sat─▒r aras─▒

Safran─▒n Faydalar─▒ Nelerdir?

Safran─▒n faydalar─▒, sa─čl─▒k üzerine olan pozitif etkileri bilinen ve yemeklere verdi─či aromas─▒ ile küresel çapta kullan─▒lan özel bir baharatt─▒r.

Crocus sativus çiçe─činin ince ve de─čerli stigma k─▒s─▒mlar─▒n─▒n kurutulmas─▒yla elde edilen bu baharat, zengin antioksidan içeri─či ve kanseri önleyici özellikleriyle bilinir.

Dünyan─▒n en de─čerli baharatlar─▒ndan biri olan safran çiçe─či, hem yemeklere kat─▒larak hem de çay olarak tüketilebilir. Antioksidan ve mineral kayna─č─▒ olan safran; Akdeniz, Hint ve Orta Do─ču mutfaklar─▒nda vazgeçilmez bir yer tutar.

Kanserden kalp hastal─▒klar─▒na, diyabetten ruhsal durumun iyile┼čtirilmesine kadar birçok sa─čl─▒k faydas─▒ sunar.

Ayn─▒ zamanda, libido art─▒┼č─▒ ve haf─▒za güçlendirme gibi etkileriyle de dikkat çeker. 

Safran─▒n Faydalar─▒ Nelerdir?

Safran─▒n Faydalar─▒ Nelerdir?

Safran─▒n faydalar─▒ nelerdir, sorusu ara┼čt─▒rmac─▒lar ve insanlar taraf─▒ndan s─▒kça sorulan ve ara┼čt─▒rmaya devam edilen bir sorudur.

Safran─▒n faydalar─▒, ba┼čta insan sa─čl─▒─č─▒ üzerinde b─▒rakt─▒─č─▒ olumlu etkiler olmak üzere y─▒llarca bitki bilimcilerin ara┼čt─▒rma konusu olmu┼čtur. 

Safran, anti-inflamatuar yeteneklere sahip zengin antioksidan içeri─čiyle tan─▒nan bir baharatt─▒r.

Bu baharat─▒n içinde bulunan belirli antioksidan türleri, vücudu hücresel zarara ve oksidatif stresin neden olabilece─či bir dizi rahats─▒zl─▒k, yüksek kan bas─▒nc─▒ da dahil, kar┼č─▒ korumada önemli bir rol oynar.

Safran baharat─▒nda yer alan spesifik antioksidanlar, vücudun hücre hasar─▒na ve yüksek tansiyon da dahil olmak üzere hastal─▒klara yol açabilecek oksidatif stresten korunmas─▒na yard─▒mc─▒ olur.

Bu antioksidan özellikleri sayesinde safran, anti-inflamatuar ve antidepresan özelli─čine sahip bitki grubundad─▒r. 

Alzheimer hastal─▒─č─▒na kar┼č─▒ koruyucu etkileri ile bilinen safran, yap─▒lan ara┼čt─▒rmalarda haf─▒zay─▒ güçlendirici özelli─či ve dikkat süresinin art─▒r─▒─č─▒ gözlemlenmi┼čtir. 

Safran baharat─▒ içerisinde yer alan aktif maddeler uyku art─▒r─▒c─▒ ve sakinle┼čtirici özelli─če sahiptir.

Bu sayede uyku kalitenizi ve uyku sürenizi art─▒rarak daha rahat bir uyku düzeni geçirmenizi sa─člayacakt─▒r.

Safran içerisinde bulunan krosin maddesi sayesinde melatonin düzeyini art─▒r─▒r ve beyinde yer alan belirli reseptörler üzerinde sakinle┼čtirici etkilerde bulunur. 

Safran─▒n tüketimi, glokom hastalar─▒nda göz içi bas─▒nc─▒n─▒n dü┼čürülmesine yard─▒mc─▒ olur ve içerdi─či anti-inflamatuar ile antioksidan özellikler sayesinde gözdeki iltihaplanmalar─▒n─▒n da azalmas─▒na destek olabilir.

Bu durum, göz hastal─▒klar─▒na ba─čl─▒ belirtilerin hafifletilmesine ve göz sa─čl─▒─č─▒n─▒n korunmas─▒na katk─▒ sa─člayabilir. 

Safran─▒n faydalar─▒, zihinsel ve ruh sa─čl─▒─č─▒ üzerinde olumlu etkileriyle bilinir. Anksiyete ve depresyon gibi insan sa─čl─▒─č─▒n─▒ olumsuz etkileyen rahats─▒zl─▒klar için mücadelede do─čal bir yard─▒mc─▒ olarak de─čerlendirilir.

─░çeri─činde bulunan krosin ve safranal gibi bile┼čenler, duygu durumunu iyile┼čtiren nörotransmitterler olan dopamin, norepinefrin ve serotonin gibi hormonlar─▒ salg─▒laman─▒z üzerinde etkili olarak, bunlar─▒n beyinde daha uzun süre kalmas─▒n─▒ sa─člarlar.

Hormon salg─▒lanmas─▒ üzerinde etkili olan safran, ruh halinin iyile┼čmesine katk─▒da bulunur.

Safran─▒n faydalar─▒ nelerdir sorusunu özetleyebilecek noktalar ┼čöyle s─▒ralanabilir;

 • Safran bitkisinin içeri─čindeki antioksidanlar beyin ve sinir sistemi sa─čl─▒─č─▒n─▒ korur
 • Adet öncesi semptomlar─▒n─▒z─▒n azalmas─▒na yard─▒mc─▒ olur
 • Ö─črenme ve haf─▒za fonksiyonlar─▒n─▒ geli┼čtirir
 • Kolesterol ve trigliserit seviyelerini dü┼čürerek kardiyovasküler sa─čl─▒─č─▒ destekler
 • Uyku art─▒r─▒c─▒ ve sakinle┼čtirici özelli─če sahiptir
 • Depresyon belirtilerini hafifletir
 • Ayr─▒ca erken cilt ya┼članmas─▒n─▒n yayg─▒n bir nedeni olan UV ─▒┼č─▒nlar─▒na kar┼č─▒ koruma sa─člar
 • Vücudun oksidatif stres ve iltihaplara kar┼č─▒ antibiyotik etkisi göstererek sava┼čmas─▒na yard─▒mc─▒ olur
 • Göz sa─čl─▒─č─▒nz─▒ destekler
 • Libidoyu art─▒rmaya yard─▒mc─▒ olur
 • Anti-inflamatuar etkisiyle kan bas─▒nc─▒n─▒ dü┼čmesine yard─▒mc─▒ olur
 • Açl─▒─č─▒n─▒z─▒ bast─▒rarak kilo vermenizi destekler

Safranda Hangi Vitaminler Var?

Safran otu faydalar─▒, safran çiçe─činin içeri─činde bulunan vitamin ve minerallerin zenginli─činden gelir.

 A vitamini, B6 ve C vitamini bak─▒m─▒ndan zengin bir bitki türüdür.

Potasyum, bak─▒r, magnezyum, kalsiyum, manganez ve demir gibi içeri─činde çe┼čitli mineraller bar─▒nd─▒r─▒r.

Bununla birlikte,riboflavin, niasin, folik asit gibi antioksidanlar için de safran otu iyi bir seçenek olacakt─▒r.

Vitamin ve mineraller aç─▒s─▒ndan zengin bir kaynak olan safran otu, günlük ö─čünlerinizde ya da çay saatlerinizde, yemeklerinize ve çaylar─▒n─▒za lezzet katarak sa─čl─▒─č─▒n─▒z─▒ koruman─▒z─▒ sa─člayacakt─▒r. 

Safran Nas─▒l Kullan─▒l─▒r?

Safran Nas─▒l Kullan─▒l─▒r?

Safran bitkisinin tüketilebilir k─▒s─▒mlar─▒, uzun ve k─▒rm─▒z─▒ iplik formundad─▒r. Safran, aktar ve marketlerde genellikle toz halinde sat─▒l─▒r.

Renginin ve kokusunun çözünmesi için kullanmadan önce s─▒cak suda bekletilmesi önerilir. Bekletti─činiz suyu sonras─▒nda çay olarak tüketebilirsiniz. 

Safran─▒ diyetinize dahil etmek de oldukça kolayd─▒r. En popüler yöntemlerden biri, az malzeme ile kolayca haz─▒rlanabilen safran çay─▒ yapmakt─▒r.

Ayr─▒ca safran baharat─▒n─▒, pilav, çorba, sütlü tatl─▒lar ve et yemekleri gibi çe┼čitli yemeklere ekleyerek lezzetini art─▒rabilirsiniz.

Safran faydalar─▒n─▒n yan─▒ s─▒ra pilav, tavuk, bal─▒k ve çorba gibi yemeklerin içerisine renk ve aroma vermesi için de eklenir.

Ayn─▒ zamanda safran bitkisini demleyerek, çay ┼čeklinde de tüketebilirsiniz. Ülser (mide yaras─▒) ve sindirim sorunlar─▒ ya┼č─▒yorsan─▒z safran çay─▒ tüketebilirsiniz.

Safran Çay─▒ Faydalar─▒ Nelerdir? 

Safran çay─▒ faydalar─▒, sindirim sisteminizi düzenleyici etkisi, stresi azaltma, uyku getirme özellikleriyle tercih edilen bir çayd─▒r.

Safran çay─▒, insan bedeni üzerinde h─▒zl─▒ etki eden ve güçlü etkileri oldu─ču bilinir. Dolay─▒s─▒yla günlük tüketimi 1 fincan─▒ geçmemesi önerilir.

Güçlü etkileri olan bu çay─▒n, haftada en fazla 4 kez içilmesi uzmanlar taraf─▒ndan önerilir.

Çay─▒ tüketilmedi─či günlerde safran içeren ürünlere ara verilerek, vücudun dinlendirilmesi önerilir.

 • Adet Öncesi Semptomlar─▒n Azalmas─▒n─▒ Destekler

Adet öncesi dönem olarak da bilinen premenstrüel sendrom (PMS), kar─▒n a─čr─▒s─▒, vücutta ödem, ba┼č a─čr─▒s─▒, sivilce olu┼čumu ve pelvik a─čr─▒ gibi birçok semptoma neden olabilir.

PMS döneminde kad─▒nlar─▒n, bu semptomlar kayg─▒ olu┼čumunu art─▒r─▒r, depresyon ve ruh halini olumsuz etkiler.

Safran tüketmek PMS'nin baz─▒ duygusal semptomlar─▒n─▒ hafifletmeye ve kar─▒n a─čr─▒s─▒n─▒ azaltmaya yard─▒mc─▒ oldu─ču görülmü┼čtür.

 • Ö─črenme ve Haf─▒za Fonksiyonunu Geli┼čtirerek, Unutkanl─▒─č─▒ Azalt─▒r

Safran otunun içerisinde yer alan antioksidanlar ki┼činin ö─črenme ve haf─▒za fonksiyonuna etki ederek bili┼čsel sa─čl─▒─č─▒n─▒n desteklenmesine ve geli┼čmesine yard─▒mc─▒ olur.

Bu sayede geli┼čim ça─č─▒nda olan çocuk ve gençlerin ö─črenme yetene─činin ve odaklanma süresinin yükselmesini destekler. 

 • Kardiyovasküler Sa─čl─▒─č─▒ Korumaya Yard─▒m Eder

Safran baharat─▒, kolesterol ve trigliserid seviyelerini dü┼čürerek meydana gelebilecek kardiyovasküler hastal─▒klar─▒n riskini azaltmas─▒ ile bilinen bir baharatt─▒r.

Kolesterol seviyeniz yüksekse, yemeklerinizin baharat içeri─čine safran eklemenizi öneririz.

Safran, Antioksidan yap─▒s─▒ sayesinde, kalp hastal─▒klar─▒ üzerinde olumlu etkilerde bulunarak kalp sa─čl─▒─č─▒n─▒z─▒ da destekler. 

 • Açl─▒─č─▒ Bast─▒rarak Kilo Vermeyi Destekler

Safran─▒n faydalar─▒ aras─▒nda, i┼čtah kapatmas─▒ ve kilo vermeyi destekleyici etkisi halk aras─▒nda bilinen en önemli faydalar─▒ndan biridir.

─░┼čtah aç─▒kl─▒─č─▒ nedeniyle kilo vermede güçlük çekiyorsan─▒z safran içerikli yiyecekler tüketebilir ya da safran çay─▒ tüketebilirsiniz.

Do─čru ve ölçülü safran tüketimi sizlerin daha az aç hissetmesinize neden olarak kilo vermenizi destekleyecektir. 

 • Safran Ya┼članma Etkilerini Geciktirebilir

Safran bitkisi, krosin, krosetin ve çe┼čitli flavonoidler gibi güçlü antioksidan içeri─či ile dikkat çeker.

Safran çiçe─činin içeri─činde bulunan bile┼čenler, UV ─▒┼č─▒nlar─▒n─▒n olu┼čturdu─ču zararlara kar┼č─▒ ciltte koruyucu bir kalkan olu┼čturarak serbest radikallerin etkisini azalt─▒r.

Safran, oksidatif stresi ve ciltteki hiperpigmentasyon sorunlar─▒n─▒ hafifletmeye yard─▒mc─▒ olur. 

Cilt sa─čl─▒─č─▒n─▒ destekleyici etkileri ile bilinen bu baharat, cilt tonunu e┼čitlemeye de yard─▒mc─▒d─▒r.

Ayr─▒ca ince çizgilerle k─▒r─▒┼č─▒kl─▒klar─▒n görünümünü azaltarak, cildinize taze bir görünüm kazand─▒r─▒r.

Safran bitkisi ayn─▒ zamanda, cildin do─čal koruma bariyerini güçlendirerek d─▒┼č etkenlere kar┼č─▒ daha dirençli hale gelmesine olanak tan─▒r.

Bu özellikleri sayesinde, safran içeren ürünler, ya┼članma belirtilerinin geciktirilmesi amac─▒yla da tercih edilebilir. 

Safran Çay─▒ Nas─▒l Yap─▒l─▒r?

Safran çay─▒ faydalar─▒, saymakla bitmeyecek kadar çoktur. ┼×ifa kayna─č─▒ olan safran çay─▒ özellikle mide sorunu ya┼čayanlar tüketebilir.

Safran çay─▒ için öncelikle fincan ya da kupa ölçülerinde su kaynatman─▒z gerekir.

Fincanlar─▒n─▒z─▒n içerisine 5-6 adet safran koymal─▒s─▒n─▒z. Kaynar suyu safran─▒n üzerine dökerek, 5 dakika demlenmesi için beklemelisiniz.

Demleme i┼čleminden sonra safran çay─▒n─▒ tarç─▒n ve ┼čekerle tatland─▒rabilirsiniz.

Günde Ne Kadar Safran Tüketilmeli?

G├╝nde Ne Kadar Safran T├╝ketilmeli?

Safran çiçe─či faydalar─▒ aras─▒nda, depresyon belirtilerini hafifletmek, kalp sa─čl─▒─č─▒n─▒ desteklemek ve uyku kalitesini art─▒rmak yer al─▒r.

Safran çiçe─čini günde 1,5 grama kadar safran tüketilmesi güvenlidir. 5 gram ve daha yüksek dozlarda safran tüketimi, toksik etkiler yarat─▒p zehirlenmeye neden olabilir.

15-20 grama yak─▒n dozlar ise ölüm riski gibi tehlikeli sonuçlar olu┼čturabilir.

Safran Faydalar─▒ Hakk─▒nda S─▒kça Sorulan Sorular

Safran Mideye ─░yi Gelir mi?

Safran─▒n faydalar─▒, sindirim sa─čl─▒─č─▒ ve ba─č─▒rsak sa─čl─▒─č─▒ için pek çok fayda sunan bitki ve baharatt─▒r. Ba─č─▒rsak yollar─▒nda olu┼čan gaz birikmesini önler, midedeki asit gerilimini yat─▒┼čt─▒r─▒r. Dizanteri semptomlar─▒n─▒ ve mide spazmlar─▒n─▒ azalmas─▒n─▒ destekler. Özellikle, s─▒z─▒nt─▒l─▒ ba─č─▒rsak sendromunda ba─č─▒rsa─č─▒ kaplayarak iltihab─▒n giderilmesine destekleyebilir. 

Safran Çay─▒ Zay─▒flat─▒r m─▒?

Safran─▒n i┼čtah─▒ kontrol alt─▒na alabilme yetene─či, siz de daha uzun süre tokluk hissi uyand─▒rarak açl─▒─č─▒n─▒z─▒ azaltabilir. Bu durum, ruh halinizi yükselterek at─▒┼čt─▒rmal─▒k iste─činizin önüne geçebilir. Kad─▒nlarüzerinde yap─▒lan sekiz haftal─▒k bilimsel bir ara┼čt─▒rmada, safran ekstralar─▒n─▒n kullan─▒m─▒n─▒n, vücut kitle indeksi, bel ölçüsü ve genel ya─č oran─▒nda belirgin bir dü┼čü┼če yol açt─▒─č─▒ belirlenmi┼čtir.

Hamilelikte Safran Sak─▒ncal─▒ m─▒?

Gebelik döneminde safran kullan─▒m─▒ minimal seviyede olmal─▒d─▒r. A┼č─▒r─▒ miktarlarda tüketilmesi uterin kas─▒lmalar─▒ tetikleyebilir ve dü┼čük riskini art─▒rabilir. Hamilelik dönemi kullan─▒m─▒ için mutlaka doktorunuza dan─▒┼čmal─▒s─▒n─▒z. 

Safran Kansere Kar┼č─▒ Etkili Bir Bitki mi?

Safran─▒n karakteristik renk tonlar─▒, krosin ve krosetin adl─▒ pigmentlerden kaynaklan─▒r. Bu pigmentler, antioksidan özellikli bir grup olan karotenoidlere aittir ve safranda bol miktarda bulunurlar. Flavonoidler aç─▒s─▒ndan da zengin olan safran, antioksidan kapasitesiyle kansere kar┼č─▒ koruyucu etkiler sunar. Bu etkiler, hücreleri oksidatif zarardan koruyarak ve serbest radikalleri nötralize ederek gösterilir. Özellikle kolon, deri, akci─čer kanseri ve prostat kanserine kar┼č─▒ hücreler üzerinde bask─▒lay─▒c─▒ etkilere sahip oldu─čuna dair ara┼čt─▒rmalar mevcuttur. 

Safran─▒n Alzheimer Hastal─▒─č─▒na Faydas─▒ Var m─▒d─▒r? 

Alzheimer hastal─▒─č─▒ için kesin bir tedavi yöntemi mevcut de─čildir. Ancak genel olarak yap─▒lan ara┼čt─▒rmalarda safrandaki krosetin ve krosin gibi kimyasallar─▒n ö─črenme sürecini destekleyip haf─▒zay─▒ güçlendirdi─čine dair görü┼čler bulunmaktad─▒r. Dolay─▒s─▒yla, safran─▒n tüketimi Alzheimer hastal─▒─č─▒n─▒n geli┼čimini yava┼člatabilir ve belirtilerin ┼čiddetini azaltabilir.  

Alzheimer hastal─▒─č─▒nda ilaç tedavisinin yan─▒nda destekleyici bir yöntem olarak safran─▒n düzenli kullan─▒m─▒ denenebilir. Bu do─čal destek, özellikle haf─▒za ve ö─črenme yeteneklerinin korunmas─▒na yönelik olarak, hastal─▒─č─▒n ilerlemesinin önüne geçebilecek bir ek besin takviyesi olarak tercih edilebilir. Alzheimer hastal─▒─č─▒ tedavisinde safran kullan─▒m─▒ ek tedavi yöntemi oldu─ču için safran kullan─▒m─▒n─▒n kontrollü ve bir sa─čl─▒k uzman─▒n─▒n rehberli─činde olmal─▒d─▒r. O nedenle kullanmadan önce mutlaka doktorunuza dan─▒┼čmal─▒s─▒n─▒z. 

Safran Diyabet Hastal─▒─č─▒na ─░yi Gelir Mi?

Safran, diyabet hastalar─▒ için potansiyel faydalar sunan de─čerli bir baharatt─▒r. Safran çiçe─činden üretilen, bu baharat─▒n içerisinde yer alan krosin isimli ana bile┼čen, insülin direnci ve lipid profilleri üzerinde olumlu etkiler göstererek, Tip 2 diyabet hastalar─▒n─▒n açl─▒k kan ┼čekerini (FBS) dü┼čürmekte etkili olabilir. Safran bitkisi içinde yer alan antioksidan özellikleri sayesinde de diyabet (┼čeker) hastalar─▒n─▒n tokluk ┼čekerleri üzerinde de etkili rol oynar. 

En ├çok Okunan Sa─čl─▒k Rehberi Yaz─▒lar─▒m─▒z

Sosyal Medya Hesaplar─▒m─▒z:
Facebook | Instagram | YouTube | LinkedIn

Uzm. Dyt.
Cansu ├ľz├želik
Beslenme ve Diyet
VM Medical Park Pendik
8464

Bu i├žeri─čin geli┼čtirilmesinde Medical Park Yay─▒n Kurulu katk─▒ sa─člam─▒┼čt─▒r.
Sayfa i├žeri─či sadece bilgilendirme ama├žl─▒d─▒r. Sayfa i├žeri─činde tedavi edici sa─čl─▒k hizmetine y├Ânelik bilgiler i├žeren ├Âgelere yer verilmemi┼čtir. Tan─▒ ve tedavi i├žin mutlaka hekiminize ba┼čvurunuz.