sat─▒r aras─▒

Moringa çay─▒, Moringa Oleifera isimli bitkinin yapraklar─▒ndan elde edilen ve son dönemlerde ülkemizde de popüler hale gelen bir çayd─▒r. Moringa bitkisi kökten yapraklar─▒na kadar bütün k─▒s─▒mlar─▒ çok faydal─▒ oldu─čundan mucize bitki olarak da bilinir. Moringa ya da tam ad─▒yla Moringa Oleifera, anavatan─▒ Hindistan olan ve Pakistan, Nepal, Filipinler gibi ba┼čka ülkelerde de yeti┼čtirilen ┼čifal─▒ bir bitki türüdür. Do─ču ülkelerinde diyabet, kalp hastal─▒─č─▒, anemi, artrit gibi pek çok hastal─▒─č─▒n önlenmesi ve tedavisinde nesiller boyunca kullan─▒lm─▒┼čt─▒r.

Moringa bitkisinin kök, kabuk, yaprak, tohum, çiçek, koza ve meyve gibi tüm k─▒s─▒mlar─▒ yenilebilir birer ┼čifa kayna─č─▒d─▒r. Fakat daha çok toz haline getirilen yapraklar─▒n─▒n do─čal bir g─▒da takviyesi ┼čeklinde kullan─▒m─▒ daha yayg─▒nd─▒r. Moringa bitkisinin yapraklar─▒ dünyan─▒n birçok ülkesinde gerçek bir mucize besin olarak kabul edilir.

Moringa çay─▒n─▒n faydalar─▒

Moringa yukar─▒da da sözü edildi─či gibi birçok hastal─▒kta geleneksel bir ilaç olarak kullan─▒l─▒r. Ülkemizde daha çok moringa yapra─č─▒ndan elde edilen Moringa çay─▒ tüketilmektedir ve genellikle zay─▒flat─▒c─▒ özellikleri bilinmektedir. Zay─▒flatma özelli─činin yan─▒ s─▒ra, moringa yapra─č─▒n─▒n zengin mineral ve besin içeri─či ile bilimsel olarak desteklenen pek çok sa─čl─▒k faydas─▒ da vard─▒r. Özellikle moringa çay─▒n─▒ düzenli olarak tüketenler bu faydalar─▒ k─▒sa sürede fark etmektedir. 

 • Moringa yapra─č─▒, zengin bir vitamin, mineral ve amino asit kayna─č─▒d─▒r. Önemli miktarda A, C ve E vitamini içerir. Kalsiyum, potasyum ve protein bak─▒m─▒ndan da zengindir.
 • Moringa yapraklar─▒nda, çiçeklerinde ve tohumlar─▒nda flavonoidler, polifenoller ve askorbik asit ad─▒ verilen antioksidanlar içerir. Antioksidanlar, hücre hasar─▒ ve iltihabi durumlarla sava┼čan moleküllerdir. Bir çal─▒┼čmada yapraktan elde edilen besin takviyesinin  çiçek ve tohumlara göre daha yüksek antioksidan özellikler bar─▒nd─▒rd─▒─č─▒ tespit edilmi┼čtir.
 • ─░çerdi─či yüksek A vitamini konsantrasyonu ile göz sa─čl─▒─č─▒n─▒ korumada faydal─▒d─▒r.
 • Sindirim sisteminin çal─▒┼čmas─▒n─▒ düzenler ve kab─▒zl─▒k probleminin ortadan kald─▒r─▒lmas─▒na yard─▒m eder.
 • Metabolizmay─▒ h─▒zland─▒r ve vücutta ya─č depolanmas─▒n─▒ engeller. Ayr─▒ca tokluk hissi de verir. Böylece sa─čl─▒kl─▒ zay─▒flama için faydal─▒d─▒r.
 • Moringa yapra─č─▒, do─čal bir anti-aging yani ya┼članma kar┼č─▒t─▒ üründür. Düzenli olarak moringa çay─▒ içenlerde cildin ya┼članmas─▒ yava┼člar. Bu ki┼čiler, daha güzel ve genç bir cilde sahip olurlar. Çay─▒n olumlu etkileri saç ve t─▒rnakta da gözle görülür ┼čekilde fark edilir. Moringa tozu cilt maskesi ┼čeklinde de kullan─▒labilir.
 • Moringa yapra─č─▒ tozu, vücut glikoz seviyelerini dü┼čürmede ve diyabetik hastalardaki hücre hasar─▒n─▒ azaltmada etkilidir. Düzenli kullan─▒mda kan ┼čekerini ve kolesterolü dü┼čürdü─čü gözlenmi┼čtir.
 • Kan kolesterol düzeyini dü┼čürdü─čünden kalp hastal─▒klar─▒ ve damar sertli─čine kar┼č─▒ koruma sa─člar.
 • Beyin fonksiyonlar─▒n─▒n korunmas─▒nda da faydalar─▒ oldu─ču bilinmektedir. Bu nedenle alzheimer hastal─▒─č─▒n─▒n tedavisinde de kullan─▒l─▒r.
 • Antioksidan özelli─či ile karaci─čer sa─čl─▒─č─▒n─▒n korunmas─▒na yard─▒mc─▒ olur.

Moringa çay─▒ nas─▒l kullan─▒l─▒r?

Moringa çay─▒, Türkiye’de daha çok po┼čet çay ┼čeklinde sat─▒lmaktad─▒r. Bu sebeple kullan─▒m─▒ ve haz─▒rlanmas─▒ son derece kolay ve pratiktir. Po┼čet çaylar, üzerine kaynar su dökülerek 4-5 dakika demlenmeye b─▒rak─▒ld─▒ktan sonra kolayl─▒kla haz─▒rlan─▒p tüketilebilir. Her gün düzenli olarak sabah ve ak┼čam moringa çay─▒ tüketmek k─▒sa süre sonra faydalar─▒n─▒ görmeye ba┼člayaca─č─▒n─▒z anlam─▒na gelir.

Moringa çay─▒n─▒n yan etkileri

Son derece faydal─▒ özellikleri bulunan moringa çay─▒n─▒n bilinen baz─▒ yan etkileri vard─▒r. Bunlar çok önemli etkiler olmasa da bilinmesi faydal─▒ olacakt─▒r. Son derece nadir olarak görülen bu yan etkiler;

 • Midede ek┼čime
 • ─░shal
 • Mide bulant─▒s─▒
 • Rahimde kas─▒lma ┼čeklinde s─▒ralanabilir.

Nadir de olsa rahimde kas─▒lmaya neden olarak dü┼čü─če yol açabilece─či için hamilelerin moringa çay─▒ içmemesi gerekir.

En ├çok Okunan Sa─čl─▒k Rehberi Yaz─▒lar─▒m─▒z

Sosyal Medya Hesaplar─▒m─▒z:
Facebook | Instagram | YouTube | LinkedIn

Uzm. Dyt.
Bet├╝l Yurdakul
Beslenme ve Diyet
─░stinye ├ťniversitesi Hastanesi Bah├že┼čehir
380796

Bu i├žeri─čin geli┼čtirilmesinde Medical Park Yay─▒n Kurulu katk─▒ sa─člam─▒┼čt─▒r.
Sayfa i├žeri─či sadece bilgilendirme ama├žl─▒d─▒r. Sayfa i├žeri─činde tedavi edici sa─čl─▒k hizmetine y├Ânelik bilgiler i├žeren ├Âgelere yer verilmemi┼čtir. Tan─▒ ve tedavi i├žin mutlaka hekiminize ba┼čvurunuz.