Sağlık Rehberi

Bütün kış hasta olmadım. Şimdi neden hasta oldum?

Kış bitti bahar yüzünü gösterdi derken soğuyan ve tekrar ısınan havalar karşında bünyemiz ve psikolojimiz de değişiyor. Halk arasında bu değişen havalar bizi hasta ediyor gibi bir söylenti yıllardan beri her mevsim geçişinde söylenir. Mevsim geçişleri bizi hasta eder mi, gerçeklik payı var mı? VM Medical Park Kocaeli Hastanesi İç Hastalıkları Uzmanı Uzm. Dr. Zeliha Aksoy anlatıyor.

Devamını Oku

Psikolojik problemler nelerdir? Nasıl baş ederiz?

Psikoloji
5062

Bireyin düşünceleri, sahip olduğu algılayış ve duygulanım biçimi ile şekillenerek davranışa dökülür. İletişimde ya da duygulanımda ortaya çıkan problemler psikolojik problem olarak adlandırılır ve kişide panik atak, sosyal fobi, depresyon, anksiyete bozukluğu, yoğun stres ve baş ağrısı gibi davranışsal anomalilerin gelişmesine neden olur. Kişinin psikolojik sağlığında meydana gelen herhangi bir problem, başta kişilerarası iletişimi etkileyerek sosyal yaşamın bozulmasına, daha sonra ise vücudun fizyolojik işleyişinde ortaya çıkan aksaklılara sebep olur. Bu fizyolojik aksaklıklar baş ağrısı, yeme bozukluğu, uyku düzensizliği gibi birçok şekilde ortaya çıkabileceği için psikolojik problemlerin belirtileri konusunda yeterli bilgi sahibi olmak önemlidir.

Devamını Oku

Ebeveynlerde psikoloji

Psikoloji
700

Hamilelik süreci bir kadının hayatta yaşayabileceği kritik yaşam olaylarından biridir. Anne adayı bu dönemde geçirdiği fiziksel ve biyolojik değişimlerin yanı sıra psikolojik ve sosyal olarak da yoğun değişimler yaşar. Bu değişimlerle başa çıkmak ve uyum sağlamaya çalışmak anne adayının psikolojisini bozabilir. Hamilelik sürecinde yaşanan bulantı, mide yanmaları, iştahsızlık, uyku değişiklikleri ve yorgunluk gibi fiziksel değişikliklere bebeğin sağlığı hakkındaki yoğun endişeler, kararsızlık, duygusal karmaşıklıklar gibi psikolojik durumlar eşlik eder.

Devamını Oku

Çocuklarda psikoloji

Psikoloji
768

Çocuklarda psikoloji yetişkin bir insanın psikolojisi kadar karmaşık değildir. Fakat çocukluk döneminde psikoloji çocuğun ileride sağlıklı bir yetişkinlik dönemi geçirmesi için oldukça büyük önem taşır. Çocukların ebeveynlerinden beklentileri yaş aralıklarına göre değişiklik gösterir. Bu beklentiler yerine getirildiği takdirde çocuk başarılı bir büyüme dönemi geçirir. Ebeveynler olarak 0 - 6 yaş aralığındaki çocuklarınızı küçümsemeden onları ciddiye alarak ve basit ihtiyaçlarını yerine getirerek çocuklarınızın psikolojik bir sıkıntı yaşamadan bu dönemi atlatmasını sağlayabilirsiniz.

Devamını Oku

Genetik testleri nelerdir? Genetik danışmanlık kimlere gereklidir?

Biyokimya
6711

Hücre kromozomlarında bulunan, canlının kalıtsal karakter özelliklerini taşıyan ve bu özelliklerin nesilden nesile aktarımını sağlayan gen, DNA zincirinin bir parçasıdır. Organizmaya ilişkin bilgilerin depolanmasını sağlayan her bir genin görevi birbirinden farklıdır. Boy uzunluğu, göz rengi, kan grubu gibi birçok özellikler genlerde yer alan bilgiler doğrultusunda oluşur.

Devamını Oku

Gebelik takibi nedir? Sağlıklı bir gebelik ve sonrası nelere dikkat etmeliyiz?

Gebelik takibinin amacı, gebelik boyunca annenin sağlığını korumak ve bebeğin sağlıkla dünyaya gelmesini sağlamaktır. Gebelik takibi, gebelik tanısı konulduğu anda başlar. Kan ve idrar testleri ile gebelik tanısı konulduktan yaklaşık 2 hafta sonra gebelik kesesi ultrason ile görülebilir. Bu dönemde gebelik kesesinin rahim içinde olup olmadığına bakılarak dış gebelik durumu kontrol edilir. Yaklaşık 1-2 hafta sonra vajinal ultrasonla bebeğin kalp atışları tespit edilebilir. Daha sonra annenin genel durumunu tespit etmek için kan ve idrar testleri yapılır. Şeker hastalığı, tiroid rahatsızlığı ve kan uyuşmazlığı için risk olup olmadığı tespit edilir.

Devamını Oku

Epilepsi nedir? Belirti ve tedavileri nelerdir?

Beyin ve Sinir Cerrahisi
24396

Epilepsi halk arasında sara hastalığı olarak bilinir. Epilepside beyinde bulunan nöronlarda ani ve kontrolsüz boşalmalar olur. Bunun sonucunda hastada istemsiz kasılmalar, duyusal değişiklikler ve bilinç değişiklikleri meydana gelir. Epilepsi nöbetler halinde olan bir hastalıktır. Nöbet aralarında hasta sağlıklıdır. Hayatında yalnızca bir nöbet geçiren hasta, epilepsi hastası olarak kabul edilmez.

Devamını Oku

Astım nedir? Belirtileri ve tedavi yöntemleri nelerdir?

Göğüs Hastalıkları
2058

Astım hava yollarının duyarlılığının artmasına bağlı olarak gelişen kronik bir hastalıktır. Tekrarlayan öksürük ve hışıltı ile karakterizedir. Astımda hem büyük hem küçük hava yolları etkilenebilir. Astım her yaşta görülebilirse de  vakaların %30'u yaşamın ilk yılında ortaya çıkar. Son yıllarda tüm alerjik hastalıklarda olduğu gibi astım görülme sıklığı da artmıştır. Hastalık sıklığında artış nedeni olarak kapalı ortamlarda yaşama, ev tozları ve akarlar gibi ev içi alerjenlere maruziyet sorumlu tutulmaktadır.

Devamını Oku

Kalp atışlarınızı hissediyorsanız dikkat

Günlük Kardiyoloji bölümüne başvuran hastaların 3’te 1’nin şikayeti olan kalp çarpıntısını VM Medical Park Kocaeli Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Hasan Ali Gümrükçüoğlu anlatıyor. Normal koşullarda kalp atışlarımızın farkında olmayız, eğer kalp atışlarınızı hissediyor veya kalp atışlarının farkındaysanız buna çarpıntı denilir.

Devamını Oku

Tansiyon nedir? Çeşitleri ve dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Atardamarların içindeki kan basıncına tansiyon denir. Kapl kası kasıldığında atardamarlara kan pompalanır. Bu esnada ölçülen basınç sistolik basınçtır. Kalp kası gevşediğinde ise kan damarda durulur; bu esnada ölçülen basınç diastolik basınçtır. Tansiyon ölçümünde sistolik (büyük) ve diyastolik (küçük) kan basınçlarına bakılır. Tansiyon yüksekliğine hipertansiyon denir.

Devamını Oku

Tıbbi Bölümler