sat─▒r aras─▒

Mesane Kanseri Nedir? Mesane Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Üroloji sisteminden prostat kanserinden sonra en yayg─▒n kanser türü olan mesane kanseri, erkeklerde kad─▒nlara oranla 4 kat daha fazla görülür.

Genellikle 40 ya┼č üstü ki┼čilerde görülme s─▒kl─▒─č─▒ artan kanser çe┼čidi sigara tüketiminin yayg─▒n oldu─ču ülkelerde çok daha dü┼čük ya┼člarda da görülebilir.

Mesane Ne Demek?

─░drar torbas─▒ ya da idrar kesesi olarak da bilinen mesane, kar─▒n bölgesinin alt bölümünde yer al─▒r ve içerisinde idrar─▒n birikti─či küre biçiminde bir organd─▒r.

Mesane duvar─▒ elastik yap─▒ya sahip iç içe geçmi┼č ve düzensiz kas liflerinden olu┼čur.

Küçük bir balona benzeyen idrar kesesi, içeri─čindeki kas lifleri sayesinde idrar biriktikçe geni┼čleyebiliyor.

Böbrekler, kandaki toksin maddeleri temizledikten sonra vücuttan atmak için üreter ad─▒ verilen küçük kanallar─▒ kullan─▒r.

─░drar küçük kanallar arac─▒l─▒─č─▒ ile mesaneye gelir ve vücut d─▒┼č─▒na at─▒l─▒ncaya kadar burada depo edilir. Kapasitesi dolan mesane idrar─▒ üretra kanal─▒ yard─▒m─▒yla vücuttan d─▒┼čar─▒ atar.

Mesane Kanseri Nedir?

Mesane Kanseri Nedir?

Mesane kanseri, mesane hücrelerinin kontrolsüz bir ┼čekilde büyümesi sonucu ortaya ç─▒kan bir kanser türüdür.

Mesane, idrar─▒n depoland─▒─č─▒ ve bo┼čalt─▒ld─▒─č─▒ bir organd─▒r. Mesane kanseri ço─ču zaman mesane duvar─▒n─▒n iç tabakas─▒nda ba┼člar ve daha sonra mesanenin di─čer tabakalar─▒na ve çevresindeki dokulara yay─▒l─▒r.

Mesane kanseri belirtileri aras─▒nda;

 • s─▒k s─▒k idrara ç─▒kma iste─či,
 •  idrar yaparken yanma veya ac─▒ma,
 •  kanl─▒ idrar,
 • idrarda s─▒k s─▒k enfeksiyonlar gibi belirtiler bulunur.

Ancak bu belirtiler di─čer sa─čl─▒k sorunlar─▒yla da ili┼čkilendirilebilir. Bu nedenle mesane kanseri ┼čüphesi durumunda ilk olarak bir doktora ba┼čvurmak gerekir.

Vücudun kar─▒n bölgesinin arka taraf─▒nda bulunan böbrekler belin üst k─▒sm─▒nda simetrik bir ┼čekilde sa─č ve solda bulunur.

Sa─čl─▒kl─▒ bir insanda 2 adet böbrek bulunur. Sa─č böbrek, önde karaci─čer ve on iki parmak ba─č─▒rsa─č─▒, üstte böbrek üstü bezleri ve altta ise kal─▒n ba─č─▒rsak ile kom┼čudur.

Sol böbrek ise önde mide ve ince ba─č─▒rsak, üstte böbrek üstü bezleri, dalak, pankreas ile kom┼čudur. Böbrekler küçük kanallar yard─▒m─▒yla süzdükleri idrar─▒ mesaneye gönderir.

Mesane Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Mesane kanseri belirtileri pek çok farkl─▒ durumda ortaya ç─▒kabilir. Bilinen mesane kanseri belirtileri ┼čunlard─▒r;

 • ─░drar yapma s─▒ras─▒nda zorlanma hissi.
 • ─░drar yapma s─▒kl─▒─č─▒nda ani art─▒┼č veya azalma.
 • ─░drar yaparken kesik kesik idrar ak─▒┼č─▒.
 • A─čr─▒l─▒ idrar yapma ve alt kar─▒n bölgesinde a─čr─▒.
 • Pelvik bölgede a─čr─▒.
 • ─░drar yaparken rahatlayamama hissi.
 • ─░drar yaparken devaml─▒ bir hissin olmas─▒.
 • Ate┼č,
 • Halsizlik,
 • Kilo kayb─▒ gibi belirtiler, kanserin ileri evrelerinde ortaya ç─▒kabilecek belirtilerdir. 

En yayg─▒n mesane kanseri belirtisi idrarda kan görülmesidir. Hematuri olarak adland─▒r─▒lan bu kanama, mesane yaras─▒ belirtisi olabilir.

A─čr─▒n─▒n e┼člik etmedi─či idrarda kanama belirtisi süreklilik arz etmez, aral─▒kl─▒ olarak devam edebilir.

Bu belirtiye ek olarak idrar yapmada zorlanma, idrar ile kan p─▒ht─▒lar─▒n─▒n gelmesi ve idrar yaparken yanma gibi belirtiler de mesane kanserinin ilk belirtileri olabilir.

Tüm bu belirtiler, mesane kanserinin en yayg─▒n belirtileri aras─▒nda yer al─▒r. Fakat bazen bu belirtiler farkl─▒ sa─čl─▒k sorunlar─▒ndan kaynaklan─▒yor olabilir.

Bu nedenle do─čru te┼čhis ve tedavi için muhakkak bir doktora ba┼čvurmak gerekir.

Mesane Kanseri Evreleri Nelerdir?

Mesane Kanseri Evreleri Nelerdir?

Mesane kanseri evreleri, kanserin yay─▒lma derecesini ve tedavi seçeneklerini belirlemek için kullan─▒lan bir s─▒n─▒fland─▒rma sistemidir.

Evreleme, kanserin ne kadar ilerledi─čini ve çevre dokulara ne kadar yay─▒ld─▒─č─▒n─▒ belirler.

Mesane kanseri evreleri ┼čunlard─▒r:

Evre 0: Kanser hücreleri sadece mesane yüzeyinde bulunur ve mesane iç tabakas─▒nda s─▒n─▒rl─▒d─▒r. Bu evrede kanser henüz mesane duvar─▒n─▒n içine yay─▒lmam─▒┼čt─▒r.

Evre 1: Kanser mesane duvar─▒n─▒n iç tabakas─▒ndan daha derine, ancak sadece mesane kas tabakas─▒na kadar yay─▒lm─▒┼čt─▒r. Kom┼ču lenf dü─čümlerine veya di─čer organlara yay─▒lmam─▒┼čt─▒r.

Evre 2: Kanser mesane kas tabakas─▒na veya kas tabakas─▒n─▒n ötesine yay─▒lm─▒┼čt─▒r. Fakat kom┼ču lenf dü─čümlerine veya di─čer organlara yay─▒lmam─▒┼čt─▒r.

Evre 3: Kanser mesane duvar─▒n─▒n ötesine, çevre dokulara veya lenf dü─čümlerine yay─▒lm─▒┼čt─▒r. Fakat kanser hala pelvik duvarlar, prostat, rahim veya vajina gibi yak─▒n organlara s─▒n─▒rl─▒d─▒r.

Evre 4: Bu evrede kanser mesanenin d─▒┼č─▒na yay─▒lm─▒┼čt─▒r ve uzak organlara veya lenf dü─čümlerine metastaz yapm─▒┼čt─▒r.

Kanser hücresi bu a┼čamada; kemikler, akci─čerler, karaci─čer veya di─čer uzak organlara yay─▒l─▒r.

Kanserde evreleme, hastal─▒─č─▒n yay─▒lma derecesini de─čerlendirerek tedavi seçeneklerini belirlemede önemli bir rol oynar.

Mevcut kanserin tedavisi; kanserin evresine, türüne, hastan─▒n genel sa─čl─▒k durumuna ve di─čer faktörlere göre de─či┼čiklik gösterir.

Mesane Kanseri 1. Evre Belirtileri

Mesane kanserinin 1. evresinde, kanser hücreleri mesane duvar─▒n─▒n iç tabakas─▒nda s─▒n─▒rl─▒d─▒r. Bu nedenle, belirtiler bazen belirgin olmayabilir. Tüm bunlar─▒n yan─▒ s─▒ra ortaya ç─▒kan bu belirtiler di─čer mesane sorunlar─▒ndan kaynaklan─▒yor da olabilir.

Yayg─▒n olan mesane kanseri 1. Evre belirtileri ┼čunlard─▒r;

 • ─░drar yaparken yanma veya ac─▒ma
 • Kanl─▒ idrar
 • S─▒k idrara ç─▒kma
 • ─░drarda s─▒k s─▒k enfeksiyonlar
 • ─░drar yaparken zorlanma

Bu belirtiler, mesane kanserinin birinci evresinde görülebilen belirtilerdir. Ancak bu belirtileri yaln─▒zca mesane kanseri ile ba─čda┼čt─▒rmak do─čru de─čildir.

Bu belirtiler, farkl─▒ sa─čl─▒k sorunlar─▒ndan dolay─▒ ortaya ç─▒kabilir. Bu nedenle belirtilerin sebebini ö─črenmek için muhakkak bir doktora ba┼čvurmak gerekir.

Mesane Kanserine Ne ─░yi Gelir?

Mesane Kanserine Ne ─░yi Gelir?

Mesane kanseri için belirli bir tedavi yöntemi yoktur. Fakat bu a┼čamada sa─čl─▒kl─▒ ya┼čam tarz─▒ ve baz─▒ beslenme al─▒┼čkanl─▒klar─▒ kanserin önlenmesine ve tedavisine yard─▒mc─▒ olur.

Mesane kanserine ne iyi gelir sorusuna ┼ču yan─▒tlar verilebilir:

Düzenli Egzersiz

Düzenli egzersiz yapmak, genel sa─čl─▒─č─▒ korur ve kanser riskini azalt─▒r.

Dengeli Beslenme

Sebze, meyve, tam tah─▒llar ve sa─čl─▒kl─▒ ya─člar gibi besin aç─▒s─▒ndan zengin bir diyet, vücudu kansere kar┼č─▒ koruyabilecek bir yöntemdir.

Sigara ve Alkol Tüketiminden Kaç─▒nma

Sigara içmek ve a┼č─▒r─▒ alkol tüketimi mesane kanseri riskini art─▒r─▒r. Bu nedenle sigara içmemek ve alkol tüketimini s─▒n─▒rlamak önemlidir.

Su Tüketimi

Yeterli miktarda su içmek, mesane kanseri riskini azalt─▒r. ─░drar yollar─▒n─▒ temizler ve zararl─▒ maddelerin vücuttan at─▒lmas─▒na yard─▒mc─▒ olur.

Doktor Kontrolleri

Düzenli olarak doktor kontrollerine gitmek ve kanser taramalar─▒n─▒ yapt─▒rmak, erken te┼čhis ve tedavi ┼čans─▒n─▒ art─▒r─▒r.

Stres Yönetimi

Stresle ba┼ča ç─▒kmak için uygun teknikleri ö─črenmek ve uygulamak, ki┼činin genel sa─čl─▒─č─▒ iyile┼čtirir ve kanser riskini azalt─▒r.

Mesane kanseri te┼čhisi konuldu─čunda tedavi; cerrahi müdahale, kemoterapi, radyoterapi ve immünoterapi gibi yöntemleri içerir.

Fakat bu tedavilerin yan─▒ s─▒ra sa─čl─▒kl─▒ bir ya┼čam tarz─▒ benimsemek ve beslenme al─▒┼čkanl─▒klar─▒na dikkat etmek önemlidir.

Mesane Tümörü Nedir?

Özellikle mesanenin iç yüzeyindeki hücrelerin kontrol ço─čalmas─▒na ba─čl─▒ olarak geli┼čen mesane tümörü, idrar kesesinde kitle olu┼čmas─▒na neden olur. Mesane kanseri 3 çe┼čittir;

 • Üropiteliyal karsinom: Mesane duvar─▒n─▒ kaplayan hücrelerde görülen bir kanser çe┼čididir.
 • Yass─▒ epitel hücreli karsinom: Uzun süreli enfeksiyon ya da irritasyona maruz kalan mesanenin yass─▒ epitel hücrelerinden meydana gelen bir kanser çe┼čididir.
 • Adenokarsinom: Mesanedeki salg─▒ yapan hücrelerde görülen bir kanser çe┼čididir. Mesane duvar─▒ndaki mukustan sorumlu olan hücrelerin anormal ço─čalmas─▒ sonucu olu┼čur.

Mesane Kanseri Nedenleri Nelerdir?

Mesane kanserinin en önemli iki nedeni: sigara içmek ve kimyasallara maruz kalmakt─▒r.

Sigaradaki kimyasallar kan dola┼č─▒m─▒na girerek böbreklerden süzülür ve mesanede biriken idrar─▒n içinde yerini al─▒r.

Bu maddeler buradaki hücrelerin yap─▒n─▒ bozarak kanser riskini art─▒r─▒r. Bunlara ek olarak mesane enfeksiyonlar─▒ ve kemoterapi ilaçlar─▒ da mesane kanseri riskini art─▒rabilir.

Mesane Kanseri Tan─▒s─▒ Nas─▒l Yap─▒l─▒r?

Mesane Kanseri Tan─▒s─▒ Nas─▒l Yap─▒l─▒r?

─░drar kanamas─▒ görüldü─čünde mesane kanserinden ┼čüphe edilir ve öncelikli olarak görüntüleme yöntemleri ile kanaman─▒n nedeni belirlenir.

Mesane kanserinin tan─▒s─▒n─▒n belirlenmesinde en ba┼čar─▒l─▒ yöntem sistoskopidir.

─░drar yolunda kullan─▒lan ince ─▒┼č─▒kl─▒ bir aletle mesanenin içinin görüntülendi─či sistoskopi yönteminde ┼čüpheli dokudan örnek almak da mümkündür.

Ayn─▒ zamanda bu i┼člem s─▒ras─▒nda mesanede var olan tümörlü yap─▒larda temizlenebilir.

Mesane Kanseri Nas─▒l Tedavi Edilir?

Hastal─▒─č─▒n evresine, tümörün büyüklü─čüne ve çe┼čidine göre mesane kanseri tedavisi yap─▒l─▒r.

Mesane duvar─▒n─▒n yüzeyinde olu┼čan dü┼čük dereceli kanser hücreleri sistoskopi le birlikte yap─▒lan TUR (kapal─▒ yöntemle tümörün temizlenmesi) tedavisi ile temizlenebilir.

Bu i┼člemin daha sonra düzenli aral─▒klarla takip edilmesi önemlidir. Yüksek dereceye sahip tümörlü dokulara TUR i┼člemi s─▒ras─▒nda ilaç da verilebilir.

Kas dokusuna kadar ilerleyen ancak di─čer dokulara yay─▒lmayan kanser tedavisinde mesane al─▒nmas─▒ gerekir.

Radikal sistektomi denilen bu i┼člem ile mesane, etraf─▒ndaki lenf bezleri ve prostat al─▒n─▒r.

─░drar─▒n depolanmas─▒ için ince ba─č─▒rsaklar kullan─▒larak yeni bir idrar kesesi yap─▒l─▒r. Baz─▒ mesane kanser çe┼čitleri için radyo terapi ve kemoterapi i┼člemleri yap─▒l─▒r.

Mesane Kanseri Hakk─▒nda S─▒kça Sorulan Sorular

Mesane Kanseri Risk Faktörleri Nelerdir?

Mesane kanseri risk faktörleri aras─▒nda; sigara içmek, ya┼članma, erkek cinsiyet, kimyasal maruziyet, ailede mesane kanseri öyküsü, kronik idrar yolu enfeksiyonlar─▒, belirli ilaçlar ve radyasyon tedavisi oldukça öne ç─▒kar.

Mesane Kanseri Ameliyat─▒ Nas─▒l Yap─▒l─▒r?

Mesane kanseri ameliyat─▒, transüretral rezeksiyon (TUR), k─▒smi sistektomi, radikal sistektomi gibi yöntemlerle gerçekle┼čtirilir. Ameliyat─▒n tipi, kanserin evresine ve ki┼činin sa─čl─▒k durumuna göre belirlenir. Ameliyat sonras─▒ rehabilitasyon ve takip tedavisi de oldukça önemlidir.

Mesane Kanseri Ölümcül müdür?

Mesane kanseri, erken te┼čhis ve uygun tedavi ile zaman zaman tedavi edilebilir bir hastal─▒kt─▒r. Ancak bu kanser türü ileri evrelerde te┼čhis edilirse veya tedavi edilmezse ölümcül olabilir. Erken te┼čhis ve tedavi, ya┼čama ┼čans─▒n─▒ önemli ölçüde art─▒r─▒r.

Kad─▒nlarda Mesane Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Kad─▒nlarda mesane kanseri belirtileri erkeklerdekilere benzerdir. Bu belirtiler aras─▒nda; s─▒k idrara ç─▒kma, idrar yaparken yanma veya ac─▒ma, kanl─▒ idrar, idrarda s─▒k s─▒k enfeksiyonlar, idrar yaparken zorlanma ve pelvik bölgede a─čr─▒ yer al─▒r.

En ├çok Okunan Sa─čl─▒k Rehberi Yaz─▒lar─▒m─▒z

Sosyal Medya Hesaplar─▒m─▒z:
Facebook | Instagram | YouTube | LinkedIn

Prof. Dr.
Cevdet Kaya
├ťroloji
─░stinye ├ťniversitesi Hastanesi Medical Park Gaziosmanpa┼ča
140687

Bu i├žeri─čin geli┼čtirilmesinde Medical Park Yay─▒n Kurulu katk─▒ sa─člam─▒┼čt─▒r.
Sayfa i├žeri─či sadece bilgilendirme ama├žl─▒d─▒r. Sayfa i├žeri─činde tedavi edici sa─čl─▒k hizmetine y├Ânelik bilgiler i├žeren ├Âgelere yer verilmemi┼čtir. Tan─▒ ve tedavi i├žin mutlaka hekiminize ba┼čvurunuz.