Sağlık Rehberi

Kan kanseri (lösemi) nedir? Belirti ve tedavi yöntemleri nelerdir?

Hematoloji
37

Kan kanserleri kemik iliğinde bulunan kan yapıcı ana kök hücrenin genetik yapısının bozulduğu ve kan hücrelerinin üretiminin kontrol dışına çıkarak vücutta aşırı birikimine yolaçan hastalıklardır.

Devamını Oku

Beyin Anjiyografi ve İnme Merkezlerinde (BAVİM) dünya standartlarında acil inme tedavisi uygulanıyor

İnme Merkezi
120

İAÜ VM  Medical Park Florya , VM  Medical Park Pendik ve İSU Liv Hastanesinde hizmet veren Beyin Anjiyografi ve İnme Merkezleri inmenin acil tedavisinde dünyada uygulanabilen tüm tedavi yöntemlerini yüksek hız ve performans ile sunuyor. Konusunda deneyimli özel ekiplerin bir araya gelmesi ile 7gün 24 saat yapılabilen acil inme tedavileri sonuçları ile de yüz güldürüyor. Merkezlerin en önemli hedefi inmenin acil tedavisi olduğu bilincinin yaygınlaşması ile daha fazla akut inme hastasını dünya standartlarında tedavi edebilmektir.

Devamını Oku

ALS hastalığı nedir? Belirtileri ve süreci

Nöroloji
671

Amyotrofik lateral skleroz ya da ALS, esas olarak istemli kas hareketinin kontrolünden sorumlu sinir hücrelerinin hasarından kaynaklanan nadir bir nörolojik hastalık grubudur. İstemli kaslar çiğneme, yürüme ve konuşma gibi hareketlerin yapılmasında görevlidir. ALS hastalığı ilerleyicidir ve belirtiler zamanla kötüleşme eğilimi gösterir. Günümüzde, ALS hastalığının ilerleyişini durdurmak ya da tam tedavi sağlamak için herhangi bir tedavi seçeneği yoktur ancak bu konudaki araştırmalar devam etmektedir.

Devamını Oku

Böbrek kanseri nedir? Belirtileri ve tedavi yöntemleri nelerdir?

Medikal Onkoloji
129

Vücudun en önemli organlarından olan böbrekler, kandaki ürik asit, kreatinin ve üre gibi metabolizma artıklarının vücuttan idrar yolu ile atımını sağlar. Ayrıca vücuttaki tuz, potasyum, magnezyum gibi mineraller ile glikoz, protein ve su gibi elzem vücut bileşenlerinin dengeli olarak vücut dokularına dağılımına yardımcı olur.

Devamını Oku

Bağırsak (kolon) kanseri nedir? Belirtileri ve tedavi yöntemleri nelerdir?

Medikal Onkoloji
167

Sindirim sisteminin anüsle bağlanan son noktası olan kalın bağırsak, ortalama 1,5 ile 2 metre uzunlukta bir organdır. Kalın bağırsak, kolon ve rektumdan meydana gelmektedir. Peki, rektum neresidir? sorusuna cevap verecek olursak, kalın bağırsağın anüsten önceki son 12 santimetrelik dışkının depolandığı kısmına denir. Kolon ise rektum dışındaki diğer kalın bağırsak bölümüdür. İnce bağırsaktan büyük ölçüde sindirilmiş halde gelen besinler, kolon bölgesinde tekrar ayrıştırılmakta, su ve mineraller alındıktan sonra geriye kalan kısmı, anüs yoluyla atılması için rektumda depolanmaktadır.

Devamını Oku

Mesane kanseri nedir? Belirtileri ve tedavi yöntemleri nelerdir?

Medikal Onkoloji
89

Üroloji sisteminden prostat kanserinden sonra en yaygın kanser türü olan mesane kanseri, erkeklerde kadınlara oranla 4 kat daha fazla görülür. Genellikle 40 yaş üstü kişilerde görülme sıklığı artan kanser çeşidi sigara tüketiminin yaygın olduğu ülkelerde çok daha düşük yaşlarda da görülebilir.

Devamını Oku

Rahim (uterus) kanseri nedir? Belirtileri ve tedavi yöntemleri nelerdir?

Medikal Onkoloji
113

Rahim hastalıklarını tanımlayabilmek için öncelikle tıp dilinde uterus olarak adlandırılan rahim organının tanımlanması ve "uterus nedir?" veya "rahim nedir?" sorusunun cevaplanması gerekir. Uterus, en uç kısımda serviks adı verilen rahim ağzı ve her iki yanda yumurtalıklara uzanan fallop tüpleri bulunan kadın üreme organı olarak tanımlanabilir.

Devamını Oku

Melanoma (cilt kanseri) nedir? Belirtileri ve tedavi yöntemleri nelerdir?

Medikal Onkoloji
110

Melanomlara diğer cilt kanserlerine göre daha az rastlanır ancak cilt kanserine bağlı ölümlerin yaklaşık olarak %75'i melanomlara bağlı olarak gelişir. Kanser hücreleri çok hızlı büyüyen ve sistemik olarak yayılan bir davranış sergiler. Tüm kanser çeşitlerinde olduğu gibi cilt kanserinin tedavisi için de erken tanı büyük önem taşır, dolayısıyla ciltte meydana gelen kanser belirtilerinin erken fark edilmesi ve doğru değerlendirilmesi son derece önemlidir.

Devamını Oku

Nazofarenks, ağız ve gırtlak (üst yutak) Kanseri nedir? Belirtiler ve tedavi yöntemleri nelerdir?

Medikal Onkoloji
101

Nazofarenks kanseri ile ilgili bilgilere geçmeden önce "nazofarenks nedir?" ve "geniz nedir, vücudun hangi bölgesini oluşturur?" sorularını yanıtlamakta fayda var. Nazofarenks diğer adı ile geniz, yutağın üst kısmında burnun gerisinde yer alan, yanlarda östaki tüpü ile orta kulağa, aşağıda boğaza ve önde burun boşluğuna açılan bir boşluktur. Kulaklarla yakın ilişkide olan nazofarenks boşluğu solunum sisteminin önemli bir parçasıdır ve içinde tükürük bezleri ve lenfoid dokular bulunur.

Devamını Oku

Over (yumurtalık) kanseri nedir? Belirtileri ve tedavi yöntemleri nelerdir?

Medikal Onkoloji
92

Rahmin iki yanında yer alan, görevleri yumurta üretmek ve kadın cinsiyet hormonu salgılamak olan overler, halk arasında yumurtalık olarak da adlandırılan bir çift organdır. Her menstruasyon (regl) döneminde bu organlar tarafından bir adet yumurta üretilir ve fallop tüpü adı verilen bir kanal ile rahime gönderilir. Yumurtalık bu kanalda iken sperm ile birleşir ve döllenme sağlanırsa gebelik durumu gerçekleşir ve regl kanaması yaşanmaz.

Devamını Oku

Tıbbi Bölümler