Okula giden çocuklarda hangi hastalıklar daha sık görülür?

Okula giden çocuklarımızda enfeksiyonlar, yaralanmalar, diş sağlığı sorunları, astım ve diğer alerjik hastalıklar, büyümede yetersizlik, beslenme bozuklukları, öğrenme güçlüğü gibi birçok sağlık sorunu ile karşılaşabiliriz. Çocuklarda okulların açılıp, havaların soğumaya başlamasıyla beraber anjin, farenjit, nezle, grip gibi üst solunum yolları enfeksiyonları artar. Basit önlemlerle atlatılabilecek nezle gibi üst solunum yolu enfeksiyonları iyi tedavi edilmediği zaman otit, sinüzit gibi bakteriyel enfeksiyonlara yol açabilir. Burun açıcı ilaçlar, ateş düşürücü ve ağrı kesici ilaçlar kullanılmalıdır. Antibiyotiğe hemen başlanmamalıdır. Orta kulak iltihapları kalıcı işitme kayıplarına neden olabileceği için önemsenmelidir.

İdrar yolu enfeksiyonları, üst solunum yollarından sonra ikinci sıklıkta gözlenir. Özellikle okullardaki tuvalet temizliğinin yetersizliği nedeniyle çocukların idrar tutmaları ve idrarı eve saklama alışkanlıkları, kızlarda alt temizliğinin önden arkaya doğru yapılmaması, dar ve sentetik iç çamaşırlarının giydirilmesi idrar yolu enfeksiyonlarının nedenlerindendir. Yine hijyenik olmayan ortamlarda hazırlanmış gıda tüketimiyle gelişen gıda zehirlenmeleri, el hijyenine dikkat edilmemesi ile gelişen barsak enfeksiyonları ve kıl kurdu başta olmak üzere barsak parazitleri de okul çocuklarında sıkça gözlenen enfeksiyon hastalıklarıdır.

Çocukları enfeksiyon hastalıklarından korumak için hangi önlemler alınmalıdır?

Gıda tüketiminden önce ve tuvalet kullanımından sonra doğru el yıkama öğretilmelidir. İdrarın açık renk olmasını sağlayacak şekilde yeterli miktarda su içilmesi, çocuğun günde 3–4 kere idrar yapması, tuvalette yeterli süre kalması sağlanmalıdır. Genital bölge sabun veya şampuanla değil, temiz suyla yıkanmalıdır. Kızlarda genital bölge temizliği önden arkaya doğru olmalıdır. Alt iç çamaşırları her gün değiştirilmelidir. Bağışıklık sistemini güçlendirmek için, güne iyi bir kahvaltı ile başlamaları, et - yumurta gibi proteinden zengin gıdaları, barsak florasında bulunan probiyotikleri artırdıkları için yoğurt, peynir vb. gıdaları, vitaminden zengin mevsimine uygun, iyice yıkanmış taze meyve ve sebzeleri yeterince tüketmeleri sağlanmalıdır. Aşıları eksiksiz ve zamanında yapılmalıdır.

Düzenli ve kaliteli uyku uyumaları, kalabalık ve havasız ortamlardan uzak durmaları sağlanmalıdır. Çocuklarımız bulaşıcı bir hastalık taşıdığında hastalığın diğer çocuklara bulaşmasını önlemek için doktorun önerdiği süre boyunca okula gönderilmemelidir. Her okulun, öğrencilerin sağlığını denetleyecek bir okul hemşiresi bulunmalıdır. Okul ve çevresinde satılan gıdaların kontrolü/ okulda tuvalet temizliğinin kontrolü için okul yöneticileri, öğretmenler, ebeveynlerin katılımı ile okul sağlığı ekibi oluşturulmalıdır.