sat─▒r aras─▒

Ku┼čburnu Marmelat─▒ Faydalar─▒ Nelerdir?

Ku┼čburnu marmelat─▒ faydalar─▒ ile s─▒kl─▒kla tüketilen ürünlerden biri. Ku┼čburnundan yap─▒lan ve içeri─činde hiçbir katk─▒ maddesi bulunmayan ku┼čburnu marmelat─▒ faydalar─▒ ve lezzeti ile her ya┼čtan birçok ki┼či taraf─▒ndan tercih edilir. 

Ku┼čburnu Marmelat─▒ Nedir?

Ku┼čburnu Marmelat─▒ Nedir?

Ku┼čburnu di─čer ad─▒yla Rosa Canina, sonbahar mevsiminde olgunla┼čan bir bitki türü. Anadolu Bölgesinde, özellikle kayal─▒k alanlarda yeti┼čen bu bitki ülkemizde Tokat, Amasya, Gümü┼čhane ve Samsun'da; dünyada ise Bat─▒ Asya, Avrupa ve Kuzeybat─▒ Afrika'da yeti┼čir.

─░çi tüylüdür, yaz aylar─▒n─▒n bitip sonbahar aylar─▒n─▒n gelmesiyle olgun halini al─▒r. Ülkemizde 27 farkl─▒ türüne denk gelinen ku┼čburnu kurusu ve tazesiyle çe┼čitli kullan─▒m ┼čekillerine sahiptir.

Çekirdekli, iç k─▒sm─▒ tüylü d─▒┼č k─▒sm─▒ ise oldukça hafif olan bu dikenli bitki özel eldivenler ile toplan─▒r. Sonras─▒nda belirli i┼člemlerden geçirilerek marmelat haline getirilir. Ku┼čburnu marmelat─▒ faydalar─▒ oldukça fazla olan bir bitki olarak çay, pekmez, marmelat gibi ┼čekillerde tüketilir. Özellikle k─▒┼č aylar─▒nda tüketilen ku┼čburnu çay─▒ sizi birçok hastal─▒─ča kar┼č─▒ korur.

Ku┼čburnu Marmelat─▒ Faydalar─▒ Neler?

Ku┼čburnu Marmelat─▒ Faydalar─▒ Neler?

Ku┼čburnunun marmelat─▒ faydalar─▒ ile bilinir. Ku┼čburnu mucizevi etkileri dünyan─▒n birçok ülkesinde üretilen ve çok tüketilen bitki türlerinden birisidir. Hem ya┼č─▒ hem de kurusu birçok farkl─▒ ┼čekillerde kullan─▒labilir. Faydalar─▒n─▒ ise ┼čöyle s─▒ralamak mümkün olacakt─▒r.

  • Kab─▒zl─▒─ča kar┼č─▒ iyi gelir: Kab─▒zl─▒k uzun sürmesi halinde tehlikeli hastal─▒klar─▒n i┼čareti olabilir. Günlük hayat─▒n─▒z─▒ da olumsuz yönde etkileyen bu sorunu ya┼č─▒yorsunuz ku┼čburnu marmelat─▒ tüketebilirsiniz.
  • Metabolizman─▒z─▒ h─▒zland─▒r─▒r: Ku┼čburnundan yap─▒lan marmelat─▒n di─čer bir faydas─▒ ise metabolizman─▒z─▒ h─▒zland─▒rmas─▒d─▒r.Hemoroid (Basur) hastalar─▒ taraf─▒ndan da tüketilebilen bu özel malzeme idrar söktürücü etkiye de sahip.
  • Cildinizi parlak hale getirir:Do─čal yollarla sa─čl─▒kl─▒ ve parlak görünen bir cilde sahip olmak için ku┼čburnu marmelat─▒ndan faydalanman─▒z mümkün. Etkilerini göstermesi için ise düzenli kullanman─▒z gerekebilir. 
  • Kan yap─▒c─▒ özelli─če sahiptir: S─▒k kar┼č─▒la┼č─▒lan sorunlardan birisi olan kans─▒zl─▒─ča da iyi gelen ku┼čburnu marmelat─▒ kan yap─▒c─▒ özelli─či ile de bilinir.
  • Enerji verir: Kendinizi s─▒k s─▒k yorgun ve bitkin hissediyorsan─▒z ku┼čburnu marmelat─▒ tam size göre. Bu organik ürün enerjinizi yükseltir, daha iyi bir etki için ceviz ile birlikte tüketebilirsiniz.
  • Mide sorunlar─▒n─▒ önler: Mide sorunlar─▒n─▒z varsa ku┼čburnundan yap─▒lan marmelat─▒ kahvalt─▒lar─▒n─▒zda tüketmeyi tercih edebilirsiniz. Özellikle bal ve reçel yedi─činizde midenizde yanma oluyorsa alternatif olarak de─čerlendirebilirsiniz. 

Ku┼čburnu Marmelat─▒ Nas─▒l Yap─▒l─▒r?

Ku┼čburnu marmelat─▒ yapmak çok zor bir i┼člem de─čil. ─░yi bir ku┼čburnu marmelat─▒ yapmak için ise öncelikle mevsiminde toplanan ku┼čburnunu kullanmak gerek. Ku┼čburnu için en do─čru zaman ise Eylül. Sonbaharda olgunla┼čarak kullan─▒ma haz─▒r hale gelen bu özel bitkiyi seçerken ise etli, k─▒rm─▒z─▒ ve iri meyveleri olanlar─▒ tercih etmek önemli.

─░yi bir ku┼čburnu seçimi ilk püf noktalar─▒ndan birisi. Bu ┼čekilde özenle seçilen meyvelerle yap─▒lan marmelat çok daha lezzetli olacakt─▒r. ┼×ekersiz ku┼čburnu marmelat─▒ faydalar─▒ ile bilinen, lezzetiyle de sevilen bu tarifi yapmak için ku┼čburnunu suda y─▒kay─▒n, sonras─▒nda da dal ve sap k─▒s─▒mlar─▒n─▒ temizleyin.

Düdüklü tencerede ha┼člad─▒ktan sonra blenderdan geçirin ve son a┼čama olarak tamamen pürüzsüz olmas─▒ için bir kez de elekten geçirin. ─░çine diledi─činiz miktarda ┼čeker ilave edin, rengi koyula┼čt─▒─č─▒nda ve iyice k─▒vaml─▒ bir hale geldi─činde ise konserveleme yapabilirsiniz. Özellikle kahvalt─▒larda bu marmelat─▒ tüketebilirsiniz. 

Ku┼čburnu Nas─▒l Kurutulur?

Ku┼čburnu Nas─▒l Kurutulur?

Ku┼čburnu bitkisini özel yöntemlerle kolay ┼čekilde kurutmak mümkün. Kurutma i┼člemindeki amaç ise daha uzun süre kullan─▒m sa─člamakt─▒r. Kurutma i┼člemi için iyice y─▒kad─▒─č─▒n─▒z ve saplar─▒n─▒ kesti─činiz ku┼čburnunu ya─čl─▒ ka─č─▒t serili f─▒r─▒n tepsisine dizin. 50°C f─▒r─▒nda 12-14 saat kadar kurutma i┼člemini gerçekle┼čtirebilirsiniz. Oda s─▒cakl─▒─č─▒nda korumaya b─▒rakaca─č─▒n─▒z kurutulmu┼č ku┼čburnunu uzun süre herhangi bir bozulma olmadan kullanabilirisiniz. 

Ku┼čburnu Marmelat─▒ Besin De─čerleri Ne Kadar?

Ku┼čburnu marmelat─▒ faydalar─▒ hakk─▒nda daha fazla bilgi sahibi olabilmek için besin de─čerlerini incelemek önemlidir. Ku┼čburnu marmelat─▒ tam bir C vitamini deposudur. Öyle ki 5 gram ku┼čburnu tek ba┼č─▒na günlük C vitamini ihtiyac─▒n─▒z─▒n %35'ini kar┼č─▒layacak kadar güçlü bir içeri─če sahiptir. 

C vitamininin yan─▒ s─▒ra A vitamini, kalsiyum ve potasyum aç─▒s─▒ndan da zengin olan ku┼čburnu marmelat─▒n─▒n 1 yemek ka┼č─▒─č─▒(13 gram) 36 kaloriye denktir. 13 gram içinde 8.75 gram karbonhidrat, 0.02 gram ya─č, 8.97 mg potasyum, 2.99 mg kalsiyum ve 0.28 gram lif bar─▒nd─▒r─▒r. 

Ku┼čburnu Marmelat─▒ Nas─▒l Muhafaza Edilir?

Ku┼čburnunun marmelat─▒ faydalar─▒ ile daha sa─čl─▒kl─▒ bir ya┼čam için do─čru muhafaza etme ko┼čullar─▒n─▒ bilmek gerekir. Ku┼čburnunu do─čru muhafaza etmeniz halinde uzun süre kullanabilirsiniz. 

Evde kendi yapt─▒─č─▒n─▒z ya da haz─▒r ald─▒─č─▒n─▒z bir ku┼čburnu marmelat─▒n─▒ en do─čru ┼čekilde saklamak için konserve yöntemini kullanabilirsiniz. S─▒cakken doldurdu─čunuz konserveleri cam ve kapakl─▒ bir kavanozda oda s─▒cakl─▒─č─▒nda ve güne┼č almayan kapal─▒ bir yerde saklayabilirsiniz. Bu yöntemi kullanarak tüm k─▒┼č diledi─činiz zaman ku┼čburnu marmelat─▒ tüketebilirsiniz.

Ku┼čburnu Marmelat─▒ Nas─▒l Kullan─▒l─▒r?

┼×ekersiz ku┼čburnu marmelat─▒ faydalar─▒ ile öne ç─▒kar ve lezzetli bir tada sahiptir. Bu nedenle mutfakta birçok farkl─▒ tarifte de─čerlendirebilece─činiz do─čal bir üründür. ─░ster tatl─▒larda isterseniz hamur i┼člerinde bu lezzeti kolayl─▒kla de─čerlendirebilirsiniz. 

Enerji de vermesi için tavsiye edilen kullan─▒m ┼čekli ise ceviz ile birliktedir. Ceviz ve ku┼čburnu marmelat─▒ birlikte kullan─▒ld─▒─č─▒nda ihtiyac─▒n─▒z olan günlük enerjiyi size sa─člar. So─čuk alg─▒nl─▒─č─▒ gibi sa─čl─▒k sorunlar─▒nda ise s─▒cak bir fincan suyun içine bir ka┼č─▒k ku┼čburnu marmelat─▒ ekleyebilirsiniz. Dilerseniz yaln─▒zca ku┼čburnu çay─▒ da yapabilirsiniz. Özellikle k─▒┼č aylar─▒ için bu iki tarif de oldukça etkilidir. Yaz aylar─▒nda ise so─čuk su, buz ve ku┼čburnu marmelat─▒ ile içinizi ferahlatacak bir içecek yapabilirsiniz. 

Ku┼čburnu Marmelat─▒ Hakk─▒nda S─▒k Sorulan Sorular

Ku┼čburnu Marmelat─▒ Zarar─▒ Var m─▒?

Ku┼čburnu marmelat─▒ insan sa─čl─▒─č─▒ için önemlidir. Fazla tüketimi ile ise baz─▒ alerjik reaksiyonlara yol açabilir. Bu gibi olumsuz sonuçlarla kar┼č─▒la┼čmamak için belirtilen günlük tüketim miktar─▒n─▒n üzerine ç─▒k─▒lmamas─▒ gerekir. Ayn─▒ ┼čekilde a┼č─▒r─▒ tüketim sonucunda ishal, kab─▒zl─▒k, bulant─▒, kusma, ba┼č a─čr─▒s─▒ gibi yan etkiler de ortaya ç─▒kabilir. Böyle bir durum ortaya ç─▒kmas─▒ halinde mutlaka doktorunuz ile görü┼čmeniz gerekir.

Ku┼čburnu Marmelat─▒n─▒ Kimler Kullanmamal─▒?

Ku┼čburnu marmelat─▒ faydalar─▒ ile birçok insan─▒n tüketti─či bir besin türüdür. Diyabet (┼čeker) hastalar─▒n─▒n tüketimi için de uygundur fakat bu hastal─▒─ča sahip ki┼čilerin mutlaka ┼čekersiz olan ku┼čburnu marmelat─▒n─▒ tercih etmesi gerekir. Bebeklerin tüketimi için uygun görünse bile alerjik reaksiyonlar ortaya ç─▒kmamas─▒ için doktor kontrolünde kullan─▒m yap─▒lmas─▒na dikkat edilmelidir. 

Ku┼čburnu Marmelat─▒ Kilo Vermek Mümkün mü?

Lezzetiyle kahvalt─▒larda s─▒kl─▒kla tüketilen ku┼čburnu marmelat─▒ ile kilo vermek mümkün de─čildir. Herhangi bir kilo verme, ya─č yakma özelli─či bulunmayan marmelat enerji verdi─či için günün erken saatlerinde tüketilebilir. Fazla kullan─▒lmas─▒ halinde ise kilo al─▒m─▒na neden olabilir. Dikkatli ve ideal miktarda tüketime mutlaka önem verilmeli. 

Ku┼čburnu Marmelat─▒ Günde Ne Kadar Yenir?

Ku┼čburnu marmelat─▒n─▒n faydalar─▒ndan yararlanabilmek için günlük kullan─▒m limitine özen göstermelisiniz. En do─čru ve zarars─▒z kullan─▒m miktar─▒ olarak ise günlük 2-3 tatl─▒ ka┼č─▒─č─▒ kullan─▒m ideal olabilir. Özellikle k─▒┼č aylar─▒nda ba─č─▒┼č─▒kl─▒─č─▒n─▒ güçlendiren, sizi so─čuk havalarda hastal─▒klara kar┼č─▒ koruyan ku┼čburnu marmelat─▒n─▒ günlük olarak bu ölçülerde tüketmenizde bir sak─▒nca yoktur.

En ├çok Okunan Sa─čl─▒k Rehberi Yaz─▒lar─▒m─▒z

Sosyal Medya Hesaplar─▒m─▒z:
Facebook | Instagram | YouTube | LinkedIn

Dyt.
Hande U├žak
Beslenme ve Diyet
VM Medical Park Bursa
370

Bu i├žeri─čin geli┼čtirilmesinde Medical Park Yay─▒n Kurulu katk─▒ sa─člam─▒┼čt─▒r.
Sayfa i├žeri─či sadece bilgilendirme ama├žl─▒d─▒r. Sayfa i├žeri─činde tedavi edici sa─čl─▒k hizmetine y├Ânelik bilgiler i├žeren ├Âgelere yer verilmemi┼čtir. Tan─▒ ve tedavi i├žin mutlaka hekiminize ba┼čvurunuz.