Proloterapi İle Ağrılara Çözüm

Masa başı çalışma, uygunsuz çalışma koşulları, şehir hayatının yoruculuğu, hareketsiz yaşam ve stresin artmasıyla kireçlenme, bel ve boyun ağrısı, yumuşak doku romatizması gibi kas iskelet sistemi ağrıları giderek daha fazla görülmeye başlıyor. Ancak bu hastalıklarla ilgili geliştirilen yeni yöntemler, tedavi sürecini daha kolay hale getiriyor. Kas iskelet sistemi ağrıları için geliştirilen en önemli tedavilerden biri ise proloterapi uygulamaları. Medical Park Tarsus Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Sevilay Eriş, proloterapi tedavisinin kireçlenmeler (artrozlar), bel ve boyun ağrıları, omuz ağrıları, diz ağrıları, ayak bileği ağrıları, yumuşak doku romatizması (fibromiyalji) gibi kronik ağrıların tedavisinde kullanımının günden güne arttığını belirtti.

Söz konusu tedavi yönteminin cerrahiye alternatif bir yöntem olduğunu anlatan Uzm. Dr. Eriş, ''Proloterapi tedavisi; artrozlarda, eklem stabile sorunlarında, bel fıtığında, avaskuler nekrozlarda, epikondilitte, (tenisçi, golfçu dirseği gibi), topuk dikeninde, eklem kireçlenmelerinde, geçmeyen boyun, sırt, bel ağrılarında, ameliyat sonrası ağrılarda mutlaka incelenmesi gereken bir alternatif tedavi yöntemidir'' dedi.

PROLOTERAPİ NEDİR?

Proloterapi tekniğinde zedelenmiş veya eski işlevini yitirmiş olan, insan vücudundaki tüm eklem, kıkırdak, ligament ve tendonlara kendi kendilerini tamir edecek ve yeniden yapılandırma aşamasına sokacak bir solüsyon enjekte edilir. Bu solüsyon hücrelerin ve dokuların büyüme ve iyileşmesini sağlar. Enjekte edilen solüsyon ile dokuda kasıtlı olarak enflamasyon oluşturulur. Böylece zayıf ya da işlevliğini yitirmiş bölgede kan akımı artar, bu bölgeye kıkırdak-ligament-tendon gibi yapıları tamir eden hücreler gelir böylece yeni doku iyileşmesi başlar, yeniden tamir uyarılır. Proloterapi, vücudun tamir sistemini uyararak ağrılı, zayıf ve işlevini kaybetmiş bölgenin tekrar eski haline dönmesini sağlayan basit ve doğal bir tekniktir. Proloterapi kıkırdak, tendon, eklem, kas sorunlarında tedavi ederek ağrıyı geçirir. Bu tedavide önemli olan diğer unsur hastanın romatizmal ve kortizon ilaçlarından kurtarılmasıdır.