satır arası

Reyhan Çayının Faydaları Nelerdir?

Ferahlatıcı kokusu ile damakta hoş bir tat bırakan reyhan çayının faydaları uzun yıllardan beri bilinir.

Çay olarak kolaylıkla tüketime hazır hale gelen reyhan, Hindistan ve Asya kökenli nanegiller ailesinin bir üyesidir.

Akdeniz gibi ılıman iklim koşullarında rahatlıkla yetişen reyhan bitkisi, Osmanlı mutfağında da sıklıkla kullanılır.

Farklı aromalarla yemekleri şenlendiren reyhan, nöropatik tedavilerde de etkili şekilde başvurulan bitkilerdendir.

Omega-3, kalsiyum, A ve K vitamini, manganez, magnezyum, potasyum, çinko ve demir bakımından zengin içeriğiyle reyhan çayı alternatif tıpta da tercih edilir.

Hem lezzetli hem de besleyici özellikleriyle reyhan çayı, genel sağlık durumunun iyileştirilmesi hususunda destekleyici olan bir içecek türüdür.

Reyhan Çayının Faydaları

Besin değeri açısından oldukça zengin içeriğiyle dikkat çeken reyhan çayının faydaları şu şekilde sıralanabilir:

 • Vücudun çeşitli bölgelerinde biriken ödemin atılmasında reyhan çayının faydalarından yararlanmak mümkündür. El, ayak ve bacaklarda meydana gelen şişliklerin azaltılmasında kullanılabilir.
 • Solunum yolu rahatsızlıklarının belirtilerinin hafifletilmesinde reyhan çayının gücü yadsınamaz. Astım, bronşit, faranjit gibi rahatsızlıklarda nefes almayı kolaylaştırabilir.
 • Kanserli hücrelerin vücutta çoğalmasını engellemek amacıyla reyhan çayı tüketimi tavsiye edilir.
 • Stres, yaygın anksiyete bozukluğu gibi psikolojik rahatsızlıkların tedavi sürecinde destekleyici bir içecek olarak reyhan çayından yararlanılabilir.
 • Cildin ihtiyacı olan neme kavuşmasını, akne, sivilce, siyah nokta gibi cilt sorunlarının ortadan kaldırılmasını reyhan çayı tüketilebilir.
 • Diş çürükleri veya dişeti problemleri nedeniyle ağızda meydana gelen kokuları ortadan kaldırmak amacıyla reyhan çayının desteği alınabilir.
 • Yatıştırıcı ve sakinleştirici etkileriyle bilinen reyhan çayı depresyon dönemlerinde meydana gelen ataklara ve kötü düşüncelere karşı etkilidir.

Kuru Reyhan Çayı Faydaları

Kuru Reyhan Çayı Faydaları

Taze yapraklardan demlenen reyhan çayların faydaları yanı sıra, kış mevsiminde tüketildiğinde kuru reyhan çayı faydaları da benzerdir.

 • Yemeklerden sonra tüketilen bir fincan reyhan çayı şişkinlik oluşumunun önüne geçer. Bağırsak hareketliliğini artırarak midenin rahatlamasına yardımcı olabilir.
 • Zararlı mikroorganizmaların üremesini engelleyen kuru reyhan çayı faydaları içerisinde enfeksiyon oluşumunun önlenmesi de bulunur.
 • Enfeksiyon riskinin yüksek olduğu rahatsızlıklarda antimikrobiyal özellikleri nedeniyle reyhan çayı kullanılabilir.
 • Deride meydana gelen yaraların hızlı bir şekilde iyileşmesini destekleyerek cilt bariyerinin sağlığının korunmasına destek verebilir.
 • Araştırmalar esnasında reyhan çayının kan şekeri seviyelerini dengeleyebildiği yönünde bulgular elde edilmiştir. İnsülin direnci ve tip 2 diyabet riskini azaltan bileşenlere sahip olan reyhan çayı şeker hastalarının diyetlerine eklenebilir.
 • Doğal bir ağrı kesici olan reyhan çayı, uyku kalitesini artırmak isteyen kişiler tarafından da kullanılabilir. Baş ağrısı, sinüzit, migren gibi inatçı ağrıların hafifletilmesinde tercih edilebilir.
 • Kuru reyhan yapraklarından hazırlanan çay, hafızanın güçlendirilmesinde olumlu yönde etki edebilir. Yaş ilerlemesine bağlı olarak meydana gelen bellek kayıplarına yakalanma riskini azaltmak amacıyla reyhan çayı tüketilebilir.

Sindirim Sistemi Sağlığının İyileştirilmesinde Reyhan Çayının Faydaları

Sindirim Sistemi Sağlığının İyileştirilmesinde Reyhan Çayının Faydaları

Bağırsak ve midede meydana gelen gaz oluşumunun engellenmesinde reyhan çayının faydaları yadsınamaz.

Reyhan çayı yiyeceklerin sindirilmesi aşamasında etkilidir.

İshal, kronik dizanteri gibi rahatsızlıkların azaltılmasında, bağırsaklardaki gerginlik ve spazmların çözülmesinde reyhan çayının faydalarından yararlanılabilir.

Sürekli tekrarlayan mide bulantısının ortadan kaldırılmasının yanı sıra bağırsaklarda meydana gelen parazitlerden kurtulmak amacıyla da reyhan çayı içilebilir.

Mide asidi dengesizliğinden kaynaklanan reflü, gastrit gibi hastalıkların tedavisi aşamasında reyhan çayı tüketimi destekleyici özellikleriyle bilinir.

Toksinlerin vücuttan etkili bir şekilde atılmasını sağlayan reyhan çayı, sindirim sistemi hücrelerini serbest radikallerin zararlarından korur.

Kas gevşetici özellikleri sayesinde irritabl bağırsak sendromunun yarattığı semptomların hafifletilmesinde kuru reyhandan yapılan çayları tüketebilirsiniz.

Beyin Fonksiyonlarının Güçlendirilmesinde Reyhan Çayının Faydaları

Reyhan çayının faydaları içerisinde vücuttaki stres hormonu olan kortizol seviyelerini düşürmesi yer alır.

%48 Omega 3, %21 Omega 6, %13 oleik asit içeriğine sahip olan reyhan bitkisi, beyinin fonksiyonel çalışması için birinci derecede önemli bileşenleri bünyesinde barındırır.

Yağ asitlerinin dengeli bir şekilde harmanlanmış olması beyindeki nörotransmitter fonksiyonlarını etkiler.

Oleik asitler ise sinir hücrelerinin sağlıklı bir şekilde işlevlerini yerine getirmelerine yardımcı olur.

Bilişsel gelişim düzeyinin artırılmasında reyhan çayının faydaları nelerdir? sorusu ebeveynler tarafından sıklıkla merak edilir.

Günlük hayatta odaklanma sorunu yaşayan çocuklar, gençler veya yetişkinler tarafından düzenli olarak tüketilen reyhan çayı kısa süre içerisinde olumlu etkilerini göstermeye başlar.

Çocuklarda dikkat dağınıklığı şikayetinin yanı sıra bilişsel performansın artırılmasında da reyhan çayı kullanılabilir.

Reyhan Çayı Nasıl Yapılır?

Reyhan Çayı Nasıl Yapılır?

Sağlıklı içecek tarifi arayışında olan ebeveynler için kurtarıcı bir çözüm olan reyhan çayının faydaları oldukça fazladır.

“Reyhan çayı nasıl yapılır?” diye merak edenler için farklı tarifler mevcuttur.

Reyhan çayı hem sıcak hem de soğuk şekilde tüketime uygun olarak hazırlanabilir. Kuru reyhan çayı yapmak isteyenler için ilk adım bir fincan dolusu suyu kaynatmaktır.

Kaynayan su içerisine 1 yemek kaşığı kuru reyhan eklenmesi yeterlidir.

15-20 dakika demleme süresi sonrasında reyhan çayı rengini almışsa afiyetle tüketilebilir.

İsteğe bağlı olarak hazırlanan reyhan çayının içerisine bal veya limon ekleyerek içeceğin lezzeti kişiselleştirilebilir.

“Soğuk reyhan çayı nasıl yapılır?” sorusunun cevabı da oldukça basittir.

Soğuk içeceklerden hoşlanıyorsanız farklı maddelerle zenginleştirdiğiniz reyhan çayı yapabilirsiniz.

Fesleğen, taze nane ve limon ve tercihe bağlı olarak şeker ilave ederek sağlıklı bir soğuk içecek hazırlayabilirsiniz.

Pembe rengiyle çocukların da zevkle içebileceği reyhan çayı sağlıklı içecekler kategorisindedir.

Dinlenme rutinlerine eklenen bir fincan reyhan çayıyla günün yorgunluk ve stresinden uzaklaşarak, sakinlik ve dinginliğin tadı çıkarılabilir.

Reyhan Çayı Tüketirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Reyhan çayının faydaları konusunda birçok araştırma olmasına rağmen, bazı özel durumlarda tüketim esnasında dikkat edilmesi gereken noktalar vardır.

Her bitkisel içerikli üründe olduğu gibi reyhan çayının da tüketimi esnasında aşırıya gidilmemesi, tavsiye edilen miktarın aşılmaması önemlidir.

Reyhan, fesleğen türü bir bitki olduğu için bazı kişilerde alerjik reaksiyona neden olabilir.

Reyhan çayı tüketimi öncesinde uzman bir hekimden detaylı bilgi almanız önerilir. Gebelik döneminde reyhan çayı tüketiminden kaçınmak gerekir.

Reyhan çayı uterus uyarıcı etkisiyle bilinir. Rahim kasılmalarını başlatarak erken doğum ve düşük riskini artırabilir.

Kan pıhtılaşmasını yavaşlatan reyhan çayı, kan sulandırıcılarla birlikte alındığında kanama riskini artırabilir.

Reyhan Çayının Faydaları Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Reyhan Çayı Ne Zaman İçilir?

Sindirim sistemi problemleri için reyhan çayından maksimum fayda sağlanmak isteniyorsa, genellikle yemeklerden sonra sabah, öğle ve akşam olmak üzere üç öğün birer fincan reyhan çayı tüketilebilir. Sabah erken saatlerde reyhan çayı içmek, kan basıncının düşürülmesi konusunda yardımcı olabilir. Akşam saatlerinde reyhan çayı tüketilmesi ise uyku kalitesinin artırılmasına katkıda bulunabilir.

Reyhan Çayı Zayıflamak İçin Kullanılır Mı?

Özellikle sindirim sistemi üzerinde olumlu etkileri bulunan mor reyhan çayı doğrudan zayıflama amacıyla kullanılmasa da düzenli aralıklarla tüketildiğinde yağ yakımı açısından etkili olabilir. Ödem attırıcı özelliklerinden dolayı zayıflamak isteyen kişilerin diyetlerine reyhan çayı eklemeleri tavsiye edilir. Düzenli olarak içilen reyhan çayı metabolizmayı hızlandırma özelliğine sahiptir.

Reyhan Çayını Kimler Tüketebilir?

Reyhan çayının faydaları birçok kişiye hitap eden çeşitliliktedir. Diyabet rahatsızlığı olanlar, sindirim sistemi sorunlarına sahip kişiler, anksiyete, depresyon gibi problemlerle mücadele edenler, kalp hastalığı, artrit, akciğer ve karaciğer kanseri, solunum yolu rahatsızlıklarından şikayetçi olan kişiler için reyhan çayının tüketimi uygundur. Herhangi bir sağlık durumu için reyhan çayı tüketmeye başlamadan önce hastalık geçmişinizin uzmanlar tarafından gözden geçirilmesi ve sizin için uygun olan dozun belirlenmesi önemlidir.

En Çok Okunan Sağlık Rehberi Yazılarımız

Sosyal Medya Hesaplarımız:
Facebook | Instagram | YouTube | LinkedIn

Uzm. Dyt.
Nafikar Başkan
Beslenme ve Diyet
Medical Park Antalya
1492

Bu içeriğin geliştirilmesinde Medical Park Yayın Kurulu katkı sağlamıştır.
Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.