Saç ekiminde FUE yöntemi

Saç Ekimi Kliniği
7326

Saç dökülmesi sorunu yaşayanlar için en iyi sonucu veren saç ekiminde FUE (Foliküler Ünite Extraksiyonu), FUT yöntemine göre daha fazla avantaj sunuyor. FUE yönteminde saç alınan bölgede daha az acı hissedilirken, bir seansta daha fazla nakil yapılabiliyor. Ayrıca saç ekimi yapılan kişi bir gün içinde normal yaşamına dönüyor. Medical Park Tarsus Hastanesi Dermatoloji Uzmanı Dr. Ulaş Güvenç, FUE yöntemiyle doğal görünümlü saçlara daha konforlu şartlarda kavuşulabileceğini söyledi.

Saç ekiminde yeni teknolojiler sayesinde çok mesafe alındığını kaydeden Dr. Ulaş Güvenç, saç ekiminin sağlıklı ve güçlü köklerin verici bölgeden alınıp, incelmiş ya da tamamen açılmış bölgeye taşınması işlemi olduğunu söyledi. FUE yöntemiyle, eskiden saç ekimi yaptıramayan kişilerin de artık saç ektirebildiğini vurgulayan Dr. Güvenç, "Bu yöntem, saç köklerinin ense ya da vücudun başka bölgelerinden mikromotor ucuna takılan 0.8-1mm'lik çok ince pançlarla tek tek alınması işlemidir. FUT tekniğinden en önemli farkı, saç köklerinin alındığı bölgede dikiş, iz, ağrı, acı olmaması ve alınan bölgenin çok hızlı bir şekilde iyileşmesidir. Alınan saç köklerinin açılan kanallara mikro cerrahi aletlerle tek tek yerleştirilmesi işlemidir" dedi.

Hızlı İyileşme

Medical Park Tarsus Hastanesi Dermatoloji Uzmanı Dr. Güvenç, FUE tekniğinin avantajlarını şöyle özetledi: "Saç kökleri sadece ense bölgesinden değil, kulakların üst kısmından da alınır. Saç köklerini almak için mikromotor kullanımından dolayı alınan bölge daha hızlı iyileşir ve daha kısa sürede daha fazla saç kökü almamıza olanak sağlar. Bir seansta 4 bin – 8 bin arası saç teli ekimi yapılabilmektedir. Saç kökleri tek tek alındığı için alınan bölgede herhangi bir dikiş, iz ağrı ve acı olmaz. Saç kökleri mikro greft halinde alındığı için ekim yapılan bölge çok hızlı iyileşir ve kesinlikle iz kalmaz. Saç ekiminden bir gün sonra kişi çok rahat sosyal hayatına ve iş hayatına dönebilir."

Saç nakli sonrası aşamalar

1'inci gün: Bazı hastalarda yüz çevresinde hafif şişlikler olabilir. Bu 1-2 günde geçer. 2'nci-3'üncü gün: Kabuklar görünür.

1 hafta sonra: Ekim alanında kızarıklık kaybolur, Kabuklar ilk yıkama sonrası dökülmeye başlar.

2 hafta sonra: Kabuklar tamamen kaybolmuştur.

2-8 hafta: Ekilen saç kıllarının çoğunluğu dökülmüştür. Yüzde10 kadarı dökülmeden uzamaya devam eder.

2-4 ay: Bazı ince saç kılları çıkmaya başlar. Saçların çıktığı yerde hafif sivilcelenme görülebilir. saç kıllarının çoğunluğu çıkmıştır.

6 ay: Ekilen saç kıllarının çoğunluğu çıkmıştır.

8-12 ay: Ekim en son halini almış, ekilen saçlar kalınlaşmıştır. Bu dönemde sonuçlara göre gerekiyorsa ikinci seans planlanabilir.