sat─▒r aras─▒

Di─čer cerrahi müdahalelerin aksine saç ekimi ya┼č aral─▒─č─▒ yoktur. Uygulaman─▒n yap─▒lmas─▒nda ki┼činin psikolojik durumu ve estetik görünümü önem kazan─▒r.

Bu nedenle, ki┼čiye özel bir tedavi plan─▒ ç─▒kar─▒larak seçenekler kendisine sunulur. 

E─čer, siz de saç ekimi yapt─▒rmak istiyorsan─▒z ya┼č kriterinden önce saç yap─▒n─▒z─▒ ve kafa derinizin sa─čl─▒─č─▒n─▒ doktorunuzla de─čerlendirmenizde fayda var.

Bu ko┼čullarda, saç dökülmeniz devam ediyorsa ya da donör bölgede istenilen performans al─▒nmayacaksa ekim sonras─▒ olumsuz bir tablo ile kar┼č─▒la┼čabilirsiniz.

Saç Ekimi Ya┼č Aral─▒─č─▒ ve Di─čer Faktörler ile ─░li┼čkisi

Sa├ž Ekimi Ya┼č Aral─▒─č─▒ ve Di─čer Fakt├Ârler ile ─░li┼čkisi

Saç ekiminde sizin için en uygun ya┼č─▒n belirlenmesinde saç kayb─▒ ihtimaliniz, uzun süreli talepleriniz ve genel sa─čl─▒k durumunuz dikkat al─▒n─▒r.

Uzman─▒n─▒z fiziksel muayene ve konsültasyonlar─▒ tamamlad─▒ktan sonra kellik sebeplerinizi çok yönlü belirlemeye çal─▒┼č─▒r. Bu aç─▒dan, saç dökülmesinin ana nedeni ya┼ča bak─▒lmaks─▒z─▒n endokrin bozukluklar, hipotiroidi, mineral ve vitamin eksikli─či, stres, genetik ya da ya┼čam tarz─▒ kaynakl─▒ olabilir. 

Sa─čl─▒k sorunlar─▒n─▒z do─čru tedavi ile iyile┼čti─činde aç─▒kl─▒k bölgeniz artabilir ya da azalabilir.

Sonuç olarak, moral bozuklu─ču ile ikinci ve üçüncü seanslarla saç ekimi yapt─▒rabilirsiniz. Bunun için ya┼č─▒n─▒z ile beraber di─čer faktörleri de uzman─▒n─▒zla göz önüne alman─▒zda yarar var. 

Uzman─▒n gelecek süreçte saç dökülme durumunuzu belirleyebilmesi saç ekiminde oldukça önemlidir.

Ya┼č skalas─▒nda saç dökülmenizin yava┼člam─▒┼č olmas─▒ ekim s─▒ras─▒nda avantajlar─▒n─▒z─▒ artt─▒r─▒r. Ayn─▒ ┼čekilde saç kayb─▒n─▒z─▒n belirli bir düzeyde sabitlenmesi beklenir. Her iki durumun 40 ya┼č sonras─▒ ideal ko┼čullara gelmesi daha muhtemeldir. 

Ayr─▒ca ileri ya┼člarda iseniz ve saç büyümeniz hala devam ediyorsa saç ekimi yapt─▒rman─▒zda hiçbir olumsuzluk söz konusu de─čildir.

Bu anlamda, saç ekiminde maksimum bir ya┼č kriteri de bulunmamaktad─▒r. Uygulamadan maksimum verim elde edebilmek için erkek tipi saç dökülmesi olarak bilinen androjenik alopesine sahip olman─▒z kritiktir.

En ─░deal Saç Ekimi Ya┼č Aral─▒─č─▒ Nedir?

En ─░deal Sa├ž Ekimi Ya┼č Aral─▒─č─▒ Nedir?

Yap─▒lan çal─▒┼čmalar do─črultusunda, saç ekiminin 18-65 ya┼č aras─▒nda yap─▒labilirli─či öngörülür.

Özellikle 55-60 ya┼č sonras─▒nda saç dökülmesi belirgin hale gelerek saç kökleri de iyice zay─▒flayabilir. Bu nedenle, ekim yap─▒lan bölgede saç kökü yeterince beslenemedi─či için tekrar dökülmeler gözlemlenebilir. 

Di─čer bir taraftan, ense bölümündeki saçlar testosteron ve androjen duyarl─▒ olmad─▒─č─▒ için kolay kolay dökülmez, donör olarak da buradaki saç folikülleri kullan─▒r.

Ancak, ya┼č geçtikçe donör bölgeden al─▒nan greftlerde de kalite kayb─▒ ya┼čand─▒─č─▒ için ekim sonras─▒nda dökülmelerle kar┼č─▒la┼čabilirsiniz. 

Saç ekimi ya┼č aral─▒─č─▒n─▒ geçirmeden uygulamaya ba┼čvurman─▒z kellik durumundan kaç─▒nman─▒zda en iyi yollardan biridir.

Kendiniz için en ideal ya┼č─▒ uzman e┼čli─činde belirleyebilirseniz uygulama sonras─▒ memnuniyetiniz de katlanabilir. 

Erken Ya┼čta Saç Ekiminin Olumsuz Taraflar─▒ Var m─▒d─▒r?

Saç bölgesinde estetik i┼člemlerin en alt ya┼č s─▒n─▒r─▒ 18 olarak kabul edilir. Baz─▒ ki┼čilerde nadir de olsa kronik saç dökülmesi 15-16 ya┼č─▒nda ba┼člayabilir.

Ayr─▒ca, kaza ya da yan─▒k gibi travmatik durumlar sonras─▒ iz kalabilir ve bölgesel saç kayb─▒ ya┼čanabilir. Bu tarz durumlarda da erken ya┼člarda saç ekimi alternatif olabilir. 

Ya┼č─▒n─▒z 30 ya┼č─▒ndan az ve kellik durumunuz ba┼člam─▒┼čsa uzman─▒n─▒za dan─▒┼čarak saç ekim yöntemini yapt─▒rabilirsiniz.

Ancak, erken ya┼člarda saç ekimi yapt─▒rman─▒n en büyük dezavantaj─▒ saç dökülmesinin h─▒zl─▒ olabilme ihtimalidir. Yapt─▒rd─▒─č─▒n─▒z i┼člem sonras─▒ aç─▒kl─▒─č─▒n─▒z 30 ya┼č sonras─▒nda artarsa tekrar ikinci seansla i┼člem yapt─▒rmaya ihtiyaç duyabilirsiniz. 

30 ya┼č─▒n alt─▒nda yap─▒lan i┼člemlerde ekim yap─▒lan saç köklerinin zay─▒flama riski de yüksektir, bundan dolay─▒ dökülme de fark edilebilir.

Genel anlamda, etkili saç ekim sonuçlar─▒na kavu┼čmak istiyorsan─▒z minimum ya┼č─▒ 25 olarak dü┼čünebilirsiniz, uygulaman─▒n maksimum verimle sonuçlanmas─▒n─▒ talep ediyorsan─▒z da en erken 30 ya┼č sonras─▒ yapt─▒rman─▒z önerilir. 

En ├çok Okunan Sa─čl─▒k Rehberi Yaz─▒lar─▒m─▒z

Sosyal Medya Hesaplar─▒m─▒z:
Facebook | Instagram | YouTube | LinkedIn

Uzm. Dr.
├ľzg├╝r Demir
Sa├ž Ekimi Klini─či
VM Medical Park Pendik
448

Bu i├žeri─čin geli┼čtirilmesinde Medical Park Yay─▒n Kurulu katk─▒ sa─člam─▒┼čt─▒r.
Sayfa i├žeri─či sadece bilgilendirme ama├žl─▒d─▒r. Sayfa i├žeri─činde tedavi edici sa─čl─▒k hizmetine y├Ânelik bilgiler i├žeren ├Âgelere yer verilmemi┼čtir. Tan─▒ ve tedavi i├žin mutlaka hekiminize ba┼čvurunuz.