Mutlu gebeler Florya'da

İ.A.Ü. VM Medical Park Florya
2168

HEDEFİMİZ ANNE ADAYLARINI BİLİNÇLİ BİR ŞEKİLDE DOĞUMA HAZIRLAMAK!
VM Medical Park Florya Hastanesi olarak ebeveyn adayları için bir adım atalım istedik ve Doğuma Hazırlık Kursu’muzu başlattık.  Hamilelik kuşkusuz ebeveynler için hem çok heyecan verici hem de onlarca soru ve endişeyi beraberinde getiren bir süreç. Kursumuz, hamilelik dönemi, doğum eylemi, doğum sonrası dönem ve bebek bakımıyla ilgili bilimsel doğruları içeren bilgileri kapsıyor. Bu sayede anne adaylarının doğumla ilgili ön yargıları ve korkuları azalıyor.

İşte bizim de çıkış noktamız bu fikir oldu.

Ayda 2 Cumartesi günü, Aydın Üniversitesi Kampüsü’ndeki VM Medical Park Florya Hastanesi’nde ebeveyn adayları için hem bilgilendirici hem de eğlenceli kurs projemizi hayata geçirdik.

Saat 10:00 ile 13:30 arasında hastanenin konferans salonunda “ücretsiz” olarak düzenlenen Doğuma Hazırlık Kursu’muza ebeveyn adaylarının yanı sıra büyükanneler ve büyükbabalar da ilgi gösteriyor.

Uzmanlar, anne olmaya hazırlanan bir kadın için en önemli unsurlardan birinin baba adayının da bu süreçte yer alması olduğunu belirtiyor. Çiftlerin eğitime birlikte katılımları sayesinde kendi doğumlarına sahip çıkmaları, doğumda aynı dili konuşarak güçlü bir başlangıca birlikte adım atmaları sağlanıyor.

“Mutlu gebeler Florya’da” sloganıyla hayata geçirdiğimiz kursumuz 2 hafta sürüyor.

BEBEK BAKIMI VE İLK YARDIM TEKNİKLERİ ANLATILIYOR
Doğuma Hazırlık Kursu’muzda; İAÜ VM Medical Park Florya Hastanesi’nin Kadın Hastalıkları ve Doğum, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Anestezi, Dermatoloji, Psikiyatri, Beslenme ve Diyet, Gastroenteroloji ile Diş Hekimi Uzmanları tarafından süreçte bilinmesi gereken tüm konular aktarılıyor.

Kursta, Fizyoterapist ve Ebe Ferda Saraçoğlu eşliğinde gebelik ve sonrası döneme özgü fizik egzersizleri, hamile pilatesi, bebek bakımı ve ilk yardım teknikleri ile doğum sırasında kullanılacak solunum egzersizleri ve gevşeme yöntemleri öğretiliyor.

DOĞUMA HAZIRLIK KURSUNDA NELER VAR?
Gebelik Seyri ve Takibi
Epidural ve Spinal Anestezi Yöntemleri
Gebelikte Cilt ve Saç Bakımı
Gebelik ve Sonrasında Beslenme
Bebek Bakımı ve Emzirme
Gebelikte Diş Sağlığı
Doğuma Hazırlık, Doğum ve Lohusalık
Yenidoğanın Gelişimi
Bebek Bakımında Tüm Ailenin Rolü
Doğuma Hazırlık Kursu’nda, daha bilinçli ve keyifli bir hamilelik dönemi geçirilmesini sağlamak, rahat ve kolay bir doğum yapılmasına yardımcı olmak ve anne adaylarına güvenli bir doğum sonrası dönem yaşatmak hedefleniyor.