Sağlık Rehberi

Göz içi lens tedavisi ve akıllı lensler

Burada kastedilen lens, gözümüzün içinde bulunan son derece berrak bir yapıdır. Göze gelen ışığı kırarak retinaya iletmek ve gözün her mesafedeki nesneleri görmesini sağlamak gibi çok önemli fonksiyonları vardır.

Devamını Oku

Yürüyüş yapmaya teşvik edecek 10 neden

Kardiyoloji
7070

Her yaştan insanın kolaylıkla yapabildiği en etkili aktivitelerden biri olan yürüyüş, düzenli olarak yapıldığında kilo vermekten, kalp sağlığını korumaya kadar birçok hastalığa yakalanma riskini azaltır.

Devamını Oku

Diş teli tedavisi nasıl yapılır? Tedavi sırasında nelere dikkat edilmeli?

Dişlerin arzulanan pozisyonu almaları sadece sürekli ve hafif bir basınçla sağlanabilir. Dişlere yapışan ve üzerlerinde  tellerin geçebileceği delikler bulunan aparatlara braket denir. Braketler dişlere yapışık oldukları için 24 saat tedaviye katkı sağlarlar. Braketlere, dişleri doğru yönlendirmeye yarayan kulplar denilebilir. Braketlere tutturulan tel normal durumuna dönmek için dişlere belirli bir güç uygular. Böylece zaman içerisinde dişler istenilen konuma getirilir.

Devamını Oku

Sağlıklı dişler için ağız ve diş bakımı hakkında her şey

Sağlığın yanı sıra bakımsız ağız ve dişler hoş olmayan bir görüntüye de sebep olacağından bireyde sosyal, psikolojik ve fizyolojik açıdan yaşam kalitesini olumsuz yönde etkiler.

Devamını Oku

Çocuğunuza yemek yedirirken teknoloji ile oyalamayın!

Beslenme ve Diyet
1610

Çocuk gelişimi için beslenme en önemli faktörlerden biri.  Bilişsel gelişim, beyin gelişimi, vücut sistemlerinin gelişimi, büyüme ve hormonlar üzerinde doğrudan etkisi olan sağlıklı beslenme, doğru alışkanlıkların geliştirilebilmesi ile mümkün olabilir.

Devamını Oku

Su çiçeği nedir? Belirti ve tedavi yöntemleri nelerdir?

Bu hastalıkta komplikasyon nadirdir, genellikle kendiliğinden iyileşir. Su çiçeği bir kez geçirildikten sonra hayat boyu bağışıklık sağlar ancak nadir de olsa tekrarlayabilir. Su çiçeği aşısı uygulanmaya başladığından beri vaka sayısı oldukça azalmıştır. Aşılı bireyler su çiçeği geçirseler bile çok hafif atlatmaktadırlar.

Devamını Oku

Şaşılık nedir? Belirtileri, nedenleri ve tedavi yöntemleri nelerdir?

Şaşılığın nedenine bağlı olarak değişmekle birlikte bu kaymalar geçici veya sürekli olabilir.

Devamını Oku

Endoskopi nedir? Kimlere uygulanır ve nasıl yapılır?

Genel Cerrahi
2307

Teknolojinin ilerlemesine bağlı olarak endoskopi uygulaması için kullanılan cihazların kalitesi ve çeşitliliği de artış göstermektedir. Endoskopinin başarısını etkileyen en önemli faktör, yöntemin doğru hastaya ve uzman kişiler aracılığıyla uygulanmasıdır. İşlemden yeterli performansın alınabilmesi için bu uygulama, endoskopi eğitimi alan genel cerrah doktorları ya da gastroenterologlar tarafından yapılmalıdır.

Devamını Oku

Apandisit belirtileri nelerdir? Tedavisi nasıl olur?

Solucan şeklinde bir bağırsak uzantısı olan apendiks, her insanda farklı uzunluklara sahip olmasına rağmen ortalama 10 santimetre boyundadır. Lümen denilen iç kısmı oldukça dar bir boru şeklinde olan organın çocuklarda uzunluğu daha fazladır. Lümen, yaş ile birlikte uçtan itibaren tabana doğru kapanır. Gastrointestinal yolun bir parçası olarak kabul edilen apendiksin; lenfatik, endokrin ya da ekzokrin sistemlerinin bir parçası olduğuna dair görüşler mevcuttur. Ucu kapalı bir ortam olduğundan dolayı bu bölgede mikroorganizmaların üremesi oldukça kolaydır.

Devamını Oku

Mide bulantısı nedir? Mide bulantısına ne iyi gelir?

Mide bulantısı ve sıklıkla bulantıya eşlik eden kusma herhangi bir hastalığa özel değildir. Mide - bağırsak enfeksiyonları, kalp krizi ve menenjit gibi birçok farklı hastalıkta görülebilen bir belirtidir.

Devamını Oku

Tıbbi Bölümler