Okul Çağı Çocuklarında Omurga Eğriliğine Dikkat

Omurga sağlıklı bir yaşam ve hareket için vazgeçilmez bir yapıdır. Omurganın pek çok işlevi var. Başı sağa-sola döndürmek, yere eğilip bir şeyi alabilmek gibi temel hareketleri sağlıyor ve hayati önem taşıyan iç organları koruyor. Medical Park Tokat Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon bölümü tarafından yapılan açıklamada "Omuzlarda asimetri ile belde ve sırtta gamzeleşmeler, sağa-sola doğru omurga eğrilikleri varsa mutlaka bir uzmana muayene olmalısınız." uyarısında bulunuyor.

Vücudumuza esneklik sağlayan, yürürken gövdemize destek olan, bacaklarımız, başımız ve gövdemiz arasında köprü görevi gören omurlarımız tüm iskelet sisteminin ana gövdesini leğen kemiği ile birlikte oluşturur. En önemli görevlerinden biri omuriliğimizi koruyor olması. Bunun yanında kalp ve akciğer gibi organlarımızı da muhafaza etmektedir.

Omurgaya önden ya da arkadan bakıldığında görülen eğriliklerin tümü 'skolyoz' olarak adlandırılıyor. Her yaş grubunda görülebilen bir omurga bozukluğu olan skolyoz, en sık ergenlik çağında ortaya çıkıyor. On kişiden birinde rastlanan bu ortopedik hastalık, yüksek seviyede olmadığı sürece çıplak gözle kolay kolay fark edilemiyor. Tedavi gerektirecek kadar ağır eğiklikler kızlarda erkeklerden yedi kat daha fazladır. Hafif eğiklikler ise kızlarda ve erkeklerde eşit oranda görülür. Yirmiye yakın farklı türü var ancak en sık görülenleri idiyopatik (sebebi bilinmeyen), doğumsal ve çeşitli sinir, kas hastalıklarına eşlik eden skolyoz tipleridir. Skolyoz ve omurga rahatsızlıklarının ergenlik döneminde yapılacak sırt muayenesiyle kolayca fark etmek mümkündür. Skolyoz, estetik bozukluklara neden olabildiği gibi kaburga bölümündeki oluşan eğiklikler kalp ve akciğerlerin fonksiyonlarını negatif etkileyebilirler.

Skolyoz'a neden olan faktörler

Skolyoz çok çeşitli nedenlerle ortaya çıkabilmektedir. Örneğin spastik çocuklarda ya da çocukluk çağında felç geçirenlerde görülüyor. Ancak sıklıkla karşılaşılan vakalar, daha çok 10'lu yaşlarda ortaya çıkan ve nedeni tam olarak halen bilinmeyen (idiyopatik) grupta görülen skolyozlar ile anne karnındaki etmenler nedeniyle ortaya çıkan ve doğuştan itibaren bulgu veren doğumsal skolyozlardır. İdiyopatik skolyozun nedenini tam olarak bilmiyoruz. Doğumsal skolyoza ise gebelik sırasında geçirilen enfeksiyonlar, şeker hastalığı ve bazı vitamin eksikliklerinin neden olduğu düşünülmektedir.

Ağır okul çantalarına dikkat!

Çocuklarda 12–18 yaş arasında sıklıkla karşılaşılan bir olgu olan sırt ağrısında sırt çantaları önemli bir faktör. Çantanın ağırlığı çocuğun ağırlığının yüzde 20'sinden daha fazla olmamalı. Ağır çantalar sırt ağrısına, duruş bozukluklarına yol açabilir. Ancak yapısal omurga bozukluklarının ağır sırt çantası kullanımından kaynaklandığını gösteren bir bulgu mevcut değil. Çocuklar mümkün olduğunca hafif, bel destekli çantalar kullanmalı. Tekerlekli ya da elde taşınan çantaların tercih edilmesiyle sırt ağrısının ve yol açabileceği sorunların önüne geçilebilir. Çantanın hafifletilmesi ve istirahata rağmen geçmeyen sırt ağrılarında bir doktora başvurulmalı.

Okul taramaları çok önemli

Skolyozun erken tespit edilmesi ve skolyoz takibi yapılacak bir fizik tedavi ve rehabilitasyon kliniği veya hastaneye yönlendirilmesi şarttır. Birçok skolyoz ilerlemeden tespit edilirse cerrahi girişim yapılmadan tedavi edilebilir. Onun için okul taramaları çok önemlidir.

Tedavi olarak yapılan egzersizler tek tedavi seçeneği olarak kabul edilmemelidir. Yani hastayı, eline egzersiz programlarını verip gönderemezsiniz. Çünkü bu hastalardaki eğikliğin derecesine göre breysleme (ortez) yapılmalıdır veya gerekiyorsa cerrahiye yönlendirilmelidir. İyi yapılan breysleme hasta ve hasta ailesi ile işbirliği sağlanabilirse yüzde 70 oranında düzelme sağlayabilir.