sat─▒r aras─▒

Marie Antoinette Sendromu stres nedeniyle saç─▒n aniden beyazla┼čmas─▒ ya da grile┼čmesi durumuna verilen isimdir. Sendrom ismini 1793’te tahttan indirilen, Fransa kraliçesi Marie Antoinette’den al─▒r. 37 ya┼č─▒ndayken kraliçe giyotine gönderilir ve idam esnas─▒nda saçlar─▒n─▒n beyazlad─▒─č─▒ görülür ve mite göre saçlar─▒ bir gecede stresten beyazlam─▒┼čt─▒r.

Marie Antoinette Sendromu Nedir?

Marie Antoinette sendromuna a┼č─▒r─▒ stresin neden oldu─ču öngörülür. Stresle birlikte saçta pigmentasyon azal─▒r ve saç rengi beyaza veya griye dönü┼čür. Marie Antoinette sendromu nedir, sorusunun cevab─▒ k─▒saca saçlar─▒n stres sebebiyle bir anda beyazlamas─▒d─▒r denebilir. 

Asl─▒nda saçlar─▒n bir gece gibi k─▒sa bir sürede tamamen beyazlamas─▒ t─▒bbi olarak neredeyse imkans─▒zd─▒r. Hastal─▒k, ani ┼čok ya da yaralanma gibi durumlarda saçlar çok h─▒zl─▒ beyazl─▒yor olsa da bunun için en az─▒ndan birkaç hafta gerekir. Yine de çok az vakada çok ani beyazlama oldu─ču da kay─▒tlarda vard─▒r. 

Yap─▒lan t─▒bbi ara┼čt─▒rmalarda 38 ya┼č─▒nda bir kad─▒n─▒n saçlar─▒n─▒n 5 saatte beyazlad─▒─č─▒ tespit edilmi┼čtir. 63 ya┼č─▒nda bir adam ve 12 ya┼č─▒nda bir çocu─čun da saçlar─▒n─▒n sadece 1 günde beyazlad─▒─č─▒ görülmü┼čtür. Az say─▒da olsa da benzer vakalar vard─▒r ve ortak sebep strestir.

Marie Antoinette Sendromu Belirtileri Nelerdir?

Ya┼čl─▒l─▒k ya da genetik faktörler gibi sebeplerle saçlar ya da vücudun de─či┼čik bölgelerindeki tüyler beyazlayabilir. Marie Antoinette Sendromundaki beyazlamada ise karakteristik olarak farkl─▒ özellikler vard─▒r. Marie Antoinette Sendromu belirtileri ┼čöyle s─▒ralanabilir:

 • Saç beyazlamas─▒ndan önce ciddi stresli durumlar söz konusudur. 
 • Saçlar beyaza ya da grinin farkl─▒ tonlar─▒na döner. 
 • Saçlar─▒n tümü ya da bir k─▒sm─▒nda a─čarma olabilir.
 • Genellikle saçlarda renk kayb─▒ olsa da baz─▒ durumlarda bedendeki ba┼čka k─▒llarda renk kayb─▒ olabilir. 
 • Marie Antoinette sendromu belirtileri ortaya ç─▒karken saçta renk dönü┼čümü çok ani olur ve genellikle kal─▒c─▒d─▒r.

Marie Antoinette Sendromu ve Saç Beyazlamas─▒ Nedenleri

Marie Antoinette sendromunun sebebi stres olmakla beraber genel olarak saç beyazlamas─▒nda birçok farkl─▒ neden de vard─▒r. 

 • Beslenme: Yetersiz beslenme sonucu saç beyazlamas─▒ h─▒zlanabilir. 
 • Çevresel Faktörler: A┼č─▒r─▒ spor yapma, sa─čl─▒ks─▒z beslenme, kötü uyku düzeni erken saç beyazlamas─▒ sebebi olabilir. 
 • Genetik Faktörler: Genetik aktar─▒m saçlar─▒n hangi ya┼člarda beyazlamaya ba┼člayaca─č─▒n─▒ etkileyen faktörler aras─▒ndad─▒r. 
 • Hormonlar: Özellikle hamilelik gibi hormonlar─▒n de─či┼čim gösterdi─či zamanlarda erken saç grile┼čmesi görülebilir. 
 • Kimyasallar: Zararl─▒ kimyasallar içeren ┼čampuan, saç kremi vesaç boyas─▒gibi saç bak─▒m ürünleri saçlar─▒ y─▒prat─▒p beyazlatabilir. 
 • T─▒bbi Durumlar: Albinizm(Albino hastal─▒─č─▒), pernisiyöz anemi (B12 vitamini eksikli─či), alopecia areata (saçk─▒ran hastal─▒─č─▒) ve vitiligo (ciltte beyaz leke hastal─▒─č─▒) hastal─▒klar─▒nda vücutta melanin eksilir ve bu da saç beyazlamas─▒na neden olabilir.

Marie Antoinette Sendromu ─░çin Hangi Doktora Gidilir?

Marie Antoinette sendromunda saçta ve dolay─▒s─▒yla saç kökünde yani ciltte de─či┼čim oldu─ču için cildin detayl─▒ incelenmesi iyi olur. Öncelikle bir dermatolo─ča ba┼čvurmakta fayda vard─▒r. Marie Antoinette Sendromu nedir sorusunun cevab─▒nda sebep stres yani psikolojik kaynakl─▒ oldu─ču için tedavi a┼čamas─▒nda psikolog ve psikiyatrist deste─či al─▒nabilir. 

Marie Antoinette Sendromu Te┼čhisi Nas─▒l Konur?

Marie Antoinette Sendromunda te┼čhis koyulurken saç beyazlamas─▒n─▒n stres d─▒┼č─▒nda sebebi var m─▒ diye ara┼čt─▒r─▒l─▒r. Doktorlar saç ürünlerini kullan─▒m─▒, ilaç kullan─▒m─▒, g─▒da alerjileri gibi konular─▒ masaya yat─▒r─▒r.

Saç ve cildi etkileyecek herhangi bir rahats─▒zl─▒k olup olmad─▒─č─▒na da bak─▒l─▒r. Alopecia areata (saçk─▒ran), vitiligo (ciltte beyaz leke hastal─▒─č─▒) ve otoimmün hastal─▒klar saç beyazlamas─▒na neden olabilir. Tüm olas─▒ sebepler elendikten sonra geriye beyazlaman─▒n tek sebebi olarak stres kal─▒yorsa te┼čhis koymak kolayla┼č─▒r.   

Te┼čhis koyulma a┼čamas─▒nda hormon ve tiroit seviyeleri testi, kan say─▒m─▒, otoimmün hastal─▒klar için inflamatuar veya di─čer spesifik belirteçlerin kontrolü sa─član─▒r.  

Marie Antoinette Sendromu Tedavisi Var m─▒?

Marie Antoinette Sendromu tedavisi planlan─▒rken önce dermatolog incelemesiyle cilt sorunlar─▒ incelenir. Ard─▒ndan da genel de─čerlendirmelerle altta yatan hastal─▒klar veya beslenme dengesizlikleri olup olmad─▒─č─▒na bak─▒l─▒r.

Saç beyazlamas─▒ stres kaynakl─▒ oldu─ču için stresin ortadan kald─▒r─▒lmas─▒ gerekir. Bunun için de stres kayna─č─▒n─▒ ya da kaynaklar─▒n─▒ tespit ederek gerekli ad─▒mlar at─▒l─▒r.

Marie Antoinette Sendromu tedavisi s─▒ras─▒nda stresle mücadelede psikolojik destek ve uzman yönlendirmesiyle ilaç tedavisi uygulanabilir. Hipnoterapi gibi özel tekniklerle ani stres olu┼čturan travmatik olaylar─▒n olumsuz duygusal etkisinden ar─▒nma sa─članabilir. Spor, yoga ve meditasyon stres azalt─▒c─▒ alternatif yöntemlerdir. 

Stres sorunu a┼č─▒lsa da saçlar─▒n rengi eskiye dönmeyebilir. Bu durumda saç boyalar─▒ndan faydalanmak pratik bir çözüm yoludur. 

Marie Antoinette Sendromu ve Benzeri Rahats─▒zl─▒klara Kar┼č─▒ Önlemler

Marie Antoinette Sendromuyla ya da d─▒┼č ko┼čullar sebebiyle saç─▒n beyazlamas─▒na kar┼č─▒ önlem almak ad─▒na yap─▒labilecek baz─▒ uygulamalar vard─▒r. Öncelikle dengeli beslenmek gerekir.

Saça rengini veren pigmentler için melanin aç─▒s─▒ndan zengin hardal, keten tohumu, bal─▒k, koyun eti, lor gibi g─▒dalar tüketilebilir. Demir, kalsiyum, B12 ve D3 vitaminleri de saç beyazlamas─▒yla mücadele eder. Di─čer önlemler ┼čöyle s─▒ralanabilir:

 • Stresi minimuma dü┼čürerek ya┼čamak
 • Sa─čl─▒kl─▒ ve dengeli beslenmek
 • Kafeinli içeceklerden olabildi─čince uzak durmak
 • Alkol ve sigaradan kaç─▒nmak
 • Saç─▒ çok s─▒cak ya da çok so─čuk suyla y─▒kamamak
 • Saç temizli─či ve bak─▒m─▒nda kimyasallardan uzak durmak
 • Yüksek ─▒s─▒yla saç ┼čekillendirmesinden kaç─▒nmak
 • Havuzlarda klorlu suda uzun süre kalmamak

Marie Antoinette Sendromu Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Marie Antoinette sendromunda tedavi uygulanmad─▒─č─▒ takdirde ne olabilece─či altta yatan sebebin ciddiyetine ba─čl─▒ olarak de─či┼čir. Saç beyazlamas─▒na neden olan stres e─čer kronik bir hale gelirse saç beyazlamas─▒n─▒n ötesinde problemlere neden olabilir. 

Stresle birlikte daha derinde yatan bir sebep olarak herhangi bir hastal─▒k ya da bedensel problem varsa bunlar ilerleyebilir. Erken tedavi ve tekrar rahats─▒zl─▒k ya┼čamamak için al─▒nacak önlemler sa─čl─▒kl─▒ bir ya┼čam için mühimdir. 

Marie Antoinette Sendromu Neden Olur?

Marie Antoinette sendromundan etkilenen ki┼čilerde ani saç beyazlamas─▒n─▒n olma sebebi strestir. Ani saç beyazlamas─▒n─▒n nas─▒l oldu─čuna dair farkl─▒ hipotezler bulunur.

 • Saç K─▒llar─▒nda Hava: Zay─▒flayan saçlardaki a┼č─▒nmayla k─▒l gövdelerine hava dolabilir. Bu tip saçlar da beyazlam─▒┼č gibi görünebilir. 
 • Pigmentofaj Etkisi: Saçta üretilen pigmentofaj isimli savunma hücreleri saça rengini veren pigmentleri parçalayabilir. 
 • Alopecia Areata: Saç dökülmesiçe┼čidi olan Alopecia Areata Diffusa nedeniyle tek gecede saça rengini veren pigmentlere sald─▒r─▒ olu┼čabilir ve renkli saçlar dökülerek sadece beyaz ve gri saçlar kalabilir. Netice ki┼činin saç─▒ beyazlam─▒┼č alg─▒s─▒ olu┼čabilir. 
 • DNA Hasar─▒: Kimya dal─▒nda Nobel ödüllü Lefkowitz’in liderli─činde farelerde yap─▒lan ara┼čt─▒rmada stresin DNA hasar─▒na yol açabildi─či ve bunun da saç a─čarmas─▒n─▒ tetikleyebilece─či tespit edilmi┼čtir.  

S─▒k Sorulan Sorular

Saç Niye A─čar─▒r?

Marie Antoinette Sendromunun d─▒┼č─▒nda saç beyazlamas─▒n─▒n ana sebebi ya┼čl─▒l─▒kla saça rengini veren pigmentlerin üretilmemesidir. Bazen bu durum genetik olarak daha erken ya┼člarda da olabilir. Saç rengini belirleyen pigmentler 2 çe┼čittir. Eumelanin saç─▒n renginin koyulu─čunu belirler. Feomelanin ise saç─▒n sar─▒┼č─▒nl─▒k ve k─▒z─▒ll─▒k oran─▒n─▒ belirler.

16 ya┼č─▒nda saç beyazlamas─▒ sebebi nedir?

16 ya┼č ve civar─▒nda yani asl─▒nda erken ya┼člarda saç beyazlamas─▒n─▒n sebebi genetik, beslenme ya da stres olabilir. Özellikle kalsiyum ve B12 seviyesinin gözlenmesinde yarar vard─▒r. Stresten beyazlayan saçlar stresin kayna─č─▒ çözülürse eski rengine dönebilir. Bunun için kök sebep ya da sebepleri do─čru tespit etmek gerekir. 

En ├çok Okunan Sa─čl─▒k Rehberi Yaz─▒lar─▒m─▒z

Sosyal Medya Hesaplar─▒m─▒z:
Facebook | Instagram | YouTube | LinkedIn

Uzm. Klnk. Psk.
Merve Tokg├Âz
Psikoloji
Medical Park Bah├želievler
6408

Bu i├žeri─čin geli┼čtirilmesinde Medical Park Yay─▒n Kurulu katk─▒ sa─člam─▒┼čt─▒r.
Sayfa i├žeri─či sadece bilgilendirme ama├žl─▒d─▒r. Sayfa i├žeri─činde tedavi edici sa─čl─▒k hizmetine y├Ânelik bilgiler i├žeren ├Âgelere yer verilmemi┼čtir. Tan─▒ ve tedavi i├žin mutlaka hekiminize ba┼čvurunuz.