Piezo Yöntemi ile Burun Estetiği (Rinoplasti) Nedir?
6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu hakkında bilgilendirmeyi okudum; randevu hatırlatma ve hizmet sunumu için iletişim bilgilerimin kullanılmasına izin veriyorum.


Güvenlik Kodu :
Güvenlik Kodunu Giriniz:

satır arası

Piezo Yöntemi Öncesi Sonrası

Burun estetiği genellikle şekil bozukluğuna bağlı olarak yapılan bir işlem olarak bilinse de nefes darlığı yaratan burun kemiğinde eğrilik, travma gibi durumlarda burnun şeklinin düzeltilmesi için de yapılan bir estetik türüdür. Burun estetiği ameliyatlarında burun kemiğinin kırılması ya da tıraşlanması amacıyla kullanılan geleneksel yöntemler dışında son yıllarda popülaritesi giderek artan piezo yöntemi de Türkiye’de ve Avrupa ülkelerinde sıklıkla uygulanmaktadır. Piezo yönteminde kırıcı ve kesici aletlerin yerine diğer dokulara zarar vermeden sadece kemiğe şekil veren ultrasonik ses dalgaları kullanılmaktadır. Bu sayede ameliyat sonrası ağrı ve şişlik şikayetleri de en aza inmektedir.

Piezo yöntemi ile rinoplasti (burun estetiği) nedir?

Daha önceden diş operasyonlarında güvenli bir teknik olarak kullanılan piezo yöntemi, burun estetiği operasyonlarında ilk olarak Massimo Robiony tarafından 2004 yılında uygulanmıştır. Geleneksel burun estetiği ameliyatlarında kullanılan kesici ve kırıcı aletlerin yerine ultrasonik dalgaların kullanılması ile burun kemiklerinin kesilmesi ve şekillendirilmesi işlemidir. Piezo yöntemi ile burun estetiği ameliyatı; teknoloji yardımıyla milimetrik hesaplamalar yapılarak uygulanan ve herhangi bir dokuya zarar vermeden burnun istenen şekle getirilmesini sağlayan bir rinoplasti yöntemidir. Bu işlemde kullanılan ses dalgaları, ameliyat sırasında sadece burun kemiklerine şekil verirken diğer yumuşak dokulara, damarlara ve sinirlere zarar vermez. Bu yüzden diğer burun estetiği operasyonlarına göre daha güvenilir bir metottur. Herkes burun estetiği fiyatlarını merak etmektedir ama bu konuda kesin bir şey söylemek mümkün değildir. Pek çok parametreye bağlı olarak burun estetiği fiyatları değişebilir. 

Piezo yöntemi ile rinoplastinin avantajları nelerdir?

 • Özellikle yüz bölgesinde yapıldığı için burun estetiği operasyonlarında kıkırdağın, kemiğin ve yumuşak dokunun zarar görmemesi önemlidir. Piezo yöntemi kullanılarak yapılan operasyonlarda teknolojinin yardımıyla kemik çevresindeki dokular korunurken sadece burun kemiği üzerinde şekillendirme yapılır ve geleneksel rinoplasti ameliyatlarına göre daha kesin sonuç elde edilir.
 • Milimetrik hesaplamalar yapılarak uygulandığı için geleneksel yönteme göre daha güvenlidir.
 • Diğer burun estetiği ameliyatlarında kullanılan keski ve diğer kırıcı aletler yerine kemik üzerinde daha düzgün bir kesim yapan ultrasonik ses frekansı sayesinde burna daha düzgün şekil verilmesini sağlar.
 • Piezo yöntemi ile yapılan burun şekillendirilmesinde operasyon sırasında oluşan kanama daha azdır. Ayrıca burun kemiğinin kırılmasına gerek duyulmadığı için operasyon sonrası yüzde şişme veya morarma görülmesi daha nadirdir.
 • Operasyon sonrası ağrı genellikle yok denecek kadar azdır.

Piezo yöntemi ile rinoplastinin dezavantajı var mı?

Piezo yöntemi ile rinoplasti, geleneksel burun estetiği operasyonlarına kıyasla daha başarılı sonuçlar elde edildiği için diğer rinoplasti ameliyatlarına göre her yönden avantajlı bir yöntemdir. Her burun estetiği operasyonu sonrası karşılaşılabilen şişlik ve morarma şikayeti görülebilse de diğer yöntemlere göre çok daha nadirdir. Bu yüzden piezo yöntemi ile rinoplasti sonrası memnuniyet oranı çok daha yüksektir.

Piezo yöntemi ile rinoplasti hangi durumlarda uygulanır?

Piezo yöntemi ile rinoplasti burun şeklinin veya fonksiyonunun bozulduğu birçok durumda rahatlıkla uygulanabilir:

 • Kemerli burun
 • Geniş ya da dar burun
 • Sağa ya da sola doğru çarpık burun
 • İstenen şekilde olmayan burun ucu
 • Doğuştan bozuk olan burun şekli
 • Burunda şekil problemi nedeniyle nefes almada güçlük
 • Travma veya kaza sonucu burunda fonksiyon ve şekil bozukluğu
 • Daha önce burun operasyonu yapılmış olmasına rağmen şekli bozulmuş burun
 • Burun estetiği yaptırmak isteyen ama burun kemiğinin kırılmasını istemeyen hastalar

Piezo yöntemi ile rinoplasti kimler tarafından yapılır?

Burun ameliyatları hem şekil hem fonksiyon açısından ayrıntılı değerlendirme gerektirdiği için çok kolay ameliyatlar değildir. Bu yüzden mutlaka burun anatomisi konusunda uzman ve tecrübeli hekimler tarafından uygulanmalıdır. Tecrübeli hekimler tarafından gerçekleştirildiğinde piezo yöntemi ile burun estetiği sonucu fonksiyonel ve estetik açıdan istenen sonuçlara rahatlıkla ulaşılır.

Burun estetiği operasyonu öncesi süreç nasıl ilerler?

Operasyon öncesi mutlaka operasyonu gerçekleştirecek olan doktorla iletişime geçilmesi gereklidir. İşlem anestezi altında yapılacağı için ameliyat öncesi değerlendirme amacıyla gerekli kan tetkikleri, EKG ve akciğer röntgeni gibi ek testler istenebilir. Ameliyat açısından herhangi bir sorunun bulunmadığı durumlarda operasyon tarihi belirlenir.

Piezo yöntemiyle operasyon süreci nasıl ilerler?

Açık rinoplasti yöntemi ile yapılan bu yöntemde ciltte minimal kesi yapılarak burun kemiği piezoelektrik cihazlar yardımıyla kesilir. Piezo tekniğinde titreşim ile 25-29 kHz frekansında yüksek hızlı ses dalgaları yayılması sonucu kemik dokunun kesilmesi sağlanır. Piezoelektrik yöntemi üç kat daha güçlü ultrason gücü sayesinde yüksek mineral içeriğine sahip kemikleri bile kesebilir. Bu işlem sırasında herhangi bir kırma işlemi olmadığı için kemiğin etrafındaki yumuşak dokuya zarar verilmeden operasyon gerçekleştirilir. Geleneksel burun estetiği tekniklerine göre ameliyat sırasında daha az kanama görülür. Bu sayede operasyon sonrası ödem ve morluk daha nadirdir.

Operasyon ne kadar sürer?

Açık burun estetiği operasyonları yaklaşık 2-3 saat sürse de burun yapısı ve şekillendirme süresine bağlı olarak operasyon süresi değişiklik gösterebilir. Piezocerrahi operasyonlarda burun üzerinde daha detaylı işlem yapılması nedeniyle açık rinoplasti ameliyatlarına göre bu süre biraz daha uzun olabilir.

Operasyon sonrası süreç nasıl ilerler?

Piezo yöntemi kullanılarak yapılan rinoplasti ameliyatlarından sonra hastalar genellikle aynı gün taburcu edilir. Geleneksel yöntemlerle yapılan burun estetiği ameliyatlarında yapılan kırma işlemi yapılmadığı için yumuşak dokuya zarar vermez. Bu sayede geleneksel rinoplasti sonucu görülebilen morluk ve şişlik çok ince derili hastalar dışında görülmez. Ameliyat sonrası ağrı ise çok nadir ve hafiftir. Ödemin kaybolması sonucu genellikle üç gün içerisinde günlük hayata dönülebilir. Ameliyat sonrası burunda şekil bozukluğuna sebep olacak travma gibi durumlardan kaçınılması gereklidir. Operasyon sonrası kontrollerin yapılması amacıyla tekrar polikliniğe başvurulması önemlidir. Kontrollerde işlemi gerçekleştiren cerrah tarafından burun şekli kontrol edilir ve öneriler verilir. Hekim tarafından verilen önerilere uyulması operasyon süreci sonrasının daha konforlu geçmesini sağlamaktadır.

Piezo yöntemi ile rinoplasti hakkında bilinmesi gerekenler

 • Piezo yöntemi ile burun estetiğinde kırıcı aletler kullanılmadan ultrasonik ses frekansları ile kemik doku kesilir ve kemik etrafında bulunan damarlara, sinirlere ve yumuşak dokuya zarar verilmez.
 • Kemik doku milimetrik hesaplamalarla kesildiği için operasyon sonrası memnuniyet oranı daha yüksektir.
 • Burun şeklinin ve fonksiyonunun bozulduğu her türlü durumda rahatlıkla uygulanan bir metottur. Sadece estetik amacıyla değil travma veya kaza sonrası burunda oluşan şekil bozukluğunun düzeltilmesi amacıyla da kullanılır.
 • Burun ameliyatları ayrıntılı inceleme, tecrübe ve uzmanlık gerektiren ameliyatlardır. Bu yüzden bu konuda deneyimli ve uzman hekimlere başvurulması gereklidir.
 • Piezo yöntemi ile rinoplasti operasyonu sırasında burunda yapılan minimal kesi sonrası şekil bozukluğuna sebep olan kemik ortaya çıkarılarak ses dalgaları yardımıyla kesilir ve fazla parçalar çıkarılır.
 • Operasyon sonrasında hastalar genellikle aynı gün içinde taburcu edilirler.
 • Herhangi bir kırma işlemi uygulanmadığı için çok ince derisi olan hastalar dışında morluk ve şişlik şikayeti genellikle görülmez. Ameliyat sonrasında ağrı nadir görülür ve hafiftir.
 • Ödemin tamamen kaybolması sonucu operasyon sonrası üçüncü gün, günlük hayata dönüş mümkündür.
 • Her operasyonda olduğu gibi burun estetiği operasyonlarında da ameliyatı gerçekleştiren hekim ile irtibat hâlinde olmak önemlidir. Bu yüzden kontroller mutlaka zamanında yaptırılmalıdır.

Burun estetiği (rinoplasti) fiyatları

Pek çok kişi burun estetiği fiyatlarının güncel durumunu merak etmektedir. Uzman bir doktora danışıp hastanın operasyon için uygun olup olmadığına ve tıbbi gerekliliğine bakılmadan burun estetiği fiyatları hakkında kesin bir şey söylemek mümkün değildir. Burun estetiği fiyatları operasyonun yapıldığı tıbbi merkeze ve doktorun bu alandaki tecrübesine göre değişmektedir. Medikal Park Hastanelerinde alanında uzman ve deneyimli hekimler ve ekiplerinin yer aldığı Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi birimi mevcuttur. Siz de burun estetiği (rinoplasti) operasyonuna ilişkin tüm detaylar hakkında bilgi almak için randevu alabilir, kliniklerimizi ziyaret edebilirsiniz. 

75904

Bu içeriğin geliştirilmesinde Medical Park Yayın Kurulu katkı sağlamıştır.
Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.