sat─▒r aras─▒

Saç ekimi son günlerde daha s─▒k tercih edilmeye ba┼člayan uygulamalar aras─▒nda yer al─▒r.

Farkl─▒ ülkelerden dahi Türkiye'ye gelerek saç ekimi yapt─▒ran birçok vatanda┼č vard─▒r.

Saç dökülmesi problemine ba─čl─▒ olarak ortaya ç─▒kabilen kelle┼čmelerde saç ekimi uygulamas─▒ yap─▒l─▒r. Baz─▒ hormonal problemlere ba─čl─▒ olarak da ki┼čilerin saçlar─▒nda azalmalar ve bölgesel aç─▒kl─▒klar ba┼člayabilir. 

Özellikle erkek bireyler taraf─▒ndan tercih edilir ve kad─▒nlarda saç ekimi çok s─▒k tercih edilen bir uygulama de─čildir.

Kad─▒nlar─▒n saç ekimi talep etmesi üzerine ilk ba┼čta ilaçlar ile tedavi yöntemi önerilir. ─░laç tedavisinin yeterli olmad─▒─č─▒ noktalarda ise kad─▒nlara da saç ekimi uygulamas─▒ yap─▒l─▒r.

Lösemiye ba─čl─▒ olarak ortaya ç─▒kan saç dökülmelerinde de ço─ču zaman saç ekimi uygulamas─▒ talep edilir.

Bu gibi durumlarda ki┼čilere saç ekimi yap─▒lmas─▒ pek uygun görülmez. Ki┼čilerin tedavi sürecini tamamlamas─▒ gerekir. Tedavi sürecinin tamamlanmas─▒n─▒n ard─▒ndan ki┼čilerin tekrar saçlar─▒ ç─▒kmaya ba┼člayabilir. 

Kemoterapi süreçlerinde ya┼čanan dökülmeler ilerleyen süreçte kendili─činden ortadan kalkabilir. Saç ekimi yapt─▒rmak isteyen ki┼čilerin ilk olarak uzman hekimler taraf─▒ndan muayene olmas─▒ gereklidir. Peki saç ekimi ac─▒t─▒r m?

Saç Ekimi Ac─▒t─▒r m─▒?

Saç ekimi ac─▒t─▒r m─▒, sorusu da saç ektirmeyi dü┼čünen ki┼čiler taraf─▒ndan merak edilen bir konudur.

Saç ekimi ac─▒t─▒r m─▒ sorusu için, bu i┼člemin ac─▒ olu┼čumuna neden olabilece─čini söyleyebiliriz.

Ki┼čilerin cilt yap─▒s─▒n─▒n hassasiyeti de bu noktada büyük bir etkendir. Baz─▒ ki┼čilerin ac─▒ e┼či─či çok daha yüksektir. Bu sebeple de saç ekimi esnas─▒nda çok fazla ac─▒ hissetmezler.

Baz─▒ ki┼čilerin ise ac─▒ e┼či─či dü┼čük oldu─ču için saç ekim i┼člemi oldukça ac─▒l─▒ geçebilir yan─▒t─▒n─▒ vermek mümkündür.

Saç Ekimi Kimlere Uygulan─▒r?

Sa├ž Ekimi Kimlere Uygulan─▒r?

Saç ekimi uygulamas─▒ her cinsiyetten ki┼čiye uygulanabilen bir i┼člemdir. A┼č─▒r─▒ derecede saç dökülmesi ya┼čayan ya da bölgesel seyrekle┼čme problemi olan kad─▒nlar da bu i┼člemi rahatl─▒kla yapt─▒rabilir.

Özellikle ilerleyen ya┼člardaki erkekler bu i┼člemi daha s─▒k tercih eder. Bunun sebebi ise 50'li ya┼člardan sonra erkeklerde kelle┼čme probleminin ortaya ç─▒kmas─▒d─▒r. 

Saç ekimi uygulamas─▒n─▒ yapt─▒rmak için re┼čit olmak gerekir. Re┼čit olmayan bireylerde bu uygulamalar─▒n yap─▒lmas─▒, hormonal problemlerin ortaya ç─▒kmas─▒na imkan sunar.

Bu sebeple de 18 ya┼č─▒n─▒ doldurmam─▒┼č ki┼čilerde saç ekimi uygulamas─▒ gerçekle┼čtirilmez.

Gerekli durumlarda hormon testi uygulanarak saç ekimi yap─▒l─▒p yap─▒lamayaca─č─▒ hakk─▒nda bilgi sahibi olunur. Bunun haricinde ise herkese saç ekim i┼člemi uygulamas─▒ yap─▒lmas─▒ mümkündür.

Saç Ekiminde Hangi Yöntemler Uygulan─▒r?

Sa├ž Ekiminde Hangi Y├Ântemler Uygulan─▒r?

Saç ekiminde uygulanabilecek farkl─▒ yöntemler bulunur. FUE ve DHI öne ç─▒kan yöntemlerden ikisidir. 

FUE saç ekim yöntemi sayesinde ki┼čilerin saç derisinde herhangi bir iz kalmaz. Nadiren de olsa bu i┼člem sonras─▒nda ense k─▒sm─▒nda hafif bir iz kalma ihtimali vard─▒r. Bu yöntem için öncelikle saç analizi yap─▒l─▒r.

Yap─▒lan analiz sonucuna göre de ki┼čilere saç ekimi uygulan─▒r. Ki┼činin kal─▒c─▒ olan saçlar─▒ndan al─▒narak di─čer bölgelere saç ekme i┼člemi yap─▒l─▒r.

FUE yöntemi en s─▒k tercih edilen saç ekim i┼člemlerinden birisi olarak da bilinir. Bu uygulaman─▒n daha kal─▒c─▒ sonuçlar sundu─ču hakk─▒nda da baz─▒ bilgiler vard─▒r. 

Saç ekimi için uygulanabilecek bir di─čer yöntem ise DHI saç ekimidir. Bu i┼člem genellikle hormon problemine ya da saçk─▒ran rahats─▒zl─▒─č─▒na ba─čl─▒ olarak saç dökülmesi ya┼čayan ki┼čilere uygulan─▒r. DHI son zamanlarda daha s─▒k tercih edilmeye ba┼člad─▒. 

Do─čal görünen saçlara sahip olmak için sizler de DHI ya da FUE saç ekim yöntemleri ile i┼člem yapt─▒rabilirsiniz.

Saç ekim esnas─▒nda uygulanacak olan yönteme uzman doktorlar karar verir. Saç analizi ve hormonal testler yap─▒ld─▒ktan sonra ki┼čiye en uygun yöntem seçilir ve saç ekim i┼člemi gerçekle┼čir.

En ├çok Okunan Sa─čl─▒k Rehberi Yaz─▒lar─▒m─▒z

Sosyal Medya Hesaplar─▒m─▒z:
Facebook | Instagram | YouTube | LinkedIn

Uzm. Dr.
├ľzg├╝r Demir
Sa├ž Ekimi Klini─či
VM Medical Park Pendik
287

Bu i├žeri─čin geli┼čtirilmesinde Medical Park Yay─▒n Kurulu katk─▒ sa─člam─▒┼čt─▒r.
Sayfa i├žeri─či sadece bilgilendirme ama├žl─▒d─▒r. Sayfa i├žeri─činde tedavi edici sa─čl─▒k hizmetine y├Ânelik bilgiler i├žeren ├Âgelere yer verilmemi┼čtir. Tan─▒ ve tedavi i├žin mutlaka hekiminize ba┼čvurunuz.