sat─▒r aras─▒

Lavanta Ya─č─▒ Sa├ža Faydalar─▒ Nelerdir?

Lavanta ya─č─▒ saça faydalar─▒ ile tercih edilen bitkisel bir ya─čd─▒r. Lavantadan elde edilen bu bile┼čen cilt bak─▒m─▒ndan saç bak─▒m─▒na kadar geni┼č alanda kullan─▒l─▒r. Herkes için önemli olan saç bak─▒m─▒nda do─čal malzemeler tercih edilmelidir. Özellikle de ─▒s─▒l i┼člem veya kullan─▒lan di─čer ürünler zarar verdi─či için iyi gelen bitkisel ya─člar kullan─▒lmal─▒d─▒r. Bunlardan biri de lavanta ya─č─▒d─▒r ve birbirinden farkl─▒ faydalar sunar.  

Lavanta Ya─č─▒ Nedir?

Lavanta Ya─č─▒ Nedir?

Lavanta ya─č─▒, Lavandula angustifolia bitkisinden elde edilen uçucu ya─č türlerinden biridir. Mor, uzun çiçekli bir bitkidir ve çal─▒ ailesine aittir. Görünümüyle daha çok dikkat çeken bu özel çiçe─čin özlerinden ya─č elde edilir ve birçok özelli─či sayesinde pek çok alanda kullan─▒l─▒r.

Antiseptik ve anti-inflamatuar özellikleriyle etki gösteren bir bitkisel ya─čd─▒r. Bu özelli─čiyle küçük yan─▒k, tahri┼č veya böcek ─▒s─▒r─▒klar─▒na iyi gelir. Ayn─▒ zamanda rahatlat─▒c─▒ etkisiyle ortama ho┼č bir koku yayarak stres ve anksiyeteyi azalt─▒r. Lavanta ya─č─▒ faydalar─▒ saç için de etki gösterir. Dolay─▒s─▒yla bitkisel ve yararl─▒ bir ya─č kullanmak isteyen ço─ču ki┼či lavanta ya─č─▒n─▒ tercih eder. 

Lavanta Ya─č─▒ Saç Bak─▒m─▒nda Ne ─░┼če Yarar?

Lavanta ya─č─▒ saç bak─▒m─▒nda kullan─▒lan özel bitkisel ya─člardan biridir. Günlük hayatta birçok etkene maruz kalan saçlar kimyasal, kirli hava ve güne┼čten olumsuz etkilenir. Bu nedenle do─čal yöntemlerle onarmak ve güçlendirmek gerekir. Lavanta ya─č─▒ da bu gereksinimi kar┼č─▒layacak özelliklere sahiptir.  

Özel bile┼čene sahip olan lavanta ya─č─▒ saça faydalar─▒ bak─▒m─▒ndan tercih edilir. Antiseptik ve antibakteriyel özelliklere sahip oldu─ču için kafa derisini temizler. Ayn─▒ zamanda saç köklerinde ve tellerindeki birçok rahats─▒zl─▒─č─▒ azalt─▒r. Besleyici ve h─▒zl─▒ uzatma etkisi oldu─čundan bak─▒m rutinlerinde tercih edilen bir bak─▒m ürünüdür. 

Lavanta Ya─č─▒ Saça Faydalar─▒

Lavanta Ya─č─▒ Sa├ža Faydalar─▒

Lavanta ya─č─▒n─▒n içerdi─či bile┼čenler ve sundu─ču etkileriyle saça birçok faydas─▒ vard─▒r. Besleyici ve derinlemesine temizleyici gibi i┼člevleri olan bu bitkisel ürünü bak─▒m rutinlerine eklemek mümkündür. Lavanta ya─č─▒ saça faydalar─▒ genelde ┼čunlard─▒r: 

 • Saç─▒ güçlendirir ve dökülmeleri önler.  
 • Antibakteriyel ve antiseptik özellikleri sayesinde derinlemesine temizledi─či için saç derisindeki mantar ve enfeksiyonlar─▒ önler.  
 • Masaj yöntemiyle uyguland─▒─č─▒nda kan dola┼č─▒m─▒n─▒ h─▒zland─▒r─▒r ve yeni saçlar─▒n ç─▒kar─▒lmas─▒na yard─▒mc─▒ olur.  
 • Saç derisinde mantar ve enfeksiyon olu┼čumunu önler ve giderir. 
 • Beyazlamay─▒ geciktirir. 
 • Kepeklenme ve ka┼č─▒nt─▒ problemlerine iyi gelir.  
 • Düzenli uyguland─▒─č─▒nda saçlara parlakl─▒k ve canl─▒l─▒k kazand─▒r─▒r. 
 • Saç derisinde meydana gelen saçk─▒ran (alopesi areata) rahats─▒zl─▒─č─▒na iyi gelir. 
 • Is─▒ i┼člemlerinin etkilerinden korur ve yenileme sa─člar. 

Saç derisi ve tellerine iyi gelen lavanta ya─č─▒ oldukça faydal─▒d─▒r. ─░┼člevsel özellikleriyle birçok rahats─▒zl─▒─č─▒ gidermeye yarar. Ayn─▒ zamanda saçlara görünüm aç─▒s─▒ndan da fayda sa─člar. Tüm bu yönleriyle en fazla tercih edilen bak─▒m ya─člar─▒ndan biridir.  

Lavanta Ya─č─▒ Saça Nas─▒l Uygulan─▒r?

Lavanta ya─č─▒n─▒n faydalar─▒ saç için önemlidir ve belirli ┼čekillerde uygulanabilir. Kullan─▒m─▒ basit olan bu ürünü belirli aral─▒klara saç derisine veya tellerine sürmek mümkündür. Tek ba┼č─▒na kullan─▒labilen lavanta ya─č─▒ ayn─▒ zamanda di─čer bitkisel ya─člarla da kar─▒┼čt─▒r─▒larak kür halinde uygulanabilir. Özellikle de Hindistan cevizi ya─č─▒, argan ya─č─▒ ve zeytinya─č─▒ gibi ya─člarla kar─▒┼č─▒m haline getirilebilir. 

Bu kar─▒┼č─▒m saç diplerine sürülerek sabaha kadar bekletilmelidir. Sabah ┼čampuanla y─▒kanarak canl─▒l─▒k ve parlakl─▒─č─▒ fark etmek mümkündür. Di─čer bir kullan─▒m formu da ┼čampuanlar─▒n içerisine eklemektir. Birkaç damla lavanta ya─č─▒ damlat─▒lan ┼čampuanla y─▒kanan saç derileri daha temiz ve rahat olabilir. Ho┼č ve uzun süre kalan kokusuyla da saçlara ferahl─▒k verir.  

Lavanta Ya─č─▒ Saç Bak─▒m─▒nda Nas─▒l Kullan─▒l─▒r?

Lavanta ya─č─▒, saç bak─▒m─▒nda birçok farkl─▒ ┼čekilde kullan─▒labilir. Sadece masaj olarak uygulanmayan bu bitkisel ya─č sprey veya ┼čampuana eklenerek de kullan─▒labilir. Lavanta ya─č─▒n─▒n di─čer kullan─▒m formlar─▒na dair öneriler ┼čunlard─▒r: 

 • Saç maskesi olarak kullanmak için Hindistan cevizi ya─č─▒ veya tatl─▒ badem ya─č─▒ ile birlikte kar─▒┼čt─▒r─▒lmal─▒d─▒r. Kar─▒┼č─▒m saç derisine ve uçlar─▒na uygulanmal─▒ ve du┼č bonesiyle 30-40 dakika beklemek gerekir. Süre sona erdi─činde saçlar normal ┼čampuanla y─▒kanabilir. 
 • ┼×ampuan veya saç kremine birkaç damla ekleyerek lavanta ya─č─▒ sürekli kullan─▒labilir. Bu formda düzenli kullan─▒ld─▒─č─▒ saç köklerini besler ve uzamay─▒ h─▒zland─▒r─▒r.  
 • Sprey ┼či┼česine birkaç damla eklendi─činde saç spreyi haz─▒rlanm─▒┼č olur. Suyla seyreltilerek du┼čtan sonra saça püskürtülebilir. Bu ┼čekilde tonik gibi kullan─▒labilir.  
 • Birkaç damla lavanta ya─č─▒n─▒ saç derisine masaj olarak uygulamak da en çok kullan─▒lan yöntemlerdendir.  

Lavanta Ya─č─▒ Ne S─▒kl─▒kla Kullan─▒lmal─▒?

Lavanta ya─č─▒ saça faydalar─▒ görülmesi için düzenli bir ┼čekilde kullan─▒lmas─▒ önerilir. Haftada en fazla iki hafta uyguland─▒─č─▒nda olumlu sonuçlar─▒n─▒ almak mümkündür. Lavanta ya─č─▒n─▒ uygularken saçlar─▒n hacmi ve uzunlu─ču da dikkate al─▒nmal─▒d─▒r.

Bu faktörlere göre uygun miktar sürülebilir veya di─čer ya─č kar─▒┼č─▒mlar─▒yla da miktar─▒ ço─čalt─▒labilir. Böylece daha güçlü ve faydal─▒ bir kar─▒┼č─▒m elde edilir. Dolay─▒s─▒yla saçlar─▒n uzamas─▒, beslenmesi ve gürle┼čmesi bir arada sa─članabilir. 

Lavanta Ya─č─▒n─▒n Saça Zararlar─▒ Nelerdir?

Lavanta Ya─č─▒n─▒n Sa├ža Zararlar─▒ Nelerdir?

Lavanta ya─č─▒n─▒n saça faydalar─▒ nelerdir sorusunun yan─▒ s─▒ra zararlar─▒ da merak edilir. Bu bitkisel ya─č ölçülü miktarda belirli aral─▒klarla uyguland─▒─č─▒nda saça zarar vermez. Fakat di─čer birçok üründe oldu─ču gibi dikkat edilmesi gereken birkaç nokta vard─▒r.

Haftada en fazla 2 kez uygulanmas─▒ gereken lavanta ya─č─▒ daha s─▒k kullan─▒lmamal─▒d─▒r. Bu s─▒kl─▒k a┼č─▒ld─▒─č─▒nda saç derisinde tahri┼če neden olmas─▒ muhtemeldir. Bununla birlikte saçlarda ya─članmay─▒ art─▒r─▒r ve yap─▒s─▒n─▒ bozabilir. Dolay─▒s─▒yla bak─▒m rutinlerinde olas─▒ yan etkilerinden kaç─▒nmak ad─▒na düzenli ve ölçü miktarda kullan─▒lmal─▒d─▒r. 

Lavanta Ya─č─▒ Faydalar─▒ Hakk─▒nda S─▒kça Sorulan Sorular

Lavanta Ya─č─▒ Saç Rengini Açar m─▒?

Lavanta ya─č─▒n─▒n saç rengini açmas─▒ tona göre de─či┼čir. Sar─▒ ve kumral tonlardaki rengi daha da açabilir. Fakat koyu renkli saçlarda bu etkisi görülmez. Aç─▒k renkli saçlarda aç─▒c─▒ etkisi olsa da büyük bir farkl─▒l─▒k söz konusu de─čildir. Bu nedenle bir tona kadar açar. 

Lavanta Ya─č─▒ Saç ─░çin Kaç Damla Kullan─▒lmal─▒?

Lavanta ya─č─▒ saç için birçok farkl─▒ ┼čekilde kullan─▒lan bir ya─čd─▒r. ┼×ampuan, krem ve maske gibi saç bak─▒m ürünlerinin içine 5-6 damla kullan─▒lmas─▒ uygundur. Deriye do─črudan uygulanmas─▒ durumunda 2-3 damla yeterli olacakt─▒r. Fakat bu miktar saç uzunlu─čuna ve gürlü─čüne göre belirlenmelidir. 

Lavanta Ya─č─▒ Saçta Bitlenmeye Neden Olur mu?

Lavanta ya─č─▒ antiseptik ve antiparaziter özelliklerinden dolay─▒ saç biti ve sirke ile mücadele eder. Bu nedenle bitlenmeye neden olmaz, aksine fayda sa─člar. Saçlar y─▒kanmadan 20 dakika önce lavanta ya─č─▒yla masaj yaparak bit ve sirkeleri deriden uzakla┼čt─▒r─▒r. Ayn─▒ zamanda bu parazitlerin neden oldu─ču tahri┼či de iyile┼čtirmeye yard─▒mc─▒ olur.  

Lavanta Ya─č─▒ Saç─▒ Uzat─▒r m─▒?

Lavanta ya─č─▒n─▒n saça faydalar─▒ nelerdir sorusunun di─čer yan─▒tlar─▒ndan biri de saç uzatma özelli─činin olmas─▒d─▒r. Saç köklerini güçlendiren özel bile┼čenlere sahip olan bitkisel ya─č uzamay─▒ h─▒zland─▒r─▒r. Bu nedenle haftada 1-2 kez diplere uyguland─▒─č─▒nda fark─▒n─▒ görmek mümkündür.  

Lavanta Ya─č─▒ Saç─▒ Gürle┼čtirir mi?

Lavanta ya─č─▒, saç─▒ besleyen ve güçlendiren özel bir formülasyona sahiptir. Buna ba─čl─▒ olarak gürle┼čtirme etkisi de vard─▒r ve düzenli kullan─▒mda faydas─▒ görülür. Bak─▒m rutinlerinde yerini alan bu bitkisel bile┼čen zeytinya─č─▒ ve argan ya─č─▒ gibi ya─člarla kar─▒┼čt─▒r─▒ld─▒─č─▒nda kür haline getirilir.

Gece yatmadan önce saç köklerine ve uçlar─▒na masaj yaparak uygulanmal─▒ ve sabah y─▒kanmal─▒d─▒r. Deri sa─čl─▒─č─▒n─▒ koruyan ve nefes almas─▒n─▒ sa─člayan kürün besleyici etkisi oldu─ču için gürle┼čtirir. 

En ├çok Okunan Sa─čl─▒k Rehberi Yaz─▒lar─▒m─▒z

Sosyal Medya Hesaplar─▒m─▒z:
Facebook | Instagram | YouTube | LinkedIn

Prof. Dr.
Yal├ž─▒n T├╝z├╝n
Dermatoloji (Cildiye)
Medical Park Bah├želievler
2928

Bu i├žeri─čin geli┼čtirilmesinde Medical Park Yay─▒n Kurulu katk─▒ sa─člam─▒┼čt─▒r.
Sayfa i├žeri─či sadece bilgilendirme ama├žl─▒d─▒r. Sayfa i├žeri─činde tedavi edici sa─čl─▒k hizmetine y├Ânelik bilgiler i├žeren ├Âgelere yer verilmemi┼čtir. Tan─▒ ve tedavi i├žin mutlaka hekiminize ba┼čvurunuz.