sat─▒r aras─▒

Pete┼či Nedir? Pete┼či Neden Olur?

Söz konusu sa─čl─▒k oldu─čunda pek ço─čumuz endi┼čelerimizi gizleyemeyiz özellikle de vücudumuzda olu┼čan nokta ┼čeklindeki k─▒zar─▒k alanlar görüyorsak. Bunlar─▒n ad─▒ pete┼čidir. Pete┼či durumuna maruz kalan insanlarda bu noktalara kar┼č─▒ ka┼č─▒nma a─čr─▒ gibi reaksiyonlar gerçekle┼čmez. Bununla birlikte pete┼čiler tedavi de gerektiren bir durum te┼čkil etmezler fakat bu ona sebebiyet veren duruma göre de─či┼čiklik göstermektedir. Bu durum ise pete┼či nedir, sorusunun yan─▒t─▒n─▒ i┼čaret eder. 

Pete┼či Nedir?

Pete┼či nedir sorusu k─▒saca, k─▒lcal damarlar─▒n y─▒rt─▒lmas─▒ ya da kanamas─▒yla olu┼čan küçük çapl─▒ iç kanamalar olarak yan─▒tlanabilir. Bu kanamalar genellikle deri alt─▒nda olu┼čan k─▒rm─▒z─▒, mor ya da kahverengi noktalar─▒n olu┼čmas─▒na sebep olur. Ayn─▒ zamanda trombositopeni pete┼či nedir sorusunun cevab─▒ da kan─▒n p─▒ht─▒la┼čamamas─▒ durumudur. Pete┼čiye sebep veren baz─▒ durumlar─▒ ┼ču ┼čekilde s─▒ralamak mümkündür:

 • Mantarlar
 • Çe┼čitlienfeksiyonlar
 • Virüsler 
 • Kan─▒n p─▒ht─▒la┼čmas─▒ 

Bu sebeplerin sonucunda bireyin vücudunun herhangi farkl─▒ bölgelerinde pete┼čiler gözlemlenebilmektedir. Bunlara örnek olarak genellikle a─č─▒z içlerini, bacak, kar─▒n ve kas─▒k bölgesini örnek gösterebiliriz. Bazen kümeler hakinde bazen de da─č─▒n─▒k bir ┼čekilde ortaya ç─▒kabilmektedir. Kan─▒n içinde bulunan ve trombosit ad─▒ verilen maddenin azalmas─▒yla pete┼či görülebildi─či gibi, kan─▒n p─▒ht─▒la┼čma sorunlar─▒ da bu duruma sebep olabilmektedir. 

 

Pete┼či Tedavisi Nas─▒l Olmalidir?

Pete┼či Neden Olur?

Pete┼či nedir sorusunun yan─▒ s─▒ra bunun nas─▒l olu┼čtu─čuyla da ilgilenmek gerekir. Geçmi┼čten günümüze en basit sebepten en ciddi hastal─▒klara kadar pek çok çe┼čitli nedenin oldu─čunu söylemek mümkündür. Bacakta olu┼čan pete┼či nedenleri, kolda pete┼či nedenleri ve yüzde pete┼či nedenleri genelde benzer nedenler izlemektedir. Mantar, virüsler ve kan─▒n p─▒ht─▒la┼čmas─▒n─▒n yan─▒ s─▒ra s─▒ralanabilecek sebeplerin devam─▒ ┼ču ┼čekildedir: 

 

Pete┼či Te┼čhisi Nas─▒l olmal─▒d─▒r?

Pete┼či özellikle tedavi gerektiren bir rahats─▒zl─▒k olmamakla birlikte e─čer ciddi bir hastal─▒─č─▒n belirtisi ya da devam─▒ niteli─činde görüldü─čü taktirde te┼čhis konulmas─▒ gerekebilir. Öncelikle hasta vücudundaki küme halinde ya da da─č─▒n─▒k haldeki k─▒rm─▒z─▒ ya da mor noktalar─▒ fark edip en yak─▒n sa─čl─▒k kurulu┼čuna ba┼čvurur. Daha sonras─▒nda genel bir muayeneden geçen hastan─▒n olas─▒ ciddi bir hastal─▒─č─▒ olup olmad─▒─č─▒na dair bir listeleme yap─▒l─▒r. 

Ayn─▒ zamanda yak─▒n zamanda hastan─▒n kulland─▒─č─▒ ilaçlar da bu ┼čekilde listelendirilir. Doktorunuz daha detayl─▒ bilgi edinmek için fiziksel bir darbe al─▒p almad─▒─č─▒n─▒z─▒ da sorgular. Gerekirse kan tahlili de isteyebilmektedir. Bilgileri do─čru ve eksiksiz bir ┼čekilde doktorunuza verdi─činiz taktirde te┼čhis tamamlanm─▒┼č olur. 

 

Pete┼či Tedavisi Nas─▒l Olmal─▒d─▒r?

Pete┼či nedir sorusunun ard─▒ndan tedavisi merak edilir. Pete┼či damarlar─▒n kendi içinde gerçekle┼čen kanamalar sonucu olan bir deri rahats─▒zl─▒─č─▒ oldu─ču için tedavi gerektirmez. Fakat pete┼čiye neden olan enfeksiyon gibi sebeplerden baz─▒lar─▒ tedavi gerektirmektedir. Bunlardan baz─▒lar─▒n─▒ ┼ču ┼čekilde s─▒ralamak mümkündür:

 • Bakterilerden kaynaklanan bir enfeksiyon söz konusuysa bu duruma ve enfeksiyonun türüne uygun birantibiyotikkullan─▒m─▒ bu sorunu çözecektir. 
 • Sepsisten dolay─▒ bir inflamasyon vücudu sarm─▒┼čsa kortikosteroid verilen hastan─▒n inflamasyonunu giderilmesi sa─član─▒r. 
 • Ba─č─▒┼č─▒kl─▒k sisteminin çökmesine neden olan bir ilaç kullan─▒m─▒ varsa bu durum pete┼čiye sebebiyet vermektedir. ─░laçlar─▒n muadilleriyle de─či┼čtirilmesi durumun çözümünü sa─člayacakt─▒r.
 • A─č─▒r bir i┼čte çal─▒┼č─▒lmas─▒ sorunu derinin hazar alams─▒ ya da gerilmesi durumlar─▒n ba─čl─▒ olarak ortaya ç─▒kan deri hasar─▒ sonucunda önlem al─▒nmas─▒ ve i┼če k─▒sa süreli verilmesi çözüm sa─člayacakt─▒r. 
 • C vitamininvücuttaki eksikli─či sonucu di┼č eti kanamalar─▒ s─▒kça rastlanan nedenlerdir. Bu vitaminin eksikli─či iskorbüt hastal─▒─č─▒na sebebiyet verse de pete┼činin olmas─▒ durumunda C vitaminin denetimli kullan─▒lmas─▒ gerekmektedir. 
 • K vitamini eksikli─činde kan─▒n p─▒ht─▒la┼čmas─▒ zorla┼čmaktad─▒r. Kandaki p─▒ht─▒la┼čmay─▒ sa─člamak için pete┼činin görüldü─čü hastalara K vitamini takviyesi sa─članabilmektedir. 

Ciddi bir hastal─▒─č─▒n semptomlar─▒ndan biri olmas─▒ durumunda tedavi edilmezse hayati tehlikesi olabilmektedir. E─čer ba┼člad─▒─č─▒ yerden ilerleyerek vücuttaki di─čer bölgelere yay─▒l─▒yorsa hastan─▒n en yak─▒n sa─čl─▒k kurulu┼čuna ba┼čvurmas─▒ do─čru bir davran─▒┼č olacakt─▒r. Hastada yüksek ate┼č, kalp ritminde bozukluk ve nefes alamama durumlar─▒n─▒n gözlenmesi durumunda pete┼činin tedavi edilmesi gerekmektedir.

Burada önemli nokta bakteri kaynakl─▒ olmas─▒ muhtemel oldu─čundan fiziksel temastan mümkün oldu─čunca kaç─▒n─▒lmal─▒d─▒r. 

Pete┼či Neden Olur?

Pete┼či Türleri Nelerdir?

Pete┼či aralar─▒nda k─▒yasla en küçük ve zarars─▒zlar─▒ olarak görülse de, görünü┼čleri ve semptomlar─▒ birbirine benzeyen üç türü daha bulunmaktad─▒r. Bunlar purpura, hematom ve ekimozdur. Purpura kelimesi ─░spanyolca’da mor demektir. Deride görülen lekelenmelerin renkleri dü┼čünüldü─čünde kelime kökeni olarak buradan türemi┼č olabilece─či dü┼čünülmektedir. Bu türler derideki kanamalara göre adland─▒r─▒lmaktad─▒r. Pete┼či nedir sorusunun devam─▒ olarak türlerini s─▒ralayabiliriz. Pete┼či purpura ekimoz nedir, sorunun yan─▒tlar─▒n─▒ a┼ča─č─▒da bulabilirsiniz:  

 • Purpura: bu deri rahats─▒zl─▒─č─▒ küçük damarlar─▒n oldu─ču vücudun her kesiminde görülebilir. Damar─▒n hasar almas─▒ ve kan─▒n deri alt─▒na s─▒zmas─▒ sonucu renkli noktalar─▒n koyula┼čmas─▒ ve büyümesi olarak s─▒kça rastlan─▒lmaktad─▒r. Bu noktalar─▒n çaplar─▒ 4 ile 10 milimetre aras─▒nda de─či┼čkenlik göstermektedir. Ço─čunlukla ciddi bir sorun olarak görülmese de kan─▒n p─▒ht─▒la┼čmas─▒nda bir sorun oldu─čuna i┼čaret edebilmektedir. 
 • Ekimoz: Vücudun fiziksel bir darbe almas─▒ sonucu ortaya ç─▒kan çürüklerin t─▒bbi ad─▒d─▒r. Pete┼či gibi görünse de dokunuldu─čunda a─čr─▒ ve ac─▒ hissi verebilmektedir. S─▒van kan─▒n miktar─▒na göre çürü─čün rengi de─či┼čmekte ve bu çürü─čün çap─▒ bir santimetreyi geçmektedir. Ekimozun incelenmesi adli vakalar konusunda önem te┼čkil etmektedir. 
 • Hematom: Hematom derinin herhangi bir fiziksel darbe sonucu kan─▒n damarlardan d─▒┼čar─▒ do─čru akmas─▒d─▒r. Bu kanamalar dokunun alt─▒nda birikerek çe┼čitli morluklara sebebiyet vermektedir. Hematom ve ekimozu birbirinden ay─▒ran en önemli farklardan bir tanesi Hematomun iç organlarda bile görülebilecek olmas─▒d─▒r. Ekimozda ┼či┼čli─če rastlanmazken Hematomda morlukla birlikte ┼či┼člik de söz konusudur. 

Alerjik Pete┼či Nas─▒l Olur?

Pete┼či purpura ekimoz nedir s─▒n─▒fland─▒rmas─▒ndan sonra bir di─čer konu pete┼činin belli durumlar halinde ─▒srarla tekrarlamas─▒ durumunda ve bir alerjinin reaksiyonu olarak alerjik pete┼či görülmesidir. Alerjik pete┼či nedenleri de pete┼čiye benzer semptomlardan ortaya ç─▒kmaktad─▒r. Alerjik pete┼činin di─čerlerinden fark─▒ düzenli aral─▒klarla tekrarlamas─▒ olabilmektedir. Yüzde pete┼činin nedenleri de alerjik olabilmektedir. Göz çevresi pete┼či de buna dahildir. 

Yüzde Pete┼či Nedenleri Nelerdir?

Pete┼či görüldü─čü pek çok noktadan bir tanesi de yüzdür. Yüzde görülen pete┼či nedenleri enfeksiyona ba─čl─▒ olmas─▒ durumunda bu enfeksiyona sahip biriyle fiziksel temasta bulunma olarak görülebilmektedir. Göz çevresi pete┼či olarak görülmekle birlikte a─č─▒z içinde de rastlanabilmektedir. Bu da yine mantar ve enfeksiyonlara ba─čl─▒ olarak gerçekle┼čen bir deri alt─▒ k─▒zar─▒kl─▒─č─▒ durumudur. 

Bacakta Pete┼či Nas─▒l Olur?

Bacakta pete┼či nedenlerinden bir tanesi trombositopeni dü┼čüklü─čü olarak görülmektedir. Bu dü┼čüklük kan─▒n p─▒ht─▒la┼čmas─▒n─▒n sa─člayan trombositlerin say─▒s─▒n─▒n azalmas─▒ndan kaynaklanmaktad─▒r. Bacakta pete┼či tedavi gerektirmemesi durumuyla birlikte ciddi bir a─čr─▒ ve bunun gibi bir seyir izlerse muayene olunmas─▒ gerekmektedir. Bacakta pete┼či do─čru ilaçlarla tedavi edilebilir.

 

Kolda Pete┼či Nedenleri Nelerdir? 

Yine bacaklardaki pete┼či sebepleriyle ayn─▒ görülebildi─či gibi mantar, enfeksiyon ve baz─▒ vitaminlerin dü┼čüklü─čü de buna sebep verebilmektedir. Trombositopeni pete┼či nedir sorusunun cevab─▒, kan─▒n p─▒ht─▒la┼čmas─▒n─▒n sa─člayan trombositleri i┼čaret eder. Kol, bacak ve yüz bölgelerinde pete┼čiye sebebiyet vermektedir. Kolda pete┼či nedenleri bu ┼čekilde ifade edilebilmektedir. 

Pete┼či Ka┼č─▒n─▒r m─▒?

Pete┼či nedir, sorusundan sonra en çok merak edilen bu soru için net olarak, pete┼či ka┼č─▒nmaz ve döküntü olarak kabul edilmez, denilebilir. K─▒rm─▒z─▒, mor ve kahverengi noktalar deri alt─▒ndaki küçük k─▒lcal damarlardan kaynaklanmaktad─▒r. Bu sebeple ka┼č─▒nt─▒l─▒ ya da a─čr─▒l─▒ rahats─▒zl─▒klar olarak görülmezler. 

S─▒kça Sorulan Sorular

Pete┼či Nerelerde Görülür?

Pete┼či s─▒kl─▒kla bacaklarda, kollarda, yüzde ve kar─▒nda görülmektedir. Bunun yan─▒ s─▒ra a─č─▒z içlerinde de görülmesi muhtemeldir. Bacaktaki pete┼čenin nedenleri enfeksiyon ve mantar olabilmektedir. Kolda pete┼činin nedenleri ise yine mantar enfeksiyon ya da gerilme kaynakl─▒ ba┼č göstermektedir.

Pete┼či Kendili─činden Geçer mi?

E─čer ciddi bir hastal─▒─č─▒n ilk belirtileri de─čilse zaman içinde kendili─činden geçti─či gözlenmektedir. Fakat aksi bir durumda tedavisi ihmal edilmemelidir.

Pete┼če ─░çin Hangi Doktora Gidilir?

Pete┼či için hastanelerin dermatoloji, dahiliye ya da hematoloji bölümlerine gidebilirsiniz. 

En ├çok Okunan Sa─čl─▒k Rehberi Yaz─▒lar─▒m─▒z

Sosyal Medya Hesaplar─▒m─▒z:
Facebook | Instagram | YouTube | LinkedIn

16421

Bu i├žeri─čin geli┼čtirilmesinde Medical Park Yay─▒n Kurulu katk─▒ sa─člam─▒┼čt─▒r.
Sayfa i├žeri─či sadece bilgilendirme ama├žl─▒d─▒r. Sayfa i├žeri─činde tedavi edici sa─čl─▒k hizmetine y├Ânelik bilgiler i├žeren ├Âgelere yer verilmemi┼čtir. Tan─▒ ve tedavi i├žin mutlaka hekiminize ba┼čvurunuz.