Sağlık Rehberi

Nazofarenks : Üst yutak kanseri nedir? Belirtileri ve tedavi yöntemleri nelerdir?

Medikal Onkoloji
2422

Nazofarenks kanseri ile ilgili bilgilere geçmeden önce "nazofarenks nedir?" ve "geniz nedir, vücudun hangi bölgesini oluşturur?" sorularını yanıtlamakta fayda var. Nazofarenks diğer adı ile geniz, yutağın üst kısmında burnun gerisinde yer alan, yanlarda östaki tüpü ile orta kulağa, aşağıda boğaza ve önde burun boşluğuna açılan bir boşluktur. Kulaklarla yakın ilişkide olan nazofarenks boşluğu solunum sisteminin önemli bir parçasıdır ve içinde tükürük bezleri ve lenfoid dokular bulunur.

Devamını Oku

Over (Yumurtalık) kanseri nedir? Belirtileri ve tedavi yöntemleri nelerdir?

Medikal Onkoloji
802

Rahmin iki yanında yer alan, görevleri yumurta üretmek ve kadın cinsiyet hormonu salgılamak olan overler, halk arasında yumurtalık olarak da adlandırılan bir çift organdır. Her menstruasyon (regl) döneminde bu organlar tarafından bir adet yumurta üretilir ve fallop tüpü adı verilen bir kanal ile rahime gönderilir. Yumurtalık bu kanalda iken sperm ile birleşir ve döllenme sağlanırsa gebelik durumu gerçekleşir ve regl kanaması yaşanmaz.

Devamını Oku

Göz kanseri nedir? Belirti ve tedavi yöntemleri nelerdir?

Medikal Onkoloji
3925

Göz çevresi dokularda, göz kapaklarında, gözün içerisinde yer alan yapılarda, iris olarak adlandırılan gözün renkli bölümünde, ağ tabaka olarak da bilinen retinada ve retinanın altında yer alan bağ dokuda ve göz küresinin büyük bir bölümünü oluşturan koroid adlı yapıda meydana gelen kötü huylu tümörler göz kanseri olarak adlandırılır. Gözde ortaya çıkan tümör dokularının yüzde doksanı iyi huylu olarak gelişir ve bu dokuların göz kanserine neden olmadığı bilinmelidir.

Devamını Oku

Mide kanseri nedir? Belirti ve tedavi yöntemleri nelerdir?

Medikal Onkoloji
4221

Mide kanseri kadınlarda meme kanserinden ve erkeklerde akciğer kanserinden sonra en sık görülen onkolojik hastalık çeşididir. Cinsiyet, genetik faktörler, sosyoekonomik duruma bağlı çevresel faktörler, beslenme alışkanlıkları ve Helicobacter pylori adlı bakteriye bağlı olarak gelişen gastrit, mide kanserinin ortaya çıkmasında etkilidir. Hastalığın belirtileri kanser hücrelerinin yerleşim gösterdiği bölgeye ve kanserin evresine göre değişiklik gösterir.

Devamını Oku

Burun Estetiğinin Yazı Kışı Yok!

Toplumda yaz ayları geldikçe estetik ameliyat olmaz, sonbaharı beklemek gerekir gibi yanlış bir ön yargı var. Aslında yazın burun estetiği operasyonu olmak pek çok açıdan avantaj sağlıyor. VM Medical Park Kocaeli Hastanesi Kulak, Burun ve Boğaz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Hakan Kara, doğru bilinen yanlışları anlattı.

Devamını Oku

Hamilelik ve Emzirme Döneminde Oruç

Anne  adayları  için  en  sağlıklı   beslenme  şekli  sık sık  ve   az az  yemek     yemektir. Hamilelerin oruç  tutması   bu  açıdan  sağlıklı bir  seçim  olmayacaktır. Hamileliğin ilk   3   ayında   bebeğin  organları  gelişmektedir. Bu dönemde gebelerde     bulantı  kusmalar  başlar ve  damak  tadı  değişiklikleri  oluşur. Kusma sık olursa  elektrolit    kaybı  olur. Oruç ilk  aylarda   yaşanan  bu durumu  artırabilir. Mide boş  kaldığı  için    bulantı  ve  kusmalar    artabilir.

Devamını Oku

Fenilketonüri hastalığı nedir? Belirti ve tedavi yöntemleri nelerdir?

Fenilketonüri otozomal resesif olarak geçen kalıtımsal bir hastalıktır yani hastalığın oluşabilmesi için hem annenin hem de babanın bu hastalık açısından taşıyıcı olması gerekmektedir. Ülkemizde akraba evliliği oranlarının yüksek olması nedeniyle Avrupa ülkelerinden ve Amerika'dan daha yüksek oranda görülmektedir. Ülkemizde her yıl yaklaşık olarak 300 fenilketonüri bebek doğmaktadır ve görülme sıklığı 3.000 - 4.000 yenidoğanda bir olarak hesaplanmaktadır.

Devamını Oku

Tatile ihtiyacınız var!

Psikoloji
4252

Hava koşullarının mevsim normallerinden oldukça farklı seyrettiği, sıcaklığın bir azalıp bir arttığı bu aylarda hem fiziksel hem de ruhsal sağlığı korumak her zamankinden biraz daha zor olabilir. Sabah açık ve güneşli olan havada öğle saatlerinde görülen yoğun yağmurlar özellikle yaşlılar ve çocuklar için fiziksel sağlık problemlerine yol açarken, her yaş grubundan insanın psikolojisi bu durumdan olumsuz etkilenir.

Devamını Oku

Çocuklarınız için Sağlıklı 5 Yaz Atıştırmalığı!

Beslenme ve Diyet
4338

Sağlıklı beslenme alışkanlıklarının kazanıldığı ve tüketilen besin gruplarının her zamankinden daha önemli olduğu çocukluk döneminde özellikle taze sebze ve meyve tüketimine dikkat edilmesi, hazır besin tüketiminden kaçınılması gerekir. Ancak ne yazık ki çocuklar sağlıklı yiyecekler tüketme konusunda her zaman anne babalar kadar hevesli değildir.

Devamını Oku

Ramazan’da açlık ve sinirli olma eğilimi

Ramazan aylarında gündemimizde olan konulardan belki de en önemlisi açlık ve açlık hissinin neden olduğu ruhsal durumlar. Bilindiği üzere 21 Haziran bulunduğumuz coğrafi konumda en uzun gün ve bu tarihe yaklaşırken günlerin uzaması oruç tutarken aç kalma süresinin daha uzun olmasına yol açmaktadır.

Devamını Oku

Tıbbi Bölümler