Meme Sağlığı Ünitesi

Oluşturma Tarihi: 25.11.2019 17:34 Güncelleme Tarihi: 03.05.2024 13:42

Meme kanseri, gelişmiş ülkelerde akciğer kanserinden sonra kadınlarda ek sık rastlanılan kanserdir. Tüm dünyada her yıl 1,5 milyon kadın meme kanserine yakalanmakta ve yaklaşık 250 bin kadın bu hastalıktan dolayı kaybedilmektedir.

Meme kanseri en sık iki yaş gurubunda görülmektedir. Birincisi 40 yaşında ve ikincisi 50-60 yaş arasındadır.

Meme kanserine neden olan faktörler tam olarak bilinmemektedir. Günümüzde üzerinde durulan etkenler ise şöyle özetlenebilir: kadın olmak, yaşın ilerlemesi, ailesinde genç yaşta kansere yakalanmış birinin olması, erken yaşta adet görmek, geç yaşta menopoza girmek, ilk çocuğunu ileri yaşta doğurmak, dışarıdan hormon ilaçları almak, meme bölgesine radyoterapi almak, daha önce takipli ama kanser olmayan kitlelerin olması, meme dokusunun yoğun olması, BRCA1/2 gibi genetik mutasyonların olmasıdır.

Günümüzde tanı ve tedavisi kolaylaşan kanserlerden olan meme kanserinin, erken tanısı kritik noktayı oluşturmaktadır.

Kanser dışında memede kitle, yumru, akıntı, renk değişikliği, kızarıklık, ısı artışı veya herhangi bir anormal durumun varlığının da tanısı ve takibi önemlidir.

Meme ile ilgili hastalıkların bir merkezde, düzenli ve bu konuda deneyimli kişiler tarafından takip edilmesi önemli bir sağlık problemini çözecektir.

Meme hastalıkları multidisipliner olarak yani birden fazla bölüm tarafından değerlendirilmeli; radyolog, genel cerrah, medikal onkoloji bölümünden hekimlerin ortak görüşleri doğrultusunda hareket edilmelidir.

Memesinde gözle görülebilen veya elle hissedilebilen veya sadece hissedilebilen anormal bir durumu olan herkes, uzman bir ekibin görev yaptığı Meme Sağlığı Ünitesi’ne başvurmalıdır.

Meme Sağlığı Ünitesi’nde muayenenin ardından meme ultrasonografisi ve dijital mamografi kullanılmaktadır. Gerekli olan ileri durumlarda ise meme tomosentez ve meme MR’ı istenilmektedir.

Nadiren de olsa meme kanseri görülebileceğinden erkekler de Meme Sağlığı Ünitesi’ne başvurabilirler.

Meme Sağlığı Ünitesi sayesinde her kadının kendi kendini muayene etmeyi öğrenmesi sağlanmaktadır. Kadınların 40 yaşından itibaren mamografi tetkikinin yapılması ve 70 yaşına kadar 2 yılda bir mamografi tetkikinin tekrar edilmesi erken tanı açısından hayati önem taşımaktadır.

Bu içeriğin geliştirilmesinde Medical Park Yayın Kurulu katkı sağlamıştır. Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.


Hekimlerimiz
Filtreleyin: