Sağlık Rehberi

Genetik testleri nelerdir? Genetik danışmanlık kimlere gereklidir?

Biyokimya
5808

Hücre kromozomlarında bulunan, canlının kalıtsal karakter özelliklerini taşıyan ve bu özelliklerin nesilden nesile aktarımını sağlayan gen, DNA zincirinin bir parçasıdır. Organizmaya ilişkin bilgilerin depolanmasını sağlayan her bir genin görevi birbirinden farklıdır. Boy uzunluğu, göz rengi, kan grubu gibi birçok özellikler genlerde yer alan bilgiler doğrultusunda oluşur.

Devamını Oku

Gebelik takibi nedir? Sağlıklı bir gebelik ve sonrası nelere dikkat etmeliyiz?

Gebelik takibinin amacı, gebelik boyunca annenin sağlığını korumak ve bebeğin sağlıkla dünyaya gelmesini sağlamaktır. Gebelik takibi, gebelik tanısı konulduğu anda başlar. Kan ve idrar testleri ile gebelik tanısı konulduktan yaklaşık 2 hafta sonra gebelik kesesi ultrason ile görülebilir. Bu dönemde gebelik kesesinin rahim içinde olup olmadığına bakılarak dış gebelik durumu kontrol edilir. Yaklaşık 1-2 hafta sonra vajinal ultrasonla bebeğin kalp atışları tespit edilebilir. Daha sonra annenin genel durumunu tespit etmek için kan ve idrar testleri yapılır. Şeker hastalığı, tiroid rahatsızlığı ve kan uyuşmazlığı için risk olup olmadığı tespit edilir.

Devamını Oku

Epilepsi nedir? Belirti ve tedavileri nelerdir?

Beyin ve Sinir Cerrahisi
24084

Epilepsi halk arasında sara hastalığı olarak bilinir. Epilepside beyinde bulunan nöronlarda ani ve kontrolsüz boşalmalar olur. Bunun sonucunda hastada istemsiz kasılmalar, duyusal değişiklikler ve bilinç değişiklikleri meydana gelir. Epilepsi nöbetler halinde olan bir hastalıktır. Nöbet aralarında hasta sağlıklıdır. Hayatında yalnızca bir nöbet geçiren hasta, epilepsi hastası olarak kabul edilmez.

Devamını Oku

Astım nedir? Belirtileri ve tedavi yöntemleri nelerdir?

Göğüs Hastalıkları
1770

Astım hava yollarının duyarlılığının artmasına bağlı olarak gelişen kronik bir hastalıktır. Tekrarlayan öksürük ve hışıltı ile karakterizedir. Astımda hem büyük hem küçük hava yolları etkilenebilir. Astım her yaşta görülebilirse de  vakaların %30'u yaşamın ilk yılında ortaya çıkar. Son yıllarda tüm alerjik hastalıklarda olduğu gibi astım görülme sıklığı da artmıştır. Hastalık sıklığında artış nedeni olarak kapalı ortamlarda yaşama, ev tozları ve akarlar gibi ev içi alerjenlere maruziyet sorumlu tutulmaktadır.

Devamını Oku

Kalp atışlarınızı hissediyorsanız dikkat

Günlük Kardiyoloji bölümüne başvuran hastaların 3’te 1’nin şikayeti olan kalp çarpıntısını VM Medical Park Kocaeli Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Hasan Ali Gümrükçüoğlu anlatıyor. Normal koşullarda kalp atışlarımızın farkında olmayız, eğer kalp atışlarınızı hissediyor veya kalp atışlarının farkındaysanız buna çarpıntı denilir.

Devamını Oku

Tansiyon nedir? Çeşitleri ve dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

İç Hastalıkları
26623

Atardamarların içindeki kan basıncına tansiyon denir. Kapl kası kasıldığında atardamarlara kan pompalanır. Bu esnada ölçülen basınç sistolik basınçtır. Kalp kası gevşediğinde ise kan damarda durulur; bu esnada ölçülen basınç diastolik basınçtır. Tansiyon ölçümünde sistolik (büyük) ve diyastolik (küçük) kan basınçlarına bakılır. Tansiyon yüksekliğine hipertansiyon denir.

Devamını Oku

İdrar kaçırma nedir? Belirti, türleri ve tedavi yöntemleri nelerdir?

Üroloji
2602

Mesane böbreklerimizden gelen idrarın biriktiği kesedir. Halk arasında idrar kesesi veya idrar torbası olarak bilinmektedir. Mesanenin kaslarının kasılma ve gevşemesi hem o bölgedeki sinirler hem de beyin tarafından kontrol edilir. Normal mesane idrar doldukça esner, buna bağlı basınç artışı olmaz. Mesane alt ucundaki kaslar kesenin ağzının kapalı durumda kalmasını sağlar. Mesaneden sonra üretra adında bir kanal bulunur. Üretranın kontrolü hormonlar tarafından sağlanır.

Devamını Oku

Göz hastalıkları nedir? Belirti ve tedavi yöntemleri nelerdir?

Göz hastalıkları, çevresel ya da genetik faktörlere bağlı olarak gelişen ve çeşitli görme problemlerine yol açabilen fiziksel rahatsızlıklardır. Göz kapaklarında, gözü dış etkilere karşı koruyan ve saydam tabaka olarak bilinen göz zarında, gözyaşı kanallarında, göz merceğinde ya da gözü saran sinir dokularında meydana gelen her türlü hastalık göz hastalıkları olarak adlandırılır.

Devamını Oku

Kireçlenme nedir? Belirti, evreleri ve tedavi yöntemleri nelerdir?

Ortopedi ve Travmatoloji
4994

Tıp dilinde dejeneratif eklem hastalığı, dejeneratif artrit ya da osteoartrit (OA) olarak adlandırılan kireçlenme, eklemlerin en sık görülen kronik rahatsızlığıdır. Kireçlenme, her eklemi etkileyebilir ancak çoğunlukla diz, kalça, bel, boyun, başparmak ve diğer parmakların küçük eklemleri ve baş parmağın taban ekleminde görülür.

Devamını Oku

Kemik iliği kanseri nedir? Belirti ve tedavi yöntemleri nelerdir?

Medikal Onkoloji
28441

Kemik iliği, büyük kemiklerimizin ortasında bulunan süngerimsi dokudur. Görevi kan hücrelerini üretip  dolaşıma salmaktır. Kemik iliği kanseri, kökenini kemik iliğinde üretilen plazma hücrelerinden alan kanser türüdür. Tıbbi adı Multipl Myeloma'dır. Plazma hücreleri antikor (immünglobulin) üretmekle görevlidir. Kemik iliği kanserinde plazma hücreleri işlevsiz antikorlar yaparlar. Plazma hücreleri kemik iliği içinde kontrolsüzce çoğalırlar. Yetişkinlerde özellikle; kafatası, omurga, leğen kemiği, göğüs kafesi ve omuzlarda myelom görülür.

Devamını Oku

Tıbbi Bölümler