satır arası

Kulak Ağrısı Nasıl Geçer?

Kulak ağrısı, kişiyi oldukça fazla rahatsız eden ve günlük hayatına devam etmesini engelleyen ağrılardandır. Çocuklarda görüldüğü gibi yetişkinlerde de gözlenebilen bu şikâyette, zonklama, yanma, batma gibi farklı ağrı çeşitleri ortaya çıkabilir. Kulağın ağrıdığı bölge ve diğer gözlenen semptomlara bağlı olarak farklı sağlık problemleri sonucunda oluşabilir.

Kulak; dış, orta ve iç kulak olmak üzere üç ayrı bölümden oluşmaktadır. Bu nedenle ağrının kaynağını bulmak için, öncelikle kulağın hangi bölümünün ağrıdığını saptamak gereklidir. Kulak ağırısı denilince ilk olarak onkoloji alanındaki hastalıklar düşünülmese de bazı kemoterapi ilaçları da kulak ağrısı yapabilir. 

Kulak Ağrısı Sebepleri

Kulak ağrılarının başlıca sebebi enfeksiyonlardır. Kulağın farklı bölümlerinde oluşan enfeksiyonlara, farklı bulgular eşlik edebilir. Örneğin; iç kulak enfeksiyonunda, kulak ağrısının yanında mide bulantısı, baş dönmesi veya kusma gözlenirken, dış kulak enfeksiyonlarında kulak kepçesinde ya da yolunda şişlik, kızarıklık ve kaşıntı gözlenebilir. Orta kulak enfeksiyonlarında ise zaman zaman ateş ya da kulakta doluluk hissi vardır.

Kulak Ağrısına Ne İyi Gelir

Kulak Ağrısı Neden Olur?

Özellikle çocuklarda gözlenen kulak ağrılarının en sık gözlenen nedeni orta kulak enfeksiyonlarıdır. Soğuk algınlığından sonra, çocukların aile hekimlerine getirilmesinin en yaygın ikinci nedeni orta kulak enfeksiyonlarıdır. Orta kulak enfeksiyonları tıp dilinde otitis media olarak adlandırılır. Yapılan bir çalışmaya göre 3 yaşından küçük çocukların %30’u her yıl otitis media nedeniyle doktora götürülür. Hatta, 3 yaşına gelinceye kadar çocukların %80 ile %90’ı akut otitis media geçirmiştir. Orta kulak enfeksiyonu, 6-15 ay arasında sıklıkla gözlenirken, 5 yaş sonrasında görülme sıklığında ciddi bir düşüş olur. Yuva ve kreşlere giden çocuklar daha fazla risk altındadır. Orta kulak enfeksiyonu çocuklar kadar olmasa da, yetişkinlerde de gözlenebilir.

Kulak Ağrısının Sebepleri

Kulak kiri birikmesi: Kulak kiri normal olarak, kulakta salgılanan fizyolojik bir salgıdır. Bu salgı aşırı salgılandığında ya da yanlış temizlendiğinde, birikme yapıp sertleşerek kulak yolunu tıkar. Bu durum kulak ağrısına neden olabilmektedir. Gliserin damlatılarak kulak yolu temizlenebilir. Kulak temizlenmesi için kesinlikle kulak çubuğu ya da sivri, delici maddeler kullanılmaması gerekmektedir.

Basınç değişimi: Özellikle uçakların yüksek irtifalara ulaştığı süreçte yaşanan basınç değişiminden dolayı kulakta bir ağrı hissedilir. Bu ağrı barotravma olarak adlandırılır. Kısa süreli de olsa, yetişkin ve çocuklar için acı verici olabilir. Orta kulakta, östaki borusu denen bir kanal orta kulak ile dış basıncın dengelenmesini sağlar. Bu boru tıkandığında basınç dengelenemez ve zarda bir gerilim hissedilir. Yutkunma, sakız çiğneme veya burun deliklerini kapatıp genze doğru üflenme hareketlerinin yapılması östaki borusunu açabileceğinden, bu tür durumlarda uygulanabilen bir yöntemdir. Aynı şekilde bebeklerin emmesi sağlanarak ağrı hafifletilmeye çalışılmalıdır.

 • Kulak yolunda yabancı bir madde bulunması: İstemli ya da istemsiz bir şekilde kulak yoluna yabancı bir madde sokulması bireyde ağrıya neden olmaktadır.
 • Boğaz enfeksiyonları: Kulaktan kaynaklanmasa da boğaz enfeksiyonları kulak ağrısı yapabilmektedir.
 • Sinüs enfeksiyonları: Boğaz enfeksiyonları gibi sinüs enfeksiyonları da kulak ağrısına neden olabilmektedir.

Kulak Ağrısının Sınıfları

Kulak ağrılarının bir diğer sınıflandırılması ise ağrının primer ya da sekonder olmasına göre yapılmaktadır. Kulak kepçesi, dış kulak yolu, kulak zarı, orta kulak ve iç kulak hastalıklarında ortaya çıkan ağrıya, primer (birincil), diğer organların hastalıklarında ortaya çıkan ağrıya ise sekonder (ikincil) ya da yansıyan kulak ağrısı denilmektedir.

Primer kulak ağrısı nedenleri aşağıdaki gibi sıralanabilir:

 • Kulak kepçesinde; Travma, kan toplanması (hematom), kıkırdak iltihaplanması (perikondrit), yanık ve donma, tümörler
 • Dış kulak yolunda; İltihaplanma, yabancı cisim, kulak kiri, zona, travma, tümörler
 • Kulak zarı ve orta kulakta, kulak zarı yırtılmaları, orta kulak iltihabı, orta kulakta sıvı toplanması, kulak arkası havalı boşlukların iltihabı (mastoidit) östaki tüpü tıkanıklığı

Sekonder –yansıyan kulak ağrısı nedenleri aşağıdaki gibi sıralanabilir:

 • Çene eklemi hastalıkları
 • Ağız içi ve boğaz enfeksiyonları
 • Diş kökenli hastalıklar da kulak ağrısına yol açabilir. Dişlerde daha yoğun hasarı olan kişiler de implant diş fiyatları konusunda bilgi almak için diş hekimlerine başvurabilir.
 • Bademcik enfeksiyonu ve absesi
 • Farenjit
 • Ağız içi yaraları
 • Bademcik ve geniz eti ameliyatı
 • Tümörler
 • Gırtlak kanseri
 • Yemek borusunda yabancı cisim
 • Yemek borusu tümörleri
 • Mide fıtığı
 • Akciğer enfeksiyonları ve tümörler

Sekonder kulak ağrılarında altta yatan bazı hastalıklar hayati önem taşıdığından, geçmeyen kulak ağrılarında ve kulak ağrısı dışında başka semptomlar da olduğunda muhakkak uzmana başvurulmalıdır.

Kulak Ağrısı Nasıl Geçer

Kulak Ağrısına Ne İyi Gelir?

Kulak ağrısının tedavisi, altında yatan sağlık problemine göre değişmektedir. Sekonder kulak ağrılarında altta yatan sağlık problemi çözüldüğünde kulak ağrısı da biter. Primer ağrılarda da ağrının sebebine göre farklı tedavi veya uygulamalar yapılabilir. Örneğin yukarıda bahsettiğimiz gibi çoğu uçak seyahatinde karşılaşılan ağrı geçici bir durumken, enfeksiyon nedeniyle kulak ağrısı yanında ateşi de getirebilir.

Kulak ağrıları enfeksiyon nedeniyle oluşuyorsa kulak burun boğaz hekimleri gerekli gördüğü takdirde uygun antibiyotikleri reçete ederler. Antibiyotiğin belirtilen sürede ve zamanında alınması tedavinin başarısı ve hastalığın tekrarlamaması açısından çok önemlidir. Her enfeksiyon bakteriyel olmadığı için bazı durumlarda antibiyotikler işe yaramaz. Bu nedenle doktorunuz virüs kaynaklı enfeksiyonlarda antibiyotik reçetelemeyebilir. Bu gibi durumlarda antibiyotik tedavisi için ısrarcı olunmamalıdır.  Kulak ağrısı dışında burun akıntısı, burun tıkanıklığı gibi alerji semptomları yaşıyorsanız, doktorunuz size antihistaminik ya da dekonjestan tarzı ilaçlar reçeteleyebilir.

Doktorunuz kulak ağrısında sadece hap değil kulak damlası da önerebilir. Bunun haricinde doğrudan eczaneden alabileceğiniz ya da evde hazırladığınız ilaçlar kulak ağrısını hafifletebilir.

Kulak Ağrısı Nasıl Geçer?

Orta kulak enfeksiyonlarına bağlı kulak ağrısı yaklaşık 2-3 gün içerisinde geçmektedir. Kulak ağrısı çok kuvvetli değilse kişi doktora gitmeden önce evde kendi kendisine birtakım uygulamalar yaparak kulak ağrısını geçirmeye çalışabilir. Fakat ağrı çocuklarda gözleniyorsa, ya da kişide giderek artıyorsa, yanında akıntı, çınlama işitme kaybı gibi başka belirtiler varsa vakit kaybetmeden kulak burun boğaz uzmanına başvurulması gerekmektedir.

Kulak Ağrısına Çözümler

Öncelikle eczanelerden alınan ağrı kesici ilaçlar kulak ağrılarına iyi gelir. Bunlara örnek olarak parasetemol ve ibuprofen içeren ilaçlar verilebilir. Aspirin de diğer bir ağrı kesicidir fakat çocuklarda kullanılmaması gerekmektedir.

Kulak ağrılarına çözüm bulmak için aşağıdaki ilaçsız yöntemler de uygulanabilir:

Isı: Bazı kulak ağrılarında kişinin ağrıyan kulağına sıcak uygulama yapmasının ağrıyı hafiflettiği gözlemlenmiştir. Ağrıyan kulağa 20 dakika ısı ve masaj ağrıyı dindirecektir. Isının çok yüksek derecede olmamasına dikkat etmeniz gerekmektedir.

Sarımsak: kulak enfeksiyonlarında analjezik ve antibiyotik özelliğinden dolayı sarımsak önerilmektedir. Sarımsak susam yağında pişirildikten sonra bu yağ soğuyunca kulağa damlatılabilir.

Soğan: Soğan da sarımsağa benzer özellikleriyle kulak enfeksiyonlarında kullanılmaktadır. Isı uygulanarak suyu çıkartılmış soğan yine damlalıkla kulak yoluna uygulanabilir.

Kulak Ağrılarından Korunma Yöntemleri 

Kulak enfeksiyonuna ve kir birikmesine bağlı ağrılarından korunmak için kulaklar düzenli bir şekilde içerisine sivri, delici ya da tıkayıcı bir cisim sokmadan, tercihen gliserin ile temizlenmelidir. Uçak seyahatlerinde esneyerek, sakız çiğneyerek östaki borusunu aktive ederek ağrıdan korunabilir. Sigara içmek kulak enfeksiyonu olma riskini artırdığından bireyler hem sigara içmemeli hem de pasif içicilikten korunmalıdır. Özellikle anne babaları sigara içen çocuklarda orta kulak enfeksiyonu riski artmaktadır. Boğaz enfeksiyonuna bağlı sekonder kulak ağrılarından korunmak için üst solunum yolu hastalığı olan insanlarla yakın temastan kaçınmalı, özellikle salgın zamanları eller sık sık yıkanmalıdır.

Kulak Ağrısı Hakkında Sık Sorulan Sorular

Çocuklarda kulak ağrısına ne iyi gelir?

Çocuklarda kulak ağrısı genellikle orta kulak enfeksiyonundan kaynaklı ortaya çıkar. Doğru teşhis ve tedavi için bir hekime danışmak önemlidir. Hekim kontrolünde ağrı kesici ilaçlar kullanarak, ağrı hafifletilebilir. Bunun dışında çocuğun başını yükseltmek ve dik tutmak kulaktaki basıncı azaltmaya yardımcı olur. 

Bebeklerde kulak ağrısı nedenleri nelerdir?

Bebeklerde kulak ağrısının en yaygın nedeni diş çıkarmasıdır. Bunun dışında kulak ağrısı; orta kulak iltihabı, menenjit, alerjiler, üst solunum yolları ve kulağa cisim kaçmasından kaynaklı olabilir.

Bebeklerde kulak ağrısına ne iyi gelir?

Bebeklerde kulak ağrısı evde tedavi edilebilir. Su tüketimini arttırmak, kulağa sıcak kompres uygulamak ve bebeği kucağınızda sallamak kulak ağrısını hafifletmeye yardımcı olabilir.

Sağ kulak ağrısı neden olur?

Sağ kulak ağrısının en sık rastlanan nedenlerden biri kulak enfeksiyonlarıdır. Bunun dışında kulak tıkanıklığı, yabancı cisim kaçması, su kaçması ve kulak travmalarından kaynaklı da olabilir.

Sol kulak ağrısı nasıl geçer?

Öncelikle doktor kontrolünde sol kulak incelenmelidir. Doktor kontrolünde ağrıyı hafifletecek ilaçlar  kullanılabilir.

Yutkunurken kulak ağrısı neden olur?

Yutkunurken kulak ağrısı, kulak enfeksiyonu, diş ağrısı veya boğaz ağrısı gibi başka bir durumdan kaynaklanır.

Geçmeyen kulak ağrısı neden olur?

Geçmeyen kulak ağrısı, genellikle tedavi edilemeyen kulak enfeksiyonu, kulak zarının yırtılması ve kulak kanserinden dolayı olabilir. 

Geçmeyen kulak ağrısına ne iyi gelir?

Geçmeyen kulak ağrısı için mutlaka bir doktora görünmelisiniz. Doktor, ağrının nedenini belirleyerek uygun tedaviyi uygulayacaktır.

Çoçuklarda kulak ağrısı evde nasıl giderilir?

Çocuklarda kulak ağrısını hafifletmek için evde uygulanabilecek bazı yöntemler; çocukları bol sıvı içmeye teşvik etmek ağrıyan kulağa sıcak kompres uygulamak.

Bebeklerde kulak ağrısı belirtileri nelerdir?

Bebeklerde kulak ağrısı belirtileri; Uyku bozukluğu, ağlama, huzursuzluk, ateş, iştahsızlık, kulak çekme, kulaktan sıvı akıntı.

Gripte kulak ağrısı neden olur?

Grip, kulak enfeksiyonu gibi bir duruma yol açabilir ve bu da kulak ağrısına neden olabilir.

Bebeklerde kulak ağrısı nasıl anlaşılır?

Bebeklerde kulak ağrısını anlamak zor olabilir. Ağrılarını ifade etmek için ağlayabilir ve huzursuz olabilir. Bebeklerde kulak ağrısının belirtileri; Kulağını çekiştirme, uyku bozkluğu, başını sallama, huzursuzluk

En Çok Okunan Sağlık Rehberi Yazılarımız

Sosyal Medya Hesaplarımız:
Facebook | Instagram | YouTube | LinkedIn

Prof. Dr.
Harun Doğru
Kulak Burun Boğaz
Medical Park Medical Park Antalya
3463489

Bu içeriğin geliştirilmesinde Medical Park Yayın Kurulu katkı sağlamıştır.
Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.