satır arası

Meme Estetiği Fiyatları 2023

Meme estetiği operasyonlarının tercih edilmesinde birçok farklı durum rol oynayabilir. Meme kanserinin cerrahi tedavisi sonrası veya sadece kozmetik nedenlerle kişinin kendisini daha iyi hissetmesi için meme estetiği operasyonları uygulanabilir. Bunların yanı sıra; meme dikleştirme ameliyatı, meme küçültme, meme büyütme, göğüs toparlatma, göğüs silikonu gibi pek çok nedenle de meme estetiği yapılabilir. Bu operasyonların çeşitleri, nasıl uygulandıkları, kullanılan silikon memeler ve sonrasında nelere dikkat edilmesi gerektiği hakkında ayrıntılı bilgi almak için yazının devamını takip edebilirsiniz.

Meme Estetiği Nedir?

Meme estetiği, çeşitli teknikler veya implantlar kullanılarak memenin fiziksel özelliklerinin rekonstrükte edildiği operasyonlardır. Bu operasyonlar ile memenin boyutu, şekli ve dolgunluğu üzerinde değişiklikler yapılabilir. Meme estetiğinde kullanılan implantlar bir çeşit medikal protezdir. Çeşitli tipleri bulunan meme implantlarının en sık kullanılanlarından biri de salin implantlardır. Steril salin (tuzlu su) solüsyonları ile dolu olan bu meme implantları, dış kısmında esnek silikon bir kılıf ile sarılıdır. Bu implantların içerdiği solüsyon düzeyi değiştirilerek operasyon sonrası memenin dokusu ve şekli ayarlanabilir. Göğüs silikonu işlevi gören meme implantları göğüslerin dolgun ve hacimli görüntülerinde etkili olur. 

Meme Estetiği Çeşitleri Nelerdir?

Meme estetiği uygulamaları, arzu edilen görünüme bağlı olarak çeşitli tekniklerle gerçekleştirilebilir. Bu estetik operasyonlarının amacı, memelerin büyütülmesi veya simetrik bir görünüm kazandırılması olabilir. Meme büyütme operasyonları kişinin kendi yağ dokusunun meme bölgesine transferi veya direkt olarak implant yerleştirilmesi şeklinde gerçekleştirilebilir. Meme büyütme operasyonlarında yerleştirilen implantlar, göğüs bölgesindeki kasların arasına veya doğal meme dokusunun bulunduğu yerin arka kısmına yerleştirilebilir. Bu uygulama, meme boyutunda bir veya daha fazla beden büyüme sağlar. İmplant seçiminde aynı zamanda çeşitli şekillerdeki implantların tercih edilmesi de mümkündür. Meme büyütme operasyonları ile meme dikleştirme operasyonları her ne kadar halk arasında iç içe kullanılan terimler olsa da aslında tamamen birbirinden farklı operasyon ve kavramlardır. Meme dikleştirme operasyonları sarkık görünümdeki memelerin kozmetik açıdan daha olumlu bir görünüme sahip olması amacıyla gerçekleştirilen prosedürlerdir. 

Gebelik Sonrası Meme Dikleştirme

Mastopeksi olarak isimlendirilen göğüs dikleştirme ameliyatı memenin yükseltilmesi ve yeniden şekillendirilmesi ile daha yuvarlak ve sıkı bir görünüm kazanması amaçlanır. Bu operasyonlarda aynı zamanda memedeki ekstra derinin alınması da sağlanarak areola olarak isimlendirilen meme başının çevresindeki renkli alanın küçültülmesi de sağlanabilir. Göğüs silikonu kullanımı da meme dikleştirme ameliyatları içerisinde yer alabilir. Yaşın ilerlemesi ile birlikte meme dokusunun elastikiyetinde ve sıkılığında bir miktar değişiklik meydana gelmesi gayet doğaldır. Göğüs dikleştirme ameliyatı bu durumda sıklıkla tercih edilir. Gebelik ve emzirme süreci veya hızlı kilo alıp verme gibi durumlarda memenin fiziksel yapısında bir takım farklılıklar oluşur. Meme görünümünde meydana gelen bu değişikliklerde, bazı durumlarda hem mastopeksi hem de meme büyütme operasyonu bir arada uygulanabilir. İmplant ile meme dikleştirme olarak isimlendirilen bu operasyonlarda meme boyutlarının arttırılması ve görünümünün dikleştirilmesi aynı operasyonda gerçekleştirilir. Pek çok kişi gebelik sonrası yapılan meme dikleştirme operasyonlarının emzirmeye etkisi olup olmadığını merak etmektedir fakat bu operasyonların emzirmeye engel teşkil etmediği bilinmektedir. Bu nedenle göğüs dikleştirme ameliyatı başta gebelik sonrası olmak üzere pek çok durumda tercih edilir. 

Göğüs Toparlatma Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Göğüs dikleştirme ameliyatı kadar yaygın olan bir operasyon da göğüs toparlama operasyonudur. Emzirme, kilo alıp-verme, gebelik sonrası göğüsleri sarkan pek çok hasta daha dolgun ve doğal görünümlü göğüsler için göğüs toparlatma ve göğüs dikleştirme ameliyatı tercih eder. Göğüs estetiği fiyatı ise yapılacak işleme göre değişiklik göstermektedir. Göğüs estetiği fiyatı göğüs toparlatma işlemi sırasında kullanılan meme protezi materyalinden, uzmanın deneyimine ve kullanılan göğüs silikonu maddesine göre değişiklik göstermektedir. Göğüs estetiği fiyatını belirleyen önemli etmenlerden biri de göğüs dikleştirme ameliyatının yapıldığı merkezin niteliğidir. Meme protezi göğüslerin daha hacimli, dolgun ve toparlanmış görünmesine yol açar. Göğüs dikleştirme ameliyatı genel anestezi altında yapılır.

Göğüs Küçültme Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Tüm bunların yanısıra meme küçültme ameliyatı da kadınlar arasında en çok yaptırılan operasyon türlerindendir. İriliğe bağlı meme sarkması, sırt ve boyun ağrılarına yol açacağı gibi kamburluğa da sebep olabilir. Kullanılan sütyenin koldaki sinirlere baskı yapmasına bağlı olarak kolda uyuşmalar görülebilir. Nefes almada zorluk çekilebilir. Meme derisi ile göğüs derisinin sürekli olarak birbirine sürtünmesi sonucu meme altı oluğu diye adlandırılan bölgede pişikler olabilir, yaralar açılabilir. Büyük memelere sahip olan kişiler, günlük fiziksel aktivitelerin yapılması sırasında bir takım zorluklarla karşılaşıabilirler. Meme küçültme operasyonu pek çok nedenle tercih edilebilir. Genetik faktörlerin yanı sıra kişinin yaşam tarzı da memelerin zaman içinde büyümesine ya da şeklini kaybetmesine yol açabilir. Meme küçültme ameliyatını tercih sebepleri arasında, aşırı kilolu olmak, gebelik, emzirme, hormonal düzensizlik, bazı rahatsızlıklar ve yaş gibi etkenler de memeler büyüdüğü ya da şeklini kaybettiği için yer alabilir. Meme küçültme ameliyatı bu yönüyle hem estetik kaygıların hem de medikal problemlerin ortadan kaldırılması için yapılır. Meme küçültme ameliyatı ve meme büyültme ameliyatı göğüs estetiği içerisinde en çok tercih edilen ve en yaygın uygulanan operasyonlardandır. Silikon meme de büyütme ve küçültme operasyonları kadar yaygın tercih edilir. Göğüs küçültme ameliyatı nasıl yapılır, göğüs büyütmek için ne yapılır gibi sorular meme estetiği düşünen hemen herkesin aklına ilk gelen sorulardır. Meme silikonları, implantlar, cerrahi dokunuşlar sayesinde estetik ve sağlıklı bir meme duruşu sağlanabilmektedir. 

Meme Estetiği Nasıl Yapılır?

Meme estetiği her ne kadar göreceli olarak düşük riskli kabul edilse de sonuçta bir cerrahi operasyondur ve kişilerin öncesinde kafalarında herhangi bir soru işareti olmadan bu uygulamadan faydalanması önerilir. Operasyon öncesi dönemde cerrah, istenilen meme boyutlarının elde edilebilmesi için kullanılabilecek implantları hastası ile görüşür. Sütyenin içerisine yerleştirilerek denenen implantların nasıl hissedildiği ve operasyon sonrası nasıl bir görünüm elde edileceği konusunda fikir elde edilmiş olur. Göğüs küçültme ameliyatı nasıl yapılır sorusu kadar göğüs büyütmek için ne yapılır sorusu da merak edilmektedir. Tüm bunlar tercih edilen meme estetiği operasyonun niteliğine bağlı değişiklik gösterir. Meme estetiği operasyonları genel anestezi altında gerçekleştirilen ameliyatlardır. Dolayısıyla hasta, operasyon sırasında uyku halindedir. Bazı basit operasyonlar çok sık olmamakla birlikte lokal anestezi altında da uygulanabilir. Silikon meme operasyonları ve diğer meme estetiği operasyonlarındaki önemli noktalardan biri de kesinin memenin hangi bölgesine atılacağıdır. Bu kesilerin uygulandığı en sık bölgeler şu şekildedir:

 • Memenin alt kısmında gerçekleştirilen inframammarian insizyon
 • Koltuk altından gerçekleştirilen transaksiller insizyon
 • Meme başı çevresinden gerçekleştirilen periareolar insizyon

Tercih edilen insizyonun çeşidi, hastanın anatomisi ve istenilen büyütme derecesi gibi çeşitli faktörlere bağlı olarak değişkenlik gösterebilir. Bu nedenle hastalar ne istediğini tam olarak aktarmalı ve hekimleri ile her konuyu görüşerek arzu edilen görüntünün elde edilmesinde aktif olarak rol almalıdır. Kesi sonrasında implant yerleştirilmesi, silikon meme oluşumu yani gerçekleştirilen meme büyütme operasyonlarında yerleştirilme aşaması iki farklı yöntem ile gerçekleştirilebilir:

 • Submuskuler yerleştirme, pektoral kasın altına implant yerleştirilmesini ifade eder. Bu tip implant yerleştirme tekniğinde iyileşme süreci daha uzun ve ağrılıdır.
 • Subglandular yerleştirme, meme dokusunun arkasına implantın yerleştirilmesini tanımlar.

İmplant yerleştirilme işlemi sırasında cerrahi dikişler ile operasyon bölgesi sütüre edilir. Başlangıç aşamasında belirgin olan insizyon çizgisi zaman içinde geriler ve solar. Operasyon sonrası bir miktar ödem meydana gelmesi gayet normaldir. Oluşan bu şişlik genellikle 2 hafta içerisinde kaybolur.

Meme Büyütme Operasyonları Nasıl Yapılır?

Meme dikleştirme operasyonları, meme büyütme operasyonlarına göre daha farklı bir teknik ile gerçekleştirilir. Bu tekniklerden hangisinin kullanılacağı ise memenin boyutu ve dikleştirmenin ne kadar olacağına bağlı olarak değişkenlik gösterebilir. Operasyon öncesinde hekimler genellikle herhangi bir ilaç kullanıp kullanmadığınızı öğrenirler ve kan sulandırıcı ilaç kullanımının sonlandırılmasını önerebilirler. Tütün kullanan bireylerin de operasyondan yaklaşık olarak 1 ay önce bu zararlı alışkanlıklarına devam etmemiş olmaları gerekir. Tütün kullanımı, vücuttaki iyileşme süreçlerini olumsuz yönde etkileyerek operasyon sonucunu değiştirebileceği için bilinçli olunmalıdır. Göğüs estetiği amacıyla yapılan göğüs dikleştirme ameliyatı, çeşitli aşamalardan oluşan ameliyatlardır. Genel anestezi altında gerçekleştirilen göğüs dikleştirme ameliyatı areola çevresine yapılan kesi, memenin alt kısımlarına kadar ilerletilir. İnsizyon sonrasında cerrah, memenin kaldırılmasını ve yeniden şekillendirilmesini sağlar. Müdahaleyi takiben cerrah, areolayı doğru pozisyona taşır ve yeni meme görünümünün oluşmasını sağlar. Operasyonda fazladan cilt dokusunun da alınması gerçekleştirilir ve böylelikle memeye daha sıkı bir görünüm kazandırılır. Tüm bu göğüs dikleştirme ameliyatı uygulamaların ardından ise insizyonlar, cerrahi sütürler ile kapatılır.

Meme Estetiği Sonrası Nelere Dikkat Edilmeli?

Meme estetiği sonrasında bireylerde anesteziye bağlı olarak bir miktar sersemlik ve yorgunluk oluşması normaldir. Hekimlerin önerisine bağlı olarak bazı hastalar, operasyon sonrası süreçte destekleyici sütyenler veya elastik bandaj kullanımı gibi iyileşme sürecine katkı yapan uygulamalara başvurabilir. Ağrı kesici kullanımının operasyon sonrası ağrı kontrolünde önemli bir yeri bulunur ve bazı hastalarda operasyon bölgesindeki fazla sıvı ve kanın dışarıya atılmasını sağlamak için dren yerleştirilmesi gerçekleştirilebilir.

Meme estetiği sonrası dikkat edilmesi gereken konular hakkında hekimlerinize danışmanız önerilir. Bu konular genel itibari ile şu şekilde özetlenebilir:

 • Banyo yapılması ve yara yeri bakımı
 • Kullanılacak ilaçlar ve kullanım sıklığı
 • İnsizyon bölgelerinin iyileşme sürecinin takibi
 • Sakınılması gereken aktiviteler
 • Kontrol muayene planlaması

Bu durumların netleştirilmesi, iyileşme sürecinin olumlu şekilde ilerlemesi açısından oldukça önemlidir. Bazı operasyonlar sonrasında ise gelişen çeşitli durumlarda acil olarak sağlık kuruluşlarına başvurulması gerekir. Bu durumlar genel itibari ile şu şekildedir:

 • Ateş, ısı artışı, kızarıklık gibi meme bölgesinde enfeksiyona işaret eden değişiklikler meydana gelmesi
 • Kalp atışlarında düzensizlik, göğüs ağrısı veya nefes darlığı gelişimi

Meme estetiği ameliyatları sonrasında zorlayıcı aktivitelerden uzak kalma süresi genellikle 6 hafta civarındadır. Bazı hastalar için esneme hareketi gibi çeşitli egzersizler, hekimler tarafından önerilebilir.

Kanser Sonrası Göğüs Büyütme

Meme estetiği operasyonları kanser tedavisi sonrası rekonstrüksiyon veya kozmetik kaygıların giderilmesi amacıyla da uygulanabilen ameliyatlardır. Bu ameliyatlar farklı implant türlerinin meme dokusu içerisine yerleştirilmesi ile gerçekleştirilebileceği gibi doğal yaşlanma süreci nedeniyle sarkık görünümdeki memelerin dikleştirilmesi amacıyla da uygulanabilir. Silikon meme özellikle kanser tedavilerinin ardından gerçekleşen operasyonlarda tercih edilen bir yöntemdir. Meme rekonstrüksiyonu ile uğraşan plastik cerrahlar için, meme kanseri nedeniyle memesinde deformasyon oluşan hastaların kanser tedavilerinin neredeyse bir parçası haline gelmiştir. Silikon meme operasyonları yalnızca göğüs büyütmek için ne yapılır sorusu etrafında düşünülmemeli, herhangi bir nedenle memesinde ya da göğüs hacminin bir bölümü ya da tamamında deformasyon veya kayıp oluşan hastalar için bir onarım yöntemi olarak da düşünülmelidir. 

Göğüs (Meme) Estetiği Fiyatları

Bütün bu nedenlerle uygulanan göğüs estetiği fiyatları başta kadınlar olmak üzere pek çok insan tarafından merak edilmektedir. Göğüs estetiği fiyatları; göğüs silikonu ve meme protezi olarak kullanılacak malzemenin niteliğinden, doktorun deneyimine, işlemin gerçekleştirileceği klinikten, hastanın durumuna hangi meme ameliyatının uygun olduğuna kadar pek çok parametreye bağlı değişebilir. Göğüs estetiği fiyatı için kesin bir fiyat belirlemek ancak muayene sonrası uygulanacak işlem belli olduktan sonra mümkündür. 

Siz de; göğüs dikleştirme ameliyatı, meme küçültme, bebe büyütme, göğüs topartlatma gibi işlevleri olabilen meme estetiği operasyonlarından olmak istiyor ve bu operasyonların sizin için uygun olup olmadığı konusunda bilgi almak istiyorsanız Medical Park hastanelerine başvurarak uzman hekimlerimizden destek alabilirsiniz.

33885

Bu içeriğin geliştirilmesinde Medical Park Yayın Kurulu katkı sağlamıştır.
Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.