satır arası

Popo Estetiği 2024

Popo görünümü; ön, arka ve yan profilden vücudun genel görünümünü oldukça etkileyen bir estetiktir. Poponun sarkık ve küçük durması, genel vücut görünümü üzerinde olumsuz bir etki oluşturabilir. Ya da bazı kişiler özellikle sarkma ve yaşlanmalara bağlı olarak daha kalkık ve hacimli duran bir estetik görüntüye kavuşmak için popo dikleştirme ve popo büyütme operasyonlarını tercih edebilir. Son yıllarda popo estetiğine talep bu nedenle çok gelişmiştir.

Popo estetiği içerisinde en rağbet gören ise Brazilian Butt Lift (BBL) ya da bilinen diğer adıyla popo kaldırma ise daha dolgun ve şekilli bir popo görüntüsü oluşturmaya yarayan estetik bir işlemdir. Son yıllarda BBL (Brezilya Poposu), popo estetiği olarak bilinen ve birkaç farklı yöntemi içinde barındıran estetik alanın en sık uygulanan işlemlerinden biridir. BBL (Brezilya Poposu) işleminde başta kalça bölgesi olmak üzere vücudun çeşitli kısımlarından alınan yağ dokusu popoya enjekte edilir. Böylelikle poponun görünümü daha dolgun bir hal alır.

Popo Estetiği BBL

Kimler Popo Estetiği Yaptırabilir?

Popo estetiği yaşlanmayla meydana gelebilecek sarkma, asimetri gibi şekil bozukluklarının giderilmesine de yardımcı olur. Popo görünümü nedeniyle kaygılanan, özgüven problemi yaşayan ve istediği kıyafetleri giyemeyen kişiler de bu işlem sayesinde yaşam kalitelerini artırabilir. Popo estetiği yöntemleri arasında en çok dikkat çeken BBL, diğer popo kaldırma işlemlerine nazaran enfeksiyon açısından da daha güvenli bir yöntemdir. Tüm bu avantajlar, popo estetiği yaptırmak isteyen kişiler için BBL’yi ön plana çıkarmaktadır. Brezilya kalçası (BBL) estetiği, hemen herkese uygulanan bir popo estetiği işlemdir. Ancak bu operasyonu yaptırmak isteyen kişilerin aşağıda sayılan özelliklere sahip olması, popo dikleştirme ve popo kaldırma işlemenin sorunsuz geçmesi ve estetiğin başarılı sonuçlanması açısından kritiktir. Bu özellikler şu şekilde sıralanabilir:

  • Kalça başta olmak üzere çeşitli vücut bölgelerinde yeterli yağ dokusuna sahip olmak
  • İdeal kiloda olmak
  • Sigara içmemek
  • Dengeli beslenme ve düzenli egzersiz gibi sağlıklı yaşam stillerini benimsemek
  • Yakın dönemde enfeksiyon geçirmemiş olmak
  • Daha önce cerrahiye bağlı komplikasyon geliştirmemiş olmak

BBL (Brezilya Poposu) anestezi altında yapılan bir operasyon olduğundan işlem öncesinde kişinin doktor tarafından ayrıntılı olarak değerlendirilmesi gerekir. İşlem için herhangi bir sağlık sorunu ve engeli bulunmayan kişiler uygun bir zamanda operasyona alınabilir.

Popo Dikleştirme ve Büyütme Uygulamaları Nasıl Yapılır?

Popo estetiği türleri içerisinde sık tercih edilen BBL (Brezilya poposu) başta olmak üzere pek çok cerrahi popo estetiği operasyonu çoğunlukla genel anestezi altında yapılır. Genel anestezi altında kişinin bilinci kapalıdır ve herhangi bir ağrı, acı hissetmez. İşlem sonrasında ise anestezik ilaçların kesilerek kişinin geri uyandırılması gerekir. Popo dikleştirme ve kaldırma işlemi yerine küçük miktarda yağ enjeksiyonu yapılacak kişilerde ise lokal yani bölgesel anestezi yeterli olabilir. Lokal anestezide kişinin bilinci yerindedir ancak yine genel anestezide olduğu gibi acı ve ağrı hissetmez. BBL işleminde öncelikle popoya enjekte edilecek yağ dokusunun kalça, uyluk ve karın gibi çeşitli vücut dokularından liposuction yöntemiyle alınması gerekir. Bu yöntemde yağın alınacağı bölgede cilt üzerine küçük bir kesi atılır. Bu kesiden içerideki yağ dokusuna doğru ince tüp şeklinde bir alet ilerletilir. Bu alet ilgili dokudan yağ dokusunu çekerek alır. Elde edilen yağ dokusu popo büyütme ve dikleştirme işlemi için enjekte edilmek üzere hazırlanır. Popo üzerinde hazırlanan yağ dokusunun konulabilmesi için daha önceden belirlenmiş 3 ila 5 noktaya küçük insizyonlar yapılır. Bu insizyonlardan içeri yağ dokusu enjekte edilir. Hem yağın alındığı bölgedeki hem de yağ enjeksiyonun yapıldığı bölgedeki kesiler dikişle kapatılır. Popo ameliyatı sonucunda bu bölgenin daha hacimli ve kıvrımlı görünmesi sağlanmış olur.

Popo Küçültme Operasyonu Nasıl Yapılır?

Popo normalden çok büyükse, hastayı hem estetik açıdan hem de vücut konforu açısından çok rahatsız ediyorsa liposuction ile küçültme işlemi yapmak tercih edilir. Komplike bir ameliyat olmayan popo küçültme operasyonunu kadınlar da erkekler de sıklıkla tercih edilir ve tedavi süresi diğer operasyonlara göre kısadır. Ayrıca fazla bölgelerden yağ alınarak popo bölgesi genel olarak  şekillendirilebilir. Popoyu küçültmek ve popo şeklini dengelemek için işlem esnasında çöküklükler de alınan yağların özel bir işlemden geçirilmesiyle kullanılabilir.

Popo Estetiği için Yaş Sınırı Var Mıdır?

Her estetik operasyonda olduğu gibi popo estetiği için de vücudun gelişiminin tamamlandığı yaş aralığı idealdir. Popo estetiği, doğuştan şekil ya da görüntü bozukluğu varsa 18-20 yaşından itibaren yapılabilir. Hastalar ideal olarak daha ileri yaşlarda popo sarktığı ya da hacim kaybettiği için veya aşırı kilo vermeye bağlı olarak oluşan sarkmalar neticesinde popo estetiği için doktora başvururlar.

Erkekler de Popo Estetiği Yaptırır Mı?

Erkekler de popo estetiği yaptırabilir. Silik ve düz popolarda popo belirginleştirmek ya da popo küçültmek için erkekler de son yıllarda daha sık bu yola başvurmaktadır. Daha çok kadınların tercih ettiği popo estetiği, ameliyatının süresi ise uygulanacak yönteme göre değişiklik göstermektedir. Doktorunuz gerçekleştireceği uygulamaya göre bir periyod belirtebilir ama tedavi süreci kişisel olduğundan bu sürenin de hastaya bağlı değişeceği ve tahmini bir süre olduğu unutulmamalıdır.

Popo Estetiği Ne Zaman Etkisini Gösterir?

En yaygın popo estetiği türü olan BBL (Brezilya Poposu) işlemi sonrasında popodaki dolgunluk hemen fark edilebilir hale gelir. Ancak operasyona bağlı şişkinlik gibi yan etkilerin kaybolması birkaç haftayı bulabileceğinden kesin sonuçlar ameliyat sonrasındaki birkaç ay içinde tam anlamıyla ortaya çıkar. Brazilian Butt Lift (BBL) sonrasında kişinin birkaç hafta boyunca poposunun üzerine oturmaması gerekir. Yine kişi, uyurken yana dönerek ya da yüz üstü pozisyonda yatmalıdır. Ameliyat yerleri iyileşmeden popo üzerine oturmak işlemin başarısız sonuçlanmasına, cerrahiye bağlı komplikasyon gelişmesine neden olabilir. BBL işleminde popoya enjekte edilen yağın bir kısmı vücut tarafından emilebilir. Bu oran genellikle %20-30’u geçmez. Enjekte edilen yağın fazla absorbe edilmesi durumunda BBL işleminin birkaç kez daha tekrar edilmesi gerekebilir. Popo dikleştirme ve popo büyütme işleminin en ağrısız ve tercih edilen türü olan BBL (Brezilya poposu) hakkında her geçen gün daha fazla merak oluşmaktadır.

En Sık Tercih Edilen Popo Estetiği BBL’nin (Brezilya Poposu) Farkı Nedir?

Brazilian Butt Lift en sık uygulanan popo ameliyatlarından biri olmakla beraber daha kıvrımlı ve kalkık popo görünümünü sağlamak için tek alternatif değildir. Diğer popo estetiği işlemleri şu şekilde sıralanabilir:

Sculptra Butt Lift: Sculptra ciltte yaşlanmayla birlikte oluşan hacim kaybını önlemek için kullanılan bir dolgu türüdür. Sculptra Butt Lift’te bu madde popoya enjekte edilerek hacim artışı sağlanabilir ve popo büyütme işlemi gerçekleşir. Bu işlem bazen daha etkili sonuç almak adına BBL ile birlikte uygulanabilir.

Silikon Popo İmplantları: Silikon implantlar popo bölgesine yerleştirilerek hacim artışı sağlarken aynı zamanda bu bölgedeki vücut kontürünün daha düzgün olmasına yardımcı olur. Popo dikleştirme ve popo büyütme için silikon maddelerin popo bölgesine implante edilmesi, BBL işlemine göre daha invaziv bir yöntemdir, dolayısıyla silikon implantlar daha büyük bir ameliyat anlamına gelir. Silikon implantlar uzun vadede yer değiştirebilir, bu nedenle işlemin düzeltilmesi gerekebilir. Sık olmamakla birlikte bazı durumlarda ihtiyaç doğrultusunda BBL ve silikon implantlar aynı anda yapılabilir.

Liposuction: Popo çevresinde fazla yağ dokusunun olduğu durumlarda liposuction işlemi uygulanabilir. Bu işlemle ilgili bölgedeki yağlar uzaklaştırılarak poponun daha yuvarlak ve kalkık durması sağlanabilir. Liposuction işleminde BBL’nin aksine alınan fazlalık yağ dokusu vücudun herhangi bir bölgesine geri enjekte edilmez.

Popo kaldırma işlemi için silikon veya hidrojel enjeksiyonu asla yapılmamalıdır. Bu iki yöntem kişide ciddi yan etkiler yapabileceğinden uluslararası kuruluşlar tarafından kullanımı yasaklanmıştır.

Medical Park Popo Estetiği Fiyatları 2024

Brazilian Butt Lift (Brezilya Poposu), vücut görünümünden hoşnut olmayan kişilerin başvurabileceği görece en güvenli bir yöntemdir. 2024 yılında, BBL ya da diğer popo kaldırma ve popo büyütme yöntemlerinden birini yaptıracak kişiler, operasyon için başvuracağı doktorun deneyimli olmasına ve operasyonun gerçekleşeceği merkezin de donanımlı olmasına dikkat etmelidir. Olası bir komplikasyon durumunda danışılabilecek farklı branşların bir arada olması hasta güvenliği açısından oldukça büyük önem taşır. Popo estetiği 2024 fiyatları hakkında net bir bilgi alabilmek için muayene ve operasyonun türüne karar vermek gerekebilir. Popo estetiği için en yaygın yöntemlerden olan BBL ve diğer estetik işlemler basit operasyonlar olarak görülmemeli bu nedenle Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahisi gelişkin merkezler tercih edilmelidir. 

47584

Bu içeriğin geliştirilmesinde Medical Park Yayın Kurulu katkı sağlamıştır.
Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.