Sağlık Rehberi

PRP ile yumurtalık gençleştirme nedir?

Tüp Bebek (IVF)
100

PRP (platelet açısından zengin plazma) ile yumurtalık gençleştirme kadınlarda görülen kısırlığın tedavisi için yenilikçi bir çözümdür. PRP, yüksek seviyede trombosit içeren ve büyüme faktörleri konsantrasyonunun plazmadan 3 ila 5 kat daha fazla olduğu kişinin kendi kanından elde edilen doğal bir üründür.

Devamını Oku

Aşı Takvimi

Zamanında ve düzenli olarak yapılan aşılar sağlığımızı korur! Doğumdan itibaren yapılması gereken aşıları, ne için ve ne zaman yapıldıklarını sizler için paylaştık.

Devamını Oku

Bel soğukluğu (Frengi) nedir? Belirtileri ve tedavi yöntemleri nelerdir?

Üroloji
228

Bel soğukluğunun, diğer adıyla frenginin tıbbi adı sifiliz ya da sifilistir. Bel soğukluğu, treponema pallidum adlı mikrobun yol açtığı sistemik bir hastalıktır. Tedavi edilmez ise beyin, sinir, göz ve iç organlarda ciddi hasarları beraberinde getirerek ölüme neden olur.

Devamını Oku

Lejyoner hastalığı nedir?

Lejyoner hastalığı, Legionella adlı bakterinin neden olduğu ciddi bir akciğer enfeksiyonudur. Lejyoner hastalığı, kişiden kişiye temas yoluyla bulaşmaz. Bunun yerine çoğu insan bakterileri solunum yoluyla alır.

Devamını Oku

Perthes hastalığı nedir?

Ortopedi ve Travmatoloji
165

Perthes hastalığı, Çocuk Ortopedisi alanında son yıllarda daha yaygın olarak görülmeye başlanan çocukluk çağına özgü bir kalça hastalığıdır. Hastalık, femur adı verilen uyluk kemiğinin baş kısmında bilinmeyen bir sebeple kan dolaşımının bozulması ve buna bağlı olarak kemik dokusu ölümünün gerçekleşmesi ile karakterizedir.

Devamını Oku

Karın germe ameliyatı nedir?

Abdominoplasti olarak da adlandırılan karın germe ameliyatı, bir çeşit estetik cerrahi operasyondur. Karın ve göbek estetiği alanlarında uygulanan ameliyat türleri içerisinde en etkili olan yöntemlerden bir tanesidir.

Devamını Oku

Peeling nedir? Peeling nasıl yapılır?

Dermatoloji (Cildiye)
365

Peeling, ölü hücrelerin cilt yüzeyinden uzaklaştırılması ile yapılan bir nevi cilt temizleme işlemidir. Peeling farklı yöntemlerle yapılabilir ve buna göre çeşitli isimlerle anılır. Kimyasal peeling, cilde kimyasal bir solüsyon uygulanarak yapılır.

Devamını Oku

Smear testi nedir? Nasıl yapılır?

Pap smear (Pap test) kadınların servikal kanser (rahim ağzı)  ya da prekanser (kanser öncüsü) taranmasında kullanılan bir testtir . Pap smear, prekanseröz ya da kanseröz lezyonları henüz tedavi edilebilecekleri aşamalarda yakalamayı sağlar.

Devamını Oku

Prematüre bebek nedir?

Yenidoğan Yoğun Bakım
240

Prematüre bebek, 37. gebelik haftasını tamamlamadan yani beklenen doğum tarihinden 3 haftayı aşkın süre önce dünyaya gelen yenidoğanlar için kullanılan bir terimdir. Doğum zamanı bir bebeğin ne kadar erken doğduğuna bağlı olarak sınıflandırılabilir.

Devamını Oku

Bebeklerde cilt hastalıkları

Zamanında doğan bir yenidoğanda deri ve deri ekleri tam olarak gelişmiştir. Deri koruyucu bariyer özelliğini tam olarak yapmaktadır. Buna karşın dermis kalınlığı erişkine oranla azdır. Kolajen lifler daha küçüktür ve elastik lifler tam gelişmemiştir.

Devamını Oku

Tıbbi Bölümler