Sağlık Rehberi

Brusella nedir? Nasıl bulaşılır?

Brusella hastalığı, enfekte hayvanlardan insanlara bulaşan bakteriyel bir bulaşıcı hastalıktır. Tıp literatüründe Bruelloz olarak da adlandırılan hastalığa brusella isimli bakteri neden olur.

Devamını Oku

Bebeklerde kalça çıkığı nedir? Tedavisi nasıl olur?

Kalça çıkığı ya da gelişimsel kalça displazisi bebeklerde ve küçük çocuklarda kalça ekleminin düzgün şekilde gelişmemesi sonucunda ortaya çıkan bir durumdur. Femur adı verilen uyluk kemiğinin kalçayla birleştiği kısmı top şeklindedir ve kalça kemiğinde yuvarlak bir yuvaya oturarak eklem oluşturur.

Devamını Oku

Parkinson hastalığı nedir? Belirtileri nelerdir?

Nöroloji
348

İlk kez 1817 yılında titrek felç olarak tanımlanarak literatüre geçen Parkinson hastalığı beyin hücrelerinde kayıp ile seyreden, kadınlara oranla erkeklerde daha sık görülen, yavaş ilerleyen bir hareket bozukluğudur.

Devamını Oku

Fistül nedir? Fistül belirtileri ve tedavisi

Genel Cerrahi
117

Fistül, iç organlar arasında veya iç organlar ile vücut yüzeyi arasında ortaya çıkan doğal olmayan bağlantılardır. Fistüller sıklıkla bir organın iltihaplanması veya yaralanması durumunda gelişir.

Devamını Oku

Şah damarı tıkanıklığı neden olur? Tedavisi nasıldır?

Nöroloji
72

Şah damarı boyunda iki taraflı olarak bulunan ve halk arasında şah damarı olarak bilinen karotis arterlerin tıkanması durumudur. Karotis arterler, beynin ön kısmına oksijen bakımından zengin kan götüren atardamarlardır.

Devamını Oku

Döllenme ve embriyon transferi nedir?

Tüp Bebek (IVF)
61

Kısırlık problemi ile karşılaşan ve çocuk sahibi olmak için geliştirilmiş yöntemlere başvuran çiftlerin, en çok tercih ettikleri yöntemlerden biri tüp bebek yöntemidir.

Devamını Oku

Beyincik sarkması nedir? Beyincik sarkmasının belirtileri ve tedavisi

Beyin ve Sinir Cerrahisi
425

Beyincik sarkması, beyinciğin tonsil adı verilen alt uç kısımlarının kafatasından aşağıya omurilik kanalına doğru fıtıklaştığı bir durumdur. Chiari malformasyonu olarak da adlandırılan rahatsızlık 1890'larda hastalıkla ilişkili anormallikleri tanımlayan ve kategorize eden Avusturyalı patolog Hans Chiari'nin adıyla anılır.

Devamını Oku

Mezoterapi nedir? Hangi durumlarda uygulanır?

Mezoterapi, ilk olarak 1952 yılında Dr. Michel Pistor tarafından uygulanan estetik amaçlı tıbbi bir işlemdir. Mezoterapi dünya genelinde cilt yenileme, anti-aging, bölgesel zayıflama, selülit, çatlaklar, lekeler, yara izleri, saç tedavisi, akut ve kronik ağrı, spor yaralanmaları, çeşitli deri hastalıklarının tedavisinde kullanılır.

Devamını Oku

Altıncı hastalık nedir?

Altıncı hastalık herpes grubu virüslerin neden olduğu akut, döküntülü bir çocukluk çağı hastalığıdır. Genellikle 6 ay ile 2 yaş arasındaki küçük çocukları etkiler ve sıklıkla kreş ortamında bulaşır.

Devamını Oku

Lazer epilasyon

Lazer epilasyon diğer epilasyon çeşitlerinden farklı olarak kalıcı ve sağlıklı olduğu için tercih sebebidir. Kadın ya da erkek fark etmeksizin istenmeyen tüylerin kalıcı olarak yok edilmesini sağlayan lazer epilasyon, klasik yöntemlere kıyasla acısızdır.

Devamını Oku

Tıbbi Bölümler