OBEZİTE CERRAHİSİ HANGİ DURUMLARDA, NEDEN TERCİH EDİLİR?

Bireylerin ve toplumun sağlığı açısından her geçen gün daha büyük bir sorun haline gelen obezite, kişilerin hayat kalitesini düşüren; uyku apnesi, tansiyon, kalp ve damar rahatsızlıkları, psikolojik sorunlar ile diyabet gibi hastalıklara sebep olan son derece ciddi bir sağlık sorunudur.  Deneyimli uzman hekimler tarafından tam donanımlı hastanelerde gerçekleştirilen obezite cerrahisi ile oldukça başarılı sonuçlara ulaşılmaktadır.

Obezite cerrahisi hakkında detaylı bilgi veya randevu organizasyonu için çağrı merkezi temsilcimiz tarafından aranmak üzere formu doldurabilir ya da web sitemiz aracılığı ile tercih ettiğiniz Medical Park Hastanesi’nin Genel Cerrahi ya da Gastroenteroloji Cerrahisi bölümlerinden randevu alabilirsiniz. 

 

OBEZİTE CERRAHİSİ İLE İLGİLİ SIKÇA SORULAN SORULAR

 

Obezite cerrahisi hangi durumlarda, neden gereklidir?

Obezite kendi başına kişilerin hayat kalitesini düşüren; uyku apnesi, tansiyon, kalp ve damar rahatsızlıkları ile diyabet gibi hastalıklara da sebep olan son derece ciddi bir sağlık sorunudur.

Obezite cerrahisi, Vücut Kitle İndeksi 35 ve üzerinde; diyet, egzersiz ve diğer tıbbi tedavilere cevap vermemiş, eşlik eden sağlık sorunları olan hastalar için pek çok durumda tek tedavi seçeneği haline gelir.

En çok tercih edilen obezite cerrahisi yöntemleri hangileridir?

Her geçen yıl toplum sağlığı açısından daha büyük bir sorun haline gelen obezite ve morbid obezitenin tedavisine yönelik güncel ve teknolojik gelişmeleri yakından takip eden Medical Park olarak, uzman ve tecrübeli hekimlerimiz sayesinde tüm obezite cerrahi yöntemlerini uygulayabiliyoruz.

Hastalarımız tarafından en çok tercih edilen iki yöntem; kapalı olarak gerçekleştirilen Gastrik By-pass ve halka arasında tüp mide olarak anılan Sleeve Gastrektomi yöntemleridir.

Ameliyata nasıl karar verilir?

Obezite ameliyatı kararı; uzman cerrah, endokrinoloji hekimi, psikiyatrist, anestezi uzmanı ve gerekli olması durumunda kardiyoloji ve göğüs hastalıkları hekimlerinden oluşan uzman bir ekip tarafından, hastanın tıbbi tanısına bağlı olarak yapılan değerlendirme sonunda verilir.

İyileşme süresi ne kadardır?

Her iki yöntemde de hastalar genellikle 3-4 gün içinde taburcu edilir. Bir hafta sonra günlük hayatına dönebilir.

Bununla birlikte obezite yaşam biçimi kaynaklı bir hastalık olması sebebiyle ameliyat sonrası ilk yıl düzenli tıbbi takip son derece önemlidir. Kişilerin ameliyat sonrası sağlıklı bir metabolizmaya ve görüntüye sahip olabilmek için ilk yıl önerilen kontrol sıklığına ve beslenme alışkanlıklarına uymaları gerekir. Bu sayede kişiler hastalığın tekrar etmemesi için gerekli alışkanlıkları da