Sağlık Rehberi

Evde çocuk hastayken sağlıklı kalmak için yapmanız gerekenler

Mevsimlerden kış olunca hastalıkların ardı arkası kesilmiyor. Özellikle çocuk olan evlerde anne ve babalar çocuklarını, hastalıklardan nasıl koruyacakları konusunda endişeli.

Devamını Oku

Çocuğunuzun hangi alanlarda gelişim gösterdiğini biliyor musunuz?

Çocuğun gelişimi denildiği zaman anne karnından başlayan bir süreçten bahsedildiği bilinir. Çocuklar doğdukları andan itibaren gördükleri ve duydukları şeyleri model alarak öğrenirler ve bunları hafızalarına kaydederek uygulamaya çalışırlar.

Devamını Oku

Çocuklarda İştahsızlık

Çocuklarda yeme ve iştahsızlık problemleri, rafine ve yüksek kalorili besin ve içeceklerin etkisiyle gün geçtikçe artıyor. Türkiye’de çocukluk çağında iştahsızlık ve yeme problemleri nedeniyle doktora başvuran sağlıklı çocukların oranı yüzde 20-35. Çocuklarda rastlanan iştahsızlığın en büyük sebeplerinden biri ise, son dönemde ebeveynlerde sık görülmeye başlanan ‘mükemmel büyüme’ takıntısı. Peki iştahsızlığın ardında yatan diğer önemli sebepler ve yapılan en büyük yanlışlar neler?

Devamını Oku

Cushing Sendromu nedir? Belirtileri ve tedavileri nelerdir?

Beslenme ve Diyet
35589

Cushing sendromu vücutta aşırı miktarda kortizol hormonu üretimi sonucunda ortaya çıkan bir durumdur. Kortizol normalde böbrek üstü bezleri tarafından yapılan bir hormondur ve yaşam için gereklidir. Bu hormon kişinin hastalık gibi stresli durumlara yanıt vermesini sağlar. Hemen hemen bütün vücut dokularına etkisi bulunur. Vücutta çok fazla kortizol üretilmesi, nedenine bakılmaksızın Cushing sendromu olarak adlandırılır.

Devamını Oku

Chia Tohumu nedir? Faydaları nelerdir?

Beslenme ve Diyet
3566

Chia tohumları, yüzyıllar boyunca Maya ve Aztek diyetlerinin temel yiyeceklerinden biri olmuştu. Chia, Maya dilinde "güç" anlamına gelirdi ve bu bitkinin tohumları "koşucuların yemekleri" olarak bilinirdi çünkü koşucular ve savaşçılar uzun mesafeler alırken veya savaş sırasında “yakıt” olarak bu tohumları tüketirlerdi. Bugün tohumlar, sağlıklı bir bedene sahip olmak için gösterdiği yararlar nedeniyle herkesin ilgisini çekiyor. Zengin bir gıda maddesi olarak dikkat çeken Chia tohumları antioksidan nitelikleriyle de öne çıkarak yeniden günlük beslenmeye dahil oluyor.

Devamını Oku

Pestisit nedir? Türleri, etkileri ve zararları nelerdir?

Beslenme ve Diyet
2620

Bakteri, virüs ve haşerelerin zararlı etkilerini ortadan kaldırmak için kullanılan kimyasallar, bazı organik bileşenler, dezenfektanlar gibi maddelere ve yöntemlere ''Pestisit'' ismi verilir. Her ne kadar ismi bize yabancı gelse de yaşamımızda çokça karşılaştığımız Pestisitler; sebze ve meyvelerin doğada zarar görmeden yetişmesi ve yaşam alanlarımızın zararlı mikroorganizmalardan arınması gibi konularda fayda sağlamasının yanında kullanım yanlışlığına bağlı olarak insan sağlığı açısından büyük bir tehdit oluşturabilmektedir. İnsanlık tarihinde çok uzun yıllardır kullanılan birçok Pestisit olsa da günümüzde en büyük yeri kimyasal Pestisitler kaplamaktadır.

Devamını Oku

Sigara Bağımlılığı ve Sigara Bırakma Yolları

Kulak Burun Boğaz
1632

1987 yılından beri her 9 şubat, Dünya Sağlık Örgütü tarafından sigarayı bırakma günü olarak kabul edilmekte. Her yıl dünyada 7 milyondan fazla kişi tütün tüketimi ile bağlantılı sebeplerle hayatını kaybetmekte. Araştırmalara göre sigara, doğum öncesi dönemden itibaren çocuk ve erişkinleri etkileyen 50'den fazla sağlık sorununa sebep olmaktadır. Tütün tüketimi, önlenebilir ölüm nedenlerinden önde gelenler arasında bulunur.

Devamını Oku

Kanser nedir? Belirti ve tedavi yöntemleri nelerdir?

Medikal Onkoloji
4900

Sağlıklı hücreler bölünme yetenekleriyle yenilenir, ölen hücrelerin yerini doldurur ve doku hasarlarını onarır. Bu bölünme ve çoğalma DNA aracılığıyla kontrol edilir ve belli bir düzeni vardır. Fakat DNA'da oluşan birtakım hasarlar sonucu bazı hücreler kontrolsüz bölünür ve çoğalır

Devamını Oku

Her baş dönmesi vertigo değildir

HER BAŞ DÖNMESİ VERTİGO DEĞİLDİR Aniden başınız mı dönüyor? Hemen panik yapmayın! Kulak kristalleriniz yer değiştirmiş olabilir. Medical Park Gaziosmanpaşa Hastanesi Kulak Burun Boğaz Uzmanı Prof. Dr. Haluk Murat Özkul, manevra tedavisini anlattı, konuyla ilgili içinizi rahatlatacak bilgiler verdi.

Devamını Oku

Kar yağışı mikropları kırar mı?

Bu yıl geç de olsa beklenen kar geliyor. Artan kış hastalıkları nedeniyle oldukça zor bir dönem geçiriyoruz. Hastaneler hastalarla dolu. Yağacak kar pek çokları için adeta umut ışığı. Ne de olsa “Kar yağınca mikroplar kırılır.” Peki, gerçekten böyle mi? VM Medical Park Kocaeli Hastanesi İç Hastalıkları Uzmanı Uzm. Dr. L. Derya İnal kısmen de olsa doğruluk payı olduğunu belirtiyor.

Devamını Oku

Tıbbi Bölümler