sat─▒r aras─▒

Limonlu adaçay─▒ faydalar─▒ ile cilt sa─čl─▒─č─▒n─▒z─▒ ve genel sa─čl─▒─č─▒n─▒z─▒ iyile┼čtirebilirsiniz. Günlük olarak 1 veya 2 fincan olarak düzenli ve yeterli tüketti─činizde cildinizdeki de─či┼čimi siz de görebilirsiniz. Cildiniz daha pürüzsüz, parlak ve sa─čl─▒kl─▒ bir görünüm kazan─▒r.

Ayn─▒ zamanda uyku sorunlar─▒ olan ki┼čiler için de oldukça faydal─▒d─▒r. Gece uyumadan önce içti─činiz 1 fincan limonlu adaçay─▒ ile uykuya daha h─▒zl─▒ dalabilirsiniz. Ball─▒ limonlu adaçay─▒ faydalar─▒ sayesinde so─čuk k─▒┼č günlerinde hem sevdiklerinizi hem de kendinizi mevsimsel hastal─▒klardan koruyabilirsiniz.

Limonlu Adaçay─▒ Nedir?

Adaçay─▒, ‘Salvia Officinalis’ olarak da bilinir. Nane, kekik, biberiye ile ayn─▒ aileden gelen yaprakl─▒ ve özel bir aromaya sahip bitkidir. Adaçay─▒, güçlü bir antioksidan özelli─čine sahiptir. ─░çerisinde K, E, A, C vitaminlerini bulundurur. Kalsiyum, demir, manganez aç─▒s─▒ndan da oldukça zengindir.

Hem vitamin hem de mineral bar─▒nd─▒ran ball─▒ limonlu adaçay─▒ faydalar─▒ ile k─▒┼č mevsiminde kendinizi so─čuktan koruyabilirsiniz. Adaçay─▒ ile adaçay─▒ ya─č─▒ ve baharat─▒ da üretilir. Adaçay─▒ ya─č─▒n─▒ yaralar─▒n─▒za sürebilir, k─▒sa sürede yaralar─▒n iyile┼čmesine yard─▒mc─▒ olur. Ayn─▒ zamanda cilt lekelerine de iyi gelir. 

Adaçay─▒ baharat─▒ ile yemeklerinizi, salatalar─▒n─▒z─▒ tatland─▒rabilir. Yiyeceklerinize aroma katabilirsiniz. Limonlu adaçay─▒n─▒n faydalar─▒ ise oldukça fazlad─▒r. Ancak, kronik rahats─▒zl─▒─č─▒n─▒z varsa veya hamile, emziriyorsan─▒z mutlaka öncesinde doktorunuza dan─▒┼čmal─▒s─▒n─▒z. Güçlü bir etkiye sahip oldu─ču için herkes de ayn─▒ etkiyi vermeyebilir. ─░laç kullanan ki┼čilerde ise farkl─▒ etkilere yol açabilir. Bilinçli ve dengeli tüketilmesi bu nedenle oldukça önemlidir. 

Limonlu Adaçay─▒ Faydalar─▒ Nelerdir?

Limonlu ada çay─▒, birçok ki┼činin severek tüketti─či bitki çaylar─▒ aras─▒nda bulunur. Özellikle kilo vermek isteyen, cilt sa─čl─▒─č─▒n─▒ dengelemek isteyen ki┼čilerin s─▒kl─▒kla tercih etti─či bitki çaylar─▒ aras─▒nda bulunur. Genel olarak sa─čl─▒k üzerinde birçok faydas─▒ oldu─ču bilinir.

Limonlu adaçay─▒n─▒n faydalar─▒ ┼ču ┼čekilde s─▒ralanabilir:

 • Kolesterolü düzenlemeye yard─▒mc─▒ olur
 • Bo─čaz enfeksiyonu, a─čr─▒s─▒, öksürük ve balgam gibi bo─čaz sorunlar─▒na iyi gelir
 • Stresi azaltmaya yard─▒mc─▒ olur. Sakin ve dingin hissetmenizi sa─člar
 • Mide sorunlar─▒na iyi gelir. Haz─▒ms─▒zl─▒k, ┼či┼čkinlik gibi sa─čl─▒k sorunlar─▒n─▒ azalt─▒r
 • Sindirim sistemini düzenlemeye yard─▒mc─▒ olur
 • A─č─▒z ve di┼č sa─čl─▒─č─▒na iyi gelir 
 • Uykusuzluk sorununa iyi gelir. Uykuya dalman─▒za destek olur 
 • ─░shal gibi sa─čl─▒k sorunlar─▒na iyi gelir, kab─▒zl─▒─č─▒ önler
 • Kemik sa─čl─▒─č─▒n─▒ destekler
 • Bili┼čsel yetenekleri artt─▒rmaya yard─▒mc─▒ olur 
 • Kanser hücrelerinin olu┼čmas─▒n─▒ ve büyümesini engeller 
 • ─░drar söktürücü özelli─če sahiptir 
 • Kad─▒nlarda menopoz semptomlar─▒n─▒z─▒ azaltmaya destek olur 
 • Kronik hastal─▒klar─▒n olu┼čumunu engeller
 • Haf─▒zay─▒ güçlendirir,alzheimer gibi rahats─▒zl─▒klar─▒n önününe geçmeye yard─▒mc─▒ olur. 
 • Cilt sa─čl─▒─č─▒n─▒ destekler. Cildinizin parlak, canl─▒ ve sa─čl─▒kl─▒ görünmesini sa─člar
 • Ya┼čl─▒l─▒k belirtilerinin olu┼čumunu engeller. K─▒r─▒┼č─▒kl─▒klar─▒ önlemeye yard─▒mc─▒ olur 
 • Adet döngüsünü düzenler, kan söktürücü özelli─če sahiptir 
 • Yüksek antioksidan içermesi nedeniyle ba─č─▒┼č─▒kl─▒k sisteminizi güçlendirir

Limonlu Adaçay─▒ Zararlar─▒ Nelerdir?

Limonlu adaçay─▒ faydalar─▒ ile bilinse de baz─▒ ki┼čilerde yan etkilere neden olabilir. Güçlü bir bitki çay─▒d─▒r, bu nedenle tüketiminde a┼č─▒r─▒ya kaçmaman─▒z tavsiye edilir.

Limonlu adaçay─▒ zararlar─▒ ┼ču ┼čekilde s─▒ralanabilir:

 • Karaci─čer sa─čl─▒─č─▒n─▒ olumsuz yönde etkileyebilir. Karaci─čerde toksik etkilere sebep olabilir
 • Gere─činden fazla tüketildi─či takdirde sindirim sistemini olumsuz etkileyebilir
 • Adaçay─▒ fazla tüketildi─činde çarp─▒nt─▒, ate┼č ve ba┼č a─čr─▒s─▒ gibi sa─čl─▒k sorunlar─▒na neden olabilir
 • Antidepresan gibi ilaçlar─▒n kullan─▒m─▒nda ilaçlar─▒n etkisini de─či┼čtirebilir
 • Antidiyabetik ilaç kullan─▒yorsan─▒z bu ilaçlarla etkile┼čime girerek kan ┼čekerinizin dü┼čmesine yol açabilir
 • Hamilelerde dü┼čü─če neden olabilir

Hamile veya emziriyorsan─▒z adaçay─▒ tüketmeden önce mutlaka doktorunuza dan─▒┼čmal─▒s─▒n─▒z. Doktorunuzun önerdi─či ve belirtti─či ┼čekilde kullanmaya özen gösterebilirsiniz. Adaçay─▒ güçlü bir bitki çay─▒ oldu─ču için herkeste ayn─▒ etkiye sahip olmayabilir. Bu nedenle herhangi bir sa─čl─▒k sorununuz varsa öncesinde doktorunuza dan─▒┼čmal─▒s─▒n─▒z.

Limonlu Adaçay─▒n─▒ Kimler Tüketmemeli?

Limonlu adaçay─▒ faydalar─▒ ile birçok ki┼činin tüketti─či çaylar aras─▒nda bulunur. Sa─čl─▒kl─▒ bireylerin dahi günlük hayatta adaçay─▒n─▒ dengeli ve yeterli içmesi tavsiye edilir. Fazla içildi─či takdirde genel sa─čl─▒─č─▒n─▒z─▒ olumsuz yönde etkileyebilir. 

Kronik bir rahats─▒zl─▒─č─▒n─▒z varsa öncesinde mutlaka doktorunuza dan─▒┼čmal─▒s─▒n─▒z. Hastal─▒─č─▒n─▒z─▒n semptomlar─▒n─▒ artt─▒rabilir veya ba┼čka sa─čl─▒k sorunlar─▒na yol açabilir. Ameliyat öncesi ve sonras─▒nda limonlu adaçay─▒ tüketmemeniz gerekir. Emziren anneyseniz veya hamileyseniz bu süreç boyunca adaçay─▒ içmemeniz tavsiye edilir. Adaçay─▒ rahim kaslar─▒n─▒ uyard─▒─č─▒ ve süt üretimini azaltt─▒─č─▒ bilinir.

Adaçay─▒ 6 ya┼č─▒ndan küçük çocuklar için tavsiye edilmez. Çocuklarda baz─▒ sa─čl─▒k sorunlar─▒na neden olabilir. Ayn─▒ zamanda adaçay─▒ kan bas─▒nc─▒n─▒ yükseltir, karaci─čer ve sindirim sistemini olumsuz yönde etkileyebilir bu nedenle kronik rahats─▒zl─▒─č─▒ ve karaci─čer rahats─▒zl─▒─č─▒ olan ki┼čiler için tavsiye edilmez. 

Kanser hastalar─▒n─▒n adaçay─▒ tüketmesi sak─▒ncal─▒ olabilir. Kullan─▒lan ilaçlara ba─čl─▒ olarak ilaçlar─▒n etkisini de─či┼čtirebilir, rahats─▒zl─▒─č─▒n─▒z─▒n semptomlar─▒n─▒ artt─▒rabilir ve birtak─▒m sa─čl─▒k sorunlar─▒na yol açabilir. Diyabet, alzheimer ve demans rahats─▒zl─▒─č─▒ olan ki┼čilerinde ilaç tüketimine ba─čl─▒ olarak adaçay─▒ içmemesi tavsiye edilir. 

Limonlu Adaçay─▒ Nas─▒l Haz─▒rlan─▒r?

Limonlu adaçay─▒ haz─▒rlamas─▒ oldukça zahmetsiz ve pratiktir. Limonlu adaçay─▒ yapmak için ilk olarak adaçay─▒n─▒ taze olarak alabilir veya po┼čet çay olarak tercih edebilirsiniz. ─░lk olarak içmek istedi─činiz kadar suyu oca─ča koyun ve kaynayana kadar bekletin. Ard─▒ndan kaynatt─▒─č─▒n─▒z suyun içine taze adaçay─▒ yapraklar─▒n─▒ ya da po┼čet çay─▒ ekleyebilirsiniz. 

Adaçay─▒n─▒n demlenmesi için 5 veya 10 dakika kadar bekletebilirsiniz. Ancak fazla bekletmemeye özen gösterin, fazla bekletildi─či takdirde ac─▒ olabilir. Adaçay─▒n─▒ demledikten sonra damak tad─▒n─▒za ve iste─činize göre limon dilimleri ekleyebilirsiniz. 

Limonlu adaçay─▒ ferahlat─▒c─▒ bir etkiye sahiptir. Limon ekledi─činiz adaçay─▒n─▒n içimi hafif ve yumu┼čak olur, çay─▒n lezzetini de artt─▒rabilirsiniz. ─░ste─če ba─čl─▒ olarak tatland─▒rmak için ┼čeker veya bal ekleyebilirsiniz. 

Limonlu adaçay─▒na bal eklemeniz tavsiye edilir. Özellikle so─čuk k─▒┼č günlerinde limonlu adaçay─▒ tüketmeniz ba─č─▒┼č─▒kl─▒k sistemini güçlendirmeye yard─▒mc─▒ olur. So─čuk alg─▒nl─▒─č─▒, grip gibi mevsimsel rahats─▒zlardan sizi korur. So─čuk k─▒┼č günlerinde limonlu adaçay─▒ faydalar─▒ ile hem kendinizi hem de sevdiklerinizi hastal─▒klardan koruyabilirsiniz. 

Limonlu Adaçay─▒ Faydalar─▒ Hakk─▒nda S─▒kça Sorulan Sorular

Adaçay─▒ uykusuzluk yapar m─▒?

Adaçay─▒ uykusuzluk gibi sorunlara yol açmaz. Adaçay─▒ sinir sisteminizi rahatlat─▒r, sakin ve dingin hissetmenize yard─▒mc─▒ olur. Stres, anksiyete, kayg─▒, depresyon gibi sa─čl─▒k sorunlar─▒ uyku kalitenizi etkiler ve uykusuzlu─ča neden olabilir. Ancak, adaçay─▒ tüm bu rahats─▒zl─▒klar─▒n semptomlar─▒n─▒ azalt─▒r ve uykuya kolay ve h─▒zl─▒ bir ┼čekilde dalman─▒za destek olur. 

Bebeklere adaçay─▒ verilir mi?

Bebek ve 6 ya┼č alt─▒ndaki çocuklara adaçay─▒ içirilmemesi tavsiye edilir. Yüksek antioksidan özelli─če sahip olmas─▒ nedeniyle küçük ya┼čtaki çocuklarda ve bebeklerde sa─čl─▒k sorunlar─▒na yol açabilir. Rezene çay─▒ gibi yumu┼čak içimli, hafif çaylar çocuklar ve bebekler için daha uygundur. Herhangi bir bitki çay─▒n─▒ içirmeden önce doktorunuza dan─▒┼čabilirsiniz. 

Limonlu adaçay─▒ bo─čaz a─čr─▒lar─▒na iyi gelir mi?

Limonlu adaçay─▒ antienflamatuar etkiye sahiptir. Adaçay─▒ so─čuk alg─▒nl─▒─č─▒, grip gibi mevsimsel rahats─▒zl─▒klara kar┼č─▒ sizi korur. Bo─čaz a─čr─▒s─▒, geniz ak─▒nt─▒s─▒, farenjit gibi sa─čl─▒k sorunlar─▒na iyi gelir. ┼×iddetli bo─čaz a─čr─▒s─▒, yutkunmada güçlük çekti─činizde limonlu adaçay─▒ içebilir ve bal ile tüketebilirsiniz.

Adaçay─▒ a─č─▒z ve di┼č sa─čl─▒─č─▒na iyi gelir mi?

Adaçay─▒ antimikrobiyal özelli─če sahiptir. Bu sayede a─č─▒z ve di┼č sa─čl─▒─č─▒n─▒ destekler. A─č─▒z ve di┼č problemlerine kar┼č─▒ sizi korur, di┼člerde plak olu┼čumu, di┼č çürü─čü gibi sa─čl─▒k sorunlar─▒n─▒ önlemeye yard─▒mc─▒ olur. A─č─▒zda bulunan bakterileri uzakla┼čt─▒r─▒r, a─č─▒z kokusu gibi nefes sorunlar─▒na iyi gelir.  

En ├çok Okunan Sa─čl─▒k Rehberi Yaz─▒lar─▒m─▒z

Sosyal Medya Hesaplar─▒m─▒z:
Facebook | Instagram | YouTube | LinkedIn

Uzm. Dyt.
Bar─▒┼č Y├╝ksel
Beslenme ve Diyet
Medical Park Medical Park Gebze
518

Bu i├žeri─čin geli┼čtirilmesinde Medical Park Yay─▒n Kurulu katk─▒ sa─člam─▒┼čt─▒r.
Sayfa i├žeri─či sadece bilgilendirme ama├žl─▒d─▒r. Sayfa i├žeri─činde tedavi edici sa─čl─▒k hizmetine y├Ânelik bilgiler i├žeren ├Âgelere yer verilmemi┼čtir. Tan─▒ ve tedavi i├žin mutlaka hekiminize ba┼čvurunuz.