Rinoplasti Sonrası
6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu hakkında bilgilendirmeyi okudum; randevu hatırlatma ve hizmet sunumu için iletişim bilgilerimin kullanılmasına izin veriyorum.


Güvenlik Kodu :
Güvenlik Kodunu Giriniz:

satır arası

rinoplasti-sonrasi

Rinoplasti bir diğer adıyla burun estetiği, burnun yapısından, şeklinden ve büyüklüğünden memnun olunmadığında veya yaralanma ve solunum sıkıntısı gibi sebeplerinde eşlik ettiği durumlarda uygulanan estetik cerrahi operasyonudur. Tıptaki gelişmelerle birlikte rinoplasti operasyonlarındaki başarı oranı artmıştır. Böylece hem sağlıklı şekilde nefes alınan hem de estetik olarak başarılı burna sahip olmak mümkün olmuştur. Elbette başarılı bir estetik cerrahi operasyonu için doktor seçimi büyük önem taşır. Kişinin yüz yapısına uygun, doğal görünen bir burun elde edebilmek için doktorun tecrübesi ve tavsiyeleri değerli olur.

Rinoplasti Sonrası İyileşme Süreci Ne Kadar Sürer?

Rinoplasti sonrası iyileşme sürecinde burna darbe alınmaması ve enfeksiyon kapmaması önemli olur. Sabah yapılan operasyonlarda genellikle öğleden sonra taburcu olunur ama istenirse bir gece gözlem altında kalınabilir. İşlemden birkaç saat sonra hastane içerisinde dolaşılabilir ve sıvı olarak beslenmeye başlanabilir. Ameliyat sonrası ilk günler şişlik ve morluklar oluşması oldukça normal olmakla birlikte kötüye gitmemesi için alın ve yanaklara düzenli buz kompresi yapılmalıdır. İyileşme süreci yaklaşık bir hafta ile 10 gün arası sürerken alçının alınması da yine bu süre sonunda gerçekleştirilir. Operasyondan yaklaşık 10 gün sonra operasyona bağlı olarak gelişebilecek göz altı morlukları ya da burun çevresindeki morluklar geçmiş ve iyileşme süreci tamamlanmış olduğundan kişi normal hayatına dönebilir.

Rinoplasti Sonrası Nelere Dikkat Edilmeli?

Burun estetiği operasyonu sonrasında herhangi bir sorunla karşılaşmamak için burun darbeye ve enfeksiyon riskine karşı korunmalıdır. Özellikle ameliyattan sonraki birkaç haftalık süreçte kişi beslenme alışkanlıklarına ve yaşam tarzına dikkat ederek doktorun tavsiyelerine ve dikkat edilmesi gerekenlere uymalıdır. Açık ya da kapalı rinoplasti sonrası dikkat edilmesi gerekenler şöyle sıralanabilir:

  • Burundaki alçının ve varsa dikiş ve tamponun yaklaşık bir hafta kadar kalması gerektiği için bu süreçte ıslanmamalı ve nemlenmemelidir. Yani ilk bir hafta duş almamak, aşırı sıcak ortamlarda, buhar odası, sauna, hamam gibi mekanlarda bulunmamak gerekir.
  • İlk günler şişlikler ve morluklar oluşması oldukça normal bir durum olsa da bu durumun çabuk geçmesi için baş yüksek gelecek şekilde yatılmalı ve alın ile yanaklara her saat başında 10 dk kadar soğuk kompres uygulanmalıdır.
  • Yaklaşık ilk iki haftalık süreçte yüzüstü yatılmamalı ve burun her türlü darbe ve baskıdan korunmalı, riskli sportif aktivitelerden uzak durulmalıdır.
  • Burun temizliği için sümkürmeye çalışmayarak doktorun önerdiği sprey ve kremler dikkatlice uygulanır. Genellikle bu işlem için okyanus suyu ve serum fizyolojik gibi doğal temizleyiciler kullanılır.
  • Ameliyat sonrası ilk günlerde soft yiyecekler ile beslenmeye dikkat ederek, zor çiğneme hareketleri ve fazla mimik yapmak gibi buruna baskı yapacak durumlardan kaçınmak gerekir.
  • Operasyon sonrasında ilk birkaç ay yoğun güneş ışığına maruz kalınmaması ve gözlük takılmaması tavsiye edilir. Çünkü burun renginde, yapısında ve şeklinde bozulmalara neden olabilir. Operasyon sonrasında burnun son halini alması için aylar geçmesi gerekir.

Rinoplasti Sonrası Beslenme Nasıl Olmalı?

Rinoplasti operasyonundan sonra beslenmeye birkaç saat sonra başlanabilir. Öncelikle sadece su ve çorba gibi sıvı olarak beslenilir, sonrasında ise beslenme önerilerinde soft yiyecekler yer alır. Özellikle ilk bir haftalık iyileşme sürecinde tost, tart ve simit gibi sert yiyecekler tüketilmemesi gerekir. Çünkü ağız ve burun birbirine yakın olduğu için ağızdaki fazla hareket ve zorlanma burnu etkiler ve gerginlik oluşturur. Varsa dikişlere ve alçıya zarar verebileceği için bu iyileşme sürecinde burnun hasar almamasına dikkat etmek gerekir.

Burnunuzun estetik görüntüsünden memnun değilseniz, rinoplasti operasyonu ve rinoplasti sonrası süreç hakkında doktorunuzdan bilgi alabilirsiniz.

9423

Bu içeriğin geliştirilmesinde Medical Park Yayın Kurulu katkı sağlamıştır.
Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.