sat覺r aras覺

Müslümanlar覺n kutsal aylar覺ndan olan Ramazan ay覺 büyük bir öneme sahiptir. Öyle ki Ramazan ay覺 ibadeti olan oruç aç覺lan iftar sofralar覺 büyük bir özen ve heyecanla haz覺rlan覺r. 襤ftar sofralar覺n覺n ba tac覺 tatl覺lar覺n ise yeri her zaman ayr覺d覺r.

Yemein üzerine yenen tatl覺lar günlük eker ihtiyac覺n覺 kar覺laman覺n yan覺 s覺ra enerji de veren lezzetli bir seçenektir. Ramazanda su tüketimine dikkat ederek doru bir beslenme ile kilo almadan orucunuzu tutabilirsiniz.

Ramazan ay覺nda kadim Türk mutfaklar覺n覺n geleneksel tatl覺lar覺 olduu kadar modern tatl覺lar da s覺kl覺kla tercih edilir. Siz de iftar menüsü ile uyumlu seçeceiniz bir tatl覺 ile sevdiklerinizin dama覺n覺 enlendirebilirsiniz. Peki, Ramazan sofralar覺na yak覺acak tatl覺lar hangileri, gelin birlikte göz atal覺m.

Ramazan'a Özel Bir Lezzet: Güllaç

Ramazanda beslenme denince özellikle tatl覺larda ilk akla gelen güllaçt覺r. Bir Osmanl覺 miras覺 olan güllaç günümüzde özellikle Ramazan ay覺nda s覺kça tercih edilir. Hemen hemen tüm kallavi ana yemeklerin yan覺na yak覺abilecek hafif ve ahane bir lezzettir. 

Osmanl覺 Ramazan sofralar覺nda yer verilmi bu tatl覺 niastal覺 kuru yufkalardan yap覺l覺r. Güllaç, sütlü erbetle 覺slat覺lan yufkalar覺n aralar覺na f覺nd覺k eklenerek kat kat döenmesiyle oluur. Osmanl覺 Ramazan haz覺rl覺klar覺nda s覺k kullan覺lan gül suyu bu tatl覺n覺n erbetinin içerisine eklenmi ve günümüzde güllaç olarak al覺nan güllü a ortaya ç覺km覺t覺r.

Geleneksel Bir Tat Ç覺t覺r Ev Baklavas覺

Ramazan覺n olmazsa olmaz tatl覺lar覺ndan biri de hiç üphesiz baklavad覺r. Kat kat yufkalar覺n aras覺na f覺nd覺k, ceviz yada f覺st覺k gibi kuru yemilerden biri konarak yap覺lan bu erbetli tatl覺 her 覺s覺r覺k al覺nd覺覺nda damakta ho bir tat b覺rak覺r. Özellikle maharetli baklava ustalar覺n elinden ç覺km覺 ev baklavas覺, ç覺t覺r ç覺t覺r lezzeti ile genellikle yiyenlerin vazgeçemedii bir tatt覺r.

Ramazan sofralar覺n ba tac覺 olan baklavay覺 ayr覺ca ramazan bayram覺nda da ziyarete gelen misafirlerinize yapaca覺n覺z kahvenin yan覺nda ikram olarak servis ederek sohbetlerinizi taçland覺rabilirsiniz.    

Kaymakl覺 Tel Kaday覺f

Ramazan tatl覺 tariflerinin favorilerinden biri de tel kaday覺ft覺r. Tel tel kesilmi incecik hamurlar覺n erbetlenmesi ile oluan tel kaday覺f hemen her damak zevkine hitap eder. Tel tel lezzeti ve tam karar覺nda yap覺lan erbeti ile kaymakla yada dondurma ile ikram edilen kaday覺f tatl覺s覺 tüm gün oruç tuttuktan sonra gelen tatl覺 ihtiyac覺n覺z覺 fazlas覺yla kar覺lar. 

Geleneksel Türk mutfa覺n覺n zenginliklerinden biri olan klasik tel kaday覺f覺n; kaday覺f dolmas覺, burma kaday覺f, muhallebili kaday覺f ve kaday覺fl覺 bülbül yuvas覺 gibi sevilerek tüketilen bir çok çeidi vard覺r.     

Revani

Ramazan sofralar覺n覺 enlendiren tatl覺lardan biri de geçmiten günümüze gelen revani. Ç覺rp覺larak köpürtülen tereya覺na, yumurta irmik ve eker eklenerek f覺r覺nda piirilen kekin erbetlenmesi ile yap覺lan revani ek malzemeler ile lezzetlendirilmi pek çok çeidi vard覺r.

Keki yap覺l覺rken içerisine eklenen portakal kabuu rendesi revaniye aromatik bir tat katarken, erbetinin süt ile yap覺lmas覺 hafif tatl覺lar覺 tercih edenler için ideal bir seçenek olur. Haha ilavesi ile yap覺lan覺n yerken aza gelen ç覺t覺rt覺s覺 damaklar覺 enlendirirken cevizli ve badem eklenerek yap覺lan çeitleri üstüne eklenen kaymakla itah açar. 

Alt覺n Renkli Ç覺t覺r Lokma

Ramazan覺n hem pratik hem de hiç üphesiz en ekonomik tatl覺lar覺ndan biri lokmad覺r. Lokma; hemen her mutfakta bulunan un, su ve hamur mayas覺 ile yap覺lan yumuak k覺vaml覺 hamurun el ile s覺k覺larak küçük lokmalar eklinde s覺v覺 yada k覺zarmas覺 sonucu oluur. Güzelce k覺zar覺p ç覺t覺r ç覺t覺r olan lokmalar覺 souk erbete at覺p klasik ekliyle yiyebileceiniz gibi ister ekere bulay覺p isterseniz de çikolataya ban覺p afiyetle tüketebilirsiniz. 

Nefis F覺r覺n Sütlaç

Ramazan da hafif beslenmek isteyenlerin genellikle tercihi sütlü tatl覺lardan yana olur. tatl覺 tariflerinden sütlaç lezzetli ve kremams覺 tad覺 ile sal覺kl覺 ramazan menülerine dahil edilebilir.

Süt, pirinç ve ekerle yap覺lan sütlaç, kolay fakat oldukça nefis bir tatl覺d覺r. Pien sütlac覺n güveç kaplar覺na konarak f覺r覺nlanmas覺 sonucu üzeri k覺zaran haline ise f覺r覺n sütlaç denir. F覺r覺nlanan sütlac覺n üzerinde k覺zar覺kl覺k görünüm olarak holuk katmas覺n覺n yan覺 s覺ra tad覺n覺n ve lezzetinin katlanmas覺n覺 da salar.

Dyt.
Serkan Aksoy
Beslenme ve Diyet
襤stinye niversitesi Hastanesi Bah癟eehir
316

Bu i癟eriin gelitirilmesinde Medical Park Yay覺n Kurulu katk覺 salam覺t覺r.
Sayfa i癟erii sadece bilgilendirme ama癟l覺d覺r. Sayfa i癟eriinde tedavi edici sal覺k hizmetine y繹nelik bilgiler i癟eren 繹gelere yer verilmemitir. Tan覺 ve tedavi i癟in mutlaka hekiminize bavurunuz.