Sağlık Rehberi

Bebeklerde ve Çocuklarda Ateş

Anne ve babaların en çok korktuğu durumlardan biride çocuklarının ateşinin çıkmasıdır.Aslında ateş sıklıkla vücüda giren bakteri ve viruslara  karşı bedenin verdiği normal bir yanıttır.Dikkatlice kontrol edilirse faydalı bir savunma mekanizmasıdır.

Devamını Oku

Vajinusmus

Çoğunlukla çocukluk çağında öğrenilen yanlış ve katı bilgiler doğrultusunda ortaya çıkan vajinismus, her 10 kadından 1’inin sorunu... Zamanla düzelebileceğine dair söylentilerle değil, doğru tedavilerle vajinismusun tamamen düzelebildiğini söyleyen Medical Park Bahçelievler Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Neşe Hayırlıoğlu, vajinismus hakkında önemli bilgiler veriyor.

Devamını Oku

40 soruda tüp bebek

Tüp Bebek (IVF)
53

Kadınların doğurganlığını etkileyen en önemli faktör yaştır. Yaş ilerledikçe gebe kalma şansı azalır. Özellikle 44 yaşından sonra gebe kalma ihtimali yok denecek kadar azdır. Gebe kalma riskini olumsuz etkileyen diğer önemli etkenler; daha önce geçirilen cinsel yolla bulaşan hastalıklar, yumurtalık ve tüpleri negatif etkileyen enfeksiyonlardır.

Devamını Oku

Evham Hastalığı (Genelleşmiş anksiyete bozukluğu) nedir?

Çoğumuzun yakın çevresinde evhamlı kişiler bulunmaktadır, belki biz de öyleyizdir.  Sürekli olarak kendimizin ya da yakınlarımızın başına kötü bir şeyler gelebileceğini düşünür, bunun için sürekli olarak yakınlarımızın sağlığından endişe edip, sık sık telefon ederiz.

Devamını Oku

Huzursuz Bağırsak Sendromu

Karın ağrısı, şişkinlik, dışkılama değişiklikleri ve sırt ve baş ağrısından şikâyetçiyseniz ‘bağırsaklarınız huzursuz’ demektir! VM Medical Park Kocaeli Hastanesi Gastroenteroloji Uzmanı Doç. Dr. İbrahim Koral Önal, huzursuz bağırsak sendromu olarak bilinen ‘İrritabl Bağırsak Sendromu’nun (İBS) belirtilerini anlattı, tedavisi konusunda bilgi verdi

Devamını Oku

Döllenme ve embriyon transferi nedir?

Tüp Bebek (IVF)
111

Kısırlık problemi ile karşılaşan ve çocuk sahibi olmak için geliştirilmiş yöntemlere başvuran çiftlerin, en çok tercih ettikleri yöntemlerden biri tüp bebek yöntemidir. Kısaca sperm ve yumurta hücresinin vücut dışında bir araya getirilmesi olarak adlandırılan klasik tüp bebek yöntemi ve geliştirilmiş mikroenjeksiyon uygulaması, döllenme ve embriyon transferi olmak üzere iki adımda gerçekleştirilir.

Devamını Oku

Kısırlık tedavisi ve tüp bebek yöntemleri

Tüp Bebek (IVF)
80

Çocuk sahibi olmak isteyen bir çiftin doğum kontrol yöntemlerinden herhangi birini uygulamamasına ve düzenli aralıklarla (Haftada 2-4 kez) cinsel ilişkiye girmesine rağmen bir yıllık süre içerisinde çocuk sahibi olamama durumuna kısırlık ya da infertilite adı verilir. Eşlerden birinde ya da her ikisinde ortaya çıkabilen kısırlık günümüzde üreme çağındaki kadınların %20'sini etkiler. Bazı çiftlerde infertiletinin nedeni bilinirken çiftlerin %10’luk kısmında infertilitenin nedeni açıklanamamaktadır. Altta yatan nedenin bilinemediği çiftler açıklanamayan infertilite grubuna girer.

Devamını Oku

Kısırlık testleri nasıl yapılır?

Tüp Bebek (IVF)
73

Cinsel yönden aktif olan ve herhangi bir doğum kontrol yöntemi uygulamayan bir çiftin 1 yıllık süre boyunca gebelik yaşamaması durumu, Dünya Sağlık Örgütü tarafından Kısırlık (İnfertilite) olarak tanımlanır. Korunmasız düzenli cinsel ilişkiye rağmen hamilelik olmaması durumunda kısırlık tanısını koyabilmek ve kısırlığa neden olan etkeni saptamak için kısırlık testi adı verilen bir dizi tetkik ile detaylı muayene işlemi yapılır. Yapılan işlemler sonucu saptanan probleme ve problemine yerine göre uygulanacak olan tedavi girişimleri planlanabilir.

Devamını Oku

Kısırlık nedir? Erkeğe ve kadına bağlı sebepler nelerdir?

Tüp Bebek (IVF)
69

Dünya Sağlık Örgütü tarafından "Cinsel yönden aktif olan ve herhangi bir doğum kontrol yöntemi uygulamayan bir çiftin, bir yıl süre içerisinde gebelik elde edememesi durumu" olarak adlandırılan kısırlık, dünya genelinde çiftlerin yaklaşık olarak %25'ini etkileyen klinik bir sağlık problemidir. Yapılan araştırmalar kısırlık probleminden 1/3 oranda erkeklerin, 1/3 oranda kadınların  ve 1/3 oranda her iki partnerin sorumlu olduğunu ortaya koyar.

Devamını Oku

Fazla ilaç kullanmanın vücuda 5 etkisi

Çeşitli hastalıklardan korunma, teşhis, tedavi ya da vücuttaki herhangi bir işleyişi değiştirme amacıyla kullanılan ilaçlar, doğru amaca yönelik olarak uygun dozda ve uygun sıklıkta kullanılması gereken kimyasal, biyolojik ve bitkisel ürünlerdir. Doğru amaca yönelik olsa dahi gerekli dozdan daha fazla ilaç tüketilmesi, ilacın iyileştirici etkisini yitirmesine ve vücutta büyük hasarların gelişmesine neden olabilir. Belirli bir tedavi için uygulanan ilacın yararlı etkiyi gösterebilmesi ve amaca yönelik tedavinin uygulanabilmesi için Akılcı İlaç Kullanımı ilkelerine uyulması gerekir.

Devamını Oku

Tıbbi Bölümler