Sağlık Rehberi

Çocuklarda duruş ve postür bozukluğunun sebepleri nelerdir?

'Ağaç yaş iken eğilir'  hepimizin sık sık dillendirdiği ata sözlerimizden. Elinde bilgisayar tablet veya  telefon ile boynu bükük, bedeni öne eğilmiş çocuklarımızı  gördükçe bu ata sözüne yeni bir anlam katacağımızı hissediyorum. Çocuklarımıza  yerçekimini doğru kullanmayı öğretmeli ve bedenlerini eğip bükmeden kendinden emin postürler oluşturmalarına yardımcı olmalıyız.

Devamını Oku

Minimal invaziv koroner bypass cerrahisi nedir?

Koroner kalp hastalığı günümüzde tıp alanındaki bunca ilerlemeye rağmen hala en önemli sağlık sorunlarından biri. Daralmış ya da tıkanmış koroner arterler kalbimizin kas dokusunu yeteri kadar besleyemedikleri için göğüs ağrısı veya eforla nefes darlığı ve sonunda da kalp krizine neden oluyor. Kalp krizi ise kalbimizde maalesef geri dönüşümsüz hasarlar bırakıyor. Geleneksel bypass ameliyatlarında hastanın hem ameliyat esnasında kalbinin durdurularak kalp-akciğer makinasına bağlanması, hem de göğüs kafesi kemiklerinin kesilerek işlemin yapılmasından dolayı yaşanan dezavantajlar minimal invaziv yöntemi ile minimuma indirilmektedir.

Devamını Oku

Hijyen olmayan kuaför aids yapabilir!

Berber, kuaför veya güzellik salonlarına giderken iyi düşünün! İstinye Üniversite Hastanesi Medical Park Gaziosmanpaşa Dermatoloji Uzmanı Dr. Mehtap Kıdır, “Ortak kullanılan fırça, saç şekillendiricileri, cımbız ve manikür aletleri iyi dezenfekte edilmezse Hepatit B, C ve AIDS hastalıklarına sebebiyet verebilir, boya alerjisi ise öldürebilir” dedi.

Devamını Oku

Ramazanda İlk Haftaya Dikkat!

Beslenme ve Diyet
8130

Ramazan ayında uzun süren açlık ve susuzluk durumundan sonra  tek öğün yapılarak düzensiz ve sağlıksız  beslenme alışkanlıkları ile kilo artışı, ve bazı sağlık problemleri de beraberinde gelmektedir.  Mutlaka sahur  yapılmalıdır. İftar ile sahur arasına 2 ara öğün eklenmelidir. İftar ve sahur arasında az ve sık beslenme oruç tutulan süreçte kan şekeri dengelenmek için ideal beslenme şeklidir.

Devamını Oku

Bebeklerde ve Çocuklarda Ateş

Anne ve babaların en çok korktuğu durumlardan biride çocuklarının ateşinin çıkmasıdır.Aslında ateş sıklıkla vücüda giren bakteri ve viruslara  karşı bedenin verdiği normal bir yanıttır.Dikkatlice kontrol edilirse faydalı bir savunma mekanizmasıdır.

Devamını Oku

40 soruda tüp bebek

Tüp Bebek (IVF)
7196

Kadınların doğurganlığını etkileyen en önemli faktör yaştır. Yaş ilerledikçe gebe kalma şansı azalır. Özellikle 44 yaşından sonra gebe kalma ihtimali yok denecek kadar azdır. Gebe kalma riskini olumsuz etkileyen diğer önemli etkenler; daha önce geçirilen cinsel yolla bulaşan hastalıklar, yumurtalık ve tüpleri negatif etkileyen enfeksiyonlardır.

Devamını Oku

Evham hastalığı (Genelleşmiş anksiyete bozukluğu) nedir?

Çoğumuzun yakın çevresinde evhamlı kişiler bulunmaktadır, belki biz de öyleyizdir.  Sürekli olarak kendimizin ya da yakınlarımızın başına kötü bir şeyler gelebileceğini düşünür, bunun için sürekli olarak yakınlarımızın sağlığından endişe edip, sık sık telefon ederiz.

Devamını Oku

Huzursuz bağırsak sendromu

Karın ağrısı, şişkinlik, dışkılama değişiklikleri ve sırt ve baş ağrısından şikâyetçiyseniz ‘bağırsaklarınız huzursuz’ demektir! VM Medical Park Kocaeli Hastanesi Gastroenteroloji Uzmanı Doç. Dr. İbrahim Koral Önal, huzursuz bağırsak sendromu olarak bilinen ‘İrritabl Bağırsak Sendromu’nun (İBS) belirtilerini anlattı, tedavisi konusunda bilgi verdi

Devamını Oku

Kısırlık tedavisi ve tüp bebek yöntemleri

Tüp Bebek (IVF)
1889

Çocuk sahibi olmak isteyen bir çiftin doğum kontrol yöntemlerinden herhangi birini uygulamamasına ve düzenli aralıklarla (Haftada 2-4 kez) cinsel ilişkiye girmesine rağmen bir yıllık süre içerisinde çocuk sahibi olamama durumuna kısırlık ya da infertilite adı verilir. Eşlerden birinde ya da her ikisinde ortaya çıkabilen kısırlık günümüzde üreme çağındaki kadınların %20'sini etkiler. Bazı çiftlerde infertiletinin nedeni bilinirken çiftlerin %10’luk kısmında infertilitenin nedeni açıklanamamaktadır. Altta yatan nedenin bilinemediği çiftler açıklanamayan infertilite grubuna girer.

Devamını Oku

Kısırlık nedir? Erkeğe ve kadına bağlı sebepler nelerdir?

Tüp Bebek (IVF)
3900

Dünya Sağlık Örgütü tarafından "Cinsel yönden aktif olan ve herhangi bir doğum kontrol yöntemi uygulamayan bir çiftin, bir yıl süre içerisinde gebelik elde edememesi durumu" olarak adlandırılan kısırlık, dünya genelinde çiftlerin yaklaşık olarak %25'ini etkileyen klinik bir sağlık problemidir. Yapılan araştırmalar kısırlık probleminden 1/3 oranda erkeklerin, 1/3 oranda kadınların  ve 1/3 oranda her iki partnerin sorumlu olduğunu ortaya koyar. Dolayısıyla kısırlık problemi yaşayan çiftlerde durum ne olursa olsun her iki partner de tedavi kapsamında değerlendirilmeli, kişiler fiziksel ve psikolojik tedavi ile desteklenmelidir.

Devamını Oku

Tıbbi Bölümler