Sağlık Rehberi

Ankilozan spondilit nedir? Ankilozan spondilit belirtileri ve ankilozan spondilit tedavisi nelerdir?

Romatoloji
198

Halk arasında omurga ya da bel romatizması olarak bilinen Ankilozan Spondilit, genellikle genç yaşlarda ortaya çıkan; omurgayı ve omurga ile kalça kemiği arasındaki eklemi etkileyen ağrılı, iltihaplı bir romatizma türüdür.

Devamını Oku

Romatizmal hastalıklar nelerdir?

Romatoloji
130

Romatizmal hastalıklar kemik, kas ve eklemde meydana gelen yangısal durumlardır. Romatizmal hastalıklar tanımının içinde yüzden fazla hastalık vardır. Bu hastalıkların bazıları nadir, bazıları ise sık görülür

Devamını Oku

Romatizma hakkında merak ettikleriniz

Romatoloji
79

Başta eklemler olmak üzere kas, kemik ve bağları tutan romatizma, çok sayıda hastalığı kapsayan genel bir tanımdır. Ağrı, şişlik ve hatta hareket kısıtlılığına yol açan bu hastalık bazı durumlarda şekil bozukluklarına yol açabilir. Büyük bölümü kronik olan romatizmal hastalıklarda, kişilerin günlük hayatlarına devam edebilmeleri için erken tanı ve düzenli tedavi oldukça önemlidir.

Devamını Oku

Sigara ve zararları

Göğüs Hastalıkları
165

Tütün kullanımı sadece solunum sistemi hastalıkları, kardiyovasküler hastalıklar veya kanser riskini arttırmaz. Kanın oksijen taşıma kapasitesini düşürerek ve damar yapısını bozarak vücuttaki tüm organ ve dokulara zarar verir. Sigaranın zararları kısaca vücudun tamamını etkisi altına almaktadır.

Devamını Oku

Demir eksikliği nedir? Demir eksikliği belirtileri nelerdir?

Hematoloji
191

Demir eksikliği, vücutta ihtiyaç duyulan demirin çeşitli nedenlerle karşılanamaması durumuna denir. Demirin vücutta çok önemli görevleri vardır. Alyuvar adı verilen kan hücrelerine kırmızı rengini veren hemoglobin demir içerir ve alyuvarlar oksijeni akciğerden alıp diğer dokulara ulaştırılmasında önemli görevlere sahiptir.

Devamını Oku

Çölyak hastalığı nedir? Belirtileri ve tedavi yöntemleri nelerdir?

Çölyak hastalığı buğday, arpa, çavdar gibi tahıllarda bulunan gluten isimli bir maddeye vücut bağışıklık sistemi tarafından verilen anormal yanıt sonucu ortaya çıkan bir hastalıktır.

Devamını Oku

Akupunktur nedir? Akupunktur ile zayıflama

Beslenme ve Diyet
93

Akupunktur, belirli vücut bölgelerine ince iğnelerin batırılmasını içeren geleneksel bir Çin şifa tekniğidir. Geleneksel Çin tıbbının bir parçasıdır ve bu nedenle bütünsel bir şifa yöntemidir. Akupunktur tedavisi bundan yaklaşık 3000 yıl önce Çin’de geliştirilmiştir. Günümüzde tıbbi tedaviye ek olarak sıklıkla kullanılmaktadır. Ancak, akupunktur sadece doktora danışılarak uygulanmalı ve hastalıkların tek tedavisi şeklinde kullanılmamalıdır.

Devamını Oku

Endokrinoloji ve metabolizma hastalıkları nedir?

nsan vücudunda, büyüme, gelişme, üreme ve farklı stres türlerine karşı uyum sağlamak gibi pek çok işlev sinir sistemi ve hormonlar sayesinde gerçekleşir. Sinir sistemi kablolu, hormonlar ise kablosuz haberleşme sistemi gibi düşünülebilir.

Devamını Oku

Siğil nedir, neden olur? Siğil nasıl tedavi edilir?

Dermatoloji (Cildiye)
149

Siğiller, insan papilloma virüsleri olarak bilinen belirli bir virüs grubundan kaynaklanan iyi huylu cilt oluşumlarıdır. Siğiller en çok ellerde, ayaklarda ve yüzde görülür. Aynı zamanda genital ve anal bölgede de ortaya çıkabilir.

Devamını Oku

Göbek Eritme: Zayıflama yöntemleri

Beslenme ve Diyet
141

Göbek eritme yolları arasında yaygın olarak önerilen yöntemler birlikte uygulandığında çözüme ulaşmak daha hızlı ve kolay olur. Bu yöntemlerin başında sağlıklı beslenme gelir. Göbek eritme diyeti uygulamak sıklıkla uygulanan bir yöntemdir. Bu diyetler genellikle hekimler ya da beslenme uzmanı diyetisyenler tarafından kişiye özel olarak oluşturulur.

Devamını Oku

Tıbbi Bölümler