sat─▒r aras─▒

Ruminasyon Nedir? Ruminasyon Bozuklu─ču Nas─▒l Ge├žer?

Ruminasyon nedir, sorusuna en basit ┼čekliyle ‘gevi┼č getirme’ olarak yan─▒t verilebilir. Zihinsel gevi┼č getirme olarak adland─▒r─▒lan bu kavram, tekrar tekrar dü┼čünmeyi ifade edebilir. Sorun çözümüne odaklanmaks─▒z─▒n a┼č─▒r─▒ dü┼čünme olarak tan─▒mlanabilir. Bireyler, olumsuz olaylar─▒ s─▒kl─▒kla dü┼čünerek konu┼čmalar─▒ tekrar edebilir ve endi┼če duyabilir. Travmatik olaylar ve stres, ruminasyon belirtileri içerisinde yer al─▒r. Uzun süre devam eden bu durum, depresyon ve anksiyeteyi tetikleme tehlikesi yaratabilir. Ki┼čiler, ya┼čanan olaylar─▒n neden ve sonuçlar─▒ üzerinde a┼č─▒r─▒ derecede kafa yorup dü┼čünür. 

Ruminasyon Nedir?

Ruminasyon nedir? sorusu, ya┼čanan olumsuz durum ve deneyimlerin sonuçlar─▒ ile nedenleri üzerine dü┼čünme olarak yorumlanabilir. Anksiyete ve depresyon gibi sorunlar─▒n ba┼člang─▒c─▒ için bir risk faktörü olan bu kavram, gergin bir ya┼čam tarz─▒nda meydana gelebilir. Ki┼činin tak─▒nt─▒l─▒ hâle getirdi─či dü┼čünceler olarak tan─▒mlanan ruminasyon, mutsuzluk ve tükenmi┼člik evresini de beraberinde getirir. Ruminasyon bozuklu─ču nedir? sorusuna yan─▒t olarak, ki┼činin olumsuz olaylar─▒ tekrarlayarak büyütmesi verilebilir. Bireyler çözüm üretemez hale gelip çaresizlik hissine kap─▒l─▒r. Kötümser bir bak─▒┼č aç─▒s─▒na sahip olup "Asla geçmeyecek!", "Neden benim ba┼č─▒ma geliyor?" gibi dü┼čünce döngüsüne girer. Geçmi┼če tak─▒lan bireyler, eyleme geçmek yerine pasif bir dü┼čünsel süreçte ya┼čar.

Ruminasyon Nedir?

Ruminasyon Belirtileri Nelerdir?

Bir konu üzerinde çok dü┼čünmek, soru sormak, a┼č─▒r─▒ irdelemek ve odaklanma sorunu ya┼čamak, ruminasyon nedir? sorusuna yan─▒t olarak verilebilir. Motivasyon eksikli─či, i┼čtahs─▒zl─▒k ve tükenmi┼člik hissi ile devam eden bu süreç, ki┼činin hayat─▒n─▒ etkileyip tak─▒nt─▒l─▒ biri haline gelmesine neden olur. Bu hastal─▒─č─▒n belirtileri;

 • Genellikle, olumsuz dü┼čünceleri tekrar ederler. 
 • Ya┼čad─▒─č─▒ olumsuz durumlar hakk─▒nda dü┼čünüp yak─▒nlar─▒yla payla┼čma gere─či duyarlar.
 • Ki┼činin beyni dü┼čüncelerle dolu oldu─ču için dalg─▒n ve yorgun bir hale gelebilirler.
 • Olaylar─▒n muhakemesini yaparken kendisine kar┼č─▒ ele┼čtirel bir tav─▒r tak─▒n─▒r.
 • Anl─▒k ya┼čad─▒─č─▒ olaylarla ilgili çözüm üretmeye çabalar. Ancak, bir sonuca varamad─▒─č─▒ için sorunu daha çok dü┼čünür.
 • Planlar─▒ gerçekle┼čtirmede motivasyon dü┼čüklü─čü ya┼čar.
 • Problem çözme becerileri azal─▒r.
 • Mutsuzluk, sinirlilik, de─čersiz ve çaresiz hissetme ile yorgunluk gibi durumlar ya┼čayabilir. 

Ruminasyon Nedenleri Nelerdir?

Stresli, gergin, travmatik deneyimler ve sa─čl─▒k endi┼čeleri gibi birçok faktör mevcuttur. Alt─▒nda yatan baz─▒ nedenler içerisinde; tak─▒nt─▒l─▒ ruh hali, depresyon ve anksiyete ile birçok psikolojik rahats─▒zl─▒k bulunur. Baz─▒ ki┼čilik özellikleri, ruhsal durum, ya┼čanan olaylar ve çevresel unsurlar da etkili olur. Ruminasyon bozuklu─ču nedenleri aras─▒nda;

 •  Özgüven eksikli─či,
 • Mükemmelliyetçi olmak,
 • Olaylar üzerinde kontrol eksikli─či hissetmek,
 • Travmalar,
 • ─░┼č hayat─▒, sosyo-ekonomik sorunlar ve ili┼čki gibi strese neden olan unsurlar,
 • A┼č─▒r─▒ dü┼čünmeye meyilli olmak,
 • Dü┼čük uyku kalitesi yer al─▒r.

Baz─▒ psikiyatrik hastal─▒klar da ruminasyon bozuklu─čuna neden olabilir. Bunlar; depresyon, anksiyete, travma sonras─▒ stres bozuklu─ču, obsesif kompulsif bozukluk ve fobilerdir.

Ruminasyon Bozuklu─ču Çe┼čitleri Nelerdir?

Ruminasyon, bireylerin ruh halini olumsuz yönde etkileyen bir dü┼čünce döngüsüdür. Mant─▒ks─▒z bir dü┼čünce biçimi olup istemsizce gerçekle┼čtirilir. Sizi sorunun çözümüne götürmeyerek olumsuz dü┼čünmenizi sa─člar. Birbirinden farkl─▒ özellikleri bulunan ruminasyonun biçimleri ┼čöyle;

 • Ki┼čilerin geçmi┼čte ya┼čad─▒─č─▒ olaylar─▒ dü┼čünmelerini kendilerinin seçmedi─či, dü┼čüncelerin kendili─činden ortaya ç─▒kt─▒─č─▒ ─░stemsiz,
 • Bireylerin bilerek ve isteyerek dü┼čünmeyi tercih etti─či, olaylar─▒n neden ve sonuçlar─▒n─▒ bilinçli bir ┼čekilde anlamaya çabalad─▒─č─▒ istemlidir.

Ruminasyon Bozuklu─ču ├çe┼čitleri Nelerdir?

Ruminasyon Bozuklu─čunun Sa─čl─▒k Üzerindeki Etkileri Nelerdir?

Ruminasyon bozuklu─ču, zihinsel sa─čl─▒k üzerinde kendini gösterir. Konsantrasyon ve uyku bozuklu─ču ile i┼čtah azalmas─▒ gibi faktörler ya┼čam kalitesini önemli ölçüde kötü etkiler. Bu durumun sa─čl─▒k üzerindeki etkileri;

 • Ya┼čanan olumsuz olaylar─▒n s─▒kl─▒kla dü┼čünülerek ruminatif hale gelmesi, depresyon geli┼čimini etkiler.
 • Bu dü┼čünceler, uyku kalitesini büyük oranda azalt─▒r.
 • Dü┼čünce kal─▒plar─▒ enerji kayb─▒, i┼čtah de─či┼čimi ve odaklanma sorunu gibi sorunlara neden olur.
 • Vücutta stres seviyesini artt─▒r─▒p ba┼č a─čr─▒s─▒, kas gerginli─či vesindirim sistemi sorunlar─▒gibi birçok fiziksel etki yaratabilir.
 • Mevcut ruhsal sorunlar─▒ tetikledi─či gibi psikolojik problemlerin ya┼čanmas─▒na da neden olabilir.

Etkiler, hastal─▒─č─▒n yo─čunlu─ču ve süresi ile birlikte ki┼čiye göre de─či┼čiklik gösterir. Genel ya┼čam kalitesini olumsuz bir ┼čekilde etkileyip ruhsal ve fiziksel sa─čl─▒─č─▒n─▒z─▒ bozabilir. 

Ruminasyon ─░le Ba┼č Etme Yöntemleri Nelerdir?

Ruminasyon ile mücadele ederken uygulayabilece─činiz yöntemler, negatif dü┼čüncelerden kurtulman─▒za ve kendinizi hayat─▒n ak─▒┼č─▒na b─▒rakman─▒za destek olur. Bu durum ile ba┼č etme teknikleri;

 • Negatif, tekrarlay─▒c─▒ ve i┼člevsel olmayan dü┼čünceleri fark edip notlar alabilirsiniz.
 • Dü┼čüncelerin do─črulu─čunu, önemini ve kan─▒tlar─▒n─▒ sorgulay─▒p sakinle┼čebilirsiniz.
 • Sorunlar─▒ küçük ve yönetilebilir parçalara bölerek uygun çözüm yöntemleri geli┼čtirebilirsiniz. 
 • ─░┼člevsiz dü┼čüncelerde bo─čulmak yerine, hobi ve sevdi─činiz alanlara yönelebilirsiniz. 
 • Meditasyon, mindfulness ve dikkat geli┼čtirme egzersizleri yaparak dikkatinizi yönetebilirsiniz.
 • Tetikleyen olay ve ki┼čileri fark edip uzak durman─▒zda fayda var.
 • Kendinizi sürekli dü┼čünmekten al─▒koyam─▒yorsan─▒z, ertelemeyi deneyebilirsiniz. Belirledi─činiz 15-20 dakikal─▒k aral─▒klarda dü┼čünerek günün kalan─▒na odaklanabilirsiniz.
 • Dü┼čüncelerin günlük hayat─▒n─▒z─▒ olumsuz etkiledi─či takdirde, alan─▒nda uzman ki┼čilerden destek alabilirsiniz.  

Ruminasyonun Sosyal Hayata Etkisi Nedir?

Sürekli sorun ve çözümlerine odaklanan ki┼čiler, kendilerini hayattan soyutlayarak negatif duygular içerisinde olabilir. Bireyler, olumsuz olaylar─▒n getirisini uzun süre hissedip sosyal ili┼čkilerinde sorun ya┼čar. Problemlerden kaç─▒p dürtüsel davranmaya meyillidirler. Öfke kontrolü ve özgüven eksikli─či ya┼čayarak kendi ba┼čar─▒lar─▒n─▒ göz ard─▒ edebilirler. ─░çine kapan─▒p negatif dü┼čüncelere kap─▒lan ki┼čiler, sosyal hayat─▒n içerisinde zorlanabilir.

Odaklanma sorunu ile i┼č ve okul performans─▒nda dü┼čü┼č ya┼čayabilirler. Ruminatif dü┼čüncenin etkisi alt─▒nda olan bireyler, günlük ya┼čam aktivitelerini gerçekle┼čtirmekte zorlanabilir. Sürekli endi┼čeli ve üzgün olup sosyalle┼čmekten kaç─▒nabilir. ─░çsel bo┼čluk hissine kap─▒l─▒p ya┼čamdan zevk alamaz hale gelebilirler. Genel olarak mutsuz hissederek arkada┼č, aile ve özel ili┼čkilerinde problem ç─▒karabilirler.

Ruminasyon Te┼čhisi Nas─▒l Konulur?

Sürekli tekrarlayan dü┼čünce kal─▒plar─▒ ve zihinsel görüntüler ile karakterize edilir. Bireylerin dü┼čünceleri üzerinde kontrolü kaybetmesine neden olur. Günlük ya┼čam─▒ olumsuz yönde etkileyen bu durumun tan─▒s─▒, uzman bir psikolog veya psikiyatrist taraf─▒ndan konulur. De─čerlendirme ve gözlem süreci gerektirir. Bireylerin davran─▒┼člara tak─▒l─▒ kalma, uyku ve konsantrasyon sorunu ya┼čama, depresif hisler bar─▒nd─▒rma, endi┼če ve korku gibi birçok durumu deneyimlemesi öngörülür.

Psikolog ya da psikiyatrist taraf─▒ndan soru-cevap yap─▒larak ki┼čilerin belirtileri ve ya┼čam tarz─▒n─▒ anlatmas─▒ beklenir. Medikal ve psikolojik sa─čl─▒k geçmi┼či, travmalar─▒ ile ya┼čam stresi ö─črenilir. Psikometrik testler ve de─čerlendirmeler gerçekle┼čtirilerek belirtilen tan─▒ kriterlerine uygunlu─ču tespit edilir.  

Ruminasyon Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Ruminasyon bozuklu─ču, bireylerde birbirinden farkl─▒ olumsuz durumu meydana getirebilir. Psikolojik terapi ve bili┼čsel davran─▒┼č teknikleri uygulanabilir. Ruminasyon tedavisi;

 • Bili┼čsel Davran─▒┼čç─▒ Terapi: Ruminatif dü┼čüncelerin fark edilmesini ve de─či┼čtirilmesini hedefler. Ki┼čiye sa─čl─▒kl─▒ dü┼čünce kal─▒plar─▒ kazand─▒r─▒r.
 • Bilinçli Fark─▒ndal─▒k ve Meditasyon: Bireylerin mevcut an─▒ ya┼čamas─▒ sa─član─▒r ve zihinsel döngülerden uzakla┼čma becerilerini geli┼čtirir.
 • Davran─▒┼čsal Aktivasyon: Ki┼činin günlük aktivitelere ve zevk ald─▒─č─▒ etkinliklere dönmesi hedeflenir. 
 • ─░laç Tedavisi: Anksiyete ve depresyon gibi ruhsal sorunlarla ili┼čkilendirilip baz─▒ ilaçlar reçete edilebilir.  

Ruminasyon Bozuklu─ču Hakk─▒nda S─▒kça Sorulan Sorular

Ruminasyon Bozuklu─ču Zararl─▒ m─▒d─▒r?

Bireylerde uykusuzluk, ele┼čtirel iç ses ve stres seviyesinde art─▒┼č, özsayg─▒ yetersizli─či, odaklanma sorunu, üzüntü ve öfke gibi duygular─▒n s─▒kl─▒kla ya┼čanmas─▒ görüldü─čü takdirde, ruminasyon bozuklu─ču zararl─▒ bir hale gelir. ─░┼č, okul ya da özel hayat─▒ olumsuz yönde etkileyerek ki┼čilerin ili┼čkilerinin bozulmas─▒na ve performans─▒n─▒n dü┼čmesine neden olur. 

Ruminasyon Bozuklu─čunun Neden Oldu─ču Hastal─▒klar Nelerdir?

Ruminasyon bozuklu─ču ya┼čayan ki┼čilerde birçok olumsuz durum görülebilir. Bu rahats─▒zl─▒─č─▒n yol açt─▒─č─▒ di─čer hastal─▒klar aras─▒nda; travma sonras─▒ stres bozuklu─ču, a┼č─▒r─▒ yeme ve içme, alkol ba─č─▒ml─▒l─▒─č─▒, uyku bozuklu─ču, anksiyete ve depresyon yer alabilir. Ayn─▒ zamanda, vücut a─čr─▒lar─▒ artabilir ve sindirim sorunlar─▒ ya┼čanabilir.

Ruminasyon Kimlerde Görülür?

Ruminasyon bozuklu─ču, yüksek anksiyete seviyesi ve yeme bozuklu─ču, stres ve kayg─▒ gibi birbirinden farkl─▒ durum ile ili┼čkilendirilebilir. Ailede psikolojik bozukluk öyküsü olmas─▒, gelece─če yönelik yo─čun kayg─▒ duymak, depresif dü┼čünce örüntüsü ve kronik hastal─▒klar, travma ya┼čamak ile yo─čun strese maruz kalmak neden olabilir. 

En ├çok Okunan Sa─čl─▒k Rehberi Yaz─▒lar─▒m─▒z

Sosyal Medya Hesaplar─▒m─▒z:
Facebook | Instagram | YouTube | LinkedIn

Uzm. Klnk. Psk.
Buse G├Âk├že
Psikoloji
VM Medical Park Samsun
510

Bu i├žeri─čin geli┼čtirilmesinde Medical Park Yay─▒n Kurulu katk─▒ sa─člam─▒┼čt─▒r.
Sayfa i├žeri─či sadece bilgilendirme ama├žl─▒d─▒r. Sayfa i├žeri─činde tedavi edici sa─čl─▒k hizmetine y├Ânelik bilgiler i├žeren ├Âgelere yer verilmemi┼čtir. Tan─▒ ve tedavi i├žin mutlaka hekiminize ba┼čvurunuz.