satır arası

Peeling, ölü hücrelerin cilt yüzeyinden uzaklaştırılması ile yapılan bir nevi cilt temizleme işlemidir. Peeling farklı yöntemlerle yapılabilir ve buna göre çeşitli isimlerle anılır. Kimyasal peeling, cilde kimyasal bir solüsyon uygulanarak yapılır. Bu yöntem cildi soymanın yanı sıra derinlemesine temizlenmesini de sağlar.

Fiziksel peeling, fırça gibi aşındırıcı bir cisim ya da bileşen kullanılarak ölü cilt hücrelerinin manuel olarak uzaklaştırılmasıdır. Doğal peeling, tamamen doğal maddelerle hazırlanan maskeler yardımıyla yapılır. Lazer peeling ise cildi ölü hücrelerden arındırmak için lazer ışınlarının kullanıldığı cilt soyma yöntemidir. Başarılı bir peeling, cildi kaplayan ölü cilt hücrelerinin neden olduğu bariyeri ortadan kaldırır ve alt katmanlardaki yeni cilt hücreleri için yer açar. Böylece nemlendirici ürünlerin cilde derinlemesine nüfuz etmelerinin yolunu açarak onları daha etkili hale getirir. Kısacası düzenli bir peeling rutini, cildin taze ve sağlıklı görünmesini sağlar.

Peeling nedir? 

Peeling, ölü cilt hücrelerini cildin dış katmanından uzaklaştırılması işlemidir. Doğru şekilde yapılmazsa cilde faydadan çok zarar verebilir. Peeling uygulamasının cilde zarar vermemesi, kızarıklık veya sivilce oluşumuna yol açmaması için güvenli bir şekilde yapılması önemlidir. Doğru yöntemle yapıldığında cildi derinlemesine temizler, cilt sorunlarını azaltır ve cildin tazelenmesini sağlar. Her peeling türü her cilt tipi için uygun olmayabileceği için kullanılacak yöntemi seçmeden önce kişinin cilt tipinin belirlenmesi gerekir.

Cilt tipine göre peeling seçimi 

Peeling uygulamaları, bir uzman tarafından yapılabileceği gibi evde de bu amaçla kullanılabilen ürünler yardımıyla ya da hazırlanan doğal cilt maskeleri ile kolaylıkla yapılabilir. Ciltte yüzeysel, orta ya da derin olarak gerçekleştirilebilen peeling evde sadece yüzeysel olarak yapılabilir. Orta ya da derin peeling ise sadece uzmanlar tarafından gerçekleştirilir. Evde peeling uygulaması yapmak isteyenler mutlaka cilt tiplerini öğrenmeli ve kullanacakları ürünleri ona göre seçmelidir.

Kuru ciltler

Kuru cilde sahip bireyler yüksek miktarda alkol içeren ürünlerden kaçınmakıdır. Hindistan cevizi yağı, shea yağı veya seramid gibi nemlendirici bileşenlere sahip ürünler kuru cilt tipi için uygundur. Cilt kuruma eğiliminde olduğundan, peeling işlemi haftada en fazla bir veya iki defa yapılmalı, ardından güçlü bir nemlendirici kullanılmalıdır.

Yağlı ciltler

Yağlı cilt tipinin toleransı yüksektir. Bu nedenle kullanılan ürüne bağlı olarak haftada beş kereye kadar peeling uygulaması yapılabilir. Alfa veya beta asitleri, salisilik asit veya glikolik asit içeren ürünler yağlı ciltler için uygundur. Ancak, peeling işleminden sonra nemlendirici kullanmaya devam edilmeli ve aşırıya kaçılmadığından emin olunmalıdır.

Normal ciltler 

Normal ciltlerde haftada iki veya üç kez peeling yapılması uygundur. Granül şeker, ezilmiş kayısı çekirdeği, ceviz kabuğu ve hafif asit içeren kimyasal bazlı ürünlerin yanı sıra bir fırça veya lif yardımı ile fiziksel peeling uygulaması yapılabilir. İşlemler ve ürünler yavaş yavaş denenerek cildin neyi tolere edebileceği öğrenilebilir.

Karma ciltler 

Karma cilt tipinde T bölgesi yağlı ve yanaklar kuru cilt özelliği gösterir. Karma ciltlerde peeling uygulamaları daha çok T bölgesine uygulanmalıdır. Kuru cilt bölgelerine daha seyrek peeling ve daha yoğun nemlendirme uygulaması yapılmalıdır. Yanak ve T bölgesi için farklı içeriğe sahip ürünler tercih edilmelidir.

Peeling çeşitleri nelerdir? 

Kişinin cilt tipine göre uygulanan peeling yöntemi de değişiklik gösterir. Çünkü her peeling çeşidi her cilt tipi için uygun olmayabilir. Bu nedenle öncelikle cildine bakım uygulanacak kişinin cilt tipinin belirlenmesi gerekir. Cilt tipi belirlendikten sonra uygulanabilecek peeling çeşitleri aşağıda ayrıntılı olarak anlatılmıştır.

Kimyasal peeling 

Kimyasal peeling, ölü üst tabakaları temizlemek için cilde kimyasal bir çözeltinin uygulandığı bir cilt yenileme yöntemidir. Kimyasal peeling işleminin ardından yenilenen cilt daha pürüzsüz ve genç görünümlüdür. Kimyasal peeling; ciltteki renk değişiklikliklerini, izleri ve kırışıklıkları tedavi etmek için kullanılır. Tek başına veya diğer kozmetik uygulamalarla birlikte yapılabilir. İstenilen sonuçlara bağlı olarak farklı derinliklerde (hafif, orta veya derin) kimyasal peeling yapılabilir. Farklı derinliklerde yapılan her bir kimyasal peeling tipi için farklı bir kimyasal çözelti kullanır. Daha derin kimyasal peeling uygulamaları daha iyi sonuçlar verir, ancak iyileşme süreleri daha uzundur. Cilt probleminin tipine göre uygulanan kimyasal peeling yöntemleri şunlardır:

 • Hafif kimyasal peeling. Hafif yani yüzeysel kimyasal peeling ile cildin epidermis adı verilen en dıştaki dış katmanı uzaklaştırılır. İnce kırışıklıklar, sivilce izleri, düzensiz cilt tonu ve kuruluk tedavisinde kullanılabilir. Elde edilmek istenilen sonuçlara bağlı olarak her 2 ila 5 haftada bir uygulanması önerilir.
 • Orta kimyasal peeling. Bu tip kimyasal peeling, cilt hücrelerini epidermis ve altında bulunan ve dermis adı verilen orta cilt katmanının üst kısmındaki cilt hücrelerinin soyularak uzaklaştırılması işlemidir. Orta dereceli bir kimyasal soyma işlemi, kırışıklıkların, sivilce izlerinin ve cilt rengi değişikliklerinin tedavisinde kullanılır. Elde edilen sonuçların devamlılığı için işlemin 3 ila 9 ay sonra tekrarlanması önerilir.
 • Derin kimyasal peeling. Derin kimyasal peeling ile cilt hücreleri epidermisten ve dermisin orta ila alt katmanlarından uzaklaştırır. Daha derin kırışıklıklar, izler veya prekanseröz cilt büyümelerinde doktorlar derin bir kimyasal peeling önerebilir. Derin kimyasal peeling sadece bir kez yapılabilir. Derin kimyasal peeling işleminde kalp kasına zarar verebilen ve kalbin düzensiz atmasına neden olabilen karbolik asit (fenol) kullanılır. Fenol, böbreklere ve karaciğere de zarar verebilen bir bileşendir. Fenole maruz kalmayı sınırlandırmak için işlem, aralıklı olarak 10 ila 20 dakikalık sürelere bölünerek uygulanır.

Fiziksel peeling 

Fiziksel peeling, cilt yüzeyinden yaşlı ya da ölü hücreleri fiziksel olarak uzaklaştıran bir bileşen veya araç kullanılarak yapılır. Bu amaçla kullanılabilen araçlar fırça, sünger, ponza taşı veya bez olabilir. Fiziksel peeling işlemi sıvı azot (kriyoterapi) veya kuru buz kullanılarak da gerçekleştirilebilir. Genellikle fiziksel yüz peelingi bağımsız olarak kullanılmaz ve anti aging gibi diğer cilt uygulamalarını tamamlar. Fiziksel peeling şunların tedavisine yönelik olarak tercih edilebilir:

 • Hiperpigmentasyon
 • Kırışıklıklar
 • Pürüzlü cilt yüzeyi
 • Genişlemiş gözenekler
 • Donuk ten rengi
 • Akne

Fiziksel peeling cildi gözle görülür şekilde iyileştirir, ince kırışıklıkları giderir. Cilt, gözeneklerin sıkılaşmasıyla sağlıklı bir görünüm kazanır. Yoğun fiziksel peeling kürü, bir ay boyunca haftada iki seans şeklinde uygulanır. Etkisi 3-5 ay devam eder. Sonrasında işlemin tekrarı gerekebilir.

Lazer peeling 

Lazer peeling, cildin görünümünü iyileştirmek veya cildin katmanlarını uzaklaştırarak küçük yüz kusurlarını tedavi etmek amacıyla lazer kullanan bir cilt yenileme yöntemidir. Lazer peeling ile cilt yenileme aşağıdaki yöntemlerle yapılabilir;

 • Ablatif lazer: Bu, cildin ince tabakalarını uzaklaştıran yaralayıcı bir lazer uygulamasıdır. Ablatif lazer tedavisi türleri arasında karbondioksit (CO2) lazer ve erbium lazer bulunur.
 • Ablatif olmayan lazer: Bu, kolajen büyümesini uyaran ve altta yatan cildi sıkılaştıran yaralayıcı olmayan bir lazer türüdür. IPL cihazlarının yanı sıra birçok başka lazer türünü içerir.

Bir başka lazer peeling yöntemi olan fraksiyonel fototermoliz, ablatif ve ablatif olmayan formlarda mevcuttur. Ablatif olmayan lazerin yan etkileri daha az ve iyileşme süresi daha kısadır. Fakat ablatif lazerde daha iyi sonuçlar elde edilir.

Doğal peeling 

Domates, yumurta, zeytinyağı, kahve gibi tamamen doğal malzemeler kullanılarak hazırlanan maskeler ile yapılan peeling işlemi doğal peeling olarak isimlendirilir. Evde kolaylıkla hazırlanabilecek maskeler haftada 1-2 kez uygulanarak etkili sonuçlar elde edilebilir. Hazırlanan karışımlar, göz ve dudak çevresi haricindeki tüm yüze sürülür. 5 dakika kadar bekledikten sonra maske yıkanarak temizlenir. Evde yapılan peeling uygulamaları yüzeysel peeling için örnektir. Orta ve derin peeling uygulamaları ise sadece uzmanlar tarafından yapılabilir.

Peeling nasıl yapılır? 

Evde peeling uygulaması yaparken en iyi sonucu almak için belli basamaklar takip edilmelidir.

 • Ilık bir duş sonrası ciltteki gözenekler açılacağı için daha iyi sonuç alınır.
 • Gözenekleri açmak için peeling öncesi yüze buhar banyosu uygulanabilir.
 • Dudak ve göz çevresi hariç tüm yüze uygulanmalıdır.
 • Parmaklar ıslatıldıktan sonra dairesel hareketlerle hafif bir masaj yaparak uygulandığında daha etkili olur.
 • Peeling için hazır olarak satın alınan ya da evde hazırlanan ürün cilt tipine göre seçilmelidir.
 • Yüze uygulanan madde 5 dakika bekletildikten sonra ılık suyla iyice yıkanarak uzaklaştırılmasıdır.
 • İşlemden sonra mutlaka cilt tipine uygun bir nemlendirici kullanılmalıdır.
 • Peeling işlemi sadece yüze değil ayaklar, dirsekler, boyun gibi vücutta ihtiyaç duyulan tüm bölgelere uygulanabilir.

Peeling sonrası 

Evde peeling uygulaması sonrası mutlaka nemlendirici kullanılmalıdır. Cilt güneşten korunmalı, güneşe çıkarken mutlaka güneş koruyucu ürünler kullanılmalıdır. Peeling uygulamasından sonra, cilt normalden daha hassas hale gelir. Bu yüzden cildin gevşemesi ve kendisini onarması için zaman verilmelidir.

Kimyasal peeling uygulamasından sonra deride oluşturulan kontrollü yaranın iyileşme süreci başlar. Yüzeysel peelinglerde iyileşme süresi 3-6 gün, orta derinlikteki peelinglerde 6-8 gün ve derin işlem sonrası 8-14 gündür. Bu dönemde cildin dış etkenlerden korunması ve bakımı oldukça önemlidir. Yüzeysel uygulamalarda kişi günlük aktivitelerine hemen dönebilir. Orta ve derin peeling işleminden sonra ise 1-2 haftalık iyileşme süreci gereklidir.

Kimyasal, fiziksel ve lazer peeling sonrası doktorunuzun önerilerine harfiyen uymalı, direkt güneş ışınlarına maruziyetten kaçınmalısınız. Güneşe çıkmanız gerekiyorsa mutlaka yüksek faktörlü güneş koruyucular kullanmalısınız.

En Çok Okunan Sağlık Rehberi Yazılarımız

Sosyal Medya Hesaplarımız:
Facebook | Instagram | YouTube | LinkedIn

196094

Bu içeriğin geliştirilmesinde Medical Park Yayın Kurulu katkı sağlamıştır.
Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.