sat─▒r aras─▒

Roza Hastal─▒─č─▒ Nedir? Roza Hastal─▒─č─▒ Neden Olur?

Roza hastal─▒─č─▒; di─čer ad─▒yla gül hastal─▒─č─▒, yüz bölgesinde k─▒zar─▒kl─▒─ča neden olan bir cilt problemidir.

Belirtilerin s─▒kl─▒kla görülebilece─či yerler burun, al─▒n, yanaklard─▒r. Bu cilt hastal─▒─č─▒ genellikle 30 ya┼č─▒ndan sonra görülür ve tam bir tedavisi olmad─▒─č─▒ için ya┼čam boyunca sürebilir, belirtileri art─▒p azalabilir.

Reçete edilen ilaçlar semptomlar─▒n azalmas─▒nda büyük bir rol oynar.

Roza Hastal─▒─č─▒ Nedir? Türleri Nelerdir?

Roza Hastal─▒─č─▒ Nedir? T├╝rleri Nelerdir?

Roza hastal─▒─č─▒ gözler de dahil olmak üzere yüz bölgesinde k─▒zar─▒kl─▒─ča neden olan yayg─▒n bir inflamatuar (vücutta iltihaba neden olan) hastal─▒kt─▒r.

Farkl─▒ türleri ciltte ┼či┼čliklere ve sivilcelere neden olabilir. Roza hastal─▒─č─▒n─▒n türleri ┼čunlard─▒r:

 • Eritematotelenjiektatik: Yüzde kal─▒c─▒ k─▒zar─▒kl─▒k ve geni┼člemi┼č kan damarlar─▒yla kendini gösterir.
 • Papülopüstüler: Ciltte s─▒v─▒ veya irin dolu akneler olu┼čur, ayr─▒ca cilt ┼či┼čebilir.
 • Fimatöz: Ciltte ┼či┼člikler olur, ancak bu ┼či┼člikler engebeli olabilir ve ço─čunlukla burun bölgesini etkiler. Bu yüzden burnun ┼či┼č görünmesine sebep olur.
 • Oküler: Gözleri etkileyerek tahri┼č olmas─▒na neden olur. Gözlerdeki görünüm kanlanma ve sulu olabilir. I┼č─▒─ča kar┼č─▒ hassasiyet ve göz kapaklar─▒nda arpac─▒k olu┼čabilir.

Roza Hastal─▒─č─▒ Belirtileri Nelerdir?

Roza hastal─▒─č─▒ belirtileri ki┼čiden ki┼čiye farkl─▒l─▒k gösterebilir. Genellikle hastalarda tüm belirtilerin hepsi bir anda ortaya ç─▒kmaz.

A┼ča─č─▒daki belirtilerden en az bir tanesi roza hastas─▒ olan ki┼čide olabilir:

 • K─▒zar─▒kl─▒k: Hastal─▒─č─▒n ilk belirtilerinden olan k─▒zar─▒kl─▒k, gözüküp tekrar kaybolma e─čilimindedir.
 • Kal─▒c─▒ k─▒zar─▒kl─▒k: Normal k─▒zar─▒kl─▒─ča göre kal─▒c─▒d─▒r ve güne┼č yan─▒─č─▒na benzeyebilir.
 • Sivilce: Yüzde küçük, k─▒rm─▒z─▒, kat─▒ veya irin dolu sivilceler görülür. Sivilcelerde yanma ve batma olabilir.
 • Kan damarlar─▒: Küçük k─▒lcal kan damarlar─▒ ciltte görünür.

Bu ana belirtilere ek olarak roza rahats─▒zl─▒─č─▒n─▒n ba┼čka semptomlar─▒ da olabilir. Bu belirtiler ┼ču ┼čekildedir:

 • Gözde tahri┼č: Gözlerde sulanma, kanlanma meydana gelebilir. ┼×iddetli tahri┼čler tedavi edilmezse kornea hasar─▒ ve görme kayb─▒na kadar gidebilir.
 • Yanma ve batma: Yüzdeki k─▒zar─▒kl─▒k sonucunda yanma ve batma hissi olabilir, ayr─▒ca ka┼č─▒nt─▒ ve kuruluk hissi de geli┼čebilir.
 • Plak: Döküntüye benzeyen k─▒rm─▒z─▒ ve kabar─▒k plaklar (lekeler) olu┼čabilir.
 • Ciltte kal─▒nla┼čma: Baz─▒ hastalarda cilt kal─▒nla┼čarak büyüyebilir. Kal─▒nla┼čma rinofima ad─▒ verilen bir duruma neden olabilir. Rinofima burun çevresinde ┼či┼člik anlam─▒na gelir.
 • ┼×i┼člik: Yüzde ödem rozan─▒n di─čer belirtilerinin yan─▒ s─▒ra ortaya ç─▒kabilir.

Roza kafa bölgesinde görülen bir cilt rahats─▒zl─▒─č─▒d─▒r. Burun, yanaklar, çene, al─▒n, gözler, kulaklar, kafa derisini etkileyebilir. Ayn─▒ zamanda boyun ve gö─čüs bölgesine kadar uzanabilir.

Roza Hastal─▒─č─▒ Belirtileri Nas─▒l Ço─čal─▒r?

Roza hastal─▒─č─▒nda belirtileri tetikleyen etmenler vard─▒r. Bu faktörler ki┼čiden ki┼čiye de─či┼čse de olas─▒ alevlendiriciler ┼čunlar olabilir:

 • Güne┼če maruziyet,
 • S─▒cak ve so─čuk hava,
 • Stres,
 • Baharatl─▒ yiyecek tüketimi,
 • Alkol tüketimi,
 • Baz─▒ cilt ya da saç ürünleri,
 • Yo─čun egzersiz,
 • Hormonal de─či┼čiklikler.

Hasta, rahats─▒zl─▒─č─▒n─▒ hangi faktörün artt─▒rd─▒─č─▒n─▒ kendisini test ederek anlamal─▒d─▒r.

Örne─čin baharatl─▒ yiyeceklerin belirtileri ço─čaltt─▒─č─▒n─▒ dü┼čünüyorsa belli bir süre onlar─▒ tüketmeyerek durumu test edebilir.

Bu sayede alevlenmelerden kaç─▒n─▒labilir ve hatta belirtilerin seyri iyile┼čtirilebilir.

Roza Hastal─▒─č─▒ Neden Olur?

Roza Hastal─▒─č─▒ Neden Olur?

Roza hastal─▒─č─▒n─▒n nedeni henüz tam olarak bilinmese de, baz─▒ sebepler öne sürülür. Hastal─▒─ča neden olabilece─či dü┼čünülen faktörler ┼ču ┼čekilde s─▒ralanabilir:

 • Damarlar─▒, ba─č─▒┼č─▒kl─▒k sistemini veya sinir sistemini etkileyen bir hastal─▒k varsa,
 • Ailede roza hastal─▒─č─▒ ya┼čayan birisi varsa,
 • H. pylori bakterilerinin neden oldu─ču enfeksiyonda,
 • Katelisidin proteini normalde olmas─▒ gerekti─či gibi çal─▒┼čm─▒yorsa,
 • Vücutta ya┼čayan akarlar ço─čalm─▒┼čsa roza hastal─▒─č─▒na sebep olabilir. Ancak bu nedenler kesin de─čildir. Ayr─▒ca aç─▒k tenli olmak, 30-50 ya┼č aras─▒nda olmak, kad─▒n olmak ve sigara içmek de hastal─▒─č─▒n geli┼čmesine katk─▒ sa─člayabilir.

Roza Hastal─▒─č─▒ Nas─▒l Te┼čhis Edilir?

Roza tan─▒s─▒ için cildiye (deri ve zührevi hastal─▒klar) bölümünden randevu alarak muayene olmaya giden hastan─▒n uzman doktor taraf─▒ndan semptomlar─▒ incelenir.

Ya┼čad─▒─č─▒ ba┼čka belirtiler varsa hastadan söylenmesi beklenir.

Bu hastal─▒k için özel bir test yoktur, bu yüzden ya┼čanan her belirtinin aktar─▒lmas─▒ do─čru hastal─▒─č─▒n te┼čhisini yapabilmek için önemlidir.

Egzama ya da sedef gibi yayg─▒n cilt hastal─▒klar─▒ ile kar─▒┼čt─▒r─▒lmamas─▒ için, o hastal─▒klara yönelik testler yap─▒labilir.

Roza Hastal─▒─č─▒ Tedavisi Nas─▒l Yap─▒l─▒r?

Roza hastal─▒─č─▒n─▒n kesin bir tedavisi yoktur. Yap─▒lan tedavide belirtiler azalt─▒lmaya veya giderilmeye çal─▒┼č─▒l─▒r.

Bu yüzden tedavi ki┼čiden ki┼čiye göre farkl─▒l─▒k gösterir. Roza hastal─▒─č─▒ tedavisi için ilaçlar, lazer tedavisi ve cerrahi i┼člemler uygulanabilir.

─░laçlar hap, jel veya krem ┼čeklinde olabilir. ┼×i┼člik, sivilce, k─▒zar─▒kl─▒k ilaçlar ile tedavi edilmeye çal─▒┼č─▒l─▒r. Ayn─▒ zamanda ilaçlar alevlenmeleri de önleyebilir.

Gözde ya┼čanan belirtiler için damlalar reçete edilebilir. Lazer tedavisinde ise geni┼člemi┼č ve d─▒┼čardan görünen k─▒lcal damarlar─▒n görünümü iyile┼čtirilebilir.

Ayr─▒ca uzun süren k─▒zar─▒kl─▒─ča yard─▒mc─▒ olabilir. ─░laçlar yeterince iyi etki vermedi─činde kullan─▒labilen bir tedavi yöntemidir.

Tedavinin etkisi haftalarca ortaya ç─▒kmayabilir ve bazen de etki görülebilmesi için lazerin tekrarlanmas─▒ gerekebilir.

Ancak lazer tedavisi her hastada uygulanabilen bir yöntem olmayabilir. Bu yüzden hastan─▒n doktoruna dan─▒┼čarak bu tedavi hakk─▒nda konu┼čmas─▒ en do─čru olan─▒d─▒r. Tedaviden sonra birkaç gün yan etkiler gözlenebilir.

Bu yan etkiler aras─▒nda, morarma ve hafif ┼či┼člik vard─▒r. Nadiren de kabarc─▒klanma ve yara izi görülebilir.

Tedaviden sonraki iyile┼čme sürecinde cilt bak─▒m─▒n─▒n nazik bir ┼čekilde yap─▒lmas─▒ tavsiye edilir.

Koyu ciltli hastalarda sonradan cildin renginde kal─▒c─▒ de─či┼čikliklere neden olabilir.

Cerrahi i┼člemler ciddi vakalarda kullan─▒l─▒r. Örne─čin, rinofima meydana gelerek burnun ┼čeklinin bozarsa, doktorunuz ameliyat olman─▒z─▒ önerebilir.

Roza Hastal─▒─č─▒na Ne ─░yi Gelir?

Roza hastal─▒─č─▒ için ilaçlar─▒n yan─▒ s─▒ra hastan─▒n dikkat ederek belirtilerini azaltabilece─či yöntemler vard─▒r. “Roza hastal─▒─č─▒na ne iyi gelir?” sorusuna a┼ča─č─▒daki yöntemler söylenebilir:

 • Yüzü korumak: Hastal─▒k direkt olarak yüzü etkiledi─či için yüzü korumak çok önemlidir. Gündüz hava bulutlu olsa bile güne┼č koruyucu sürmeniz gerekebilir. Güne┼č kreminin en az 30 SPF olmas─▒na dikkat etmelisiniz. Bu koruyucuyu her 2 saatte bir yenileyerek koruyuculu─čunu yitirmemesini sa─člayabilirsiniz. E─čer terlediyseniz ya da yüzünüze s─▒v─▒ temas ettiyse 2 saatten önce de yenileme sa─člayabilirsiniz. Makyaj yap─▒yorsan─▒z, makyajdan önce ve ilaç kullan─▒yorsan─▒z da ilaçtan sonra güne┼č kremini sürmeniz gerekir. Ayr─▒ca güne┼č kreminin içinde titanyum dioksit ve çinkonun olmas─▒ cildinize daha iyi gelebilir. Bu kremlere mineral bazl─▒ ad─▒ da verilir. Güne┼č kreminin yan─▒ s─▒ra ┼čapka gibi aksesuarlar ile yüzünüzü koruyabilirsiniz. Bir tek s─▒caktan de─čil so─čuktan da yüzünüzü koruman─▒z gerekir. Bu yüzden so─čuk havalarda atk─▒ kullanabilirsiniz.
 • Tetikleyiciler: Belirtileri ço─čaltan faktörleri tespit ederek, durumun seyrini iyile┼čtirebilirsiniz. Tetikleyiciler ki┼čiden ki┼čiye farkl─▒l─▒k gösterece─či için bunu tespit etmek zorlay─▒c─▒ olabilir. Bu yüzden ┼čüphelenilen faktörleri tek tek denemekte fayda vard─▒r.
 • Cilt bak─▒m─▒: Cildinizi y─▒karken ya da bak─▒m─▒n─▒ yaparken nazik davranman─▒z önemlidir. Çok fazla ovalamamaya veya bak─▒m d─▒┼č─▒nda dokunmamaya dikkat etmelisiniz. Temas─▒ en aza indirmek tahri┼či de en aza indirger. Yüzünüze kulland─▒─č─▒n─▒z ürünlerin parfümsüz ve alkolsüz olmas─▒na dikkat etmeniz önerilir. Doktorunuza dan─▒┼čarak tahri┼č için reçetesiz kremler de kullanabilirsiniz.
 • Göz bak─▒m─▒: Gözleriniz k─▒zarm─▒┼č gözüküyorsa gözünüzü y─▒karken de nazik olmal─▒s─▒n─▒z. Ka┼č─▒nd─▒─č─▒nda ka┼č─▒mak durumu daha kötü hale getirebilir. Bu yüzden doktorunuzun reçete etti─či göz ilaçlar─▒n─▒n yan─▒ s─▒ra her gün kaynat─▒lm─▒┼č ve so─čumaya b─▒rak─▒lm─▒┼č bir su ile göz kapa─č─▒n─▒z─▒ temizleyebilirsiniz.

Roza Hastal─▒─č─▒ Hakk─▒nda S─▒kça Sorulan Sorular

Roza Hastal─▒─č─▒ Önlenebilir mi?

Roza hastal─▒─č─▒n─▒n nedenleri bilinmedi─či için bu cilt rahats─▒zl─▒─č─▒ önlenemez, ancak tetikleyicileri belirleyerek semptomlar─▒ azaltabilirsiniz.

Roza Hastal─▒─č─▒ Bula┼č─▒c─▒ m─▒?

Roza hastal─▒─č─▒ bula┼č─▒c─▒ de─čildir, bu yüzden hasta bir ki┼čiden uzak durman─▒z─▒ gerektirecek herhangi bir durum söz konusu de─čildir.

Roza Hastal─▒─č─▒na Kar┼č─▒n Ne Yenmeli?

Bu rahats─▒zl─▒─ča kar┼č─▒n anti inflamatuar (inflamasyon azalt─▒c─▒) yiyecekler tüketilmesi önerilir. Bu yiyeceklere örnek olarak, ceviz gibi omega-3 içeren besinler, ye┼čil yaprakl─▒ sebzeler, bal─▒k, verilebilir. Rahats─▒zl─▒k ciltte tahri┼č, kuruma gibi yan etkiler gösterdi─či için yeterli miktarda su tüketimi de önem ta┼č─▒r.

En ├çok Okunan Sa─čl─▒k Rehberi Yaz─▒lar─▒m─▒z

Sosyal Medya Hesaplar─▒m─▒z:
Facebook | Instagram | YouTube | LinkedIn

Prof. Dr.
Canan G├Ârpelio─člu
Dermatoloji (Cildiye)
VM Medical Park Ankara (Ke├ži├Âren)
1545

Bu i├žeri─čin geli┼čtirilmesinde Medical Park Yay─▒n Kurulu katk─▒ sa─člam─▒┼čt─▒r.
Sayfa i├žeri─či sadece bilgilendirme ama├žl─▒d─▒r. Sayfa i├žeri─činde tedavi edici sa─čl─▒k hizmetine y├Ânelik bilgiler i├žeren ├Âgelere yer verilmemi┼čtir. Tan─▒ ve tedavi i├žin mutlaka hekiminize ba┼čvurunuz.