satır arası

Kuru Öksürüğe Ne İyi Gelir ve Nasıl Geçer

Öksürük vücudun dışarıdan gelen faktörlere karşı geliştirebildiği bir refleks veya bir hastalığın semptomu olarak ortaya çıkar. Kısa süreli gerçekleşebileceği gibi bazı ciddi durumlarda geceleri şiddetlenen ya da uzun süreli geçmeyen kuru öksürük atakları meydana gelebilir. “Kuru öksürüğe ne iyi gelir?” öğrenmek için yazımızı okuyabilirsiniz.

Kuru Öksürük Nedir?

Öksürük hava yolunu temizlemek için vücudun geliştirdiği bir reflekstir. Eğer hava yolunda tahriş edici maddeler bulunursa öksürük refleksi oluşur. Vücut mukus ve balgam yoluyla öksürük sırasında hava yolunu temizlemeyi amaçlar fakat bazı durumlarda kuru öksürük meydana gelir. Kuru öksürükte mukus ve balgam oluşmaz. Bu durum gıdıklanma hissine neden olur ve rahatsızlık verebilir.

Uzun süredir devam eden bir kuru öksürük mevcutsa doktor tarafından bazı testler istenir. Bu testler kuru öksürüğün sebeplerini araştırarak tedaviyi kolaylaştırmayı amaçlar. Kan testleri, bilgisayarlı tomografi ya da göğüs röntgeni gibi görüntüleme teknikleri, spirometri ya da metakolin yükleme testi gibi solunum fonksiyon testleri, eğer özofageal reflüden şüpheleniliyorsa özofagus pH izleme teşhis için tercih edilen yöntemlerdir.

Kuru Öksürük Neden Olur?

Kuru öksürüğün alerjiKOAH, tahriş ve çeşitli hastalıklar gibi pek çok nedeni mevcuttur. Bu nedenler şunlardır:

 • Astım: Solunum yollarının şişmesine ve daralmasına neden olan astım zaman zaman mukuslu öksürük yaratsa da çoğunlukla kuru öksürük ile kendisini gösterir. Bazı durumlarda kuru öksürüğün kronikleşmesi de mümkündür.
 • Gastroözofageal Reflü: Kronik bir asit reflüsü olan GÖRH mide asidinin sürekli yemek borusuna geri çıkmasını neden olur. Bu durum yemek borusunu tahriş ederek kuru öksürüğü tetikleyebilir.
 • Geniz Akıntısı: Boğazın aşağısına fazladan mukus sızdığında geniz akıntısı meydana gelir. Genelde soğuk algınlığında meydana gelen bu durum kuru öksürük için bir nedendir.
 • Viral Enfeksiyonlar: Soğuk algınlığına neden olan virüsler ya da COVID-19 gibi solunum yollarını etkileyen virüsler kuru öksürüğe neden olur. Bu enfeksiyonlar uzun süreli kuru öksürüğe neden olabileceği gibi iyileşme ile birlikte kuru öksürük semptomu da düzelme gösterebilir.
 • Üst Solunum Yolu Enfeksiyonları: Burun, boğaz, yutak, gırtlak ve bronşları etkileyen bir enfeksiyon olan üst solunum yolu enfeksiyonu virüs ya da bakteri kaynaklı meydana gelebilir. Burun akıntısı ve tıkanıklığı yanında kuru öksürük de belirtilere eşlik eder.
 • Alerjiler: Bağışıklık sistemi bazen çeşitli çevresel etkenlere alerjik tepki gösterir. Bu durumda solunum sonucu algılanan polen gibi etkenler kuru öksürük yoluyla dışarı atılmaya çalışılır. Kuru öksürüğe çoğu zaman sulanmış gözler ve burun akıntısı da eşlik eder.
 • Tahriş Edici Maddeler: Yaygın olmamakla birlikte duman, toz, kir, kükürt dioksit gibi etkenler kuru öksürüğün nedenleri arasındadır.
 • Akciğer Kanseri: Her kuru öksürük akciğer kanseri için bir belirti olmasa da kanlı öksürük, ses kısıklığı, açıklanamayan kilo kaybı gibi durumlarda en kısa sürede bir sağlık kurumuna başvurulmalıdır.

Kuru Öksürüğe Ne İyi Gelir

Kuru Öksürük Belirtileri Nelerdir?

Kuru öksürük devamlı bir boğaz hareketine neden olarak tahriş yaratır. Bu durum boğazda gıdıklanma hissi, boğazda kuruma, acı hissi gibi belirtilere neden olur. Aynı zamanda kuru öksürüğün yanında şu belirtiler de meydana gelebilir:

Kuru Öksürüğe Ne İyi Gelir?

Kuru öksürük, balgam üretmeden oluşan bir öksürük türüdür. Genellikle viral bir enfeksiyon, alerji veya astım gibi altta yatan bir sağlık sorununun belirtisidir. Kuru öksürük, özellikle geceleri uykudan uyandırması nedeniyle rahatsız edici olabilir.

Kuru öksürüğe iyi gelen yöntemler şunlardır:

 • Bol Sıvı Tüketimi: Sıvı alımını artırarak boğazın nemlenmesine yardımcı olabilirsiniz. Özellikle bitki çayları, su, veya sıcak limonlu su önerilebilir.

 • Bal: Bir tatlı kaşığı bal, kuru öksürüğü hafifletmek ve boğazı yatıştırmak için kullanılabilir. Yetişkinler için uygundur, ancak bebeklere bal vermemelisiniz.

 • Zencefil: Zencefilin anti-enflamatuar özellikleri kuru öksürüğü hafifletebilir. Taze zencefil dilimlerini sıcak suya ekleyerek zencefil çayı yapabilirsiniz.

 • Öksürük Şurupları: Eczanelerde reçetesiz satılan öksürük şurupları, kuru öksürüğü hafifletebilir. Ancak bu ürünleri kullanmadan önce bir sağlık profesyoneline veya eczacınıza danışmalısınız.

 • Nemli Hava: Nemli bir oda, kuru öksürüğü hafifletebilir. Nemlendirici veya buhar makinesi kullanarak odanın nemini artırabilirsiniz.

 • Dinlenme: Vücudun dinlenmesi ve iyileşmesi için yeterli uyku almak önemlidir.

 • İlaçlar: Eğer kuru öksürüğünüz ciddi bir sağlık sorununun belirtisi ise, doktorunuzun önerdiği reçeteli ilaçları kullanmalısınız.

Geçmeyen Kuru Öksürük Nedenleri Nelerdir?

Geçmeyen kuru öksürük, altta yatan bir sağlık sorununun belirtisi olabilir. Geçmeyen kuru öksürüğe neden olabilecek bazı durumlar şunlardır: Astım, sigara içmek veya pasif içici olmak, kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH), tüberküloz, tiroid sorunları, solunum yolu enfeksiyonları ve boğaz tahrişi.

Çocuklarda Kuru Öksürük Neden Olur?

Çocuklarda kuru öksürüğün en yaygın nedenleri arasında soğuk algınlığı, alerjiler, boğaz tahrişi ve astım bulunur. Ayrıca, küçük çocuklar boğazlarını irrite eden yabancı cisimleri yutma eğiliminde olabilirler.

Çocuklarda Kuru Öksürüğe Ne İyi Gelir?

Çocuklarda kuru öksürüğü hafifletmek için bol sıvı tüketimi, nemli hava sağlama, bal, meyve suyu veya tatlandırılmış su gibi çocukların seveceği içecekler verme, ve hava temizleyicileri kullanma gibi yöntemler kullanılabilir. Bunların dışında ilaç, şurup ve pastilleri vermeden önce mutlaka bir doktora danışmalısınız.

Bebeklerde Kuru Öksürük Neden Olur?

Bebeklerde kuru öksürüğün en yaygın nedenleri genellikle reflü, solunum yolu enfeksiyonları, soğuk algınlığı ve alerjilerdir. 

Bebeklerde Kuru Öksürüğe Ne İyi Gelir?

Bebeklerde kuru öksürüğü geçirmek için doktorunuza danışmalısınız. Genellikle bebekler için özel öksürük şurupları bulunmaz, bu nedenle doktorunuzun önerdiği tedavi yöntemlerini uygulamak en iyisi olacaktır.

Kuru Öksürük Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Kuru öksürük eğer bir hastalığa bağlı gelişiyorsa bu hastalığın tedavi edilmesi kuru öksürüğün de ortadan kaldırılmasını sağlar. Kısa süren bir kuru öksürük genelde tedavi gerektirmese de enfeksiyon, kronik hastalıklar ya da alerji tedavi gerektiren durumlardır. Eğer bir enfeksiyon nedeniyle kuru öksürük gelişmişse doktor tarafında uygun antibiyotik reçete edilir. Kuru öksürüğün bir diğer nedeni ise astımdır. Astım hastası bir kişide kuru öksürük meydana geliyorsa bu semptomların azaltılması için kortikosteroid ilaçların kullanımı önerilebilir. Bir diğer sebep olan alerjilerin kontrol altına alınması için antihistaminikler reçete edilir. Fakat tedavilere rağmen kuru öksürüğün devam etmesi durumunda farklı ilaçlara başvurulur. Bu ilaçlar öksürüğü bastırmak için antitussifler olarak adlandırılan ilaç grubudur.

Kuru Öksürük Nasıl Geçer?

Kuru öksürük her zaman ciddi hastalıklar nedeniyle gelişmez. Anlık sigara dumanına maruziyet, kirli hava solumak gibi durumlar da neden olabilir. Aynı zamanda kuru öksürüğe neden olan hastalık tedavi ediliyorsa kuru öksürüğün geçmesi zaman alabilir. Bu gibi durumlarda kişilerin kuru öksürüğü hafifletmek için yapabilecekleri şeyler de mevcuttur. Bunlar çeşitli bitkiler, gıdalar ya da rahatlatıcı uygulamalardır. Kuru öksürüğü rahatlatmak için kullanılabilecek besinler şunlardır:

 • Bal: 1 yaşından büyük bebekler, çocuklar ve yetişkinler için kuru öksürük semptomlarını hafifletmede kullanılan bir gıda baldır. Bal antibakteriyel özellikler gösterebilmesi nedeniyle tercih edilebileceği gibi yapısı sayesinde boğazı kaplayarak tahrişi hafifletebilir. Fakat bal kullanımı özellikle çocuklarda ve bebeklerde kullanılmadan önce bir doktora danışmak gerekir. Kuru öksürük için bal direkt tüketilebileceği gibi bitki çaylarına ya da ılık suya karıştırılarak da tüketilebilir.
 • Zerdeçal: Zerdeçal içerisinde kurkumin isimli bileşiği barındırır. Bu bileşik anti-inflamatuar, antiviral ve antibakteriyel etkiler gösterebilir. Olası bu etiler sayesinde kuru öksürüğün artmasına neden olan boğaz tahrişinin giderilmesine yardımcı olur. Zerdeçal çay olarak tüketilebileceği gibi meyve sularına eklenerek de tüketilebilir.
 • Zencefil: Antibakteriyel ve antiinflamatuar etki gösterebilen bir başka gıda ise zencefildir. Özellikle soyulmuş zencefil kökünün ılık suda bekletilmesi ve bu suyun bal eklenerek tüketilmesi kuru öksürüğün hafifletilmesine yardımcı olabilir.
 • Nane: Mentol içeriği sayesinde nane çayı ya da nane pastili tüketmek boğazda bulunan sinir uçlarının ağrıyı algılamasını azaltabilir ve öksürme refleksinin giderilmesine yardımcı olur.

Sadece çeşitli besinlerin tüketilmesi değil aynı zamanda rahatlatıcı uygulamalarda bulunmak da kuru öksürüğü gidermeye yardımcı olabilir. Kuru öksürüğü gidermede yardımı dokunabilecek diğer tavsiyeler şunlardır:

 • Hava Nemlendiricisi Kullanmak: Kuru öksürüğü şiddetlendiren etkenlerden biri de havanın kurumasıdır. Havayı bir nemlendirici cihaz ile nemlendirmek nefes alırken rahatlama sağlayarak kuru öksürüğü azaltabilir.
 • Hava Temizleyicisi Kullanmak: Toz, duman ya da alerjen maddeler nedeniyle kapalı alanlarda artan kuru öksürüğün azalması için hava temizleyici kullanılabilir. Hava temizleyici tahriş edici maddeleri kendine çekerek kişinin solumasının önüne geçer.
 • Sıvı Tüketmek: Kuru öksürüğün en önemli nedeni boğazın tahriş olması ve mukus salgısının azalarak boğazı kurutmasıdır. Ilık su, bitki çayı ya da sıcak içecekler tüketmek öksürüğe neden olan bölgeyi ıslak ve sıcak tutarak kuru öksürüğün azalmasına ve oluşan ağrının giderilmesine yardımcı olur.
 • Buhar Solumak: Havayı nemlendirmek gibi buhar solumak da boğazın nemlenmesine yardımcı olur. Kaynar su dolu bir kap üzerine havlu sermek ve gelen buharlı havayı solumak hava yollarını nemlendirerek öksürüğün şiddetini azaltmaya yardımcı olur.

Kuru Öksürük Nasıl Geçer

Ne Zaman Bir Sağlık Kurumuna Başvurulmalı?

Gün hayatta geçici süreli kuru öksürük karşılaşılan bir durumdur. Fakat bazı semptomlar ile birlikte seyrettiğinde kuru öksürük ciddiye alınmalı ve bir sağlık kurumuna başvurulmalıdır. Bu semptomlar şunlardır:

 • Uzun süreli kuru öksürük
 • Pembemsi balgam ya da kan gelmesi
 • Göğüste ağrı
 • Göğüs üzerinde baskı hissi
 • Nefes daralması
 • Hırıltılı nefes alıp verme
 • Ses kısılması

Ciddi hastalıkların bir belirtisi olarak meydana gelebilen kuru öksürüğü evde rahatlatmaya çalışmadan önce bir sağlık kurumuna başvurmak gerekir. Eğer doktor tarafında uygun görülürse çeşitli bitkiler ve gıdalara başvurulabilir. Fakat bazı durumlarda doktor tarafından çeşitli testler istenerek ciddi bir hastalık olma ihtimali araştırılır. 

Kuru Öksürük Hakkında Sık Sorulan Sorular

Gece Kuru Öksürük Neden Olur?

Gece kuru öksürüğün birçok nedeni olabilir. Bazı yaygın nedenler şunlardır: Soğuk algınlığı ve grip, astım, alerjiler, reflü hastalığı, KOAH, pnömani ve tiroid sorunlarından kaynaklı olabilir.

Gece Kuru Öksürüğe Ne İyi Gelir?

Gece kuru öksürüğün tedavisi, altta yatan nedene bağlıdır. Bol sıvı tüketmek, hava nemlendirici kullanmak, ılık duş ve banyo, öksürük şurubu veya pastiller gece kuru öksürüğünü yatıştırmaya yardımcı olur.

Kuru Dut Öksürüğe İyi Gelir Mi?

Kuru dut, öksürüğe iyi gelen doğal bir ilaçtır. Kuru dut, boğazı yumuşatmaya ve öksürüğü yatıştırmaya yardımcı olan mukus üretmeye yardımcı olur. Kuru dut, öksürüğü tedavi etmek için çeşitli şekillerde kullanılabilir. Kuru dut şurubu, kuru dut çayı veya kuru dutları çiğneyebilirsiniz. En yaygın kullanım şekli; kuru dutu ocakta kaynattıktan sonra ılık bir şekilde tüketmek.

Kuru Öksürüğü Ne Geçirir?

Kuru öksürüğü geçirmek için altta yatan nedenin tedavi edilmesi gerekir. Ancak, bazı genel öksürük tedavileri öksürüğün şiddetini ve sıklığını azaltmaya yardımcı olabilir. Bunlar; Kuru dutu kaynatıp içmek, bol su tüketimi ve öksürük şurubu.

Hamilelikte Kuru Öksürük Nasıl Geçer?

Hamilelikte kuru öksürüğü geçirmek için doktorunuzun önerdiği ilaçları kullanabilirsiniz. Ayrıca, bol sıvı tüketimi, nemlendirici ve ılık duş veya banyo gibi evde uygulanabilecek bazı öksürük tedavileri de yardımcı olabilir.

Kuru Öksürük İçin Hangi Bölüme Gidilir?

Kuru öksürük için genel cerrahi veya göğüs hastalıkları bölümüne gidebilirsiniz.

En Çok Okunan Sağlık Rehberi Yazılarımız

Sosyal Medya Hesaplarımız:
Facebook | Instagram | YouTube | LinkedIn

Prof. Dr.
Erkan Vuralkan
Kulak Burun Boğaz
Medical Park Medical Park Yıldızlı
292644

Bu içeriğin geliştirilmesinde Medical Park Yayın Kurulu katkı sağlamıştır.
Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.