Sağlık Rehberi

Çocuklarda üst solunum yolu hastalıkları nelerdir?

Üst solunum yolu hastalıkları içinde pek çok hastalığı barındıran geniş bir tanımdır. Genel olarak burun, boğaz, sinüsler ve orta kulağın enfeksiyonları bu tanımın içinde yer alır.

Devamını Oku

IQ testi

Nöroloji
17884

Zekanın tanımı toplumda çok farklı şekillerde karşımıza çıksa da bu tanımların birçoğu yanlıştır. Zeka ile ilgili yanlış olan bir diğer şey ise zeknın tamamının çalışmakla geliştirilebileceği kanısıdır. Oysaki insan zekasının %75'lik kısmı kalıtsal yollarla ebeveynlerden çocuklarına geçer. Kalan %25'lik kısım ise insanın kendini ve ilgi alanlarını geliştirmesiyle değişkenlik gösterir.

Devamını Oku

Güneş yanığı nedir? Güneş yanığına ne iyi gelir?

Dermatoloji (Cildiye)
749

Güneş yanığı, cildin yoğun güneş ışığına maruz kalması sonucu ortaya çıkan, ilgili bölgenin akut iltihaplanması durumudur. Açık cilt rengine sahip bireyler ve çocuklar yanık için risk grubundadırlar ve güneş yanığına daha hassastırlar.

Devamını Oku

Gıda zehirlenmesi belirtileri nelerdir?

Beslenme ve Diyet
15555

Gıda zehirlenmesi, mikroorganizmalar ya da bakteri toksinleri nedeniyle bozulmuş yiyeceklerin tüketilmesi sonucu ortaya çıkar. Besin zehirlenmesi için tipik belirtiler mide ağrısı, ishal ve kusmadır. Hafif zehirlenmeler genellikle birkaç gün içinde kendi kendine iyileşir. Ağır vakalarda ise hastaların mutlaka hastanede tedavi altına alınması gereklidir.

Devamını Oku

Kurdeşen (Ürtiker) nedir? Belirti ve tedavi yöntemleri nelerdir?

Dermatoloji (Cildiye)
2029

Kurdeşen ya da ürtiker nedir sorusuna kısaca; vücutta çok sayıda kaşıntılı, şiş ve kızarık döküntüyle karakterize bir cilt rahatsızlığı şeklinde cevap verilebilir. Bazı hastalarda ciltteki döküntülere dudaklarda, ağız içinde ve yüzde şişlik de eşlik eder.

Devamını Oku

Karın şişkinliği nedir? Karın şişkinliği nedenleri ve tedavisi

Toplumun büyük bir bölümünü etkileyen mide ve bağırsak şişkinliklerinin birçok farklı nedeni olabilir. Vücutta yararlı bağırsak ve mide bakterilerinin oluşturduğu bir miktar gaz her zaman bulunur.

Devamını Oku

Siz de her gün alarmı erteleyenlerden misiniz?

Psikoloji
796

Sabahları erken uyanmak birçok insan tarafından sevilmeyen bir durumdur. Sabah saati ertelemek aslında her insanda görülebilen bir davranıştır. Yapılan araştırmalarda sabahları her yetişkinden biri saatini ertelediği ve bu yetişkinlerden yarısından fazlasının yirmili ve otuzlu yaşlarda olduğu belirtilmektedir. Siz de sabahları alarmı erteleyenlerdenseniz zararlarını bilmeniz gerekir.

Devamını Oku

Göz Kapağı Estetiği (Blefaroplasti) nedir?

Yaşın ilerlemesi ile birlikte yer çekiminin de etkisiyle doğal olarak ciltte sarkmalar meydana gelmektedir. Bu sürece paralel olarak göz kapaklarında da torbalanma, ciltte bollaşma, renk değişikliği, gevşeme, kırışıklık gibi bulgular ortaya çıkar. Güneş ışınlarına maruz kalma, hava kirliliği, düzensiz uyku, aşırı sigara ve alkol kullanımı gibi etkenler cildin yaşlanma sürecini hızlandırmaktadır.

Devamını Oku

Çocuklarda geç konuşma ve geç yürüme

Çocukların beklenen gelişim basamaklarını zamanında tamamlayamaması ya da geç tamamlaması gelişim geriliği olarak tanımlanır. Gelişim geriliği dendiğinde çocuğun sadece fiziksel gelişimi düşünülmemelidir. Zihinsel, duygusal, sosyal, motor ve dil gibi alanlarda da gelişim derecesi gözlenmeli ve değerlendirilmelidir.

Devamını Oku

Çocuklar için eğitici oyuncakların önemi

Oyuncaklar çocuk gelişiminin en önemli araçlarından biridir. Çocuklar için doğru eğitici oyuncakların seçilmesi, farklı alanlarda gelişimleri için önemlidir. Oyuncaklar çocukları eğlendirirken aynı zamanda onların bilişsel düşünme, fiziksel beceri kazanma, problem çözme, sayılar, dil gibi temel yetenekleri bulmalarına ve geliştirmelerine yardımcı olmalıdır.

Devamını Oku

Tıbbi Bölümler