sat─▒r aras─▒

Makarna, ─░talyan mutfa─č─▒n─▒n vazgeçilmez lezzetlerinden birisidir. ─░talyancada ki "pasta" kelimesi, makarna anlam─▒na gelir. Günümüzde birçok ki┼či makarnan─▒n faydalar─▒n─▒ bilmese dahi bu yeme─či severek tüketir. Tarihi oldukça eskiye dayanan bu yemek 1154 y─▒l─▒nda Sicilya'da ke┼čfedildi. ─░talyanlar─▒n temel besin kayna─č─▒ ve ana yeme─či olarak da bilinen makarna, birçok farkl─▒ tarifi ile günümüzde hala popülerli─čini korur. 

Sicilya Adas─▒'n─▒n en popüler makarna türü ise ─░triya makarnas─▒d─▒r. Bu makarna A─člebiler taraf─▒ndan Sicilya'ya ta┼č─▒nm─▒┼č olan bir lezzettir. Her türü ve her tarifi birbirinden lezzetli olan makarna faydalar─▒ ile sa─čl─▒─č─▒m─▒z─▒ da korur. Makarna genellikle irmik ya da bu─čday ununa yat─▒r─▒lan bir hamurdan yap─▒l─▒r. Bu hamur una yat─▒r─▒l─▒rken içerisine yumurta da eklenir. Böylelikle hem hamur ┼čeklini korumu┼č olur hem de haz─▒rlanan besin protein aç─▒s─▒ndan zenginle┼čir.

Makarna hamurunun yap─▒lmas─▒ için ilk olarak bu─čday─▒n irmik haline gelmesi gerekir. Daha sonra irmik su ile kar─▒┼čt─▒r─▒l─▒r ve ┼čekil verilir. Makarna yaparken ekmeklerde kullan─▒lan bu─čday yerine durum bu─čday─▒ tüketimi tercih edilir. Bu durum da bu─čday─▒n daha faydal─▒ hale gelmesini sa─člar.

Durum bu─čday─▒ di─čer bu─čdaya k─▒yasla protein ve B vitamini bak─▒m─▒ndan çok daha zengin bir içeri─če sahiptir. Ayn─▒ zamanda makarna kompleks karbonhidrat grubunun da bir üyesidir. Bu nedenle makarna, metabolizmada kolayl─▒kla parçalan─▒r ve rahatl─▒kla sindirilir.

Makarna Türleri Nelerdir?

Makarnalar─▒n genellikle kelebek ya da çubuk makarna gibi türlere ayr─▒ld─▒─č─▒ dü┼čünülür. Fakat makarna türleri asl─▒nda; k─▒sa makarna, uzun makarna, f─▒r─▒nlanm─▒┼č makarna, minik makarna, taze makarna ve yumurta makarna olarak türlerine ayr─▒l─▒r. Bu türlerin ise kendi içerisinde farkl─▒ seçenekleri vard─▒r.

K─▒sa makarna türleri ┼ču ┼čekilde bilinir:

 • Burgu
 • Kelebek
 • Penne
 • Ruote
 • Gnochi 
 • Garganelli
 • Rigati

Bunlar─▒n haricinde ise bilinen birçok k─▒sa makarna türü vard─▒r. Uzun makarna türlerinin ba┼č─▒nda ise spagetti yer al─▒r. Bucatini, canalini, ziti ve cappellini gibi farkl─▒ uzun makarna türleri de bulunur. Minik makarnalar ise; filini, rigati, stelline ve risi türleri ba┼čta olmak üzere birçok farkl─▒ türe sahiptir.

Yumurtal─▒ makarna türleri ise ┼ču ┼čekildedir:

 • Pappardelle
 • Tagliolini
 • Lasagnette
 • Tagliatelle
 • Paglia e Fieno
 • Pappardelle all'Uovo
 • Tagliatelle con Spinaci

F─▒r─▒nlanm─▒┼č makarnan─▒n ise bilinen dört farkl─▒ çe┼čidi vard─▒r. Bu çe┼čitler; conchiglioni, iki farkl─▒ cennalioni türü ve lasagna doppia riccia'd─▒r. Taze makarna türleri de be┼č farkl─▒ çe┼čide ayr─▒l─▒r. Bu çe┼čitler aras─▒nda en s─▒k bilinenleri paglia e fieno caserecce ve chitarrine caserecce'dir. Makarnalar─▒n birço─čunun ismi ─░talyancad─▒r.

Ülkemizde bu makarna türlerine farkl─▒ isimler de verilir. Fakat her makarna türüne ülkemizde denk gelmek pek mümkün de─čildir. Türkiye'de genellikle; burgu, kalem, kelebek, penne, yüksük ve spagetti makarna türleri daha s─▒k tüketilir.

Makarnan─▒n Faydalar─▒ Nelerdir?

Makarna en pratik yemeklerden birisidir. Sofralar─▒n vazgeçilmez yemeklerinden birisi olarak da bilinen makarna faydalar─▒ ile daha da sevilmeye ba┼člad─▒.

Makarnan─▒n faydalar─▒ aras─▒nda ┼ču maddelere yer vermek mümkündür:

 • Kan ┼čekerinin dengelenmesine yard─▒mc─▒d─▒r
 • B vitamini takviyesi sa─člar
 • Sindirim sistemini düzenler
 • Kas ve kemik sa─čl─▒─č─▒ aç─▒s─▒ndan faydal─▒d─▒r
 • Tok tutucu özelli─či bulunur
 • Haz─▒ms─▒zl─▒─ča iyi gelebilir
 • Vücuda enerji verir
 • Cilt hücresinin yenilenmesine yard─▒mc─▒ olur
 • Kab─▒zl─▒k problemine iyi gelir 
 • Kolesterolü dü┼čürür
 • Serotonin ve melatonin hormonunun salg─▒lanmas─▒n─▒ sa─člar

Makarnan─▒n faydalar─▒ oldu─ču kadar baz─▒ zararlar─▒ da bulunur. Makarna her ne kadar kilo ald─▒rmayan bir besin dahi olsa a┼č─▒r─▒ miktarda tüketimine ba─čl─▒ olarak bir süre sonra kilo al─▒m─▒ ba┼člar. Ayn─▒ zamanda a┼č─▒r─▒ miktarda makarna tüketimi diyabet riskini artt─▒r─▒r ve tansiyonun yükselmesine sebebiyet verebilir. 

Tam Bu─čday Makarna Faydalar─▒ Nelerdir?

Makarnan─▒n kilo al─▒m─▒na neden oldu─ču hakk─▒nda baz─▒ bilgiler bulunur. Bu bilginin aksine makarna metabolizmada kolayl─▒kla parçalan─▒r. Böylece hem kolay sindirilir hem de haz─▒ms─▒zl─▒k problemini ortadan kald─▒r─▒r. Ayn─▒ zamanda makarna tüketiminin kab─▒zl─▒k problemine iyi geliyor olmas─▒ da kilo al─▒m─▒n─▒ önleyen nedenlerden birisi olarak bilinir. Yine de diyet yapan ki┼čilerin tam bu─čday ile haz─▒rlanm─▒┼č olan makarnalar─▒ tüketmesi daha s─▒k önerilir. 

Diyet listelerinize sizler de tam bu─čday makarnalar─▒ ekleyebilirsiniz. Tam bu─čday makarna sayesinde kilo verme süreciniz çok daha kolay bir hale gelir. Ayn─▒ zamanda çölyak hastas─▒ olan ki┼čiler de karabu─čday ile haz─▒rlanm─▒┼č makarna türlerini rahatl─▒kla tüketebilir. Klasik makarnalar─▒n içerisinde gluten bulunur. Gluten hassasiyeti ya┼čayan birçok ki┼či vard─▒r. Bu ki┼čilerin makarna tüketebilmesi için içerisinde gluten yer almamas─▒ gerekir.

Gluten hassasiyeti olan ki┼čilerin de karabu─čday ile yap─▒lm─▒┼č olan makarnalar─▒ ya da pirinç ile yap─▒lan makarnalar─▒ tercih etmesi mümkündür. Bu noktada makarnan─▒n do─čru yöntemler ile pi┼čirilmesine çok dikkat etmek gerekir.

Makarna Suyunun Faydalar─▒ Nelerdir?

Makarnan─▒n faydalar─▒ oldu─ču kadar suyunun da sa─čl─▒k aç─▒s─▒ndan baz─▒ faydalar─▒ bulunur. Günümüzde makarna haz─▒rlarken yap─▒lan en büyük hatalardan birisi makarnan─▒n suyunu dökmektir. Bu suyun dökülmesi halinde makarnan─▒n faydalar─▒ büyük oranda azalma gösterir.

Makarna suyunun faydalar─▒ ┼ču ┼čekilde s─▒ralanabilir:

 • B vitamini aç─▒s─▒ndan zengindir
 • Makarnan─▒n suyunu makarna sosuna dökmek, sosun hem daha lezzetli hem de daha k─▒vaml─▒ olmas─▒na yard─▒mc─▒ olur
 • Makarnan─▒n suyunu bir kenara ay─▒rarak so─čumaya b─▒rakabilirsiniz. Bu su so─čuduktan sonra ise çiçeklerin dibine dökmeniz mümkündür. Böylelikle çiçekleriniz canlan─▒r

Makarna Hakk─▒nda S─▒kça Sorulan Sorular

Hangi Makarna Türü Daha Sa─čl─▒kl─▒d─▒r?

Makarnalar─▒n her türü ayn─▒ faydalara sahiptir. Sadece kara bu─čday unu ya da pirinç kullan─▒larak haz─▒rlanan makarnalar─▒n diyet sürecinde destekleyici özelli─či bulunur. Ayn─▒ zamanda bu iki makarna türü hem çölyak hastalar─▒n─▒n hem de gluten hassasiyeti olan ki┼čilerin kullan─▒m─▒na uygundur. Bunun haricinde ise makarna türlerinin hepsi ayn─▒d─▒r. Sadece makarnalar─▒n ┼čekli ve yap─▒s─▒ farkl─▒l─▒k gösterir. 

Makarnan─▒n faydalar─▒ndan yararlanmak için do─čru yöntemler ile haz─▒rlamak gerekir. Makarna içerisine a┼č─▒r─▒ miktarda ya─č konulmas─▒, makarnan─▒n sa─čl─▒ks─▒z bir hale gelmesine sebep olur. Ketçap, mayonez ya da hardal gibi haz─▒r soslar ile makarna tüketmek de oldukça zararl─▒d─▒r. Evde haz─▒rlayabilece─činiz soslar ile makarnan─▒z─▒ tatland─▒rman─▒z çok daha sa─čl─▒kl─▒ bir yöntemdir.

Makarna Tüketiminin Cilt için Faydas─▒ Bulunur mu?

Makarna içerisinde yer alan mineral ve vitaminler, hücrelerin yenilenmesine yard─▒mc─▒ olur. Böylelikle de makarna tüketerek cildinizin daha sa─čl─▒kl─▒ görünmesini sa─člayabilirsiniz. Makarna tüketimi ayn─▒ zamanda cildinizi güzelle┼čtirir ve parlakl─▒k katar. Bunun haricinde ise makarna tüketiminin cildiniz üzerinde ba┼čka bir faydas─▒ ya da zarar─▒ yoktur. Makarnan─▒n faydalar─▒ndan yararlanabilmek için a┼č─▒r─▒ tüketimden de uzak durmak gerekir. Ayn─▒ zamanda makarnan─▒n faydalar─▒ndan yararlanmak için sade, az ya─čl─▒ ya da ya─čs─▒z ve tuzsuz ┼čekilde tüketilmesi gerekir. Buna ek olarak ev yap─▒m─▒ yo─čurt ile tüketilmesi de tercih edilebilir.

Makarna Kalp Hastal─▒─č─▒na Neden Olur mu?

Makarna tüketiminin kalp hastal─▒─č─▒na yol açmas─▒ için her gün ve a┼č─▒r─▒ miktarda makarna tüketimi yap─▒yor olman─▒z gerekir. Bunun haricinde ise iki günde bir olmak üzere bir porsiyon makarna tüketmeniz sa─čl─▒─č─▒n─▒za zarar vermez. Kalp hastal─▒─č─▒na da neden olmaz. Makarna tüketimine ba─čl─▒ olarak ortaya ç─▒kabilecek sa─čl─▒k problemleri genellikle yanl─▒┼č makarna pi┼čirmeye ve a┼č─▒r─▒ tüketime ba─čl─▒ olarak görülür. Genel olarak incelendi─činde makarna tüketiminin insan sa─čl─▒─č─▒n─▒ olumlu yönde etkileyen birçok özelli─či vard─▒r. 

En ├çok Okunan Sa─čl─▒k Rehberi Yaz─▒lar─▒m─▒z

Sosyal Medya Hesaplar─▒m─▒z:
Facebook | Instagram | YouTube | LinkedIn

Uzm. Dyt.
Sedef Aksu
Beslenme ve Diyet
─░S├ť Medical Park ─░stinye ├ťniversitesi Medical Park Gaziosmanpa┼ča
875

Bu i├žeri─čin geli┼čtirilmesinde Medical Park Yay─▒n Kurulu katk─▒ sa─člam─▒┼čt─▒r.
Sayfa i├žeri─či sadece bilgilendirme ama├žl─▒d─▒r. Sayfa i├žeri─činde tedavi edici sa─čl─▒k hizmetine y├Ânelik bilgiler i├žeren ├Âgelere yer verilmemi┼čtir. Tan─▒ ve tedavi i├žin mutlaka hekiminize ba┼čvurunuz.