satır arası

Memede (göğüste) bulunan süt bezlerinde, süt kanallarında, memeyi oluşturan yağ doku ve bağ dokuda görülür. Hormon seviyelerinde oluşan dalgalanmalar ve değişiklikler sonucu memede kitle oluşumu gözlenebilir.

Memedeki kitleler, kadınlarda en sık görülen kanser türlerinden biri olan meme kanseri açısından önem taşır. Kitle büyükse veya kötü huylu ise ilaç tedavisine başlanır, yeterli olmadığı zaman cerrahi müdahale gerekebilir. Cerrahi müdahale ile kitle bulunduğu bölgeden alınarak, temizlenir.

Memede (Göğüste) Kitle Ameliyatı Nedir?

Memedeki yapılardan süt bezleri ve kanallarında bulunan hücreler kontrolsüz bir şekilde çoğalarak gelişmeye başlar. Bu hücreler vücutta yayılma eğilimi gösterir ve yayıldıkları alanlarda kontrolsüz bir şekilde büyüyerek memede kitle oluşturabilirler.

Memede (göğüste) kitle ameliyatı, meme kanseri teşhisi konulduktan sonra kanserli hücrenin alınmasına dayanan cerrahi tedavi yöntemidir. Kitle bulunduğu bölgeden cerrahi operasyonla çıkarılır ve temizlenir.

Kadınlarda Memede (Göğüste) Kitle Ameliyatı Nasıl Olur?

Meme (göğüs) kanseri için birkaç tedavi yöntemi mevcuttur. Bazı durumlarda diğer tedavi yöntemleri etkili olmadığı zaman cerrahi işlem yapılabilir. Böyle durumlarda bazı ameliyat yöntemleri kullanılır, yöntemler şu şekilde sıralanabilir :

 • Meme koruyucu, meme kanseri ameliyatı,
 • Mastektomi ameliyatı,
 • Onkoplastik meme ameliyatı,
 • Sentinel lenf nodu biyopsisi,
 • Koltuk altı lenf bezlerinin temizlenmesi ameliyatı,

Yaşlılarda Memede (Göğüste) Kitle Ameliyatı Nasıl Olur?

Yaşlılarda memede kitle, diğer bir ifade ile meme kanseri gençlere oranla daha sık görülür. Yaşlıların tedavilerine bakıldığı zaman genç hastalara uygulanan tedaviden farklı bir tedavi uygulanmayabilir. Çoğunlukla tedavi yöntemleri aynıdır fakat tedavi yaklaşımları yaşa göre farklılık gösterebilir. Yaşlı hastalarda meme kanserini dışında başka hastalıklar (tansiyon,diyabet vb) eşlik edebileceği için, tedavi yönteminin seçilmesini etkiler. Bu nedenle cerrahi ve radyoterapi tedavi yöntemlerinin sakıncalı olabileceği düşünülür.

Yaşlı hastalar genellikle meme koruyucu ameliyat tercih etmek istemeyebilirler.

Yaşlı hastalarda uygulanabilecek memede kitle ameliyatı, genç hastalara uygulanan ameliyattan farklı değildir.

Memede (Göğüste) Kitle Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Memede bulunan kistik lezyonlar ameliyat gerektirmeyebilirler. Ancak kistin bir duvarında solid (memedeki kitlenin içinin hücre ile dolu olması) kısım bulunuyorsa ve kalın iğne biyopsisi yapıldığında bile örneklenemiyorsa memede bulunan kitle, ameliyat ile çıkarılır. Daha sonra patolojik incelemeye gönderilir.Solid kitlelerde kalın iğne biyopsisi ile tanı konur ve sonuca göre tedavi planı hazırlanır.

Kitle ameliyatında, kitlenin memedeki bulunduğu konuma göre lokal veya genel anestezi yapılır. Bulunduğu bölge uygunsa memede areola adı verilen kahverengi bölgenin kenarına kesi atılması ile memedeki kitle çıkarılabilir. Eğer kitle areoladan uzak bir bölgede ise ve areolanın kenarından yapılan kesi ile ulaşılamayacak bir kitle ise kitleye ulaşabilmek için en kolay bölgeden, kitlenin üzerine yapılan kesi ile kitleye ulaşılır. Kitle tamamen çıkarılabilir.

Memede (Göğüste) Kitle Ameliyatı Riskleri Nelerdir?

Memede (göğüste) kitle ameliyatı her ameliyatta olduğu gibi anesteziye ve ameliyata bağlı olarak bazı riskler içerir. Ameliyat için en doğru tekniğin uygulanması oluşabilecek bu riskleri en aza indirir. Nadir de olsa her cerrahi tedavide görülebilecek bazı komplikasyonlar mevcuttur, bunlar şu şekilde sıralanabilir :

Memede (Göğüste) Kitle Ameliyatı Sonrası Ne Yapmalıyım?

Memede kitle ameliyatı sonrasında, hastaların çoğunlukla 24 ila 48 saat sonra evlerine gönderilebilirler. Ameliyat sonrasında dikkat edilmesi gereken durumlar vardır. Bunlar şu şekilde sıralanabilir :

 • Hastalara ameliyat sonrası için ağrı kesiciler ve gerekirse antibiyotikler verilebilir. Verilen ilaçların kullanımına dikkat etmelisiniz.
 • Pansumanların zamanında yapılmasına dikkat edilmesi,
 • Bazı meme ameliyatlarından sonra, birkaç gün hastaların kol hareketlerini kısıtlamaları gerekebilir, kısıtlama geçicidir. Hastaların daha sonra kollarını eskisi gibi kullanabilmelerinde sakınca yoktur.
 • Memede kitle ameliyatı sonrasında yaranın dikkatle gözlemlenmelidir. Yarada şişlik veya kanama görülürse, doktora bildirmeniz gerekir.

Memede (Göğüste) Kitle Ameliyatı Kaç Günde İyileşir?

Memede kitle ameliyatının iyileşme süreci birçok şeye bağlıdır. Örneğin; yapılan ameliyata, hastanın genel durumu ve hastayla ilgili faktörler. Belirtilen durumlar ameliyat sonrası iyileşme sürecini etkileyebilir.

Memenin alınması gereken ameliyatlarda süreç biraz daha uzun sürebilir. Bu durumda yaklaşık olarak 2 ila 3 hafta içerisinde hasta normal yaşamına dönebilir.

Memenin alınmadığı, meme koruyucu ameliyatlarda ise, süreç daha hızlı ilerleyebilir. Ameliyattan yaklaşık 10 - 15 gün sonra hasta işlerini yapabilecek hale gelir. Burada dikkat edilmesi gereken noktalar mevcuttur. Hastanın genel durumu, ek hastalıklarının varlığı ve ameliyat tekniğine bağlı olarak iyileşme sürecinde değişiklikler yaşanabilir.

Memede (Göğüste) Kitle Ameliyatı Sonrası Beslenme Nasıl Olmalı?

Memede kitle ameliyatı sonrası, meme kanserinin ortaya çıkmasını direkt olarak engelleyebilecek bir gıda veya diyet programı yoktur. Meme kanseri riskini azaltabilecek diyet programları mevcuttur. Nasıl bir diyet programı izlenmesi gerektiği şu şekilde sıralanabilir :

 • Günlük yapılan diyette bolca meyve veya sebze bulunması meme kanserinin önlenmesi açısından yararlı olabilir. Hatta tüketilecek olan bu sebze ve meyvelerin antioksidan, antiöstrojen ve kemopreventif fitokimyasallardan zengin olması önemlidir.
 • Marul, göbek salata, ıspanak ve pazı tüketilebilir. Salatalarda soğan sarımsak ve domates bulunması sağlıklı olur.
 • Portakal ve limon başta olmak üzere taze meyve tüketilmesi yararlı olur.
 • Meme kanseri tedavisi sonrası diyette tam tahılların yenilmesinin arttırılması önerilebilir. Tam tahıllar işlenmemiş gıdalar olarak bilinirler ve bu sebeple vitamin ve mineral oranlarının yüksek olduğu bilinir.
 • Trans yağ içeren gıdalar ve hazır paketlenmiş gıdaların tüketimi azaltılmalıdır.
 • Omega 3 içeren yağlı gıdaların tüketimi arttırılabilir.

Memede (Göğüste) Kitle Ameliyatının Yan Etkileri Nelerdir?

Memede kitle ameliyatının bazı yan etkileri de mevcuttur. Kişiden kişiye göre değişiklik gösterebilir. Yan etkiler şu şekilde sıralanabilir :

 • Ameliyat sonrası bir miktar ağrı, ödem, morluk ve duyarlılık oluşabilir. Bu şikayetler genellikle birkaç hafta içerisinde azalma gösterir.
 • Erken dönemde; kanama, hematom ve enfeksiyon oluşabilir.
 • Geç dönemde, kemoterapi ve radyoterapiye bağlı gelişebilecek bazı komplikasyonlarla karşılaşılabilir.
 • Elde edilen sonuçlar kişisel olarak birçok faktöre bağlı olabilir. Örneğin; hastanın genel sağlık durumu, göğüs duvarı yapısı ve vücut şekli ve uygulanan cerrahi yöntem olabilir.

Memede (Göğüste) Kitle Ameliyatı Sonrası Enfeksiyon Belirtileri

Ameliyat sonrası gelişebilecek olan yara enfeksiyonları olabilir. Bu durum, aslında düşük olasılıkla oluşabilir. Belirtiler varsa göz ardı edilmemeli ve doktorun bilgilendirilmesi gerekir. Ayrıca, doktor kontrollerine zamanında gidilmesi ve yara kontrollerinin yaptırılması, hastanın iyileşmesi açısından önem taşır. Pansumanların dikkatli yapılması ve ameliyat bölgesinin temiz tutulması da önemlidir. Enfeksiyon belirtileri şu şekilde sıralanabilir :

 • Yarada ağrı, hassasiyet
 • Yarada şişlik,
 • Bölgedeki ısı artışı
 • Hastadaki ateş yükselmeleri

Sık Sorulan Sorular

Memedeki (Göğüsteki) Her Kitle Tehlikeli Midir?

Memede bulunan her kitlenin tehlikeli veya kanser olduğunu söylemek doğru olmaz. Kitlelerin çoğu iyi huylu tümörlerdir. Bunların tehlikeli kitlelere dönüşme ihtimalleri olduğu için düzenli takip gerekir, büyümeleri ve çoğalmaları açısından önemlidir.

Memede (Göğüste) Kitle Belirtileri Nelerdir?

Kadınların kendi kendine meme muayenesinin nasıl yapıldığını bilmesi gerekir, erken teşhis açısından önemlidir. Kitleler genellikle muayene sırasında fark edilir. Belirtileri ise şu şekildedir :

 • Memenin bir bölümünde ya da tamamında şişme
 • Memede veya koltukaltında ele gelen kitle
 • Memede veya meme ucunda ağrı
 • Meme ucunda akıntı
 • Meme ucunda içe doğru dönme
 • Göğüs derisinde veya meme ucunda pullanma, kızarma, soyulma

Memede (Göğüste) Kitle Ameliyatı Kaç Saat Sürer?

Ameliyatın süresi, birçok faktöre bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Örneğin; kitlenin boyutu, kitlenin bulunduğu bölge, uygulanacak olan yöntem gibi birçok duruma bağlı olarak değişkenlik gösterebilir. Basit yöntemli kısa sürebilecek ameliyatlar 20 - 30 dakika gibi kısa sürede bitebilir. Uzun sürebilecek ameliyatlarda, saatlerce zaman harcanabilir.

Memede (Göğüste) Kitle Ameliyatı Sonrası İz Kalır Mı?

Kitle ameliyatı sonrası ameliyatın tekniğine bağlı olarak bölgede iz kalabilir. Ameliyat sırasında bölgeye kaç cm kesi atıldığı, ameliyatın kaç dikişle kapatıldığı önemlidir. Bu gibi durumlara bağlı olarak iz kalma durumu söz konusu olabilir.

Memede (Göğüste) Kitle Ameliyatında Meme Tamamen Alınır Mı?

Ameliyatta kullanılacak olan yöntemler kitlenin durumuna bağlı olarak değişkenlik gösterebilir. Meme koruyucu yöntem ve memenin tamamen alınması gereken yöntemler mevcuttur. Meme bölgesi ameliyatta korunabilir, ancak tamamen alınabildiği durumlarda olur. Bu tedavinizle alakalıdır.

Memede (Göğüste) Kitle Ameliyatı Sonrası Tekrar Kitle Oluşma İhtimali Var Mı?

Kitle ameliyatı sonrası, kitlenin kanserli olması durumunda tekrar edilemeyeceğinin garantisi verilemez. Kanserli hücreler büyüyüp, çoğalabilen, yayılabilen ve tekrarlayabilen hücrelerdir. Bu nedenle sonrasında aynı memede veya diğerinde görülebilme ihtimali vardır. İhtimal olduğu sürece kontrollerinizi aksatmamanız önerilir.

324

Bu içeriğin geliştirilmesinde Medical Park Yayın Kurulu katkı sağlamıştır.
Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.