O'na küçük sukulentler verin!

73

Dikensiz kaktüs olarak da bilinen sukulent bitki son yıllarda popülerliği oldukça artan bir süs bitkisidir. Zahmetsiz bakımı ve dayanıklı olması nedeniyle öne çıkan sukulentler; köklerinde, gövdesinde ve yapraklarındaki özel etli dokular sayesinde su tutma özelliğine sahiptir. Hatta bazı sukulent türlerinin yaprakları su baloncuklarını andıran yapısı ile çok daha fazla dikkat çekicidir. Uzun süre su verilmediğinde dahi kolayca yetiştirilebilen bitki, çeşitli büyüklüklerde ve farklı yaprak renkleri ile göz alıcıdır. Kalın ve etli yaprakları mum gibi bir tabaka ile ya da ince tüylerle kaplı olan bitkinin dış yüzeyi suyun çabuk buharlaşmasını önler. Son birkaç yıldır trend haline gelen sukulent bitkisi zarif görünümü ile ev ve ofis dekorasyonunda mutlaka yer almakta ve çabuk çoğalma özellikleri ve kolay bakılabilmeleri sayesinde modern yaşamın doğa ve yeşile özlemini bir nebze olsun azaltmaktadır.

Nerelerde Kullanılabilir?

Sukulentler, teraryum olarak bilinen cam fanusların yaygınlaşması ile birlikte dekoratif bir süs bitkisine dönüşmüştür. Adeta minik bir orman barındıran fanuslar içinde yetiştirilebilen sukulentler, aynı zamanda minyatür bahçeler ve bonsai yapımında da kullanılabilir. Tek tek küçük saksılara dikilerek evin her köşesine yerleştirilebilen bitki nikâh şekerlerinde, kapı çelenklerinde ve hatta gelin buketlerinde bile yer alabilir. Saksı dışına sarkan salkım türlerinin yanı sıra toprağı halı gibi kaplayan sukulent türleri ile bahçelere farklı bir hava getirilebilir. Genellikle balkonlarda farklı türleri ile birleştirilerek kullanılan sukulentler ile kaya bahçeleri, teras bahçeleri ve dikey bahçeleri görkemli peyzaj görüntülerine çevrilebilir. Saplarından çiçek açan bitki paylaşımı sembolize ettiği için sevdiklerinize armağan edebileceğiniz en anlamlı hediyelerden biridir.

Sukulent Hangi Topraklarda Yetiştirilir ve Nasıl Ekilir?

Suyu kökleriyle topraktan emmeyen sukulentler, su ihtiyaçlarını köklerinin etrafındaki nemli topraktan sağlar. Su tutma özelliği yüksek bir toprak kullanımı bitkinin çürümesine neden olduğu için sukulent toprağının geçirgenliği yüksek, çakıllı, iri taneli kumlu toprak çeşitlerinden seçilmesi büyük önem taşır.  Bitkinin sağlıklı bir şekilde büyüyebilmesi içim kumlu çöl toprağı idealdir.  Bu toprak çeşidi kaktüs toprağı olarak bilinir ve geçirgenlik oranı yüksek, içinde minik taşlar ve ponza parçaları barındırır. Sukulen toprağı içine lavtaşı, ponza, perlit ve zeolit gibi volkanik malzemeler kullanılması önerilir. Kullanılan volkanik malzemeler topraktaki nemin yoğunlaşmasını önleyerek sukulent yapraklarında mantar oluşmasını engeller. Ayrıca ağaç kabukları, dere taşları ve yosunlarla da zenginleştirilerek daha hoş bir görünüme sahip olması sağlanabilir. Seçilen kabın altı bitkinin boyu kadar toprakla doldurulur ve sukulentler kaba yerleştirilir. Bitki kökleri hava alırsa, sukulentlerin kendine has doğal formu bozulabilir. Bu nedenle bütün gözeneklerin toprakla doldurulması oldukça önemlidir. Toprağa ekildikten sonraki iki haftada bitki kök salabilir.

Sukulentlerin Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Tropik kökenli bir bitki olan sukulent, soğuğu sevmez ve olumsuz etkilenir. Sulu ve etki gövdeleri soğuk havalarda kolayca donabilir. Fazla sulanması önerilmeyen bitkinin toprağının nemli olması yeterlidir.  Bitkinin çeşidi ve yetiştirildiği ortama göre su ihtiyacı değişiklik gösterir. Genel olarak kış aylarında ortam ısına bağlı olarak sukulentlerin ayda bir kez sulanması yeterlidir. Yaz aylarında ise hafta da bir kez sadece topraklarının nemlendirecek şekilde sulanması gerekir. Sulamadan önce toprağın nemli olup olmadığı el ile kontrol edilerek sulanması ve su verme işlemi esnasında akan suyun saksının altında kalmamasına dikkat edilmesi bitkinin aşırı sulanarak çürümesini önler. Kullanılan suyun çok soğuk olmaması ve hafif alkali olması önerilir. Su pH seviyesinin 6-7 oranında olması için suyun kaynatılarak dinlendirildikten sonra kullanılması uygundur. Klorlu su kullanımı yapraktan çoğaltılan sukulentlerin yapraklarının yanmasına neden olabilir.

Sukulentlerin Sağlığa Faydaları

Sıcak ülkelerde doğal olarak yetişen sukulentler, özellikle Asya, Afrika ve Amerika’da yaygın olarak bulunur. Radyasyon toplama özelliği ile dikkat çeken sukulent bitkisi, ortamdaki radyasyonu emerek ortamın radyasyon oranını düşürebilir. Özellikle kanser tedavisi alan hastalarda uygulanan radyasyon terapisi vücutta radyasyon birikimine neden olabilir. Sukulentlerin bu özelliği, kanser tedavisi alan hastalar tarafından tercih edilmesinin sebebidir. Bilimsel bir kanıtı henüz olmamasına rağmen yapılan çalışmalarda radyasyon emme özelliğinden söz edilen sukulent bitkisi, radyasyonun etkisini azaltıcı özellik gösterebilir.

Siz de evinizi ve iş yerinizi farklı sukulentç eşitleri ile süsleyebilir, ortamdaki fazla radyasyonu şık bir şekilde uzaklaştırabilirsiniz.