sat─▒r aras─▒

Papatya Ya─č─▒ Faydalar─▒ Nelerdir?

Papatya ya─č─▒ faydalar─▒ ile öne ç─▒kan bitkisel ya─č ürünlerinden biridir.

A─čr─▒ kesici bir bitki olarak bilinen papatya, kokusuyla dinlendirici ve sakinle┼čtirici bir etkiye sahiptir.

Çiçeklerinin özlerinden elde edilen bitkisel ya─č antibakteriyel ve antiviral özellikleriyle geleneksel t─▒pta kullan─▒l─▒r.

Özellikle de kozmetik alanda tercih edilen papatya ya─č─▒ saç ve cilt için faydal─▒d─▒r. 

Papatya Ya─č─▒ Nedir? 

Papatya Ya─č─▒ Nedir?┬á

Papatya ya─č─▒, Asteraceae familyas─▒na ait olan ve dünya genelinde bilinen bir bitki olan papatyan─▒n çiçeklerinden elde edilir.

Buhar distilasyonu yöntemiyle elde edildi─či için uçucu ya─č özelli─čini ta┼č─▒r. Soluk mavi ve ye┼čilimsi bir renge sahip olan papatya ya─č─▒n─▒n çiçeksi bir kokusu vard─▒r.

Bu özelli─čiyle genelde aromaterapide tercih edilir. Anti-inflamatuar, antibakteriyel ve antioksidan özellikleriyle de cilt ve saç sa─čl─▒─č─▒n─▒ desteklemek için de kullan─▒labilir.

Papatya Ya─č─▒ Faydalar─▒  

Papatya ya─č─▒ faydalar─▒ bak─▒m─▒ndan tercih edilen bir bitkisel ya─čd─▒r.

Yüzy─▒llard─▒r sa─čl─▒k ve güzellik için kullan─▒ld─▒─č─▒ için günümüze kadar gelmi┼čtir. De─čerli özelliklere sahip olan papatya ya─č─▒n─▒n faydalar─▒ ┼čunlard─▒r: 

 • Do─čal a─čr─▒ kesici özelli─či sayesinde ba┼č a─čr─▒s─▒n─▒, kas ve eklem a─čr─▒lar─▒n ─▒hafifletir. 
 • Solunum yolu rahats─▒zl─▒klar─▒nda nefes aç─▒c─▒ özelli─či vard─▒r. Banyo suyuna eklendi─činde veya oda kokusu olarak kullan─▒ld─▒─č─▒nda burun t─▒kan─▒kl─▒─č─▒n─▒ giderebilir. 
 • Kokusu ve içerdi─či do─čal bile┼čenlerle stresi uzakla┼čt─▒r─▒r ve uyku problemlerini giderir. 
 • Adet sanc─▒ ve a─čr─▒lar─▒na iyi geldi─či için regl günlerinin daha rahat geçirilmesine yard─▒mc─▒ olur. Bu etkisinden faydalanmak için kar─▒n bölgesine masaj yaparak uygulanabilir. 
 • Bo┼čalt─▒m sistemi sa─čl─▒─č─▒n─▒ güçlendirir ve özellikle ba─č─▒rsak hareketlili─čini sa─člar. Kab─▒zl─▒k ve metabolizma durgunlu─čundan kurtulmak için kar─▒n bo┼člu─čuna masaj olarak uygulamak mümkündür.  
 • Antihistaminik etkisiyle yaray─▒ iyile┼čtirir ve bebeklerde pi┼čik önleyici olarak kullan─▒labilir. Ayn─▒ zamanda bebeklerde görülen kar─▒n a─čr─▒s─▒n─▒n geçmesi için de i┼če yarar. Bunun için 2 damla papatya ya─č─▒ masaj olarak kar─▒n bölgesine uygulanmal─▒d─▒r.  
 • Antibiyotik özelli─čiyle bakteri ve enfeksiyonla mücade etme gücü vard─▒r. Buna ba─čl─▒ olarak deride olu┼čan iltihaplar─▒n ve ba─č─▒rsaklardaki parazitlerin giderilmesinde etkilidir. 
 • Migren ve sinüzit rahats─▒zl─▒klar─▒n─▒n geçmesine yard─▒mc─▒ olur.  
 • Aromaterapide anksiyete ve stres gibi kayg─▒ bozukluklar─▒n─▒n yönetilmesinde papatya ya─č─▒ kullan─▒labilir.  

Papatya Ya─č─▒n─▒n Saça Faydalar─▒ 

Papatya Ya─č─▒n─▒n Sa├ža Faydalar─▒┬á

Papatya ya─č─▒n─▒n saça faydalar─▒ aras─▒nda birçok olumlu etkilerinden bahsedilebilir. D─▒┼č etkenlere sürekli maruz kalan saçlar zamanla y─▒pran─▒r.

Papatya ya─č─▒ canl─▒l─▒─č─▒n─▒ yitirmi┼č ve kurumu┼č saçlar─▒n yeniden canlanmas─▒n─▒ ve parlakl─▒k kazanmas─▒n─▒ sa─člar.

Ayn─▒ zamanda yumu┼čakl─▒k kazand─▒rd─▒─č─▒ için daha kolay ┼čekillenmesine yard─▒mc─▒ olur.

Papatya ya─č─▒n─▒n saça faydalar─▒ aras─▒nda kepek olu┼čumunu önlemesi ve ka┼č─▒nt─▒y─▒ hafifletmesi de yer al─▒r. Birkaç damla ya─č─▒ saç uçlar─▒na sürerek bu etkileri görmek mümkündür.  

Papatya Ya─č─▒ Yüze Faydalar─▒  

Papatya ya─č─▒ yüze faydalar─▒ konusunda oldukça etkili bir bitkisel üründür.

Saf formda veya di─čer do─čal ya─č bile┼čenleriyle kar─▒┼čt─▒r─▒larak uyguland─▒─č─▒nda yararl─▒ etkilerini sunar. Papatya ya─č─▒ yüze faydalar─▒ genel hatlar─▒yla ┼čunlard─▒r: 

 • Anti-inflamatuar özelli─čiyle sivilce, tahri┼č ve k─▒zar─▒kl─▒─č─▒ geçirmeye yarar.  
 • Do─čal nemlendirici oldu─ču için yüzde olu┼čan soyulmalara iyi gelir ve kurulu─ču önler.  
 • Güne┼č yan─▒klar─▒n─▒n etkilerini hafifletebilir.  
 • Göz çevresindeki k─▒r─▒┼č─▒kl─▒─č─▒ ve yüz bölgesindeki sarkmalar─▒ önler. Gözalt─▒ morluklar─▒n─▒ gidermede etkisi vard─▒r.  
 • Sivilce veya güne┼č lekelerine iyi gelir.  
 • ─░çeri─činde yer alan vitamin ve mineraller yüz bölgesindeki cilt kusurlar─▒n─▒n azalt─▒lmas─▒na yard─▒mc─▒ olur. 

Papatya ya─č─▒ faydalar─▒ özellikle cilt sa─čl─▒─č─▒nda etkilidir. Fakat alerjik semptomlar göz önünde bulundurularak olas─▒ yan etkileri önlenmelidir.

Zira papatyaya alerjisi olan bireyler bu bitkisel ya─č─▒ kulland─▒klar─▒nda cilt üzerinde ka┼č─▒nt─▒, k─▒zar─▒kl─▒k ve döküntü gibi problemlerle kar┼č─▒la┼čabilir.  

Papatya Ya─č─▒ Cilde Faydalar─▒ 

Papatya ya─č─▒ cilde faydalar─▒ güçlü nemlendirici ve hücre yenileyici özelli─čiyle ili┼čkilidir.

 E vitamini içeren papatya ya─č─▒ kuruyan cildi nemlendirir ve yumu┼čak bir his b─▒rak─▒r.

Özellikle dirsek ve topuk çatlaklar─▒nda kullan─▒ma uygundur. Ayn─▒ zamanda ciltteki k─▒zar─▒kl─▒k ve iltihaplar─▒ da geçirmeye yarad─▒─č─▒ için sa─čl─▒kl─▒ görünmesine yard─▒mc─▒ olur. 

Papatya ya─č─▒ cilde faydalar─▒ aras─▒nda daha birçok unsur vard─▒r. Sedef ve egzama gibi problemlere de iyi gelen bu bitkisel ya─č çok yönlü özellikleriyle bilinir. Kir ve ya─članmay─▒ önledi─činden cilt temizli─činde de kullan─▒labilir.

Dolay─▒s─▒yla cilt sa─čl─▒─č─▒n─▒ iyile┼čtirmeye yönelik çe┼čitli yararlar─▒ oldu─ču için kozmetik alanda papatya ya─č─▒ en tercih edilen bitkisel ya─člardan biridir.  

Papatya Ya─č─▒n─▒n Zararlar─▒ Nelerdir? 

Papatya Ya─č─▒n─▒n Zararlar─▒ Nelerdir?┬á

Papatya ya─č─▒ faydalar─▒ ile öne ç─▒kan bir bitkisel ya─č ürünü oldu─ču için genelde zararlar─▒ bilinmez.

Tüm cilt tipleri farkl─▒ oldu─ču için herkeste yararl─▒ etkiler sunmas─▒ beklenemez.

Özellikle de papatyaya kar┼č─▒ alerjisi olanlar─▒n bu bitkisel ya─č─▒ kullanmamalar─▒ gerekir.

Alerjik semptomlar─▒ test etmek için cilde veya saça uygulamadan önce cildin küçük bir alan─▒na ya─č─▒ sürerek 30 dakika beklemek gerekir.  

Y─▒kad─▒ktan sonra k─▒zar─▒kl─▒k ve tahri┼č görünmüyorsa kullan─▒ma uygun anlam─▒na gelir.

Fakat ka┼č─▒nt─▒, k─▒zar─▒kl─▒k ve kabarc─▒k gibi alerjik belirtiler meydana geldiyse cildin di─čer k─▒sm─▒na uygulanmamas─▒ önemlidir.

Di─čer yandan alerjisi olmayan ki┼čilerin ciltlerinde dahi tahri┼č problemi ya┼čanabilir.

Bunun nedeni hassas cilde sahip olmalar─▒d─▒r. Bu durumda di─čer bitkisel ya─člarla seyreltilerek kullan─▒m─▒ olumsuz etkileri engeller.  

Papatya Ya─č─▒ Nas─▒l Kullan─▒l─▒r? 

Papatya ya─č─▒n─▒n faydalar─▒ için uygun ve ölçülü miktarda yüz, saç ve vücut k─▒s─▒mlar─▒nda kullanmak gerekir. Böylece beklenen etkileri daha iyi bir ┼čekilde görülebilir.

A┼ča─č─▒da papatya ya─č─▒n─▒n kullan─▒m alanlar─▒ ve nas─▒l uygulanmas─▒ gerekti─čine dair bilgiler verilmi┼čtir: 

 • Cilde parlakl─▒k, nem ve yumu┼čakl─▒k kazand─▒rmas─▒ için birkaç damla papatya ya─č─▒ al─▒n─▒r ve masaj yaparak uygulanabilir.  
 • Vücudu rahatlatma ve gev┼četme etkisi oldu─ču için özellikle banyo öncesinde masaj yap─▒lmas─▒ önerilir.  
 • A─čr─▒yan eklem bölgelerine masaj yap─▒larak kullan─▒lmas─▒ mümkündür. 
 • Saç dökülmesi problemi için di─čer do─čal ya─člarla maske haline getirilerek saçlara uygulanabilir. Ayn─▒ zamanda ┼čampuan ve saç bak─▒m maskelerinin içine ilave edilmesi de etkisini göstermesine destek olur.  
 • Kulak a─čr─▒s─▒ ve iltihab─▒ durumunda kulak içine 1 damla damlat─▒lmas─▒ rahats─▒zl─▒─ča iyi gelebilir. Doktor kontrolünde kullan─▒lmal─▒d─▒r.   
 • Stres ve kayg─▒dan uzakla┼čmak için aromaterapi amac─▒yla buhurdanl─▒kta kullan─▒labilir.  

Papatya Ya─č─▒ Faydalar─▒ Hakk─▒nda S─▒kça Sorulan Sorular  

Papatya Ya─č─▒ ─░çilir mi? 

Papatya ya─č─▒ her ne kadar bitkisel bir ya─č olsa da içilmesi veya yemeklerde kullan─▒lmas─▒ uygun de─čildir. ─░çildi─činde mideyi tahri┼č eder ve önemli sa─čl─▒k sorunlar─▒n─▒ ortaya ç─▒karabilir. Genelde esansiyel ve masaj ya─č─▒ olarak tercih edildi─či için cilde uygulan─▒r.  

Papatya Ya─č─▒ Saçlar─▒n Rengini Açar m─▒? 

Papatya ya─č─▒, papatya özlerinden elde edildi─či için do─čal bir aç─▒c─▒d─▒r. Saçlar─▒n renk tonunu açmaya yard─▒mc─▒ olur ve daha parlak görünmesini sa─člar. Bu özelli─činden yararlanmak için saç uçlar─▒na ve di─čer k─▒s─▒mlar─▒na do─črudan sürülerek güne┼č ─▒┼č─▒─č─▒nda beklemek gerekir. Her saç renginde ayn─▒ etkiyi göstermedi─činden koyu renkli saçlarda etkisi çok fazla görülmeyebilir. 

Papatya Ya─č─▒n─▒ Kimler Kullanamaz?  

Papatya ya─č─▒ seyreltilmeden kullan─▒ld─▒─č─▒nda hassas cilt tipine sahip olan ki┼čilerde tahri┼če neden olur. ─░çilerek tüketilmedi─či için çocuklardan uzak tutulmas─▒ gerekir. Ayn─▒ zamanda papatya varfarin ve siklosporin ilaçlar─▒yla tepkimeye girebilir. Uçucu bir ya─č oldu─ču için hamile ve emziren kad─▒nlar─▒n da kullanmadan önce doktora dan─▒┼čmalar─▒ gerekir.  

Papatya Ya─č─▒ Evde Nas─▒l Yap─▒l─▒r? 

Papatya ya─č─▒ evde yap─▒labilecek basit bitkisel ya─č ürünlerinden biridir. Bunun için 1 su barda─č─▒ zeytinya─č─▒ ve 1 po┼čet kurutulmu┼č veya taze papatya gerekir. Orta boyda kavanozun içine ince parçalara ayr─▒lan papatyalar eklenir ve üzerine zeytinya─č─▒ ilave edilir. A─čz─▒ s─▒k─▒ca kapat─▒ld─▒ktan sonra 2-3 hafta boyunca odan─▒n güne┼č alan bir yerinde bekletilmelidir. Bu süre zarf─▒ndan sonra bir tencere suyla doldurulmal─▒ ve ─▒s─▒t─▒lmal─▒d─▒r. ─░nce bir tülbent yard─▒m─▒yla kar─▒┼č─▒m süzülerek papatya ya─č─▒ elde edilir.  

En ├çok Okunan Sa─čl─▒k Rehberi Yaz─▒lar─▒m─▒z

Sosyal Medya Hesaplar─▒m─▒z:
Facebook | Instagram | YouTube | LinkedIn

Dr. ├ľ─čr. ├ťyesi
Hakan Arslan
Dermatoloji (Cildiye)
VM Medical Park VM Medical Park Ankara
3110

Bu i├žeri─čin geli┼čtirilmesinde Medical Park Yay─▒n Kurulu katk─▒ sa─člam─▒┼čt─▒r.
Sayfa i├žeri─či sadece bilgilendirme ama├žl─▒d─▒r. Sayfa i├žeri─činde tedavi edici sa─čl─▒k hizmetine y├Ânelik bilgiler i├žeren ├Âgelere yer verilmemi┼čtir. Tan─▒ ve tedavi i├žin mutlaka hekiminize ba┼čvurunuz.