satır arası

saç mezoterapisi nedir ve nasıl yapılır

Saçlarda dökülme, zayıflama ve saç kalitesinde düşüş kadın veya erkek fark etmeden birçok bireyi etkileyen yaygın bir sorundur. Dış görünüm üzerinde doğrudan etkisi bulunan saçlar, yeterince dolgun ve gür görünmediğinde ya da kelleşme sorunu ortaya çıktığında estetik açıdan hoşa gitmeyen bir görünüm oluşur. Bu durum bireyleri sosyal ve psikolojik açıdan da olumsuz etkiler.

Saç dökülmesi tedavisinde tercih edilen yenilikçi uygulamalardan bir tanesi olan saç mezoterapisi, saç hücrelerini besleyerek güçlendirir. Bu sayede saç kalitesi artarken dökülme önlenir ve yeni saçların çıkışı desteklenir. Saçlarında dökülme, yer yer seyrelme veya saçlarda incelme, güçsüzleşme gibi sorunlar yaşayan bireylerde saç mezoterapisi güvenle uygulanabilen bir tedavi yöntemidir.

Saç Mezoterapisi Nedir?

Cildin orta tabakası, mezoderm olarak adlandırılır. İsmini mezodermden alan mezoterapi, cildin orta katmanına sağlıklı saçlar için vücudun ihtiyaç duyduğu vitamin, mineral, protein, enzimler ve çeşitli ilaçlar gibi maddelerin enjekte edilmesi ile gerçekleştirilen bir uygulamadır. Besleyici özellik taşıyan enjeksiyon karışımı, saç derisinin istenen kısmına veya tümüne uygulanabilir.

Genel olarak mezoterapi, cilt yenileme, gençleştirme, leke ve kırışıklık giderme, selülit giderme gibi amaçlara da hizmet eden yenileyici bir tedavidir. Saç derisine uygulanan mezoterapi ise saç dökümü ile mücadelede oldukça etkilidir. Yapılan enjeksiyon kıl köklerini besleyerek saçların güçlenmesini, daha canlı ve sağlıklı olmasını sağlar. Bu sayede dökülme azaltılırken yeni saçların oluşumu da desteklenir. Aynı zamanda incelip zayıflayan saçların ve saç derisinin de güçlendirilmesi için saç mezoterapisi uygulanabilmektedir.

Saç Mezoterapisi Kimlere Uygulanabilir?

Saç mezoterapisi saçlarda dökülme başta olmak üzere her türlü sağlık sorununun tedavisi için etkili bir yöntemdir. Saç ve saç derisine ilişkin pek çok sağlık sorununun tedavisinde tek başına veya farklı tıbbi tedavilere ek olarak saç mezoterapisinden yararlanmak mümkündür. Bu gibi sağlık sorunlarını yaşayan bireyler bir dermatoloji uzmanının kontrolünden geçerek saç mezoterapisine uygunluk açısından değerlendirmeden geçebilir. Genel olarak saç mezoterapisinin uygulanma alanları şu şekilde sıralanabilir:

  • Stres, mevsim değişiklikleri, vitamin ve mineral eksiklikleri, hamilelik, metabolik faktörler gibi nedenlerle yaşanan saç dökülmeleri
  • Androjenik (erkek tipi) veya genetik kökenli dökülmeler
  • Bölgesel saç kayıpları ve seyrelmeler
  • İncelip zayıflamış, canlılığını kaybetmiş saçların tedavisi
  • Saç derisindeki kepeklenme, kuruluk gibi sorunlar

Saç dökülmesi çok yaygın bir sorun olduğundan bu alanda tedavi amaçlı uygulanan hizmetler ticari anlamda kullanıma oldukça açıktır. Saç mezoterapisi, hem saç hem de saç derisi alanında uzman olan dermatoloji (cildiye) uzmanları tarafından yapılmalıdır. Hekim olmayan kişiler tarafından saç mezoterapisi adı altında uygulanan işlemler herhangi bir sonuç vermeyebileceği gibi yanlış uygulamalar içermesi nedeniyle saç ve saç derisine daha fazla zarar verecek sonuçlar doğurabilir. Bu nedenle işlem sağlık kuruluşlarında doktorlar tarafından yapılmalıdır.

Saç Mezoterapisi Nasıl Yapılır?

Saç mezoterapisi, uzman kişiler tarafından yapılan ameliyatsız kozmetik bir tedavi tekniğidir. Seanslar halinde uygulanan bu tedavi içeriğinde mineraller, vitaminler, kıl köklerini besleyici ve saç çıkışını destekleyici bileşenler barındıran bir maddenin saç derisine enjeksiyonu ile gerçekleştirilir.

Enjeksiyon içeriği hastanın yaşadığı sorunun türüne göre farklı şekillerde belirlenebilir. Saçların büyümesi ve yenilenmesinde etkili olduğu bilinen belli başlı maddeler bu içerikte yer alabilir. Özellikle B grubu vitaminleri, çinko, bakır, hyalüronik asit, amino asitler, koenzimler, büyüme faktörleri ve çeşitli ilaçlar bu amaçla sıklıkla kullanılır. Enjektör veya mezoterapi tabancaları yardımıyla hazırlanan sıvı maddenin saç derisinde çeşitli bölgelere enjekte edilmesi ile bir saç mezoterapisi seansı tamamlanır. Yapılan enjeksiyonlar mikro boyutta olduğundan işlem sırasında hastalar belirgin bir ağrı veya acı hissetmezler.

Hastanın yaşadığı saç ve saç derisi sorunlarının şiddetine göre ihtiyaç duyulan seans sayısı yaklaşık olarak öngörülebilir. Ancak etkili sonuç için her seans sonrasında hekimin yapacağı muayene ile yeni seansın kararlaştırılmasında fayda vardır. Optimum sonuçların alınması için ortalama 6-8 seans saç mezoterapisi uygulanır. Hedeflenen sonuçların alınması ise 12-18 aylık bir süreç gerektirir.

Düzenli ve etkili bir mezoterapi tedavisi ile saç dökülmesi büyük oranda azalırken saç kalitesinde ve yeni saç çıkışında önemli bir artış görülebilir. Saç mezoterapisi için seanslara başlanmadan önce saç dökülmesine neden olan tıbbi bir sorun olup olmadığı da detaylı bir sağlık muayenesi ile araştırılmalıdır. Herhangi bir tıbbi etken söz konusu ise tedaviden gerekli başarının elde edilebilmesi için altta yatan sağlık sorununa yönelik bir tedavi planının belirlenmesi de şarttır.

Saç Mezoterapisi Fiyatları

Saç Mezoterapisi Faydaları Nelerdir?

Saç mezoterapisi, saç dökülmesi sorunu yaşayan bireyler için etkili bir tedavi seçeneğidir. Bu tedavi yöntemi, saç köklerine vitamin, mineral ve amino asitlerin enjekte edilmesini içerir. Saç mezoterapisi, saç foliküllerini besler, kan dolaşımını artırır ve saçın kalitesini artırabilir. Ayrıca, saç büyümesini teşvik edebilir ve saç dökülmesini azaltabilir. Bu tedavi sayesinde saçın daha sağlıklı ve gür görünmesi hedeflenir.

Saç Mezoterapisi Ne İşe Yarar?

Saç mezoterapisi, saç sağlığını iyileştirmek ve saç dökülmesini kontrol altına almak amacıyla kullanılır. Bu tedavi, saç köklerini güçlendirmek, saç büyümesini teşvik etmek ve saçın daha canlı ve parlak görünmesini sağlamak için kullanılır. Mezoterapi, saç dökülmesinin yanı sıra saçın incelmesi, zayıflaması veya yorgun bir görünüme sahip olması gibi sorunlara da çözüm sunabilir. Bu nedenle, saç mezoterapisi saç sağlığını iyileştirmek isteyen birçok kişi için tercih edilen bir seçenek olabilir.

Saç Mezoterapisinin Avantajları ve Dezavantajları

Saç mezoterapisinin en yaygın uygulama alanı saç dökülmesidir. Bu alanda tercih edilebilecek birkaç tedavi yönteminden bir tanesi olan saç mezoterapisinin uygulanmasına karar verilirken hem hastanın süreçten beklentileri hem de hekimin yapacağı değerlendirme önem taşır. Kolay uygulanması, komplikasyon risklerinin düşük olması, herhangi bir cerrahi girişim gerektirmemesi ve kısa seanslar şeklinde yapılması, saç mezoterapisinin en önemli avantajları arasında yer alır.

Özellikle erkek bireylerde yetişkinlik döneminde başlayan genetik saç dökülmelerinde mezoterapi ile yapılan destekleyici tedaviler, saç ekimine olan ihtiyacı önleme ya da geciktirmede oldukça faydalı olabilir. İşlem sonrasında dışarıdan görülen herhangi bir iz ya da lekenin oluşmaması, saçların tıraşlanmasına ihtiyaç duyulmaması ve 20-40 dakika aralığındaki seanslar ile zamandan tasarruf sağlaması, mezoterapinin diğer avantajları arasında belirtilebilir. Bunun yanı sıra saçların güçlendirilmesi veya yeni saç çıkışının desteklenmesinde saçın ihtiyaç duyduğu besleyici öğelerin karşılanması çok büyük bir önem taşır.

Bu sorunların çözümüne yönelik piyasada saç maskeleri, şampuanlar ve çeşitli kozmetik ürünler yer alsa da bunların saç köklerine ulaşarak etki gösterme kapasitesi oldukça sınırlıdır. Saç mezoterapisinde bu besleyici öğeler enjeksiyon yoluyla doğrudan saç köklerine verildiğinden istenen tedavi etkinliğinin sağlanması çok daha kolaydır. Tedavinin dezavantajlarına gelinecek olursa ilk dikkat edilmesi gereken konu, bu tedavinin saç ekimi gibi kapsamlı saç dökülmesi tedavilerinin yerini alamayacağıdır. Saç mezoterapisi yalnızca bu işlem için uygun olan saç dökülmesi olgularında yeni saç çıkışının desteklenmesi ve dökülmenin durdurulması için tercih edilebilir.

Ancak saçlarda geniş çaplı boş alanların oluşmuş olması halinde saç mezoterapisi işlemi ile bu saçların yerine getirilebilmesi mümkün değildir. Dolayısıyla yalnızca hekim önerisi ile uygun profile sahip hasta gruplarına saç mezoterapisi uygulanmalıdır. Bazı durumlarda çeşitli sağlık sorunları bulunan veya belirli alerjileri olan kişilerde saç mezoterapisi işleminin uygulanması sakıncalı olabilir veya enjeksiyon içeriğinin özel olarak belirlenmesi gerekebilir. Bu nedenle işlem öncesi böyle durumları olan hastalar, konu hakkında hekimlerini mutlaka bilgilendirmelidir.

Saç Mezoterapisi Fiyatları Nelerdir?

Saç mezoterapisi seanslarından sonra başarı oranının artırılması açısından hekimin önerilerine dikkat edilmesi oldukça önemlidir. Uygun şampuan ve saç bakım ürünlerinin tercih edilmesi, saç sağlığını desteklemeye yönelik farklı tedavilerin önerilmesi halinde bunların aksatılmadan devam ettirilmesi mezoterapiden alınacak faydaları artıracaktır. Saç mezoterapisi fiyatları da uygulayacak ekibe, deneyime ve uygulanan sağlık merkezine göre farklılık gösterecektir. 

Eğer siz de saç dökülmesi veya saçlarınızda incelme, zayıflama gibi sorunlarla mücadele ediyorsanız saç mezoterapisi uygulayan uzmanlara danışarak bu işlem hakkında bilgi alabilirsiniz. Saç mezoterapisi için uygun olmanız halinde tedavi planınızı hekiminizle birlikte belirleyerek saç dökülmesi sorununun önüne geçebilir, daha sağlıklı ve canlı görünen saçlara sahip olabilirsiniz. Ayrıca, saç ekimi içeriğimizi inceleyerek, saç ekimi teknolojilerimiz ile ilgili detaylı bilgi alabilirsiniz.

En Çok Okunan Sağlık Rehberi Yazılarımız

Sosyal Medya Hesaplarımız:
Facebook | Instagram | YouTube | LinkedIn

Dr. Öğr. Üyesi
Emine Erişmen Gür
Dermatoloji (Cildiye)
İstinye Üniversitesi Hastanesi Medical Park Gaziosmanpaşa
82435

Bu içeriğin geliştirilmesinde Medical Park Yayın Kurulu katkı sağlamıştır.
Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.