Sağlık Rehberi

Stresten meditasyonla arının

Psikoloji
3846

Kişinin savunma mekanizması olarak da tanımlanabilen stres halinde sinir sistemi stres hormonu salgılar. Bu hormon nedeniyle kan basıncı yükselir, duyular daha keskin hale gelir ve kaslar sıkılaşır. Böylece fiziksel güç ve dayanıklılık artar. Soruna odaklanma gücü artar, tepkiler hızlanır. Kişinin kendini tehlikelerden korumasını sağlayan bu durum olumludur. Ancak günlük yaşamın trafik sıkışıklığı, faturalar gibi önemsiz durumlarına karşı kişi aşırı tepki veriyorsa bu ciddi bir problemdir ve depresyon, öfke ve güvensizlik gibi olumsuz duygulara neden olur.

Devamını Oku

Şiddet ve şiddete eğilim

Psikoloji
1352

Şiddet kavramı Dünya Sağlık Örgütü'nün yapmış olduğu tanımlama doğrultusunda "sahip olunan gücün veya yetkinin başka bir insana, bir gruba ya da bir topluluğa karşı uygulanması ve bunun sonucunda şiddete maruz kalan tarafta yaralanmaya, psikolojik zarara veya ölüme yol açması ya da bunlara yol açma olasılığının bulunması" şeklinde açıklanabilir. Bu doğrultuda fiziksel, psikolojik, ekonomik ve cinsel şiddet olmak üzere 4 farklı şiddet türünün varlığından bahsedilir.

Devamını Oku

Bronşit nedir? Bronşit belirtileri ve tedavi yöntemleri

Kulak Burun Boğaz
18070

Bronşiol olarak adlandırılan küçük hava keseciklerinin enfeksiyonu sonucu ortaya çıkan iltihaplanma, keseciklerde daralmaya neden olur ve bunun sonucunda akciğer kapasitesi büyük oranda azalır. Sıklıkla iki yaş altı çocuklarda meydana gelen ve alt solunum yollarının en sık görülen rahatsızlığı olan bu olgu Akut Bronşit Hastalığı olarak tanımlanır. Sıklıkla viral patojenlerin yol açtığı bu hastalıktan yüzde 50 oranında Respiratuvar Sinsisyal Virüs (RSV) sorumludur.

Devamını Oku

Biyolojik yaşınızı öğrenin

İnsan gerçekten hissettiği yaşta mıdır? Biyolojik yaşınız, yaşıtlarınızdan farklı olabilir. İstanbul Aydın Üniversitesi VM Medical Park Florya Hastanesi’nden Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Uzmanı Dr. Nujen Çolak Bozkurt genetik faktörler uygunsa, yağ oranını azaltarak, stresten olabildiğince uzak durup psikolojik dengeyi koruyarak ve sağlıklı bir cinsel yaşamla biyolojik yaşı, takvim yaşından çok daha genç yaşlara çekmenin mümkün olabileceğini söyledi.

Devamını Oku

Göz içi lens tedavisi ve akıllı lensler

Burada kastedilen lens, gözümüzün içinde bulunan son derece berrak bir yapıdır. Göze gelen ışığı kırarak retinaya iletmek ve gözün her mesafedeki nesneleri görmesini sağlamak gibi çok önemli fonksiyonları vardır.

Devamını Oku

Diş teli tedavisi nasıl yapılır? Tedavi sırasında nelere dikkat edilmeli?

Dişlerin arzulanan pozisyonu almaları sadece sürekli ve hafif bir basınçla sağlanabilir. Dişlere yapışan ve üzerlerinde  tellerin geçebileceği delikler bulunan aparatlara braket denir. Braketler dişlere yapışık oldukları için 24 saat tedaviye katkı sağlarlar. Braketlere, dişleri doğru yönlendirmeye yarayan kulplar denilebilir. Braketlere tutturulan tel normal durumuna dönmek için dişlere belirli bir güç uygular. Böylece zaman içerisinde dişler istenilen konuma getirilir.

Devamını Oku

Sağlıklı dişler için ağız ve diş bakımı hakkında her şey

Sağlığın yanı sıra bakımsız ağız ve dişler hoş olmayan bir görüntüye de sebep olacağından bireyde sosyal, psikolojik ve fizyolojik açıdan yaşam kalitesini olumsuz yönde etkiler.

Devamını Oku

Çocuğunuza yemek yedirirken teknoloji ile oyalamayın!

Beslenme ve Diyet
1688

Çocuk gelişimi için beslenme en önemli faktörlerden biri.  Bilişsel gelişim, beyin gelişimi, vücut sistemlerinin gelişimi, büyüme ve hormonlar üzerinde doğrudan etkisi olan sağlıklı beslenme, doğru alışkanlıkların geliştirilebilmesi ile mümkün olabilir.

Devamını Oku

Su çiçeği nedir? Belirti ve tedavi yöntemleri nelerdir?

Bu hastalıkta komplikasyon nadirdir, genellikle kendiliğinden iyileşir. Su çiçeği bir kez geçirildikten sonra hayat boyu bağışıklık sağlar ancak nadir de olsa tekrarlayabilir. Su çiçeği aşısı uygulanmaya başladığından beri vaka sayısı oldukça azalmıştır. Aşılı bireyler su çiçeği geçirseler bile çok hafif atlatmaktadırlar.

Devamını Oku

Şaşılık nedir? Belirtileri, nedenleri ve tedavi yöntemleri nelerdir?

Sağlıklı bireylerde her iki göz, birbirine paralel ve uyumlu olarak çalışır. Çeşitli nedenlere bağlı olarak gözler arasındaki bu paralelliğin bozulması, şaşılık olarak adlandırılır. Şaşı bireylerde gözlerden biri düz bakarken diğer göz yukarıya, aşağıya, içe veya dışa kayar.

Devamını Oku

Tıbbi Bölümler