Sağlık Rehberi

Polip nedir? Belirtileri ve tedavi yöntemleri nelerdir?

Genel Cerrahi
56

Polipler, insan vücudunda belirli bölgelerde çoğunlukla bilinmeyen nedenlere bağlı olarak gelişen ve geneli küçük yapıya sahip tümörlerdir. Bazıları milimetrik yapılara sahipken bazıları birkaç santim boyutlarına ulaşabilir.

Devamını Oku

Hipermetrop nedir? Belirtileri ve tedavi yöntemleri nelerdir?

Hipermetrop, göze gelen ışınların ağ tabakanın (retinanın) arkasında odaklanması sonucu meydana gelen bir göz kusurudur. Hipermetroplar uzağı görebilirken, yakındaki nesneleri net göremezler. Hipermetropi bir hastalık değil, göze gelen ışığı kırma kusurudur.

Devamını Oku

Miyop nedir? Miyop belirtileri nelerdir?

Miyop, yakınınızdaki nesnelerin net, ancak uzaktaki nesnelerin bulanık görüldüğü yaygın bir görme kusurdur. Miyop göz kusuru olan kişilerde göz küresinin şekli, şık ışınlarının yanlış bir şekilde kırılmasına neden olarak görüntülerin retina yerine retina önünde odaklanmasına yol açar.

Devamını Oku

Sivrisinek ısırığına ne iyi gelir?

Özellikle yaz aylarında ortaya çıkan sivrisinekler, küçük ve kısa ömürlü canlı türleri olmalarına rağmen, kaşıntılı ısırıklarından, taşıyabilecekleri hastalıklara kadar, küçük ya da büyük birçok sıkıntıya yol açabilir.

Devamını Oku

Emdr nedir?

EMDR, insanların rahatsız edici yaşam deneyimlerinin bir sonucu olan semptomlardan ve duygusal sıkıntıdan iyileşmelerini sağlayan bir psikoterapi yöntemidir.

Devamını Oku

Ketojenik diyet nedir?

Beslenme ve Diyet
156

Ketojenik diyet, karbonhidrat ve protein kaynaklarının oldukça kısıtlı olduğu ve diyet içeriğinin çok büyük bir kısmının yağlardan oluştuğu diyetler olarak tanımlanabilir. Normal sağlıklı beslenme planlarında kaçınılan pek çok besin türü, bu diyetlerde temel enerji kaynağı olarak tercih edilir.

Devamını Oku

Ramazdan'da oruçluyken baş ağrısı neden olur? Oruçluyken baş ağrısı nasıl geçer?

Nöroloji
6604

Ramazan ayı, yaz dönemine denk gelmesi nedeniyle oruç tutan kişiler için 17 saate varan bir açlık süreci anlamına gelmektedir. Bu süreç, normal beslenme planına göre ara öğün yapma alışkanlığı olmayan kişiler için dahi oldukça uzun bir süreçtir.

Devamını Oku

Kepek neden oluşur? Kepek nasıl gider?

Dermatoloji (Cildiye)
136

Kepek, basit bir saç problemi gibi görünse de kişinin öz güvenini etkileyen bir sorundur. Temizlikle ilgili olmasa bile, kişinin saçlarının kirli ya da bakımsız görünmesine sebep olur.

Devamını Oku

Hıçkırık neden olur? Hıçkırık nasıl geçer?

Singultus, bir diğer deyişle hıçkırık, akciğerlerin alt kısmında bulunan ve kubbemsi bir yapıda olan diyaframın ani ve istemsiz olarak kasılması sonucu oluşur.

Devamını Oku

Ağız yarası nedir? Ağız yarası belirtileri nelerdir?

Ağız ve diş sağlığı alanında en sık karşılaşılan sağlık problemlerinden bir tanesi ağızda oluşan yara ve aftlardır.

Devamını Oku

Tıbbi Bölümler