sat─▒r aras─▒

Nar ek┼čisinin faydalar─▒ genel vücut sa─čl─▒─č─▒nda etki gösterir. Ortado─ču ve Akdeniz mutfa─č─▒nda kullan─▒lan nar ek┼čisi hem lezzetli hem de yararl─▒ bir besin kayna─č─▒d─▒r. Dam─▒t─▒lm─▒┼č nar suyundan elde edildi─či için fazla miktarda antioksidan ve C vitamini içerir. Sindirim, kan dola┼č─▒m sistemi ve kan ┼čekerine iyi gelen nar ek┼čisi, sa─čl─▒kl─▒ beslenmede önemli bir yer tutar. 

Nar Ek┼čisi Nedir?

Nar ek┼čisi, dam─▒t─▒lm─▒┼č nar suyundan elde edilen çe┼čitli yemeklerde kullan─▒lan bir sostur. Nar meyvesinin yo─čun lezzetini ta┼č─▒d─▒─č─▒ için tad─▒ ek┼čidir ve asidik bir yap─▒s─▒ vard─▒r. Lezzetli ve taze aromas─▒n─▒n yan─▒ s─▒ra içeri─čindeki bile┼čenlerle birçok yararl─▒ özellik sunar. Askorbik asit ve folik asit yönünden zengin olan nar ek┼čisi A, B1, B2, C, E ve PP vitaminlerini içerir. Ayn─▒ zamanda yüksek miktarda antioksidan içerdi─či için faydal─▒ g─▒dalar aras─▒nda yer al─▒r.  

Nar Ek┼čisinin Faydalar─▒

Nar ek┼čisinin faydalar─▒ söz konusu oldu─čunda birçok etkisi öne ç─▒kar. Bu besin kayna─č─▒n─▒n sundu─ču ┼čifal─▒ özelliklerini yak─▒ndan incelemek gerekir. 

Nar ek┼čisinin faydalar─▒ nelerdir sorusuna yan─▒t olarak ┼čunlardan bahsetmek mümkündür: 

 • Nar suyundaki antioksidanlarla serbest radikallerin ortadan kald─▒r─▒lmas─▒na yard─▒mc─▒ olur. Bu özelli─čiyle hücrelerin hasar görmesini önleyebilir ve iltihaplanmay─▒ azaltabilir. 
 • ─░çerdi─či antioksidan ve polifenollerle kan bas─▒nc─▒n─▒ azalt─▒r ve tansiyonu dü┼čürür.  
 • Anti-inflamatuar özelli─čiyle vücutta meydana gelebilecek iltihaplanma riskini azalt─▒r. Ba─č─▒rsaklardaki iltihaplanmay─▒ azaltt─▒─č─▒ için sindirim sisteminin daha iyi çal─▒┼čmas─▒n─▒ sa─člar.  
 • ─░çeri─činde bulunan folik asit hamilelik döneminde anne karn─▒ndaki bebe─čin sinir sistemini geli┼čtirmeye yard─▒mc─▒ olur. Ayn─▒ zamanda içerdi─či C vitaminiyle anne aday─▒n─▒n ba─č─▒┼č─▒kl─▒─č─▒n─▒n güçlenmesine destek olur. 
 • Ya┼č─▒n ilerlemesiyle ortaya ç─▒kan kemik erimesi (osteoporoz), osteoartrit ve romatoid artrit gibi kemik hastal─▒klar─▒n─▒ önler.  
 • ─░çerdi─či C, E ve K vitaminleriyle vücuda zindelik ve güç verir.  
 • Enerji verici özelli─či ile spor yapanlar için performans art─▒r─▒c─▒ olarak görülür. 
 • Kan ┼čekerini dengelemeye yard─▒mc─▒ oldu─ču için insülin direncini azalt─▒r ve diyabete iyi gelir.  
 • B1, B3 ve B5 vitaminleri ile birçok fayda sunar. B1 ve tiamin vücudun enerji üretimini, sinir ve kardiyovasküler sistemin daha iyi çal─▒┼čmas─▒n─▒ destekler. B3 vitamini cilt sa─čl─▒─č─▒na, sindirim ve sinir sistemine iyi gelir. B5 vitamini k─▒rm─▒z─▒ kan hücrelerinin sa─čl─▒─č─▒n─▒ korur ve oksijen ta┼č─▒ma kapasitesini art─▒r─▒r. 
 • Fazla miktarda içerdi─či polifenollerle dü┼čük yo─čunluklu lipoproteinleri azalt─▒r ve vücutta kolesterol birikimini önler. 
 • ─░çerdi─či polifenolik antioksidanlar ve C vitaminiyle oksidatif stresi önler; k─▒r─▒┼č─▒kl─▒k ve ince çizgi gibi ya┼članma belirtilerini geciktirmeye yard─▒mc─▒ olur. ─░çeri─činde yer alan niasin sayesinde cilt esnekli─čini art─▒r─▒r ve s─▒k─▒la┼čmay─▒ destekler.  
 • Metabolik sendromu olan bireyler nar ek┼čisi tüketti─činde endotel fonksiyonlar iyile┼čir ve kan bas─▒nc─▒ dü┼čer. Buna ba─čl─▒ olarak uzun vadede kardiyovasküler hastal─▒klar ve diyabet riski azal─▒r.  
 • Nöroprotektif özelli─či sayesinde beynin nörolojik hastal─▒klara kar┼č─▒ korunmas─▒na yard─▒mc─▒ olur.

Dolay─▒s─▒yla nar ek┼čisinin faydalar─▒ nelerdir sorusu pek çok yan─▒t─▒ içerir. ─░çerdi─či antioksidan, C vitamini ve B vitaminleriyle sinir sisteminden sindirim sistemine kadar yarar sa─člar. Bu nedenle nar ek┼čisinin yararlar─▒n─▒ görmek için yemek ve salatalara ölçülü miktarda ekleyerek tüketmek mümkündür. 

Nar Ek┼čisinin Faydalar─▒ ve Zararlar─▒

Nar ek┼čisinin faydalar─▒ ve zararlar─▒ iki farkl─▒ ┼čekilde ele al─▒n─▒r. Yararl─▒ etkileri çok fazla olan nar ek┼čisi fazla tüketildi─činde birtak─▒m yan etkilere neden olabilir. Özellikle de asit içerdi─či için mide ve ba─č─▒rsak i┼čleyi┼čini olumsuz etkileyebilir.

A┼ča─č─▒da nar ek┼čisinin olas─▒ zararlar─▒ maddeler halinde verilmi┼čtir: 

 • Mide asidi yüksek olan ki┼čilerde reflü ve mide yanmas─▒ gibi problemlere neden olabilir.  
 • Baz─▒ bireyler nar ek┼čisine kar┼č─▒ alerjik reaksiyonlar gösterebilir.  
 • Do─čal ┼čeker içerse de çok fazla tüketildi─činde diyabet hastalar─▒n─▒n kan ┼čekeri seviyelerinde dengesizli─če neden olur.  
 • Kan inceltme özelli─či oldu─ču için kan inceltici ilaç kullanan ki┼čilerin dikkatli olmalar─▒ gerekir.  
 • Asidik yap─▒s─▒yla di┼č minesine zarar vererek a┼č─▒nmas─▒na neden olabilir. 

Nar ek┼čisinin yararlar─▒ zararlar─▒ bilinçli bir tüketim aç─▒s─▒ndan önemlidir. Tüketim miktar─▒na ve ┼čekline göre olumlu ve olumsuz etkileri göz önünde bulundurulmal─▒d─▒r. Ayn─▒ zamanda ev yap─▒m─▒ üretimi olmas─▒na da dikkat edilmelidir. Zira do─čal olmayan nar ek┼čisinin içeri─činde yüksek miktarda ┼čeker bulunabilir.  

Ev Yap─▒m─▒ Nar Ek┼čisinin Faydalar─▒

Ev yap─▒m─▒ nar ek┼čisinin faydalar─▒ do─čal etkiler sunar. Organik nar ek┼čisi lezzeti ve aromas─▒yla birlikte yararl─▒ özellikleri vard─▒r.

Do─čal nar ek┼čisinin faydalar─▒ aras─▒nda ┼čunlar yer al─▒r: 

 • Yüksek C vitamini ve antioksidan içerdi─či için ba─č─▒┼č─▒kl─▒k sisteminin güçlenmesinde etkilidir. Buna ba─čl─▒ olarak k─▒┼č aylar─▒nda grip ve so─čuk alg─▒nl─▒─č─▒ ile sava┼čmaya yard─▒mc─▒ olur.  
 • Hipertansiyon olan bireylerde kan bas─▒nc─▒n─▒ dü┼čürmeye destek olur. 
 • Antikanser etkisinin oldu─ču dü┼čünüldü─čü için kansere kar┼č─▒ koruyucu oldu─ču söylenebilir. Özellikle de prostat, kolon ve meme kanserinin meydana gelmesini önler.  
 • Diyet nitratlar─▒ aç─▒s─▒ndan zengin oldu─čundan egzersiz performans─▒n─▒ art─▒rarak spora te┼čvik eder.  
 • Vücuttaki toksinleri atar ve cildin daha parlak görünmesine yard─▒mc─▒ olur.  

Kimler Nar Ek┼čisi Tüketemez?

Nar ek┼čisi faydalar─▒ bak─▒m─▒ndan zengin bir besin maddesi olsa da baz─▒ ki┼čiler taraf─▒ndan tüketilmesi uygun de─čildir. Özellikle de fazla tüketimi beklenmeyen yan etkilerine neden olabilir. ─░çeri─činde yer alan asitler nedeniyle mide hassasiyeti, gastrit ve reflü gibi sindirim rahats─▒zl─▒klar─▒ olan ki┼čiler dikkatli tüketmelidir.

Ayn─▒ zamanda do─čal olmayan nar ek┼čisi yüksek miktarda ┼čeker ve koruyucu içerdi─činden diyabet hastalar─▒ için zararl─▒d─▒r. Kan bas─▒nc─▒n─▒ etkileyen bu besin tansiyon rahats─▒zl─▒─č─▒ olan ki┼čiler taraf─▒ndan çok fazla tüketilmemelidir.  

Nar Ek┼čisi Hangi Hastal─▒klara ─░yi Gelir?

Nar ek┼čisinin faydalar─▒ söz konusu oldu─čunda baz─▒ hastal─▒klar üzerindeki etkilerinden de bahsedilmelidir. Birçok rahats─▒zl─▒─ča iyi gelen nar ek┼čisi içerdi─či antioksidan, C ve B vitaminleri sayesinde grip ve so─čuk alg─▒nl─▒─č─▒n─▒ önler. Ayn─▒ zamanda damar esnekli─čini sa─člar ve kolesterol seviyesini düzenler.  

Anti-inflamatuar etkisiyle vücuttaki iltihap olu┼čumunu önlemeye ve eklem sa─čl─▒─č─▒n─▒ iyile┼čtirmeye yard─▒mc─▒ olur. Ayr─▒ca anti-kanser özelli─čiyle kansere kar┼č─▒ koruyuculu─ču da ara┼čt─▒rmalarla desteklenmi┼čtir. ─░çerdi─či do─čal bile┼čenlerle diyabet ve kardiyovasküler hastal─▒klara kar┼č─▒ önleyici oldu─ču da belirtilir.  

Nar Ek┼čisi Hakk─▒nda S─▒kça Sorulan Sorular

Nar Ek┼čisi Günlük Ne Kadar Tüketilmeli?

Nar ek┼čisinin günlük tüketimi çocuk ve yeti┼čkinlere göre farkl─▒l─▒k gösterir. Sa─čl─▒kl─▒ yeti┼čkin bireyler için günde yakla┼č─▒k 1-2 yemek ka┼č─▒─č─▒ tüketmek uygundur. Çocuklar için nar ek┼čisi tüketim miktar─▒ 1 çay ka┼č─▒─č─▒ ila 1 yemek ka┼č─▒─č─▒d─▒r. Hamile ve emziren kad─▒nlar için 1 yemek ka┼č─▒─č─▒ tercih edilebilir fakat bebek ve anne aday─▒ sa─čl─▒─č─▒ için uzman görü┼čü almak önemlidir.  

Nar Ek┼čisi Besin De─čeri Nedir?

Nar ek┼čisinin besin de─čeri kaç kalori içerdi─čini ve hangi bile┼čenleri içerdi─čini ifade eder. 100 gram nar ek┼čisinde 300 gram kalori bulunurken 1 çorba ka┼č─▒─č─▒ (10 gr) miktar─▒nda 30 kalori bulunur. 100 gramda 74, 1 çorba ka┼č─▒─č─▒nda ise 7.4 gr karbonhidrat bulunur. ─░çerdi─či di─čer besin bile┼čeni ise proteindir. 100 gram nar ek┼čisinde 1 gram, 1 çorba ka┼č─▒─č─▒nda ise 0.1 gr protein içerir. Yüksek oranda karbonhidrat içerdi─či için dikkatli ve ölçülü miktarda tüketilmesi önemlidir. 

Nar Ek┼čisi Zay─▒flat─▒r m─▒?

Nar ek┼čisi do─čal ┼čeker ve antioksidan içerdi─či için sa─čl─▒kl─▒ bir besindir. Fakat do─črudan zay─▒flatma etkisi olmad─▒─č─▒ için spor, sa─čl─▒kl─▒ beslenme ve düzenli uyku gibi unsurlarla desteklenmelidir. Kilo vermek isteyen ki┼čilerin ölçülü miktarda nar ek┼čisi tüketmesi ve ayn─▒ zamanda sa─čl─▒kl─▒ diyet ve egzersize önem vermesi gerekir.  

En ├çok Okunan Sa─čl─▒k Rehberi Yaz─▒lar─▒m─▒z

Sosyal Medya Hesaplar─▒m─▒z:
Facebook | Instagram | YouTube | LinkedIn

Uzm. Dyt.
Rana Eken
Beslenme ve Diyet
VM Medical Park VM Medical Park Bursa
670

Bu i├žeri─čin geli┼čtirilmesinde Medical Park Yay─▒n Kurulu katk─▒ sa─člam─▒┼čt─▒r.
Sayfa i├žeri─či sadece bilgilendirme ama├žl─▒d─▒r. Sayfa i├žeri─činde tedavi edici sa─čl─▒k hizmetine y├Ânelik bilgiler i├žeren ├Âgelere yer verilmemi┼čtir. Tan─▒ ve tedavi i├žin mutlaka hekiminize ba┼čvurunuz.