Sağlık Rehberi

Uyku Apnesi nedir? Belirti ve tedavi yöntemleri nelerdir?

Nöroloji
41

Uyku apnesi, solunumun uyku esnasında ani bir şekilde durduğu ciddi bir uyku bozukluğudur. Yaygın olarak görülen rahatsızlığın ülkemizdeki sıklığı %5 ila 10 arasındadır. Fakat uykuda görülen her solunum durması uyku apnesi değildir. Solunum bozukluğuna uyku apnesi diyebilmek için solunum durmasının en az 10 saniye olması gerekir. Rahatsızlığın farklı alt tipleri bulunur. Hastalığın belirtileri ise apnenin tipine göre değişebilir.

Devamını Oku

Varis nedir? Belirti ve tedavi yöntemleri nelerdir?

Varis, toplardamarların deri altında mavi renkte, genişlemiş ve kıvrımlar yapmış olarak görülmesidir. Başlangıçta damarların genişlemesi sonucu şişlikler görülse de varis bulgularının artması ile büyük damar paketleri oluşabilir ve hatta damar çatlamaları görülebilir. Varis ilk yıllarda çoğunlukla görüntü rahatsızlığı verse de daha sonra ağrıya yol açabilir. Toplardamar (venöz) yetmezlik gelişirse bacaklarda şişme meydana gelir. Varisli damarlarda pıhtı oluşursa (tromboflebit) bacaklarda ağrı, şişlik ve kızarıklık oluşur. Varisler, kadınlarda erkeklere göre daha sık görülür. İlerleyen yaşla birlikte görülme sıklığı artar.

Devamını Oku

Anestezi korkusu

Cerrahi işlem yapılacak olan hastalarda, ameliyat süresince ve sonrasında hastanın hatırlamamasını ve ağrı duymamasını sağlamak, konforunu ve tahammülünü artırmak amacıyla uygulanan tıbbi uygulamaların genel adına anestezi denir. Anestezi, genel anestezi ve bölgesel anestezi olmak üzere iki şekilde uygulanır. VM Medical Park Kocaeli Hastanesinden Anestezi ve Reanimasyon Uzmanları Yrd. Doç. Dr. Elif Atar Gaygusuz ve Dr. Sema Öncül, yapılan anestezi türlerine göre alınan risklerin değişiklik gösterdiğini ve fakat en sık görülen risklerin bulantı ve kusma olduğunu belirtiyor. Anestezi ile ilgili bilinmeyenleri ele aldık.

Devamını Oku

Kalp hastaları rüzgara karşı yürümesin! Soğuk hava kalbi vuruyor!

Soğuk hava en çok kalp hastalarını etkiliyor. Ani ısı değişimi krize, hatta ölümlere bile neden oluyor. Medical Park Gaziosmanpaşa Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Osman Akdemir şu uyarılarda bulundu: “Kalp hastaları soğuk havada mümkün olduğunca dışarı çıkmasın. Çıkıyorsa da rüzgârı arkasına alacak şekilde yürüsün!”

Devamını Oku

Evde çocuk hastayken sağlıklı kalmak için yapmanız gerekenler

Mevsimlerden kış olunca hastalıkların ardı arkası kesilmiyor. Özellikle çocuk olan evlerde anne ve babalar çocuklarını, hastalıklardan nasıl koruyacakları konusunda endişeli.

Devamını Oku

Çocuğunuzun hangi alanlarda gelişim gösterdiğini biliyor musunuz?

Çocuğun gelişimi denildiği zaman anne karnından başlayan bir süreçten bahsedildiği bilinir. Çocuklar doğdukları andan itibaren gördükleri ve duydukları şeyleri model alarak öğrenirler ve bunları hafızalarına kaydederek uygulamaya çalışırlar.

Devamını Oku

Çocuklarda İştahsızlık

Çocuklarda yeme ve iştahsızlık problemleri, rafine ve yüksek kalorili besin ve içeceklerin etkisiyle gün geçtikçe artıyor. Türkiye’de çocukluk çağında iştahsızlık ve yeme problemleri nedeniyle doktora başvuran sağlıklı çocukların oranı yüzde 20-35. Çocuklarda rastlanan iştahsızlığın en büyük sebeplerinden biri ise, son dönemde ebeveynlerde sık görülmeye başlanan ‘mükemmel büyüme’ takıntısı. Peki iştahsızlığın ardında yatan diğer önemli sebepler ve yapılan en büyük yanlışlar neler?

Devamını Oku

Cushing Sendromu nedir? Belirtileri ve tedavileri nelerdir?

Beslenme ve Diyet
252

Cushing sendromu vücutta aşırı miktarda kortizol hormonu üretimi sonucunda ortaya çıkan bir durumdur. Kortizol normalde böbrek üstü bezleri tarafından yapılan bir hormondur ve yaşam için gereklidir. Bu hormon kişinin hastalık gibi stresli durumlara yanıt vermesini sağlar. Hemen hemen bütün vücut dokularına etkisi bulunur. Vücutta çok fazla kortizol üretilmesi, nedenine bakılmaksızın Cushing sendromu olarak adlandırılır.

Devamını Oku

Chia tohumunun günümüzdeki önemi faydaları ve hakkında

Beslenme ve Diyet
247

Chia tohumları, yüzyıllar boyunca Maya ve Aztek diyetlerinin temel yiyeceklerinden biri olmuştu. Chia, Maya dilinde "güç" anlamına gelirdi ve bu bitkinin tohumları "koşucuların yemekleri" olarak bilinirdi çünkü koşucular ve savaşçılar uzun mesafeler alırken veya savaş sırasında “yakıt” olarak bu tohumları tüketirlerdi. Bugün tohumlar, sağlıklı bir bedene sahip olmak için gösterdiği yararlar nedeniyle herkesin ilgisini çekiyor. Zengin bir gıda maddesi olarak dikkat çeken Chia tohumları antioksidan nitelikleriyle de öne çıkarak yeniden günlük beslenmeye dahil oluyor.

Devamını Oku

Pestisit Nedir? Türleri, etkileri ve zararları nelerdir?

Beslenme ve Diyet
174

Bakteri, virüs ve haşerelerin zararlı etkilerini ortadan kaldırmak için kullanılan kimyasallar, bazı organik bileşenler, dezenfektanlar gibi maddelere ve yöntemlere ''Pestisit'' ismi verilir. Her ne kadar ismi bize yabancı gelse de yaşamımızda çokça karşılaştığımız Pestisitler; sebze ve meyvelerin doğada zarar görmeden yetişmesi ve yaşam alanlarımızın zararlı mikroorganizmalardan arınması gibi konularda fayda sağlamasının yanında kullanım yanlışlığına bağlı olarak insan sağlığı açısından büyük bir tehdit oluşturabilmektedir. İnsanlık tarihinde çok uzun yıllardır kullanılan birçok Pestisit olsa da günümüzde en büyük yeri kimyasal Pestisitler kaplamaktadır.

Devamını Oku

Tıbbi Bölümler