaki gazın kriyo cihazı ile bölgeye uygulanması yöntemidir. Ani, yüksek basınçlı sıcaklık değişimi ile bölgede hasarlı doku ölür ve vücutta yeni doku oluşumu başlar. Kriyoterapi kanser hastalıkları için de kullanılabilir, bu durumda deriye kesi atılarak invaziv olarak uygulanır. Kemik kanseri, HPV kaynaklı siğiller, et beni, serviks kanseri, prekanseröz cilt lezyonları, erken evre cilt kanseri, retinoblastoma gibi hastalıklarda uygulanabilir. Hasarlı dokunun kesilerek alınması yerine kriyoterapi uygulanması iyileşme süresi, inflamasyon oluşma riski bakımından avantajlıdır. U

Kriyoterapi Neden Yapılır?

Açık cerrahi operasyona gerek kalmadan vücutta ölü veya hasarlı dokunun oluşmasına neden olan hastalıklarda bu dokunun dökülmesi ve bunun yerine vücudun sağlıklı dokuyu oluşturması için fırsat vermesini sağlamak için yapılır. Bununla beraber romatizmal ya da dejeneratif hastalıklardan kaynaklı oluşan kronik ağrının yönetilmesi için de uygulanabilir. Romatoid artrit hastalarında eklem ağrısının azaltılmasında da lokal olarak uygulanabilir. Spor ya da egzersiz sakatlanmalarında yumuşak dokunun iyileşmesi için kullanılabilir. Rekonstrüktif eklem ameliyatlarından sonra ağrıyı azaltmak için de kriyoterapi kullanılan yöntemlerden biridir. Deneysel çalışmalarda soğuk uygulanması ile inflamasyon oluşma riskini de azalttığı görülmüştür. Akut yada kronik eklem yaralanmalarında da iyileşme döneminde olumlu etkisi bulunmaktadır.

Kriyoterapi Nasıl Yapılır?

Uygulanacak bölgeye göre lokal anestezi yapılıp yapılmayacağına karar verilir. Sıvı nitrojen, düşük sıcaklıkta havanın fraksiyonel olarak damıtılması sonucu yapay olarak üretilir. Düşük yoğunluklu, renksiz bir sıvıdır ve suyun donma noktasının çok altında bir donma noktasına sahiptirler. Kriyoterapi cihazları basınçlı kaplarda ve sprey şeklinde uygulanır. Yüksek basınçlı ve soğuk nitrojen gazını dışarı püskürtür. Bu sırada biraz ağrı hissedilmesi normaldir. Kişide radyoterapi uygulanacak bölgede başka bir hastalık da bulunuyorsa lokal anestezi yapılabilir. Siğilin ya da lezyonun büyüklüğüne göre bu işlemin kaç seans yapılacağına dermatoloji uzmanı karar verir.

Kriyoterapi Sonrası

Kriyoterapi Hangi Hastalıklarda Uygulanır?

Dermatolojik birçok hastalıkta, kanser hastalıklarında ve ağrı yönetiminde kriyoterapi uygulanabilir. Kişide et beni, siğil gibi deride oluşumlar bulunuyorsa bunlar için de kriyoterapi oldukça etkili bir yöntemdir. Bu tedavinin olumlu etkisinin olabileceği hastalıklar hala araştırılmaktadır.

Bu işlem cerrahi bir operasyon gerektirmemesi ve kısa süreli, seanslar ile yürütülerek dokudaki lezyonların öldürülerek vücudun sağlıklı hücre oluşturulmasına şans verilmesi açısından tercih edilir. Osteoartrit, romatoid artrit gibi hastalıklarda direkt tedavi değildir ancak ağrını azaltılması için yardımcıdır. Et beni, siğil, prekanseröz deri lezyonları için ise tedavi edicidir ve hasarlı dokuyu yok eder. HPV kaynaklı genital siğiller kriyoterapi ile tedavide iyileşme oranı yüksektir ve tekrar meydana gelme olasılığı azdır.

Kriyoterapinin Avantajları Nelerdir?

Normalde hasarlı dokunun tedavisi cerrahi kesi ile dokunun o bölgeden alınması işlemidir. Kriyoterapi birçok açıdan geleneksel işleme göre daha avantajlıdır.

  • Minimal invaziv bir işlemdir. Çoğu vakada kesiye gerek kalmadan sadece bölgeye kriyo cihazı ile püskürtme yöntemiyle uygulanır.
  • Çevre dokuya zarar vermeden sadece lezyon bölgesindeki hasarlı dokunun dökülmesini sağlar. Böylece vücudun immün sistemine sağlıklı dokuyu oluşturması için fırsat tanır ve bu kişinin bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olur.
  • İmmün sistemi güçlendirdiği için kronik inflamatuar eklem hastalıklarında inflamasyon gelişimini azaltabilir.
  • Siğil benzeri tedavi edici uygulamalarda nüks etme riskini azaltabilir.
  • Cerrahi operasyona kıyasla kesi yapılmayacağı için anestezi uygulanmasına gerek kalmaz. Yalnızca bazı lezyonlarda lokal anestezi uygulanması doktor tarafından karar verilebilir.
  • Uygulama sonrası kişiler kısa sürede günlük yaşamlarına dönebilir.

Bu gibi yönleri ile kriyoterapi son zamanlarda dermatoloji alanında sıkça kullanılan bir yöntem olmuştur.

Kriyoterapi

Kriyoterapi Riskleri Nelerdir?

Geleneksel cerrahi yönteme nazaran komplikasyon oluşma oranı daha azdır. Yine de her tedavi yönteminde bir risk bulunmaktadır.

  • Serviks bölgesine uygulanmasından sonra ağrı veya kramp oluşumu
  • Kısa süreli uyuşma hissi
  • Ödem, kabuk oluşumu
  • Enfeksiyon

Bu tip komplikasyonların oluşma olasılığı oldukça düşüktür. Genital bölgede bulunan siğillerin tedavisi sonrası irritasyon ve biraz acı hissedilmesi yaygındır. Diğer işlemler için ise sonrasında bir süre uyuşma ve ağrı normaldir ancak ağrının geçmemesi veya kızarıklık oluşması durumunda dermatoloji uzmanı ile görüşülmelidir.

Kriyoterapi İşleminden Önce Nasıl Hazırlık Yapılmalı?

Kriyoterapi cihazının uygulandığı bölgenin temiz olması yeterlidir. Ek bir ön hazırlığa genelde gerek yoktur ancak kanser ya da inflamatuar bir hastalık için uygulanacaksa doktora bu konuda bilgi verilmelidir. Buna bağlı olarak bazı durumlarda lokal anesteziye karar verilebilir. Lokal anestezi yapılacak durumlarda kişi genelde günlük diyetine devam edebilir ancak sindirim sistemini içeren bir operasyon yapılacaksa doktorun talimatlarına göre prosedüre hazırlanılır.

Kriyoterapi Sonrası Bakım Nasıl Olmalıdır?

Kriyoterapinin uygulanmasından birkaç saat sonra bölgenin kirlenmesi enfeksiyona yol açabileceği için bandaj takılabilir. Özellikle genital siğil tedavisi sonrasında kokulu sabunların ve losyonların kullanılması önerilmez. Tedavi sürecinde bu kişilerin cinsel birliktelikten kaçınmaları önerilir. Bölgede iz oluşmaması için direkt güneşe maruziyetten kaçınılmalıdır. Kişi kısa sürede günlük hayatına dönebilir. Duş alırken aşırı sıcak su kullanılmaması, ılık suyla üzerinden geçilmesi kabul edilebilirdir.

Kriyoterapi seanslar halinde uygulanan bir tedavi olduğu için seanslar arasında bölgenin iyileşme seviyesinin takibi yapılmalıdır. Kişi bir anormallik, geçmeyen kaşıntı, enfeksiyona dönen ödem gibi bir semptom fark ederse en kısa zamanda doktorla görüşmelidir.

Evde Kriyoterapi

Genital siğil ya da kanser gibi özenli tedavi gerektiren hastalıklar dışında kollarda ya da elde oluşabilecek siğiller, et beni gibi deri lezyonları için evde kriyoterapi uygulanabilir. Bu amaç için portatif kriyoterapi cihazları üretilmiştir. Uygulama kolaylığı ve ekonomi açısından avantajlı olan bu yöntem dikkatle uygulanmalıdır. Çalışmalar sonucunda evde kriyoterapi uygulamasında efektif sonuç alınmış ancak yan etkiler görülmüştür. Uygulayan kişi bölgede yan etki oluşup oluşmadığını kontrol etmelidir.

Kriyoterapi Fiyatları

Kriyoterapi Fiyatları

Kişide kriyoterapi gerektiren hastalığın derecesine, uygulanacak bölgenin büyüklüğüne ve ek tedavinin ya da ilacın gerekip gerekmemesine göre kriyoterapi fiyat değişikliği gösterebilir. HPV gibi kanser kaynaklı nedenlerden uygulanacaksa ek ilaç, radyoterapi ya da kemoterapi gerekebilir. Romatoid artrit, osteoartrit gibi eklemsel ve inflamatuar hastalıklarda ağrı yönetimi için bir dönem boyunca seans yapılabilir. Egzersiz sonrası yumuşak doku hasarı oluşmuş bölgede bir ya da iki seansta tedavi tamamlanabilir. Dermatoloji uzmanının karar vereceği tedavi sürecinin uzunluğuna ve hastalığın faktörlerine göre fiyat değişiklik gösterebilir.

Kriyoterapi Hakkında Sık Sorulan Sorular

Kriyoterapi özellikle dermatolojik hastalıklarda uygulanan ve birçok avantajı olan bir tedavi yöntemidir.

Kriyoterapi seansı yaklaşık kaç dakika sürer?

Uygulanacak bölgenin büyüklüğüne göre değişiklik gösterebilir. Saatlerce yapılan bir teknik değildir. Ortalama bir sürede seans tamamlanır.

Kriyoterapi sonrasında iz kalır mı?

Cerrahi bir operasyon olmadığı için iz bırakma ihtimali düşüktür. Doğrudan güneşe maruz kalma ya da kaynar suya temas etme gibi durumlarda iz bırakabilir.

Kriyoterapi sonrası genital siğil hala bulaşıcı mıdır?

HPV kaynaklı genital siğil tedavisi tamamen bittikten sonra siğillerin bulaşıcı olması beklenmez.

En Çok Okunan Sağlık Rehberi Yazılarımız

Sosyal Medya Hesaplarımız:
Facebook | Instagram | YouTube | LinkedIn

Doç. Dr.
Özlem Ekiz
Dermatoloji (Cildiye)
Medical Park Ordu
32702

Bu içeriğin geliştirilmesinde Medical Park Yayın Kurulu katkı sağlamıştır.
Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.