satır arası

lazerle-dis-beyazlatma

Güzel bir gülüş için sağlıklı ve temiz görünen dişlere önemlidir. Pek çok kişi hem estetik açıdan hem de hijyen açısından daha beyaz görünen dişlere sahip olmak ister. Bazı kişilerin dişleri genetik faktörlerin de etkisiyle hiçbir zaman tam anlamıyla beyaz değildir. Bunun yanı sıra aşırı çay, kahve tüketimi, sigara ve alkol gibi zararlı alışkanlıklar gibi dış faktörler de zamanla dişlerde renk değişikliği yaşanmasına neden olabilir. Dişlerdeki renk değişiklikleri diş beyazlatma (bleaching) yöntemi sayesinde giderilebilir. Günümüzde yaygın olarak kullanılan diş beyazlatma yöntemlerinden bir tanesi lazerle diş beyazlatma yöntemidir. Lazerle diş beyazlatma yöntemi hakkında daha fazla bilgi için yazının devamını okuyabilirsiniz.

Lazerle Diş Beyazlatma Nedir?

Diş beyazlatma yöntemi günümüzde ev tipi ve ofis tipi diş beyazlatma yöntemi olmak üzere iki farklı şekilde gerçekleştirilebilir. Ofis tipi diş beyazlatma yöntemi dişlerin klinik ortamında alanında uzman kişiler tarafından uygulanır. Lazerle diş beyazlatma yöntemi de donanımlı bir klinikte alanında uzman kişiler tarafından uygulanır. Diş beyazlatma (bleaching) uygulamaları sırasında hastanın dişlerine karbamid peroksit veya hidrojen peroksit gibi beyazlatıcı özelliği olan ajanlar uygulanır. Bu ajanlar uygulanmadan önce hastanın diş etlerinin zarar görmesini engellemek için koruyucu bir bariyer takılır. Ardından lazer ışınlarından gözleri korumak için hastaya koruyucu bir gözlük takılır. Ardından beyazlatıcı özelliği olan ajanlar sürülür.

Lazerle Diş Beyazlatma Kaç Seans Sürer?

Lazerle diş beyazlatma yönteminde diğer ofis tipi yöntemlerden farklı olarak ısının yardımıyla beyazlatıcı ajanlar daha fazla etkili hale getirilir. Yöntem sırasında beyazlatma işlemini gerçekleştiren lazer değildir, ancak lazer ısı ve ışınları sayesinde beyazlatma jeli dişlere daha kolay etki edebilir. Lazerle diş beyazlatma işlemi genellikle tek seansta başarılı sonuçlar alınan bir yöntemdir. Ancak dişlerdeki renk değişikliğine bağlı olarak bazı durumlarda lazerle diş beyazlatma uygulamasından sonra ev tipi beyazlatma yöntemlerinin de kullanılması gerekebilir. Lazerle diş beyazlatma yöntemi genellikle 30-60 dakikada tamamlanır.

Lazerle Diş Beyazlatma Herkese Uygulanabilir mi?

Uzmanlara göre lazerle diş beyazlatma güvenilir bir yöntemdir. Ancak bazı durumlarda hastalar için lazerle diş beyazlatma uygun bir tedavi seçeneği olmayabilir. Lazerle diş beyazlatma yöntemi için uygun olmayan adaylar şu şekilde sıralanabilir:

  • Diş köklerinde çürük ve/veya lezyonları bulunan kişiler,
  • Hamileler,
  • Aşırı diş hassasiyeti olanlar,
  • Diş eti çekilmesi olan ileri yaş grubundaki kişiler lazerle diş beyazlatma için uygun aday olmayabilir.

Lazerle Diş Beyazlatma Yönteminin Etkisi Ne Kadar Sürer?

Dişlerindeki renk değişiklerinden kurtulmak ve daha beyaz dişlere sahip olmak isteyen kişilerin büyük çoğunlu beyazlatma işleminden sonra dişlerinin ne kadar süre beyaz kalacağını merak eder. Lazerle diş beyazlatma uygulaması sırasında dişlere beyazlatıcı ajanlar uygulanır. Bu nedenle lazerle diş beyazlatma yönteminin etkileri ev tipi yöntemlerle kıyaslandığında daha uzun süre devam edebilir. Uygulamadan sonra dişlerdeki beyazlık etkisi birkaç aydan 3 yıla kadar devam edebilir. Beyazlık etkisinin ne kadar süre devam edeceği bazı faktörlere bağlı olarak değişiklik gösterir. Bu faktörler şu şekildedir:

  • Dişlerin orijinal rengi,
  • Sigara ve alkol gibi zararlı alışkanlıklar,
  • Çay ve kahve gibi içeceklerin aşırı tüketimi gibi faktörlere bağlı olarak dişlerde beklenenden daha kısa sürede renk değişikliği meydana gelebilir.

Lazerle Diş Beyazlatma Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Diş beyazlatma uygulamalarından olumlu sonuç alınabilmesi için hastanın ve doktorun birlikte hareket etmesi gerekir. Donanımlı bir klinikte alanında uzman bir ekip tarafından uygulanan lazerle diş beyazlatma uygulaması genellikle başarılı sonuçlar verir. Ancak işlemden sonra hastalarında ağız ve diş bakımlarına dikkat etmeleri önemlidir. Dişleri düzenli fırçalamak ve diş ipi kullanmanın yanı sıra renk verici özelliği olan yiyecek ve içecekleri mümkün olduğunca az tüketmek, sigara ve alkol gibi zararlı alışkanlıklardan uzak durmak dişlerin daha uzun süre beyaz kalmasına yardımcı olabilir.

Hastanelerimizde lazerle diş beyazlatma uygulamaları alanında uzman ve deneyimli ekipler tarafından başarıyla uygulanır. Siz de dişlerinizdeki renk değişikliğinden şikayetçiyseniz ağız ve diş sağlığı kliniklerimize başvurarak detaylı bilgi almak için formu doldurabilirsiniz. Sağlıklı günler dileriz.

Lazerle Diş Beyazlatma Fiyatları

Zaman içerisinde beyazlığını yitirmiş olan dişlerin eski görüntüsüne kavuşması için uygulanmakta olan lazerle diş beyazlatma yöntemi ile diş lekelenmelerinin üstesinden gelmek mümkün. Lazerle diş beyazlatma fiyatlarında da diğer diş tedavi yöntemlerinde olduğu gibi tek bir fiyat geçerli değildir. Lazerle diş beyazlatma fiyatları hakkında bilgi alabilmek için öncesinde ağız ve diş muayenesi yapılır ve işlemin fiyatları hakkında bilgi edinebilirsiniz.

4864

Bu içeriğin geliştirilmesinde Medical Park Yayın Kurulu katkı sağlamıştır.
Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.