Mucize vitamin B12

Her vitamin önemli ama B12 sorumluluğu büyük vitaminlerden. Hayati önem taşıyan bu vitamin yoğun olarak kırmızı et ve diğer hayvansal gıdalarda bulunuyor. Bu yüzden en büyük risk grubunu vejetaryenler oluşturuyor. B12 eksikliği kansızlık, huzursuzluk, depresyon, yorgunluk ve unutkanlık gibi birçok problemin temel sebebi.

B12 vitamini, diğer adıyla Siyanokobalamin yaşamsal önem taşıyan vitaminlerin başında gelir. Sinir dokusunun sağlığı, kırmızı kan hücresi ve hücrelerimizde bulunan DNA’nın yapımı için son derece gerekli bir vitamin. VM Medical Park Kocaeli Hastanesi Dahiliye Uzmanı Dr. Levent Elgün, B12 eksikliği yaşanması durumunda özellikle kan ve sinir hücrelerinde aksaklıklar olacağını, kan hücrelerinin üretiminin yavaşlayacağını, üretilen hücrelerin de dayanıksız ve güçsüz olacağını, yeterli B12 vitamini bulamayan sinir hücrelerinin bilgi üretme, aktarma ve saklama işlevlerini aksatacağını belirtiyor.

Eksikliğin temel sebebi beslenme 
Aldığımız B12 vitamini karaciğerde depolanır. Bu depo tamamen dolu bile olsa, vitamin alımını durdurursak en çok iki yıl içinde B12 eksikliğine bağlı sorunlar kendini gösterir. B12 vitamini eksikliği temel olarak iki nedenle ortaya çıkar; yanlış beslenme ve sindirim sistemi hastalıkları. Vejetaryen ve vegan olan kişiler hayvansal protein alımlarındaki eksiklik nedeniyle sıkıntı yaşar yaşar. B12 eksikliğine sebep olan başlıca sindirim sistemi hastalıkları şöyle sıralanabilir: Pernisiyöz Anemi, Atrofik Gastrit, Çölyak Hastalığı, Crohn Hastalığı. 

Yaşlılarda sık görülüyor 
Eksiklik yaşlılarda sık görülür. Midede emilim için gerekli maddelerin üretimi bozulur, yorgunluk, unutkanlık ve uyku sorunları artar. Bu yakınmaları olan yaşlılarda B12 vitamin eksikliği akla getirilip araştırılmalı. 

Mide ameliyatları sonrası B12 kontrol edilmeli 
Midenin hacmini azaltan operasyonlar ve obezite nedeniyle yapılan mide küçültme ameliyatları B12 vitamin emilimini etkilediğinden tedavilerine mutlaka B12 vitamini eklenmeli. Mide asidini alan veya mide asidi yapımını engelleyen mide ilaçları, B12 vitaminini engeller ve alınmış vitamin emilemeden dışkıyla atılıp gider. Mide ülseri, mide kanseri gibi hastalıklar da emilimi azaltabilir. İnsülin direnci ve diyabet tedavisinde kullanılan metformin kullanan hastalar da arada B12 vitamini ölçümleri yaptırmalılar.

B12 eksikliği mutlaka tedavi edilmeli B12 vitamini eksikliği her yaşta ve her iki cinsiyette görülebilir. Şikayetleri olan hastaların kanlarındaki B12 vitamini seviyesi ölçülerek, eksikliğin bulunup bulunmadığı araştırılır. B12 eksikliğinde kanda ve idrarda MMA (metil malonik asit) artarken, kanda homosistein değeri de yükselir. Hastanın vitamin eksikliğine neden olan temel hastalığına yönelik bazı tetkiklerin yapılması da gerekebilir. B12 eksikliğine neden olan bozukluğun şekline göre doktor hastaya ağızdan veya parenteral (enjeksiyon) yoluyla B12 vitamini tedavisi düzenler. 2-3 aylık bir tedavi küründen sonra hastaların, eksikliğe bağlı yakınmaları ortadan kalksa da tedavinin çoğu zaman ömür boyu sürdürülmesi ve belli aralıklarla değerlendirilmek üzere doktora gidilmesi önerilir. Özellikle beyin hasarı ve bunama gibi nörolojik belirtileri olan hastalar başta olmak üzere, hastanın tanısındaki gecikme veya tedaviyi uygulamada gösterilecek ihmal tedavi başarısını olumsuz etkileyip, bazı semptomların düzelmemesine ya da tekrar ortaya çıkmasına neden olabilir.