satır arası

İnternet çağının en belirleyici özelliği bilgiye ulaşmanın hayallerimizin ötesinde kolaylaşması. Bir Afrika ülkesindeki ev yemeğinin nasıl yapılacağından evrenin en derin sırlarına değin, her kategoride ve çeşitte bilgiye ulaşmak birkaç parmak hareketine bağlı. Her birimiz ürettiğimiz ya da öğrendiğimiz bilgiyi başka insanlarla paylaşarak, giderek büyüyen enformasyon ağına her dakika katkıda bulunuyoruz. İşte bu süreçle birlikte bilgi kaynaklarının çoğalması, her konuda güvenilir bilgiye ulaşımı ve ayırt etmeyi de hepimizi gündemi haline getirdi.  

Nasıl ki bir ürünün aşırı bollaşması, defolu olanlarının oluşumunu da kolaylaştırıyorsa bilgi, kolay ulaşılabilir oldukça kirlenip, bulanabiliyor. İnternette neredeyse ulaşılamayan hiçbir konu başlığı kalmadı. 

Bu genel değerlendirmenin ortasına sağlık kavramını koyduğumuz an şaşırtıcı fazlalıkta bilgi ile karşılaşıyoruz. Belirtiye göre teşhis koyan programlardan bilimsel jargondan uzaklaşmış sözde doktor tavsiyelerine, hastalık tanımlarından doktor, sağlık kurumu eleştirilerine kadar her şeye her yerde rastlamak maalesef mümkün. Bu durum o kadar ciddi boyutlara ulaştı ki, hayati tehlike boyutunda riskler yaratan örneklerle sıklıkla karşılaşır olduk. Sağlık biliminin en uzun eğitimi gerektiren alanlardan biri olduğunu hatırlatmak gerek. Bu denli zor olan bir eğitimi ve ihtisas dönemi sonucunda oluşturulan uzmanlığı bir kenara bırakarak, kimin tarafından oluşturulduğu ve kaynağının ne olduğu bilinmeyen içerikleri doğru kabul edip, tavsiye edilen ilaçları alıp, kullanıp, ardından, kimi zaman da ölümcül yan etki şikayetleri ile acil servislere yapılan başvurular o denli arttı ki…

Elbette sağlık hakkında bilgili olmak; bilgi edinmek herkesin hakkı daha da önemlisi sağlık farkındalığı tavsiyemiz. Burada önemli olan konu uzmanlar, yani hekimler tarafından hazırlanan sağlık içeriklerinin dikkate alınması. Türkiye’nin lider sağlık kuruluşlarından biri olarak halkımızın sağlık konusunda en doğru bilgiye ulaşma ihtiyacını karşılamak üzere, kurumsal yayınlarımızda ve internetteki iletişim kanallarımızda sağlık konusunda uzmanlar tarafından hazırlanmış detaylı ve güncel bilgileri düzenli olarak paylaşıyoruz. 

Bünyesindeki Medical Park, LİV Hospital ve VM Medical Park ve markaları ile Türkiye’nin en büyük sağlık grubu olan MLP Care’in Hekimlik Hizmetleri Direktörlüğü olarak, halkımızın hafif ya da ağır, tüm tıbbi şikayetlerde her hangi bir tavsiye ya da internet araştırması sonucu ulaştığı bilgilere ‘asla’ tek başına itibar etmemelerini mutlaka hekime başvurmalarını öneriyoruz. Ayrıca kayda değer çoğunluğu ticari, saptırıcı ve hatta bazen kasıtlı olan yanlış bilgilere itibar etmemelerini önemle tavsiye ediyoruz. 

Dr. Şerif Köksal
MLP Care Hekimlik Hizmetleri Direktörü
 

7131

Bu içeriğin geliştirilmesinde Medical Park Yayın Kurulu katkı sağlamıştır.
Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.