Sağlık Rehberi

Gut Hastalığı Nedir? Gut Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Romatoloji
6074

Kralların hastalığı ya da zengin hastalığı olarak bilinen gut hastalığı padişahların ölümüne yol açmış şiddetli bir romatizma hastalığıdır. Damla hastalığı olarak da bilinen hastalık, romatizmal hastalıklar kategorisinde yer alsa da metabolik bir hastalık olarak da değerlendirilebilir. Erkeklerde daha yaygın olarak görülen hastalık kişinin iş ve sosyal yaşamını olumsuz etkiler.

Devamını Oku

El Ayak hastalığı nedir? Belirti ve tedavi yöntemleri nelerdir?

El ayak hastalığı ya da daha sık tercih edilen adıyla el ayak ağız hastalığı, bir virüsün neden olduğu enfeksiyon sonucu ortaya çıkan, oldukça bulaşıcı, döküntülü bir hastalıktır. Belirtiler ağızda veya ağız çevresinde yaralar; ellerde, ayaklarda, bacaklarda ya da kalçalarda döküntü ve kabarcıklar şeklinde kendini gösterir.

Devamını Oku

Hepatit B nedir? Belirti ve tedavi yöntemleri nelerdir?

Hepatit B tüm dünyada yaygın olarak görülen karaciğer iltihabıdır. Hastalığın etkeni hepatit B virüsüdür. Hepatit B virüsü insandan insana kan, kan ürünleri ve enfekte vücut sıvıları yoluyla bulaşır. Korunmasız seks, uyuşturucu ilaç kullanımı, steril olmayan iğneler ve tıbbi cihazlar ve gebelikte bebeğe bulaştırma diğer geçiş yollarıdır. Hepatit B; ortak kaptan yemek, içmek, havuza girmek, öpüşmek, öksürmek, aynı tuvaleti kullanmak gibi yollarla bulaşmaz. Hastalık akut veya kronik seyirli olabilir. Hiç belirti vermeyen sessiz taşıyıcılar olabilir. Hastalık sessiz taşıyıcılıktan, siroz ve karaciğer kanserine kadar değişen geniş bir yelpazede seyreder.

Devamını Oku

Konserve yapayım derken canınızdan olmayın!

Konserve ve turşu hazırlıkları başlıyor. Ancak kullanılan malzemelerin satın alınmasından hazırlanmasına kadar her aşamaya dikkat etmek gerekiyor. Mevsiminde alınan sebze ve meyveleri farklı dönemlerde de tüketebilmek için en çok tercih edilen saklama koşullarından biri konserve yapmaktır. Konserve hazırlıkları yazın ortasında başlayıp sonlarına kadar sürer. Ancak sağlık için konserve yaparken dikkatli olmanızda büyük fayda var.

Devamını Oku

Yaz aylarındaki uyku sorunlarının sağlığa etkisi

Psikoloji
19420

Yaz ayları çoğu insanın hayatında genellikle oldukça aktif geçen bir zaman dilimidir. Daha uzun günler, çalışma ve eğlencenin geç saate kadar uzayabileceği anlamını taşır. Bu uzun günlerde güneş ışığından en iyi şekilde yararlanan birçok kişi için güzel vakitler geçirmek paha biçilmez olabilir. Fakat pek çok kişi için yaz mevsimi, önemli uyku problemleri ya da uykusuzluğa yol açabilen bir dönem haline gelebilmektedir.

Devamını Oku

Uzun yolculuklarda dikkat edilmesi gerekenler

Psikiyatri
12304

Yaklaşan 9 gün sürmesi beklenen bayram tatili sebebiyle çalışanlar tatil planı yapmaya başladı. Ülkemizde karayolu taşımacılığı diğer ulaşım yollarına göre daha yoğun kullanılıyor. Otobüs taşımacılığıyla beraber bireysel araç kullanımı da gün geçtikçe artıyor. Resmi tatillerin uzun süreli olması, insanların özel araçlarıyla yollara çıkmasına sebep oluyor.

Devamını Oku

Çocuk (Pediatrik) endokrinoloji nedir?

Çocuk Endokrinolojisi
12087

Endokrinoloji hormon bilimidir. Hormonlar insanın, normal büyümesi, gelişmesini ve hayatını devam etmesi için gerekli tüm organların birbiri ile uyumlu çalışmasını sağlar. Herbiri kendine özgü bezlerden salgılanır. Bu bezlerin gelişmemesi, hiç oluşmaması, gerekenden az çalışması yada fazla çalışması veya düzensiz çalışması sonucu endokrin hastalıklar denilen durumlar ortaya çıkar. Hormonların farklı tipleri, üreme, metabolizma, büyüme ve gelişmeyi kontrol eder. Hormonlar ayrıca çevremize verdiğimiz tepkiyi de kontrol eder ve vücudumuzun fonksiyonları için gerekli uygun miktarda enerji ve besini sağlamaya yardımcı olurlar.

Devamını Oku

Bulimia nervoza nedir?

Kişilerde belirli bir zaman diliminde  (örneğin 2 saat içinde) çoğu insanın yiyebileceğinden çok daha fazla yiyeceği yeme durumu ve bu atak sırasında yeme kontrolünün kaybolduğu duygusunun (yediğini durdurma ya da kontrol edememe) söz konusudu

Devamını Oku

En iyi dostlarımız evcil hayvanlar

Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi
10324

Evcil hayvanlar günlük hayatımızın ve ailelerimizin bir parçasıdır. Bize arkadaşlık etmekle kalmaz duygusal ve fiziksel anlamda da destek sağlar. Her geçen gün daha fazla insanın evcil hayvan sahiplenmek istemesi de bunun bir kanıtıdır.

Devamını Oku

Çocukların yaz tatili sevincini arttıracak etkinlikler!

Okulların kapanmasıyla başlayan yaz tatili çocukların kış boyunca bekledikleri bir süreçtir. Öğrenim döneminin sonlarına doğru tatilde yapacaklarının hayalini kurmaya başlarlar. Yaz tatilleri, ailelerin çocuklarıyla nitelikli zaman geçirebilecekleri güzel fırsatlardır. Ebeveynler olarak hafta sonu tatillerinizi çocuklarınızla birlikte geçirmeye özen gösterebilirsiniz. Çocuklarla yaz tatili planları yaparken sadece kendi isteklerinizi değil onların dileklerini de yerine getirmeyi seçebilirsiniz. Bu tarz yaklaşımların çocuklarınızla iletişiminizi güçlendireceğinden emin olabilirsiniz.

Devamını Oku

Tıbbi Bölümler